אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אבו עבאס ואח' נ' הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה ואח'

אבו עבאס ואח' נ' הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה ואח'

תאריך פרסום : 08/05/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
4606-04-13
30/04/2013
בפני השופט:
ריבי למלשטריך-לטר

- נגד -
התובע:
1. תאופיק אבו עבאס
2. פואד אבו עבאס
3. סובחייה אבו עבאס
4. פאיז אבו עבאס
5. מוסטפה אבו עבאס
6. מרכז מוסאווא
7. המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי

הנתבע:
1. הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה
2. עיריית חיפה
3. ועדה מחוזית לתכנון ובניה- מרחב חיפה
4. יו"ר הועדה המחו זית לתכנון ולבניה -מרחב ח

החלטה

1.העותרים הגישו בקשה לסעד זמני על מנת שבית המשפט יורה למשיבים להפסיק את תהליך אישורה הסופי של תוכנית חפ/20155 עד להחלטה בעתירה שהוגשה. כמו כן במהלך הדיון בעל פה הוסיף ב"כ העותרים את הבקשה כי כבר כעת תינתן רשות להגשת ערר בפני המועצה הארצית לתכנון ובניה, סעד המבוקש בעתירה העיקרית.

2.במוקד העתירה תוכנית ח/20155 המתייחסת לשטח הממוקם במבואות המערביים של העיר חיפה באזור פתחת ואדי שייח הגובלת ברחוב מגורשי ספרד בסמוך לבית העלמין. מדובר בתוכנית המשתרעת על שטח של כ – 34 דונם ומציעה שינוי ייעוד הקרקע משטח המיועד להרחבת בית הקברות היהודי לשטח ציבורי פתוח, על מנת להבטיח שמירה על ערכי נוף וטבע הייחודיים לואדי שייח תוך מתן הוראות לפתוח ושיקום השטח לרבות שימור בוסתן כיאט.

האזור כולל חלקות בבעלות פרטית, חלקות בבעלות מדינה וחלקות בבעלות עירונית. בדברי ההסבר לתוכנית נאמר שבמהלך השנים הוזנח אזור פתחת הואדי והוקמה בו בניה בלתי חוקית של מגורים בחלקה ,גם על קרקע בבעלות עירית חיפה. בעיריית חיפה הוחלט להסדיר את שימושי הקרקע באזור פתחת הואדי על מנת לאפשר את שימור הבוסתן וזאת על ידי שינוי ייעוד מבית עלמין לשטח ציבורי וכן לאפשר פתוח באזור לשימושי פנאי ובילוי לרווחת תושבי העיר כולה. יצויין, כי התוכנית הגדירה תאי שטח מספר 305-307 שהם מבנים המשמשים למגורים בהם יותר שימוש למגורים לתקופה מוגבלת של עד 10 שנים בתוואי הבניין הקיים, לא תותר תוספת בניה מעבר לקיים ובתום תקופת השימוש תוגש בקשה להריסה המבנים ולפתוח השטח.

כמו כן קבעה התוכנית כי כל השטחים המיועדים לשטח ציבורי פתוח, יופקעו ויירשמו על שם עיריית חיפה בכפוף להותרת המבנים בתאי שטח 305-307 באופן זמני.

בדברי ההסבר לתוכנית נכתב :"ואדי שייח כולל ערכים ייחודיים המשלבים בין טבע, תרבות ודת, הסטוריה וארכיאולוגיה, המהווים מוקד משיכה למטיילים ולתלמידים וכן מהווה ריאה ירוקה לשכונות הסובבות ולעיר כולה".

לתוכנית נספח של תיק תיעוד עבור בוסתן כיאט שהוכן על ידי המועצה לשימור מורשת בישראל.

3. העובדות הצריכות לעניין

3.1העותרים טוענים כי הם תושבי ואדי שייח המתגוררים בואדי. העותרים 1, 3, 4 ו-5 טוענים כי הם מתגוררים במבנה בחלקה 3 בגוש 10736. לגבי עותר 2 נטען שהוא מתגורר במבנה בחלקה 5 הנמצאת בבעלות עיריית חיפה.

3.2בהיבט הקנייני - הוצג נסח רישום המלמד כי לעותר 5 3/28 חלקים בחלקה 3 בגוש 10736 שהם כ – 59 מ"ר.

העותרים 1-4 טוענים כי הם יורשיו של יעקב אבו עבאס חאלד המחזיק ב- 3/28 חלקים בחלקה 3 גוש 10736 (כ- 59 מ"ר), אלא שלא הוצג צו ירושה כלשהוא המלמד על זכויותיהם במקרקעין.

כמו כן טוענים העותרים 1-4 שהם יורשיו של חאלד המחזיק בחלקה 2 גוש 10736 3/28 מהחלקה שהם כ- 8.3 מ"ר. לא הוצג צו ירושה כלשהוא המלמד על זכויותיהם בחלקה זו.

עוד נטען על ידי ב"כ התובעים בעל פה כי רסמייה עבד אל חלים אבו עלי שנפטרה ,היא בעלים של 7/28 חלקים בחלקה 3 (כ- 59 מ"ר) וכן של 7/28 חלקים בחלקה 2 (כ- 19.5 מ"ר) . ראסמיה היא אימו של חאלד , שהוא אחד מתוך 11 יורשיה, ולעותרים 1-4 ביחד זכות מסויימת בירושה (1/11) בהיותם יורשי חאלד. גם כאן לא הוצג צו ירושה כלשהוא המלמד על זכויותיהם של העותרים מכוח רישום על שם רסמייה ושרשרת הירושה.

לסיכום ההיבט הקנייני - לכאורה , על פניו, רק לעותר 5 זכויות קנייניות ב – 59 מ"ר בחלקה 3.

3.3בתוכנית מתאר מאושרת של חיפה חפ/229 משנת 1934 סווגה הקרקע הכלולה בפתחת ואדי שיח כשמורת טבע על פי הגדרה מנדטורית דהיינו, כ"שטח פרטי פתוח". על השטח הכלול בתוכנית זו חלו תוכניות חפ/1024 א' משנת 1969 ו- חפ/1024ג' משנת 1970, אשר קבעו 97% מהשטח כשטח המיועד להרחבת בית קברות יהודי ו – 3% לשטח דרך שהוא רחוב מגורשי ספרד. תוכנית חפ/1024א שינתה את ייעוד הקרקע בפתחת ואדי שייח משמורת טבע לשטח המיועד להרחבת בית קברות יהודי. חלק מהשטח הוכר כשטח עתיקות לפי הכרזה משנת 2000. השטח כלל חלקות בבעלות מדינה , בבעלות עירונית ומספר חלקות בבעלות פרטית.

3.4בשנת 1980 הופקדה תוכנית מתאר של חיפה חפ/1400 אשר במסגרת דיונים בשנת 1985 שינתה הועדה המחוזית את ייעוד הקרקע מבית קברות לשטח פרטי פתוח. תוכנית זו לא אושרה והיא צפויה להתבטל עם הפקדתה של תוכנית המתאר החלופה חפ/2000.

3.5ב"כ העותרים טען כי המבנים מושא דיון זה נמצאים באזור מראשית המאה הקודמת, טענה שנטענה בעלמא ללא כל ביסוס חיצוני כלשהוא. כל שהראה ב"כ העותרים הוא ציטוט מספרו של פרידמן משנת 1979 המדבר על כך שבכניסה לואדי ניתן להבחין ביישוב מוסלמי קטן המונה חופן בתי מגורים צנועים מפוזרים ללא סדר על מדרונות הגבעות הסמוכות. ההתייחסות ההיסטורית היא בעיקר למגורים במערות, וציטוט ראיון משנת 1979 של סובחייה זידאן המתייחסת למגורים קדומים במקום של משפחת עבאס. מנגד טוענים המשיבים כי מבנים שנבנו באזור נבנו ללא היתר ואינם תואמים את ייעוד הקרקע וב"כ משיבים 1,2 אף מציינת היסטוריה של עבירות בניה חוזרות ונשנות בתיקי העירייה המתייחסים לצווי הריסה , בקשות להיתר בניה שנדחו כולן , והכל משנות ה- 50 ואילך.

כמו כן צויינו מספרי תיקים בהם מתנהלים הליכים פליליים שנושאם בניה ללא היתר.

3.6לאחר ההפקדה של תוכנית חפ/2155 להתנגדויות, הגישו העותרים את התנגדותם לתוכנית ופרטו את טענותיהם. ההתנגדות נדחתה על ידי ועדת המשנה להתנגדויות של הועדה המחוזית לאחר שמיעת המתנגדים , עורכי דינם, והועדה המקומית בישיבה מיום 27.11.12, תוך פרוט כל טיעון, ההחלטה בו ונימוקיה.

3.7הועדה הגדירה בתוכנית (שסומנה לצורך ההחלטה ע/2) תאי שטח מ- 305 עד 307. לענייננו תא 305 כולל את המבנה בחלקה 3 לרבות פלישתו לתחומי חלקה 5 הנמצאת בבעלות העירייה. הועדה ציינה כי התוכנית מאפשרת לדיירים בתאי שטח אלו (ביניהם העותרים) שהות של 10 שנים במבנים המשמשים למגורים , במהלכן יהיה עליהם למצוא פתרון חלופי למגוריהם. בתום 10 שנים תוגש בקשה להריסת המבנים ולפתוח השטח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ