אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> להניח את העטים ולהפסיק לכתוב

להניח את העטים ולהפסיק לכתוב

מאת: אמיר הלמר | תאריך פרסום : 08/09/2003 12:00:00 | גרסת הדפסה

בית המשפט המחוזי קיבל באחרונה הכרעה בסוגיה מתחום דיני זכויות היוצרים, שעשויה לעניין מאוד מרצים וסטודנטים למשפטים, אבל לא רק: הוא הכריע בשאלת זכות היוצרים של מורה )במקרה הזה מרצה באוניברסיטה( על הידע שהוא מעביר במהלך שיעוריו.

הסוגיה המשפטית הזו מרתקת במיוחד, לא רק מכיוון שהיא נוגעת בכמה מהסוגיות החשובות ביותר בתחום דיני זכויות היוצרים, למשל בסוגיית המקוריות, אלא מכיוון שהיא מעלה גם כמה הרהורים עקרוניים על הקשרים בין משפט ותרבות, ועל תפישת היוצר וזכויותיו לאורך השנים. אחרי הכל, לא מעט "ידע" בתולדות התרבות הגיע אלינו בדיוק כך - ברשימות שהכינו תלמידים מדברי רבותיהם.

מהי יצירה מקורית?

ד"ר אסף יעקב מלמד קורס בדיני נזיקין במרכז הבינתחומי בהרצליה; זהו קורס חובה לתלמידי הפקולטה, ובשנת 98' למד בו גם איתן ענבר. ארבע שנים אחר כך, ביולי 2002, הוציא ענבר לאור בהוצאת "כרמל ספרות משפטית", את ספרו "דיני נזיקין בראי ההלכה הפסוקה"; חודשים ספורים אחר כך הגיש נגדו יעקב תביעה, שבה טען כי ענבר הפר את זכויות היוצרים שלו.

לטענת יעקב, ששכר לשם ייצוגו את משרד עוה"ד ש. הורביץ, חלקים ניכרים מספרו של ענבר הועתקו מתוך ההרצאות ששמע ענבר אצלו; ההעתקה נלמדת, טען, ממבנה הספר, מסידור החומר, מאופן הניתוח, מהצגת הרעיונות והנושאים בספר ומהשימוש בדוגמאות.

ענבר, שהתגונן באמצעות ד"ר שרה פרזנטי, טען כי ספרו הוא יצירה מקורית המבוססת על מחקר מקיף ומקורות משפטיים רבים - וגם על הידע שצבר בהרצאותיו של יעקב. ענבר גם טען כי הרצאותיו של יעקב אינן מוגנות, מכיוון שהוא לא הקריא אותן מן הכתב אלא העבירן בעל פה ובצורה חופשית.

יעקב הודה כי את ההרצאות הוא נושא בעל פה, אך טען כי לפני כל הרצאה הוא מכין טקסט המונח בפניו במהלכה. כמו כן טען כי אף שהרצאותיו מועברות בעל פה, הן מעוגנות באמצעות התלמידים, שמעלים אותן על הכתב. במחלוקת נדרש להכריע שופט המחוזי בת"א ישעיהו שינלר.

שאלת הכתב

השאלה הראשונה שלה נדרש שינלר, היתה האם הרצאות שמועברות בעל פה מוגנות בכלל בזכויות יוצרים. השופט סקר מגוון דעות של מומחים שונים, כולל את זו של ד"ר פרזנטי שייצגה את הנתבע; לפי עמדת רובם, יש למרצה זכויות יוצרים על ההרצאות שהוא נושא, אך יקשה עליו להגן על הזכות אם ההרצאה לא תועדה בכתב, ואם אין לה "ביטוי מוחשי" כלשהו.

לפי שינלר, מרצה באוניברסיטה אמור להפגין מקוריות בכל הקשור להעברת הרצאותיו - מבנה הקורס, המקורות שלהם הוא נזקק, וניתוחיו את המקורות; האם ראוי, שאל שינלר, כי מרצה כזה יאבד את זכויות היוצרים שלו על ההרצאות לסטודנט שרשם, שכפל והפיק מהן רווח, וזאת רק בגלל שאין לו תיעוד כתוב של ההרצאות?

לדעת שינלר התשובה על שאלה זו היתה שלילית; צורת התיעוד של המרצה היא עניין טכני, קבע, ואל לה לקבוע האם ההרצאה תהיה מוגנת או לא. לפיכך, מספיק למצוא "תיעוד מוחשי" כלשהו לנאמר בהרצאה, כדי לתת לה הגנה: ותיעוד שכזה אפשר למצוא במקרה האמור במחברות של הסטודנטים שהאזינו להרצאה או בתיעוד שערך יעקב לעצמו לפני ההרצאות.

כדי לבחון האם העתיק ענבר את ההרצאות של יעקב בספרו, השווה שינלר את הספר לרישומי ההרצאות ולמצגות שצירף התובע; שאלת ההעתקה, קבע, אינה כמותית אלא איכותית: "הידע המשפטי והחומר המשפטי הוא אכן נחלת הכלל; אבל עצם סידורו, הבחירה במקור משפטי זה או אחר, ההתייחסות לחומר זה או אחר, יש בהם משום מקוריות ויצירתיות שנדרשים כדי להפוך חיבור ליצירה שראויה להגנה".

לאחר ההשוואה הגיע השופט למסקנה כי יש אכן דמיון רב בין ההרצאות של יעקב לספרו של ענבר; השופט קבע כי סדר העלת הנושאים בספר דומה מאוד )"אם להתבטא בלשון המעטה"(, כך גם בעניין הפניות שונות למקורות שעליהם נסמך יעקב, ושמופיעים באופן זהה בספרו של ענבר. השופט אף קבע כי יש לעתים דמיון מילולי בין הספר להרצאות: "יכולים היינו להשתאות לעתים, האם אנו לא קוראים את אותו טקסט, גם אם בעיבוד שמתאים יותר לספר מאשר לקובץ הרצאות".

לפיכך קבע שינלר כי ההרצאות של יעקב הן יצירה מקורית, שזכאית להגנה מכוח זכויות יוצרים. הוא חייב את ענבר ואת ההוצאה לאור לחדול מהפצת הספר, הורה לענבר להעביר ליעקב רשימה מפורטת של כל הגורמים שרכשו את הספר או קיבלו עותק שלו, ומינה כונס נכסים שיבטיח את איסוף הספרים והשמדתם, על חשבון ענבר. כמו כן חויב ענבר למסור ליעקב דו"ח על רווחיו ממכירת הספר ולשלם לו הוצאות משפט בסך 40 אלף שקלים.


www.TheMarker.com* באדיבות

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ