אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> איכות הסביבה >> פשרה בייצוגית נגד דלק פי גלילות- תמזער מפגעי סביבה ותתרום 35,000 שקל

פשרה בייצוגית נגד דלק פי גלילות- תמזער מפגעי סביבה ותתרום 35,000 שקל

מאת: טל צבר, עו"ד | תאריך פרסום : 15/08/2012 13:49:00 | גרסת הדפסה

לפסק הדין בעניין אברהם ביטון (עו"ד) נגד חברת דלק פי גלילות שותפות מוגבלת ח.פ. 550228118

בית המשפט המחוזי בי-ם אישר הסדר פשרה בייצוגית שהוגשה נגד דלק פי גלילות, בגין מפגע ריח שגרם מיכל שהציבה בקרבת שכונת הר נוף בי-ם. על פי ההסדר, דלק תפעל למזעור השפעה סביבתית שלילית שעלולה פעילותה לגרום, ותתרום 35,000 שקל לעמותת 'החובש הר-נוף'.

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית ע"ס 700,000,000 שקל שהגיש עו"ד נגד חברת דלק פי גלילות, נטען כי כתוצאה מאחסון של נוזל הסקה במיכל שהציבה בשנת 2009 בקרבת שכונת הר נוף בירושלים, נגרם מפגע ריח לתושבי השכונה.

בבקשה נטען, כי בעקבות ביקורות מטעם המשרד להגנת הסביבה בקרבת המתקן, במסגרתן נמדדו ריכוזים גבוהים של חומרים אורגניים נדיפים, נשלחה התראה לדלק, וזו התחייבה לשלוח למתקן קלינאית ראשית לשם התקנת מלכודת ריח, אשר תסדיר את המפגע.

למרות זאת, המפגע לא הוסר ולפיכך הוציא המשרד להגנת הסביבה צו לסילוק המפגע, בגדרו נקבע כי על דלק לפנות את תכולת המיכל עד אמצע  אוקטובר 2009. דלק בקשה אורכה לפינוי המיכל, שפונה בסוף אוקטובר, באישור המשרד לאיכות הסביבה.

בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה כאמור נגד דלק בעקבות המקרה, נטען כי ל 3,500 בתי אב בשכונת הר נוף נגרם נזק של 50,000 שקל כתוצאה ממפגע הריח, וכי תושבי השכונה נחשפו לאדי דלק מסכני בריאות ולריח חזק שפגע באיכות חייהם, בבריאותם, ברווחתם ובנוחיותם. לפיכך נטען, כי דלק הפרה את הוראות החוק, גרמה מטרד לתושבים והתרשלה כלפיהם.

טרם הגשת תשובתה של דלק, ניהלו הצדדים מו"מ ממושך, שהבשיל להסדר פשרה, על פיו דלק התחייבה כי מעתה ואילך תפעל ברגישות במקומות הסמוכים לשכונה, תוך מזעור כל השפעה סביבתית שלילית שעלולה להיגרם כתוצאה מפעילותה. כמו כן, הוסכם כי דלק תתרום 35,000 שקל לעמותת 'החובש הר-נוף', המעניקה שירותי רפואת חירום לתושבי השכונה. הצדדים ביקשו מביהמ"ש לאשר את ההסדר, והמליצו לפסוק למבקש גמול של 30,000 שקל ושכ"ט של 200,000 שקל לבא-כוחו.

דלק אחראית למפגע

השופט רם וינוגרד אישר את הסדר הפשרה לאחר שקבע כי הינו ראוי הוגן וסביר. נקבע, כי ניתן להעריך כי סיכויי המבקש להוכיח את אחריות דלק למטרד הריח אינם נמוכים, אולם בבקשה טמון קושי אחר, הנובע מהבעייתיות באיתור חברי הקבוצה שניזוקו והערכת הנזק שנגרם לכל אחד מהם.

בכל מקרה, נקבע, כי נראה שלא מדובר בנזק ניכר, אלא לכל היותר נגרמה לניזוקים תחושת אי-נוחות, שממילא הייתה גוררת פיצוי נמוך למדי. לפיכך נקבע, כי ההסדר מעניק לחברי הקבוצה את הסעד המהותי שביקשו, הוא הסרת המפגע והתוויית קריאת כיוון עתידית למניעת מפגעים, ולפיכך הינו ראוי כאמור.

נפסק, כי אמנם ישנו פער אדיר בין סכום הפיצוי עליו הוסכם בהסדר לבין הסכום שהתבקש, אולם מכיוון שמקורו בהפרזה יתרה, אין בכך כדי להעיב על הגינות ההסדר.

באשר לגמול למבקש נקבע, כי לא ניתן לדעת מה עשה לשם הסרת המפגע בזמן אמת, ולא נראה שהגמול שהוצע לו בהסדר שקול לתועלת שהוא מסב לקבוצה, ולפיכך נפסק לו גמול של 15,000 שקל. עוד נפסק, כי גם אין הצדקה לפסוק לבאי כח המבקש 200,000 שקל כשכר טרחה, ויש לשלם להם שכ"ט של 40,000 שקל בלבד.

לפסק הדין בעניין אברהם ביטון (עו"ד) נגד חברת דלק פי גלילות שותפות מוגבלת ח.פ. 550228118

למדור: איכות הסביבה

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום איכות הסביבה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ