אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> המלצת בג"ץ - יש למנות נציג ערבי נוסף למועצת מקרקעי ישראל

המלצת בג"ץ - יש למנות נציג ערבי נוסף למועצת מקרקעי ישראל

מאת: מערכת PsakDin.co.il | תאריך פרסום : 11/07/2001 12:00:00 | גרסת הדפסה

השבוע נדונה בבית המשפט העליון, עתירתה של אגודת זכויות האזרח נגד הממשלה ושרי התשתיות והאוצר בנוגע לייצוג הולם לערבים במועצת מקרקעי ישראל.

העותרת בקשה, כי הממשלה תבטל את המינוי של מקצת נציגי הממשלה במועצה, כדי לאפשר מינוי של ערבים במקומם, באופן שיהווה ייצוג הולם לאוכלוסייה הערבית. העותרת אינה מסתפקת במינוי ערבי אחד בין נציגי הציבור במועצה וטוענת כי על הממשלה מוטלת חובה לתת לאוכלוסייה הערבית ייצוג הולם, לא רק בקרב נציגי הציבור, אלא במועצה כולה.

פסק הדין, אשר ניתן על ידי השופט יצחק זמיר ובהסכמת השופט מ' חשין וד' בייניש, קבע כי במקרה הנדון, החוק קובע כי אין למנות עובדי מדינה כחברים במועצה אלא אם הם עובדי מדינה "בכירים" במשרדי הממשלה הנוגעים לעניין. אם יתברר כי אין עובד ערבי כשיר להתמנות כחבר במועצה, ראוי שהממשלה תשקול גם את האפשרות למנות ערבי נוסף מקרב אנשי האקדמיה ונציגי הציבור שהממשלה מוסמכת למנות כחברים במועצה.

השופט י. זמיר, בחן תחילה את החוק המקים את מועצת מקרקעי ישראל, הוא חוק מנהל מקרקעי ישראל. השופט ציין כי מקרקעי ישראל כוללים יותר מ- %90 מכלל המקרקעין במדינה ולפיכך נודעת השפעה עצומה למדיניות הקרקעית הנקבעת על ידי המועצה ולפיקוח של המועצה על המנהל בכל הנוגע לפיתוח הארץ, הן מבחינה לאומית והן מבחינה פרטית. אולם, החוק לא מפרט דבר על הרכב המועצה. השופט ציין, כי השאלה העולה בדיון הנה, אם אמנם חלה על המשיבים חובה לתת ייצוג הולם לאוכלוסייה הערבית בקרב נציגי הציבור במועצה, כלומר, האם עקרון השוויון מחייב מינוי ערבים נוספים כחברים במועצה.

זמיר ציין, כי על פי עקרון השוויון חובה היא, בין היתר, להקצות משאבים של המדינה באופן שוויוני לערבים כמו ליהודים. המשרות בשירות המדינה אף הן בגדר משאבים של המדינה. אלה הם משאבים חשובים במיוחד, שכן הם נושאים עמם אפשרות של השפעה על עניינים רבים ובכלל זה על חלוקה של משאבים כספיים ואחרים. לפיכך עקרון השוויון מחייב כי גם משרות מטעם המדינה יוקצו ללא הפליה בין יהודים לבין ערבים. פירושו של דבר, שאין למנוע מינוי אדם למשרה מטעם המדינה רק משום שהוא ערבי. אולם נשאלת השאלה, האם פירוש הדבר הוא שהאוכלוסייה הערבית זכאית לייצוג הולם בשירות המדינה ובגופים נלווים כמו, לדוגמה, מועצת מקרקעי ישראל? נראה כי רוב מקורות המשפט המחייבים שוויון לנשים ובכלל זה ייצוג הולם לנשים בשירות הציבורי, מחייבים בנשימה אחת גם שוויון, ובכלל זה ייצוג הולם, לערבים. בית המשפט, בפסקי דין רבים, בהם הסתמך על עקרון השוויון, דיבר בנשימה אחת על השוויון מבחינת הדת והלאום. ובדומה לכך אף בחקיקה לפי הוראת סעיף 18א1 לחוק החברות הממשלתיות.

האם חובת הייצוג ההולם לפי הוראות אלו חלה גם על מועצת מקרקעי ישראל? התשובה לכך שלילית. סעיף 18א1 לחוק, המחייב ייצוג הולם לאוכלוסיה הערבית, אינו חל על המועצה. גם אם נבחן את סעיף 15 א לחוק שירות המדינה )מינויים( הקובע העדפה מתקנת לאוכלוסיה הערבית במינויים לשירות המדינה, נראה כי אין בו כדי לחייב לתת ייצוג הולם לאוכלוסיה הערבית בממשלה, שכן המועצה איננה חלק משירות המדינה. למרות זאת, לסעיף 15א לחוק שירות המדינה יש משקל עקיף בשאלת הייצוג ההולם, שכן סעיף זה מצטרף כמרכיב נוסף למסכת של מקורות משפט המחייבים יחס של שוויון כלפי הנשים וכאמור לעיל גם כלפי הערבים.

בסוף פסק הדין, מציע השופט זמיר, לגבי מינוי ששת הנציגים הנוספים שמוסמכת המועצה למנות, לעשות צו מוחלט, המורה למשיבים לשקול, בהתאם לאמור בפסק הדין, אם ניתן למנות ערבי נוסף כחבר במועצת מקרקעי ישראל.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ