אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> קניין רוחני >> חיקוי מוצר אינו מקים בהכרח עילת תביעה בדיני עשיית עושר

חיקוי מוצר אינו מקים בהכרח עילת תביעה בדיני עשיית עושר

מאת: אלון מרגלית, עו"ד | תאריך פרסום : 19/05/2004 17:14:00 | גרסת הדפסה

רע"א 502/04 BUFFALO BOOTS GMBH ואח' נ' גלי רשת חנויות נעלים ואח'

בית המשפט העליון דחה בקשה למתן צו מניעה זמני אשר יאסור על המשיבות לשווק דגמי נעלים הדומים לאלה המיוצרים ומשווקים על ידי המבקשות.

במסגרת התביעה העיקרית טענו המבקשות להעתקה ולחיקוי מצד המשיבות ועתרו לצו מניעה קבוע מכוח עילות תביעה של גניבת עין ותיאור כוזב לפי חוק עוולות מסחריות, הטעייה לפי חוק הגנת הצרכן, הפרת זכות יוצרים ועשיית עושר ולא במשפט.

יצוין כי המבקשות לא רשמו מדגם בישראל בנוגע לדגמי הנעליים המשווקים על ידן.

בביהמ"ש המחוזי בת"א נדחתה בזמנו בקשתן לצו מניעה זמני. נקבע כי למרות שנעלי המשיבות לכאורה הן פרי חיקוי בולט של דגמי המבקשות, הרי שהאחרונות לא הראו כי הספיקו לצבור מוניטין בתודעת הצרכן בישראל, וגם לא הוכיחו כי קיים חשש להטעיית לקוחות, אשר יבקשו לרכוש את נעלי מבקשות, ובשל הדמיון יטעו וירכשו את נעלי המשיבות.

השופט זפט הסביר כי בהעדר תשתית ראייתית לביסוס קיומו של מוניטין, מתמעט גם החשש להטעיית לקוחות, שכן באין מוניטין - ספק אם תודעת קיומו של המוצר פשטה בציבור הצרכנים.

השופט הדגיש כי מדובר במוצר בעל חיי מדף קצרים. מתן צו זמני לגבי מוצר כזה עלול לקפח את האינטרס הציבורי שבקיום תחרות חופשית. הוא הוסיף כי במידה ותידחה תביעת המבקשות, יווצר מצב בו כבר נמנעה מראש יכולתן של המשיבות לעשות שימוש בזכייתן כדי להתחרות עם המבקשות בשיווק המוצר.

לעומת זאת, נזקן של המבקשות - אם תזכינה בתביעתן - ניתן יהיה לתיקון בעתיד באמצעות פיצוי כספי.

המבקשות לא השלימו עם החלטת בית המשפט המחוזי וביקשו לערער על החלטתו. דא עקא, כי בית משפט העליון אישר את פסיקת בית המשפט המחוזי ולא מצא מקום להתערב בקביעותיו.

בית המשפט העליון העניק תשומת לב מיוחדת לטענת המבקשות בדבר התעשרות שלא כדין של המשיבות עקב חיקוי והעתקת דגמי הנעלים.

בהפנותו להלכת א.ש.י.ר יבוא נ' פורום אביזרים ציין השופט גרוניס כי חיקוי או העתקה כשלעצמם - בהיעדר קניין רוחני במוצר וכאשר ההעתקה אינה מהווה עוולה - אינם מעניקים זכות אוטומטית להשבה על-פי חוק עשיית עושר ולא במשפט. במקרה כזה, החיקוי וההעתקה מותרים מכוח העיקרון של תחרות חופשית.

יחד עם זאת, אין בקביעה זו כדי לשלול לחלוטין אפשרות לקיומה של עילת תביעה בעשיית עושר, בהתקיים המרכיבים המתאימים לכך.

השופט גרוניס הסביר כי לאור העובדה כי התנהגות המשיבות אינה מהווה כאמור פגיעה בקנין רוחני או עוולה, הרי שנדרש "יסוד נוסף" בעל מטען ערכי שלילי, לשם הוכחת היסוד של "התעשרות שלא ע"פ זכות שבדין" ולביסוסה של חובת ההשבה בהתאם לכך.

לאור האיזון שבין חופש העיסוק וחופש התחרות ובין הרצון לעודד מחשבה ויצירה מקורית, נקבע בפסק הדין בעניין א.ש.י.ר מהו אותו "יסוד נוסף". אותו יסוד פירושו התנהגות שאינה עולה בקנה אחד עם יסודות המסחר ההוגן.

קשה להגדיר מראש במדויק מהי התנהגות המנוגדת למסחר הוגן, והיא נבחנת לפי נסיבות העניין. עם זאת, נקבע, למשל, כי ככל שהיצירה חדשנית וייחודית, ומאמץ רב יותר הושקע בפיתוחה, כך תגדל הנטייה לראות בחיקויה משום תחרות בלתי הוגנת.

בהתייחסו למקרה הנדון, הגיע השופט גרוניס למסקנה כי לא עלה בידי המשיבות להראות כי מעשי החיקוי עולים לכדי אותו "יסוד נוסף" הדרוש להוכחת עילת התביעה בדיני עשיית עושר ולחיוב בהשבה. המבקשות לא הביאו ראיות למידת החדשנות הגלומה בדגמי הנעלים שייצרו, ואף לא הציגו נתונים באשר למידת ההשקעה בפיתוחם של הדגמים.

לעניין מאזן הנוחות בין הצדדים, הוסיף השופט כי טענות המבקשות בדבר פגיעה צפויה במכירות הנעלים ובמוניטין שלהן שקולות לטענות המשיבות בדבר החמצת עונת המכירות הקצרה עקב מתן הצו.

לפיכך נקבע, לבסוף, כי אין מקום למתן הצו הזמני בטרם בירור התביעה.

רע"א 502/04 BUFFALO BOOTS GMBH ואח' נ' גלי רשת חנויות נעלים ואח'

להחלטה בביהמ"ש המחוזי: בש"א (ת"א) 20144/03

למדור דיני קניין רוחני

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום קניין רוחני באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום קניין רוחני
ביטקוין – הדור הבא של מלחמות הפטנטים
עו"ד אורן רכס, צילום: דימה שבצנקו

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ