אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' ברקוביצי ואח'

מדינת ישראל נ' ברקוביצי ואח'

תאריך פרסום : 14/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
2482-04-08
10/02/2010
בפני השופט:
כרמלה רוטפלד-האפט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
צבי ברקוביצי
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על פי הודאתו (בפני כב' הנשיא – כתוארו אז – השופט כתילי) בביצוע עבירה של קבלת דבר במרמה. כך לאחר שהודה כי ביום 16.05.05 הציע למתלוננת שיסייע לה בקיצור עונש של פסילת רישיון נהיגה – שהוטל עליה למשך 20 שנה בגין המתת אדם – תמורת סך של 950 ₪; ותמורת סך נוסף של 1,523 ₪ יסייע בידה להעביר הבעלות בביתה על שמה בלבד, לאחר שהיה רשום על שם בעלה המנוח. הנאשם הודה כי קיבל מהמתלוננת את הסכומים הנזכרים, במרמה, ומבלי שהתכוון לבצע עבורה השירותים כפי שהתחייב.

הודאתו זו באה ביום 06.11.08 שעה שהצדדים הודיעו לביהמ"ש כי הגיעו ביניהם כדי הסדר לפיו היה והנאשם ישלם למתלוננת סך של 2,473 ₪ שגזל ממנה במרמה, תמנע המאשימה מעתירה למאסרו בפועל. אותה שעה אף הוסיפו הצדדים והודיעו כי הגיעו ביניהם להסכמה לפיה קודם לגזירת דינו של הנאשם יתקבל בעניינו תסקיר שירות המבחן.

2.תסקיר שירות מבחן שהתקבל בהמשך בעניינו של הנאשם (תסקיר מיום 26.02.09) העלה כי הנאשם, בן 32, נשוי בשנית ואב לשלושה ילדים מנישואיו הראשונים. בהשכלתו סיים 9 שנות לימוד בשלוש מסגרות שונות של החינוך המיוחד. בהמשך ועל רקע רמה תפקודית ירודה, קיבל פטור משירות צבאי. לימים התקשה להשתלב במסגרת תעסוקתית. כיום הינו לאחר אבחון במרכז שיקום תעסוקתי שנערך לצורך קביעת סל שיקום ואחוזי נכות במוסד לביטוח לאומי.

תסקיר שירות המבחן מעלה במקביל כי הנאשם גם סובל ממגוון בעיות רפואיות לרבות מחלת לב, סכרת, ליקוי בראיה, בעיות בקיבה וכאבי פרקים כרוניים.

עוד מלמד התסקיר כי הנאשם גדל באווירה קשה של הזנחה כאשר הוא ואחיו שוטטו רוב הזמן ברחובות ואף הגיעו כדי פת לחם. במקביל חוו ככל הנראה התעללות מצד אימם וככלל גדלו עם חסכים רגשיים עמוקים. הנאשם נישא לראשונה והוא בן 18. שלושת ילדיו מנישואים אלה, הוצאו בשנת 2004 מחזקת הוריהם, עקב הזנחה והתעללות פיזית ורגשית קשה ביותר. שירות המבחן מוסר בעניין זה כי הנאשם אף נדון בעבר לעונש מאסר בגין עבירות כלפי ילדיו. מכל מקום הילדים הועברו במצב רגשי קשה למשפחות אומנה ונמצאים בטיפול אינטנסיבי עקב קשיים רגשיים ובעיות התנהגות. הובהר כי לאחרונה עושה הנאשם מאמצים על מנת לחדש הקשר עם ילדיו לאחר שנאסר עליו ליצור עימם קשר. לצורך האמור הוא נפגש אחת לשבועיים עם הצוות הטיפולי במקום שהותם של הילדים לצורך הכנתו למפגש.

על האמור מוסיף שירות המבחן כי הנאשם נישא בשנית בחודש מאי 2005 לאישה מבוגרת ממנו בשנים רבות אך כי הנישואין עלו עד מהרה על שרטון ובני הזוג עומדים בפני גירושין. בעניין זה נמסר כי הנאשם חי כיום בגפו.

שירות המבחן העריך איפוא כי הנאשם סיגל לעצמו דפוסי התנהגות של שימוש בשקרים ורמייה כבר מגיל צעיר וזאת על מנת לשרוד. בהמשך חבר לחברה שולית וזאת בשים לב ליכולותיו המוגבלות ולהזנחה הקשה שעבר. השירות מציין כי הנאשם בנה לעצמו עולם פנימי של שקרים ורמייה כדרך התמודדות וכי נושא זה בלט גם בשיחותיו עימו, בשים לב לדיווחיו הסותרים ממצאים עובדתיים ממהלך חייו.

בתוך כך הוברר כי הנאשם צבר מאז שנת 2000 הרשעות רבות מתחום המרמה וכי בשנת 2005 ריצה עונש מאסר ממושך בגין עבירות אלה. מבית הסוהר שוחרר באפריל 2007 ואז החל טיפול פרטני אצל עובדת סוציאלית משיקום האסיר. בעניין זה דווח כי תחילה התקשה להגיע לפגישות בזמן, כי הופעתו הייתה מוזנחת ומלוכלכת והתאפיינה בדרישות חומריות על רקע מצוקה כלכלית. עם זאת דווח גם כי לאחרונה חל שיפור ניכר במצבו, הוא מגיע לפגישות בזמן ונראה כי באופן איטי והדרגתי יוצר אמון לשיחה על תכנים רגשיים. כפי האמור הנאשם אף הסכים ללכת לאבחון תעסוקתי והוא משתף פעולה סביב רצונו לחידוש הקשר עם ילדיו. העובדת הסוציאלית דיווחה איפוא על התקדמות ממשית יחסית לנסיבותיו, הגם שציינה כי מדובר באדם בעל רמה קוגניטיבית נמוכה הסובל מפגיעה רגשית קשה והרס של ערכים בסיסיים ואשר זקוק לקשר טיפולי ארוך בכדי לקדמו לניהול סגנון חיים אדפטיבי יותר, במידת האפשר.

שירות המבחן הביא בפני ביהמ"ש אף ממצאי דו"ח האבחון שעבר הנאשם במרכז השיקום וממנו עולה תמונה של אדם דל במשאבים וכוחות, נטול מוטיבציה ועל סף פיגור קל. נמסר כי בולטת רמה שכלית נמוכה, שטחיות רגשית וקושי ביצירת קשר משמעותי.

לגופו של עניין נמסר כי הנאשם הודה בביצוע העבירה נשוא הרשעתו בפני והסביר אותה על רקע של מצוקה כלכלית. במקביל הביע חרטה וטען כי הוא מעוניין להחזיר את הכסף שנלקח אלא שמצבו הכלכלי קשה מאחר ואינו מקבל קצבה באופן סדיר.

בשקלול הנתונים כולם התרשם שירות המבחן כי לנאשם אין יכולת אמיתית לחוש אמפתיה לפגיעה בקורבן אך כי ניכר כי ענישה יוצרת בו פחד וחרדה המותירים בו חותם של הרתעה. עוד התרשם השירות כי למרות שעל פניו מדובר בעבריין מרמה סדרתי המשתמש, כביכול, בתחכום, מניפולציה ויכולת שכנוע גבוהה בכדי לפגוע בקורבנותיו, הרי שהנאשם ביצע העבירות דווקא להשגת רווחים שכליים והגברת הדימוי העצמי הפגוע.

כך או אחרת העריך השירות כי הנאשם מצוי ברמת מודעות נמוכה למצבו ואיננו מתאים ליטול חלק בהליך טיפולי במסגרת השירות. משכך נמנע מהמלצה להעמידו במבחן. עם זאת צוין כי נראה שהחשש מענישה מפעיל אצל הנאשם מנגנונים של הימנעות. בעניין זה צוין כי מאז ביצוע העבירה נשוא הרשעתו בפני (ביום 16.05.05) לא נפתחו כנגד הנאשם תיקים נוספים. לבסוף המליץ שירות המבחן כי במסגרת גזר הדין תילקח בחשבון העובדה כי הנאשם נמצא במסגרות שיקומיות ובקשר עם גורמי טיפול רבים העוזרים לו להתמודד בחיי היומיום.

3.בהמשך למתואר הוברר כי למרות חלוף הזמן לא השכיל הנאשם לשלם הסך שגזל במרמה מן המתלוננת. משכך ביקשה המדינה לחזור בה מהסדר הטיעון והודיעה כי היא רואה עצמה חופשית לטעון לעונש כפי הבנתה.

לאחר האמור ביקש ב"כ המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר על תנאי וכן לפסוק פיצוי למתלוננת וקנס. לתימוכין עמד על עברו של הנאשם, המלמד כי לא היה במעשיו משום מעידה חד פעמית.

4.מנגד הבהיר הסנגור כי הנאשם צירף בשעתו, במסגרת הליך בבית המשפט בחיפה, 19 תיקים שעניינם בעבירות מרמה ונדון בגינם לתקופת מאסר ממושכת של 22 חודשי מאסר. לדבריו ועל אף שהנאשם היה עצור בגין התיקים הנזכרים שעה שהמתלוננת נשוא הדיון שבפני הגישה תלונתה כנגדו, לא נחקר הנאשם בעניין תלונתה, אלא רק לאחר שנגזר דינו. משכך טען כי למעשה נמנעה מהנאשם האפשרות לצרף גם הדיון בתיק שבפני לאותה סדרת תיקים בגינה נדון עוד ב- 2005.

בהמשך למתואר הפנה הסנגור לתסקיר שירות המבחן וציין כי לא מדובר בעבריין מרמה מתוחכם אלא באדם המצוי במצב קוגניטיבי ירוד. כך או אחרת הבהיר כי מאז שוחרר ממאסרו לא נפתחו כנגדו תיקים כלשהם וכי לא שב לבצע עבירות.

לבסוף ציין כי הנאשם לא הצליח לגייס הסכום של 2,473 ₪ שהיה עליו לשלם למתלוננת ובעניין זה הפנה לנ/1 – רשימת תיקים לחייב – שעניינו בהיקף חובותיו של הנאשם לנושיו. על האמור הוסיף כי הנאשם מתקיים מקצבה של 2,000 ₪ בחודש אך לא הצליח לחסוך הסך הנזכר. בעניין זה ציין כי אין לשלוח הנאשם למאסר רק מחמת עוניו.

בשקלול האמור ובשים לב לעובדה שלו היה הנאשם מצרף בשעתו תיק זה לסדרת התיקים בגינה נדון לעונש מאסר ממושך, ספק אם היה נדון לעונש ממושך יותר; ובשים לב להערכת שירות המבחן כי הנאשם מוצא עצמו נרתע נוכח ההליכים המשפטיים שננקטו כנגדו, ביקש הסנגור להסתפק במאסר מותנה. במקביל ביקש להימנע מהשתת קנס והוסיף כי לא יתנגד שיפסק למתלוננת הסך הנזכר כסכום של פיצוי ובלבד שתבוא בקרב שאר הנושים ולא כבעלת עדיפות שהיא.

הנאשם מצידו הבהיר כי חידש הקשר עם ילדיו אשר באים לבקרו וציין כי זהו הדבר החשוב לו ביותר בחייו. על האמור הוסיף כי למד מטעויות העבר וכי לא שלא רצה לשלם את הפיצוי אלא שבשל היקף חובותיו לא עלה בידו לשלמו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ