אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני משפחה >> מתגרשים? מבחר פתרונות פרידה מתקדמים

מתגרשים? מבחר פתרונות פרידה מתקדמים

מאת: עו"ד מיכל קמפפר | תאריך פרסום : 31/12/2013 14:51:00 | גרסת הדפסה

מאת מיכל קמפפר

נכון להיום, "שוק הגירושין" מציע מרכולת מכובדת לכל טעם, כיס ואישיות, עם מבחר שיטות ופתרונות פרידה מתקדמים. עו"ד מיכל קמפפר סוקרת את ההיצע ומקווה שלא יהיה ביקוש.

טקס הגירושין עצמו הוא טקס דתי הנערך אך ורק על ידי דיינים רבניים, ובד"כ הוא הסצינה הקצרה ביותר בסרט המכונה "גירושין". את רוב העלילה תופסים הדיונים המתמשכים בדברים החשובים באמת: ילדים, בית, מזונות, רכוש.

מתגרשים רבים פועלים במסגרת המקובלת: שוכרים עורך דין, מצחצחים חרבות, נכנסים לכוננות ספיגה ומתחילים לירות לכל הכיוונים: תביעות הדדיות מוגשות לבית המשפט לענייני משפחה, לבית הדין הרבני או לשניהם גם יחד; עורכי-הדין של הצדדים מנהלים חקירות, טוענים טענות, מביאים עדים; הרבה כסף ועצבים נשפכים ולבסוף השופט או הדיין מחליטים על פסק הדין בהתאם לחוק, לפסיקה, לעובדות ולשיקול דעתם. וזה עוד לפני שדיברנו על הנזק שנגרם לילדים ועל הבלבול העצום שהוא מנת חלקם.

אבל יש גם דרך אחרת. דרכים אחרות, ליתר דיוק. ברוח הזמן התפתחו (ועדיין מתפתחות) שיטות גירושין אלטרנטיביות, שכללי המשחק שלהן שונים מהמקובל בבית המשפט. שיטות אלו, החוסות תחת הקטגוריה "גירושין בהסכמה", שואפות לעזור לבני הזוג להגיע להסכם באופן עצמאי או בסיוע יועצים, בדרך הנעימה והרכה ביותר האפשרית. ואפרופו רכות ונעימות, המרוויחים הגדולים משיטות אלו הם הילדים: גירושין בהסכמה משדרים לילדים מסר של סובלנות ופתיחות, של תקשורת במקום של קרע. כך נחסכים מהם העצב והתסכול שהם מנת חלקם בעת הליכים משפטיים קשים וכואבים.

תנאי הכרחי לכל אחת מהשיטות של גירושין בהסכמה הוא התחייבות הצדדים לגילוי נאות ומלא, בעיקר בתחום הפיננסי. גילוי שכזה מקצר באופן משמעותי את משך ההליך עד להסכם ומקל על כל הצדדים בבואם למצוא פתרונות - כלכליים ואחרים - שייטיבו עם כל בני המשפחה.

גירושין בהסכמה 1: "שיטת שולחן המטבח"

זוגות שמצליחים לדבר אחד עם השני ברוגע לאחר שהחליטו על פרידה הם מחזה נדיר, ונדירים עוד יותר הם אלה שמצליחים להגיע להסכמות על ענייני חלוקת הרכוש ושאר הנושאים המצריכים הסכם. אם אתם נמנים על זוגות אלו, תוכלו לסכם את הכל על קפה ועוגה ולאחר מכן להסתייע בעורך דין, שינסח את ההסכמות לפני הגשתן לאישור בית המשפט.

השיטה מתאימה לזוגות שהתקשורת ביניהם פתוחה ושרמת הקונפליקט ביניהם נמוכה. גם זוגות שהיו נשואים פרק זמן קצר ואין להם ילדים או רכוש רב יפיקו ממנה תועלת. עם זאת, מרגע שיש הסכמות חובה להתייעץ עם עורך דין ולוודא שאין טעויות שיעלו ביוקר בהמשך.

עלות ההליך מסתכמת בכמה אלפי שקלים עבור ניסוח ההסכם. עם זאת, מומלץ לכל צד גם לקבל ייעוץ משפטי נפרד, ויתכן ויהיה גם צורך בייעוץ פסיכולוגי או פיננסי (חוות דעת אקטוארית, עלות שמאי) וכו'.

ואם צפים בדרך כעסים ואמוציות שיקשו על הדרך להבנות, אפשר לבחון שיטות אחרות לגירושין בהסכמה.

גירושין בהסכמה 2: גישור

מי שמעוניינים להגיע להסכמה בעצמם אך מתקשים לעשות זאת, או מי שהצליחו להגיע להסכמות בנושאים מסוימים וזקוקים לעזרה בנושאים אחרים, עשויים להסתייע במגשר. המגשר, שהוא לרוב עורך דין או מטפל, הוא דמות ניטרלית שתפקידה לסייע לבני הזוג לדבר אחד עם השני ולהגיע להסכמות. השיטה מתאימה לזוגות עם פז"מ, ילדים ורכוש, שרמת הקונפליקט ביניהם נמוכה עד בינונית, והם מעוניינים לשמור על תקשורת טובה ביניהם.

הליך הגישור אמנם יקר יותר מהגעה עצמאית להסכם, אך הוא בוודאי זול יותר מהליך משפטי. עלותו נעה בין אלפי עד עשרות אלפי שקלים, תלוי במשך ההליך ובשכ"ט המגשר. גם כאן יש לקחת בחשבון שיתכן ויהיה צורך להסתייע בייעוץ פסיכולוגי, פיננסי וכו'.

הגישור מאפשר לבני הזוג שליטה מירבית על ההסכם. עם זאת, מכיוון שהמגשר מחויב לניטרליות ואינו יכול לייעץ לצד זה או אחר, עלול הצד ה"חלש" יותר להרגיש שזכויותיו נפגעות, על אחת כמה וכמה במצבי קונפליקט ואי יציבות רגשית. במקרים כאלה ייתכן שיש מקום לפנות לייעוץ משפטי חיצוני נוסף או לבחון שיטות מתאימות יותר.

גירושין בהסכמה 3: גירושין בשיתוף פעולה (Collaborative Divorce)

זוהי שיטה חדשנית ומסקרנת שבה שני עורכי דין - אחד לכל צד - מסייעים לבני הזוג להגיע להסכמות בגישה סובלנית, פתוחה ויצירתית. השיטה מבוססת על הסכמה כתובה בין בני הזוג, לפיה לא פונים לבית המשפט בעת ההליך, ובכך מתאפשר להגיע להסכם מכובד, עם מינימום לחץ ומקסימום פתיחות. גם קולם של הילדים נשמע - באמצעות מומחה ילדים - וצרכיהם זוכים להתחשבות יתרה בהסכם.

ההליך מתאים לזוגות שנשואים פרק זמן לא מבוטל, ויש להם ילדים ורכוש. בין אם התקשורת ביניהם טובה או גרועה, בין אם הקונפליקט פשוט או חמור, שיטה זו מתייחדת בכך שכל צד מיוצג על ידי עורך-דין וכולם עמלים על תפירת הסכם עומק ארוך טווח עבור המשפחה, גם במקרים קשים וסבוכים.

עורכי הדין המלווים את בני הזוג עברו הכשרה מיוחדת לשיטה ובני הזוג נתמכים בקשת שלמה של יועצים על פי הצורך, החל מיעוץ פיננסי וכלה בתמיכה נפשית והדרכה הורית. אם יש צד "חלש", חסר ביטחון או חסר עצמאות כלכלית או הבנה משפטית - הצוות יתן לו מענה עד להסכם מגובש ומעצים.

ההליך אינו זול, אך גם אינו יקר כמו הליך משפטי. העלות תהיה, בדרך כלל, כמה עשרות אלפי שקלים. עם זאת, בניגוד להליך משפטי, יש סיכוי גדול שתחסכו את עלויות הטיפולים הנפשיים העתידיים כתוצאה ממלחמות הגירושין הקשות בבתי המשפט ותצליחו אפילו לחגוג בר מצוה לילד באווירה משפחתית וחמה.

* הכותבת היא עו"ד ומגשרת העוסקת בדיני משפחה.

**המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמור.

 

למדור: דיני משפחה

אתר המשפט הישראלי פסקדין

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום דיני משפחה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום דיני משפחה

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ