אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בש"פ 5794/16

בש"פ 5794/16

תאריך פרסום : 18/08/2016 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
5794-16
18/08/2016
בפני השופטת:
ד' ברק-ארז

- נגד -
העוררת:
מדינת ישראל
עו"ד הילה גורני
המשיבים:
1. שגיב טיירי
2. דוד כהן לסרי
3. אלידור מכלוף
4. עדן אנקונינה
5. אבי שירי
6. אדם שמחון

עו"ד תמיר סננס
עו"ד בן ציון קבלר
עו"ד אייל אוחיון
החלטה
 

 

  1. בפני ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו מיום 24.7.2016 (מ"ת 40056-04-16, השופט ב' שגיא) שהורה על שחרורם של המשיבים 2-1 לחלופת מעצר במתכונת של מעצר בית, ללא תסקיר, ועל שחרורם של יתר המשיבים בתנאים מגבילים.

 

רקע עובדתי וכתב האישום

 

  1. ביום 20.4.2016 הוגש נגד המשיבים כתב אישום בן שבעה אישומים שנסב בעיקרו על עבירות אלימות וסחיטה באיומים שהם ביצעו, על-פי הנטען, לאורך תקופה בבית המלון "ווסט תל אביב" (להלן: בית המלון). בבית המלון מצויות דירות בבעלות פרטית המושכרות לתקופות ארוכות, וכן מספר עשרות חדרים המנוהלים במתכונת של בית מלון לכל דבר ועניין. על-פי האמור בחלק הכללי של כתב האישום, החל משנת 2011 או בסמוך לכך, התגוררו שגיב טיירי, המשיב 1 (להלן: שגיב), ואחיו לירון טיירי (להלן: לירון) בבית המלון בדירות פרטיות שאותן שכרו לטווח ארוך. החל מהמחצית השנייה של שנת 2015, שגיב ביקש להביא לכך שגם המשיבים 6-2 (להלן גם: דוד, אלידור, עדן, אבי ו-אדם, בהתאמה) שעמם הוא נמצא בקשרים קרובים, ישהו עמו בבית המלון, ודרש לשכור עבורם ועבור מקורבים אחרים חדרים ושירותים נוספים במחירים מופחתים משמעותית ביחס למקובל. על-פי הנטען, המשיבים השתלטו על מתחם המלון ומתקניו ונהגו בו מנהג בעלים, תוך נקיטת אמצעי אלימות, הפחדה ואיומים כלפי אורחי המלון, מנהליו ועובדיו. כתוצאה מאיומי המשיבים והתנהגותם המאיימת קיבלו המשיבים עבורם או עבור חבריהם ובני משפחותיהם חדרים במלון, שירותי הסעדה ושימוש בטרקלין העסקים של המלון, ללא תשלום או במחירים נמוכים במיוחד. התרחשויות אלה אף הובילו, כך על-פי כתב האישום, להתפטרותם של עובדים מבית המלון. עוד מתואר בחלק הכללי של כתב האישום כי במהלך התקופה הרלוונטית הכניסה משטרת ישראל שני סוכנים סמויים לעבוד בבית המלון – האחד במסווה של מלצר (להלן: המלצר גיא) והשני במסווה של קצין ביטחון (להלן: קצין הביטחון מארק), אף קודם להגשת תלונות במשטרה. הראיות ששימשו בסיס לכתב האישום הן גם תוצרי עבודתם של אותם סוכנים.

 

  1. האישום הראשון פורט מסכת ארוכה של פעולות והתבטאויות מצד המשיבים שנעשו מתוך כוונה לאיים ולהטיל אימה על הנהלת המלון ועובדיו. התנהגויות אלה, כך על-פי האמור באישום זה, נועדו לאפשר למשיבים לעשות ככל העולה על רוחם במלון, לקבל שירותים שונים ללא תשלום ולהניע את ההנהלה והעובדים להסכים למעשיהם. במסגרת כך, המשיבים אמרו מעת לעת כי הם "חייליו" של עמיר מולנר ועושי דברו של שגיב. האישום הראשון כולל דוגמאות להתנהגויות המיוחסות למשיבים, שיובאו כאן לשם המחשה. כך, מצוין כי במקרה אחד דוד אמר לאחת מעובדות המלון: "אני יכול לשים אותך בכיסא גלגלים ולהוריד לך את הידיים ותהיי עם תחבושות על הפנים". במקרה אחר הטיח דוד בפקידת קבלה במלון: "מי את שתגידי לי לא, אני אשבור פה את כל הדלתות". כמו כן, האישום הראשון מייחס לאבי את האמירה "הגמדה הזאת מעצבנת אותי, שאני לא אשים לה משהו מתחת לרכב", לאחר שאחת מעובדות בית המלון דרשה שישלם עבור ארוחה במסעדת המלון. בהמשך לכך, האישום הראשון מתאר מקרים נוספים שבהם המשיבים נהגו לאכול במסעדה הפועלת במלון ללא תשלום ולאיים על המלצרים כאשר הם נדרשו לשלם; להיכנס למטבח המסעדה וליטול משם מזון ומשקאות בשווי אלפי שקלים אף תוך פריצתו של מנעול המקרר; לדרוש מפתחות כניסה לטרקלין העסקים של המלון אף שלא היו זכאים להיכנס אליו; ולהחנות את רכביהם בשטחי חניה השייכים למלון ובמרחבים המיועדים להולכי רגל. עוד מצוין, כי לאחר אירוע אלים שבו השתתפו שניים מהמשיבים בלובי המלון, הזהירה מנהלת המלון את העובדים במלון מפני עימות עם המשיבים. כמו כן, מנהלת המלון הורתה לעובדים להימנע מהזמנת משטרה במקרה של אירוע חריג במעורבותם של המשיבים, מחשש לתגובתם של האחרונים. בנוסף, כך על-פי האישום הראשון, המשיבים התקינו, בצוותא חדא עם לירון, רשת מצלמות פנימית בבית המלון ששירתה רק אותם. בהמשך לכך, כשנודע לשגיב כי מתאספת ישיבת ועד של דיירי המלון בהשתתפותה של מנהלת המלון, וכי בכוונתם של אלה להתלונן על מעשיהם של המשיבים, הוא פנה אל מנהלת המלון והודיע לה כי יהיה מוכן לעזוב את המלון בתמורה לסכום של מיליון שקל. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסו למשיבים העבירות הבאות: ריבוי עבירות של סחיטה באיומים שהביאה לדבר מעשה בצוותא חדא לפי סעיף 428 סיפא בצירוף סעיף 29 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין); וכן ריבוי עבירות של גניבה בצוותא חדא לפי סעיפים 384 ו-29 לחוק העונשין.

 

  1. על-פי האישום השני (שיכונה כאן גם אירוע התקיפה בלובי), המיוחס לשגיב ולעדן בלבד, ביום 15.10.2015 הם תקפו אדם אלמוני שעבר בלובי המלון, לאחר שזה הכה אדם אחר שישב שם. על-פי הנטען, שגיב חסם את דרכו של האלמוני בכוח ודחף אותו לעבר האחר, בעוד עדן מכה אותו בחוזקה בפניו. כתוצאה מהמכה התמוטט האלמוני ארצה, ושגיב נעמד מעליו והחל לצעוק ולאיים עליו. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסה לשגיב ולעדן עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות בצוותא חדא לפי סעיף 382(א) לחוק העונשין.

 

  1. על-פי האמור באישום השלישי (שיכונה כאן גם אירוע המאבטח), המיוחס לעדן ולדוד בלבד, ביום 28.11.2015 בשעה 17:30 או בסמוך לכך נכנסו השניים למלון יחד עם אחרים. עם כניסתם עצר המאבטח ש.א. (להלן: המאבטח) את דוד ועדן וביקש מהם להזדהות, אך הם התעלמו מבקשתו ונכנסו למלון. זמן קצר לאחר מכן החליטו דוד ועדן לנקום במאבטח על כך שעיכב אותם. בהתאם לכך, בסמוך לשעה 18:00 הם ארבו לו בסמוך לשירותי המלון, וכאשר הגיע למקום דוד הכה אותו בחוזקה בעינו באמצעות המרפק, בעוד עדן עומד בסמוך ומשגיח לבל יתערב אחר במעשה. כתוצאה מהמכה ספג המאבטח חבלה קשה בארובת העין ואף נזקק בהמשך לטיפול רפואי. בסמוך לאחר מכן ניגשו דוד ועדן למאבטח ואיימו עליו בצוותא לבל יתלונן במשטרה, וכתוצאה מאיומיהם הוא אמנם נמנע מהגשת תלונה. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסו לדוד ולעדן עבירה של חבלה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 333 וסעיף 335(א)(2) לחוק העונשין וכן עבירה של הדחה בחקירה לפי סעיף 245(א) לחוק העונשין.

 

  1. לפי האמור באישום הרביעי (שיכונה כאן גם אירוע הבריכה), המיוחס לשגיב ולאלידור בלבד, במהלך חודש אוגוסט 2015 או בסמוך לכך התלונן שגיב בפני מנהלת המלון על התנהגותם של אורחי המלון בבריכה באומרו שהם "עושים שכונה". מנהלת המלון ענתה לשגיב כי גם חבריו שלו "עושים שכונה" ובתגובה אמר לה שגיב "כנראה שאני צריך להסביר לך פעם אחת מה זאת 'שכונה'". ביום 28.8.2015 מסר אלידור לפקידת הקבלה א.ה. כי בכוונת המשיבים להתנקם במנהלת בית המלון. למחרת, ביום 29.8.2015 בשעות הבוקר הגיע אלידור לבריכת בית המלון לבקשתו של שגיב, אסף את כל כסאות הבריכה ומנע מבאי הבריכה להשתמש בהם וכן חסם את הכניסה לבריכה מצדה האחד לכלל אורחי המלון. באותה עת עמד שגיב במרפסת המלון ופיקח מרחוק על מעשיו של אלידור. בעקבות מעשים אלו הזעיקו עובדי המלון את המשטרה, והשוטרים שהגיעו למקום עצרו את אלידור. לאחר מעצרו של אלידור פנה שגיב אל דלפק הקבלה של המלון ואיים על העובדים במקום באמרו כי יחפש את מי שהזעיק את המשטרה. כתוצאה מהאירוע המתואר לעיל נאלץ בית המלון לפצות את אורחיו. כמו כן, מפאת חששה מזעמו של שגיב וחבריו נמנעה מנהלת המלון להגיע לעבודה למשך תקופה לאחר האירוע. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסה לשגיב ולאלידור עבירה של סחיטה באיומים שהביאה למעשה בצוותא חדא לפי סעיף 428 סיפא וסעיף 29 לחוק העונשין.

 

  1. על-פי האישום החמישי (שיכונה כאן גם אירוע הסמנכ"ל), המיוחס לשגיב בלבד, במהלך חודש ספטמבר 2015 נפגש סמנכ"ל הכספים של הרשת שאליה שייך המלון עם שגיב והודיע לו כי לא ניתן להמשיך ב"הסדר" הקיים עמו וכי מחיר השכירות של החדרים המושכרים לו יעלה. בתגובה ענה שגיב כי הוא מקבל בהבנה את החלטת הרשת. מספר ימים לאחר מכן שאל שגיב את מנהלת המלון למקום מגוריו של סמנכ"ל הכספים, אך היא מסרה לו רק את עיר מגוריו, ובהמשך דיווחה על כך להנהלת הרשת. סמוך לאחר מכן, בשל החשש מפני שגיב, הגיעה עמו מנהלת המלון להסכם כי מחירי החדרים שיושכרו לו לא יועלו אך שגיב ישכור רק שני חדרים. יחד עם זאת, עד למעצרו של שגיב הוא המשיך לשלם את המחיר המוזל ללא כל הגבלה על מספר החדרים ששכר. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסה לשגיב עבירה של סחיטה באיומים שהביאה לדבר מעשה לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין.

 

  1. לפי האמור באישום השישי (שיכונה כאן גם פרשת ההשכרה), המיוחס לשגיב, דוד, אלידור ועדן בלבד, הם קשרו קשר לקבלת כספים במרמה מבית המלון, על-ידי כך שישכירו לאחרים חדרים במלון במחיר גבוה וייקחו לכיסם את התמורה או את ההפרש בין המחיר הגבוה למחיר המוזל שאותו הם משלמים למלון. בהתאם לכך, נהגו דוד ואלידור להשכיר למקורביהם את חדרי בית המלון, אשר נרשמו מראש על שמותיהם של שגיב ודוד. דוד ואלידור הורו למקורביהם להשאיר בדלפק הקבלה מעטפות ובהן כסף עבור תקופת שהייתם במלון. בסמוך לאמור, הגיעו דוד, אלידור ועדן לדלפק הקבלה ולקחו את הכסף לכיסם. במקרים אחרים הם שילמו לבית המלון סך של 500 שקל (המחיר ה"מוזל" עבור שכירת חדר) ושלשלו לכיסם את ההפרש. כתוצאה מכך נגרמו לבית המלון הפסדים כבדים. בגין המעשים המתוארים לעיל יוחסה לשגיב, דוד, אלידור ועדן עבירה של קבלת דבר במרמה בצוותא חדא לפי סעיפים 415 ו-29 לחוק העונשין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ