אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> חוקתי ומנהלי >> רוצה לעבוד באבטחה? תוכיח שאתה לא משוגע

רוצה לעבוד באבטחה? תוכיח שאתה לא משוגע

מאת: עו"ד אוהד מגורי | תאריך פרסום : 11/02/2015 14:46:00 | גרסת הדפסה

הדרישה החדשה, שמחייבת כל מאבטח או שומר חמוש לעבור בדיקה פסיכיאטרית, היא דרישה בעייתית שעלולה לפגוע בצעירים ובפנסיונרים שמעוניינים בסך הכל להתפרנס. ומדוע לא דורש החוק החדש משוטרים או בעלי רישיון לנשק פרטי לעבור בדיקה כזו?

על פי חוק חדש שנכנס לתוקף ב-1 לפברואר 2015 כל מי שיבקש לעבוד כמאבטח או שומר חמוש יידרש לעבור בדיקה פסיכיאטרית. האם ראוי לצאת מנקודת הנחה כי כל אדם שמבקש לעסוק באבטחה הוא חולה נפש אלא אם יוכיח אחרת?

והרי שוטרים, חיילים, ספורטאים ובעלי רישיון לנשק פרטי פטורים מחובה זו. בנוסף, המשרד לביטחון פנים הגדיר רשימה ארוכה של ישובים (לא מעט מהם נמצאים בסמוך או מעבר לקו הירוק), המזכים את מי שגר או עובד בהם לקבל רישיון לנשק פרטי ("ישובים זכאים"). כך יוצא כי מי שמתגורר או עובד ביישובים הזכאים יכול לקבל רישיון נשק גם אם דעתו טרופה.

כבר נכנסתם לפורום הפלילי שלנו?

אם לא, זה הזמן... לחצו כאן 

אז מדוע יצרו את החוק? הטענה הייתה כי לנוכח מספר מקרים בהם מאבטחים השתמשו בנשקם בכדי לפגוע בחפים מפשע או בבני משפחה, כנראה שאין מספיק פיקוח על מצבם הנפשי. אבל האם לא היו מקרים כאלה אצל שוטרים? ונזכיר רק תמצית דוגמאות מהשנים האחרונות: קצין המשטרה מייקל פישר שירה באשתו ושני ילדיו, והתאבד בהוד השרון; שוטר המג"ב בילאל נעארני שהואשם כי ירה לעבר שוטרים על רקע יריבות בין חמולות בנצרת; הקצין ניר סומך שהורשע בהריגת שכנו ככל הנראה משום שהיה במגע רומנטי עם אשתו, ועוד הזרוע נטויה.

היו שטענו כי אין צורך לחייב שוטרים וחיילים בבדיקה כזו כיוון שבגופים כגון צה"ל או המשטרה יש פיקוח פנימי. האמנם? כוחות הביטחון בוחנים את משרתיהם בבחינות גופניות אך בדיקה נפשית היא לרוב ביוזמת השוטר או החייל באם הוא בוחר לפנות לקצין בריאות נפש.

יוצא אפוא, שבימים טרופים אלה, כאשר כלי נשק בלתי חוקיים מצטברים בידי גורמים פליליים ועוינים, הממשלה עסוקה בלהתייחס לאזרחים ישרים כאיום פוטנציאלי, אף שמדובר בקומץ מזערי של מקרים ביחס לכמות העצומה של מאבטחים חמושים (מעל 130,000). ונזכיר, שלרוב, מאבטחים לא לוקחים את הנשק הביתה בסוף המשמרת.

עושה רושם שמזה תקופה ארוכה המשרד לבטחון פנים משקיע מאמצים לצמצם את כמות רישיונות כלי הנשק הניתנים לאזרחים. יש שיטענו כי הסיבות לכך הן, בין היתר, כלי נשק הרבים הנגנבים מידי בעליהם ומגיעים לעבריינים או רמת המיומנות הנמוכה של רבים ממחזיקי הנשק המסכנת את שלום הציבור. מנגד, יתכן שמדובר בכסת"ח של המשרד לבטחון פנים אשר נרתע מהלחץ הציבורי המובל, בין היתר, על ידי ארגוני נשים שדורשים צמצום כמות כלי הנשק הניתנים לציבור, ובעיקר לציבור הגברים. כך או כך, אי אפשר להתווכח עם נתונים: ב-1990 היו בידי אנשים פרטיים כ-300,000 כלי נשק ואילו ב- 2012 ירדה הכמות לכ-170,000 ומגמת הירידה ממשיכה.

הדלת כבר נפרצה

גם החוק הנוכחי, אגב, נועד תחילה לחול על כל אדם, ורק לאחר דיונים בוועדות צומצם למאבטחים ושומרים. אולם למעשה, הדלת כבר נפרצה: די במקרה אחד שבו אדם פרטי ישתמש בנשקו כדי לפגוע באחרים, כדי להביא, מיד לאחר מכן, לתיקון נוסף לחוק שיחייב את כולם.

יתכן שיש בכך הגיון, מאחר שבכל זאת מדובר בכלי קטלני שראוי שיהיה תחת פיקוח. מצד שני, גם כלי רכב הוא קטלני. האם נידרש לעבור בדיקה נפשית בטרם נוציא או נחדש את רישיון הנהיגה? להבהיר, מי שמבקש להוציא רישיון נהיגה אינו נדרש לבדיקה נפשית, אלא אם רישיונו נשלל עקב שימוש בסמים או אלכוהול. ונזכיר כי בלא מעט פיגועים שאירעו לאחרונה מי שהביאו לקטיעת מעשיו של המפגע היו בעלי נשק פרטי וארגוני.

ובכלל, האם יש מקום לדעתכם להקשות על אותם מאבטחים ושומרים? הרי בדרך כלל מדובר בצעירים אחרי שירות צבאי, פנסיונרים של כוחות הבטחון וכדומה, מה גם שבמקומות העבודה יש פיקוח צמוד של מפקדים או אחראי משמרת.

מי ישלם על הבדיקה?

הוראה בעייתית נוספת שנקבעה בחוק היא שהתשלום על הבדיקה (שעלותה כיום 600 שקל לערך) נחלק בין המאבטח למעסיק. מדובר במאבטח, שטרם התקבל לעבודה, ובמעסיק שמחויב לשאת לפחות במחצית העלות.

הוראה זו יוצרת שני מצבים שליליים: האחד, שייתכן שהמעסיקים ידרשו ממבקשי העבודה לשלם עבור הבדיקה, ורק אם הכל תקין הם ישלמו את חלקם (אף שזו פעולה בלתי חוקית).

במצב כזה, קיימת סבירות גבוהה כי פחות אנשים יבקשו עבודה בתחום האבטחה מחשש שלא יעברו את הבדיקה ואף גרוע מכך, שתוצאותיה יהיו נגישות לגופים ממשלתיים אחרים כגון משרד הרישוי.

מצב שלילי שני הוא שמעסיקים בכלל לא יתעסקו עם עובדים שאין להם רישיון נשק, שהרי נסיון החיים מלמד כי מעסיקים אינם ממהרים להשקיע מכספם על אדם שאינו עובד אצלם.

לסיכום, מחד נראה כי הכוונה מאחורי החוק טובה, אך כבר ידוע שהדרך לגיהינום סלולה בכוונות טובות. בפועל, אין כל הבטחה כי אלה שיימצאו כשירים נפשית לא ישתגעו ביום מן הימים. במקביל, קיימת סבירות גבוהה כי כמות המבקשים לעסוק באבטחה תפחת, בעוד שאנשים בעלי מסוכנות פוטנציאלית ימשיכו לקבל רישיון נשק עקב מקום מגוריהם או עבודתם ללא כל פיקוח.

* עו"ד אוהד מגורי עוסק במשפט פלילי, תעבורתי והוצאה לפועל

** המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il 

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
2

החוק שמצריך מאבטח עם נשק לקבל אישור פסיכיאטר יאמלל רבים

החוק שמצריך מאבטח עם נשק לקבל אישור פסיכיאטר יחשוף בפומבי בעיות נפשיות של (בניהם של) חלשים או יחשידם לשוא ככאלה. | אנשים שמקבלים הבטחת הכנסה או אנשים שיעבדו בעבודה דומה בשכר נמוך יותר ממאבטחים עם נשק, למשל מאבטחים ללא נשק, אשר לכאורה בריאים בגופם וראויים לעבודה עם נשק, יעוררו תמיהה על כך שאינם עובדים עם נשק, בגלל חק זה פתרון החידה יהיה שאותם אנשים הנם פגומים מהבחינה הפסיכיאטרית ומסוכנים לזולתם, והתוצאות של הסטיגמה תהינה: קשי במציאת עבודה, הגם שאינה כרוכה בהחזקת נשק (לפי סקר כמחצית מהאוכלוסייה בישראל אינה מוכנה להעסיק חולה נפש). ערעור הקשר הזוגי של אותם אנשים והפחתת הסכוי ליצור קשר כזה. (לפי אותו סקר "98% מהאוכלוסייה בישראל אינה מוכנה להתחתן עם אדם שהיה או עודנו חולה") בניהם יחשדו בנשיאת גנים של מחלה פסיכיאטרית, וישאו גם הם אות קין, שתוצאותיו דומות לנ"ל. אות הקין יחמיר את מצבם של בעלי קשיים נפשיים ובפרט את זה של הנוטים לדכאון קשה. הפגיעות הקשות האלה מעוררות ספק בצדקתו של החוק אפילו אם אפשר לבטוח בבדיקות שהוא תובע, קל וחומר כאשר "ספקות בנוגע לתקפותם ולמהימנותם של כלי ההערכה: למרות הצגת מבחני אבחון המסוכנות ככלים מדעיים ואמינים, הרי שרבים מהם עדיין לא קיבלו תוקף מדעי (Amstrong, 1995) ..... סיווג של ..המסוכן ... כלא מסוכן חושף את המסווג לתביעות משפטיות ... סביר אפוא שהמעריכים ייטו לעבר החמרה" (- מתוך "האם המושג "מסוכנות" מסוכן? " מאת מימי אייזנשטדט, בית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית ע"ש פאול ברוואלד והמכון לקרימינולוגיה, הפקולטה למשפטים, האוניברסיטה העברית בירושלים. פורסם ב ביטחון סוציאלי, כסלו תשס"ח, נובמבר 2007 , מס' 75 : 88 – 65). מה גם שכל הפגיעות הקשות הנ"ל לא מזכות בפצוי כספי על הפגיעה מהחק, לא מצד הנבדקים ולא מצד בניהם.
1

יש הגיון רב בדרישה לבדיקה פסיכיאטרית למאבטחים

מאבטח נושא נשק טעון כל היום על משמרתו ואמור להשתמש בו בעת הצורך. הדבר שונה לגבי סתם אזרח שיש לו נשק בביתו ואשר בדרך כלל אינו נושאו על גופו. הבדיקות למבקש רשיון פרטי אינן פשוטות ומכל מקום אין קשר בין הדרישה ממאבטח לנדרש ממבקש רשיון נשק פרטי. מעבר לכך מאבטחים עוברים מחברה לחברה, למעסיק אין פנאי ויכולת לבדוק מחדש את אישיותו של המאבטח ועל כן סביר שידרש לעבור בדיקה כאמור ויקבל תעודה שעברבדיקה כזו. מובן שאת הבדיקה יממן המעסיק [או המדינה].
1
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום חוקתי ומנהלי באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום חוקתי ומנהלי
חוו"ד מומחים בהליך שיפוטי: "תגיד מה אתה רוצה אני אנסח"
עו"ד שרית לנגה כהן (צילום: אופיר הראל)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ