אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> הונאות בתאגידים

הונאות בתאגידים

מאת: יום-טוב בילו, רו"ח; נורמן פייט, רו"ח | תאריך פרסום : 18/12/2002 12:00:00 | גרסת הדפסה

ההונאות בתאגידים מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

הונאות בתוך התאגיד. הכוונה למעילות של גורמים פנימיים ויתכן - CORPORATE FRAUD .א אף חיצוניים, כלפי החברה, הפוגעים במצבה הכספי.

הונאות ניהוליות. הכוונה למעילות המבוצעות על ידי ההנהלה כלפי - MANAGEMENT FRAUD.ב גורמים חיצוניים, בעיקר לצורך שימור מעמדה של החברה.

הסיכונים - CORPORATE FRAUD - 1. הונאות בתוך תאגיד

וזקוק, בדרך זו או אחרת, -CORPORATE FRAUD כל גוף כלכלי המעסיק עובדים חשוף ל לביקורת החקירתית. הדבר נובע מהסיכונים הפנימיים הקיימים בתאגידים עסקיים. להלן מספר דוגמאות:

שיחוד קניינים בעולם המערבי

מאותרים מקרים רבים, בהם קניינים לא עמדו בפיתוי הכספי ולקחו שוחד. הצידוק שמצאו עובדים אלה למעשיהם היה, כי אין מדובר בעבירה משמעותית, אם בכלל, או פגיעה רצינית בחברה. עובדתית וכפי שתואר על ידינו במאמר קודם, אנו יודעים שאין הדברים נכונים.

גניבת סחורה ומזומנים על ידי עובדים בעלי גישה לנכסים ו\או רישום

קיימים מקרים רבים בהם עובדים ברמות שונות, החל מהמחסנאי, דרך מנהל החשבונות וכלה במנהלים בכירים, פעלו לטובת עצמם להעשרת חשבונם הפרטי. פעולות אלו מלוות, בדרך כלל, בניסיונות טשטוש והסתרה של פעילות זו.

גלגול סחורה ומזומנים על ידי עובדים בעלי גישה לנכסים ו\או רישום

טכניקות אלו חוזרות על עצמן במקרים רבים שנבדקו על ידינו. לכאורה נראה למנהל החשבונות שסרח, כי המציא את השיטה. אולם בפועל, לאור מבנה הנהלת החשבונות של החברה, שהינו סטנדרטי, הדרכים בהן משתמשים העבריינים, בסיכומו של דבר, הינן זהות בדרך כלל.

כך למשל, אחת הדרכים המקובלות הינן המרה של אמצעי תשלום )שיקים, כרטיסי אשראי, שוברי תשלום( במזומנים. אמצעי הבקרה הירודים מאפשרים לשיטה עתיקת יומין זו להמשיך ולהתקיים.

ניפוח הוצאות והעלמת הכנסות, בעזרת מניפולציות עם המחאות ואשראי - למטרת דווח.

בבעיה זו מתחבטים גם שלטונות המס. בעיית ההנהלה כאן היא כפולה, גם הגניבות עצמן וגם ההוכחה כלפי שלטונות המס שנקטו מירב האמצעים למנוע תופעות כאלו.

מניפולציות בחשבונות לקוחות וספקים לכיסוי מעילות והונאות

במספר רב של פירוקי חברות הסתבר כי אחד המרכיבים בעיקריים לנפילת החברה היו מעשי הונאה שנעשו בה. הכיסוי לתופעות אלו נעשה דרך הנהלת החשבונות. מניסיוננו ולצערנו הרב, מרבית המבקרים הפנימיים והחיצוניים, בארץ ובחוץ-לארץ, לא הוכשרו להתמודד עם תופעות אלו ואינם בעלי ניסיון מספיק לאיתור פעולת הכיסוי בהנהלת החשבונות, פרימיטיבית ככל שתהיה.

עבירות מחשב

גם היום, כאשר המחשב מושרש היטב בעסקים, בבתי ספר ובבתים, עדיין קיימת רתיעה נפשית מ"חיטוט" בחריגות כספיות ואי-סדרים שבוצעו בסיוע המחשב.

מניסיוננו וכפי שניתן לראות גם מניסיונם של עמיתנו בחוץ-לארץ מעשי ההונאה בעזרת המחשב זהים כמעט לחלוטין לאלו המבוצעים באופן ידני. ההבדלים הקיימים, מתבטאים בדרך כלל בהיקפיהם.

כך למשל, אם בעבר, על מנת להוציא פוליסות ביטוח מזוייפות היה צורך בשעות אדם רבות,הרי כיום, בלחיצת כפתור ניתן להדפיס בעזרת המחשב, אלפי פוליסות מזוייפות בתוך זמן קצר.

הביקורת החיצונית והפנימיים

אין זה מתפקידו הישיר של רואה החשבון החיצוני, או המבקר הפנימי לאתר הונאות ומעילות. בשנים האחרונות הוגשו בישראל מספר תביעות נגד מבקרים חיצוניים בגין רשלנות מקצועית. מגמת בית המשפט, שלא להעמיס על המבקר החיצוני אחריות זו.

סימנים מעידים

בביקורת חקירתית, קיימים סימנים מעידים חיצוניים רבים למעשי הונאה. אנו מתבססים בעבודת הביקורת החקירתית על מספר קווים מנחים כדלהלן:

התעשרות בלתי מוסברת של עובד בעל גישה לנכסים ו\או רישום רישום בהנהלת החשבונות.ההסברים להתעשרות הפתאומית " מנומקים" לא פעם, על ידי קיום דודה עשירה, זכייה בלוטו, ירושה וכו'.

לפחות במקרה אחד איתרנו כי הזכייה הפתאומית נבעה מרכישת הכרטיס הזוכה בלוטו בפרמיה של כ-%10.

סטייה המעוררת חשד ראשוני, אסור שתהיה מוסטת על ידי תירוצים שונים ותמנע בדיקה מעמיקה. כאשר כל הסימנים מצביעים על חשוד אחד, או קבוצת חשודים, יש לפעול בהתאם, ללא קשר למעמדם, או תפקידם בחברה. אין לתת להערכות של הסביבה העסקית כגון: "העובד הינו חיובי ותורם לחבריו" להסיט המבקר החקירתי ממצאיו.

כל תפקיד וכל מקרה נתון, יש לבחון מנקודת מבט של כיצד יפעל העבריין, ולא מנקודת המבט השגרתית של אדם מהיישוב.

חלק מההונאות נתגלו כאשר מבצע ההונאה יצא לחופשה\מחלה\מילואים ומחליפו גילה את אי- הסדרים.

במקרים בהם לבעל תפקיד גישה לנכסים ו\או לרישום אשר בספרים, והוא נמנע מיציאה לחופשה, עובד שעות נוספות רבות ומסרב שיחליפו אותו בתפקידו, באופן הנראה מוזר, קיים חשש המחייב בצוע בדיקה דיסקרטית של עבודתו.

הנהלת החשבונות מפוזרת ולא תקינה,אי סדר במסמכים וברישום, מהווים לא אחת מעין מסך ערפל להסתרת חריגות כספיות. שמטרת מבצע ההונאה, שמעשיו לא יאותרו וירפו ידי המבקרים מבדיקות כאלו.

חשבוניות ללא כתובת, אלא עם תיבת דואר, או טלפון לא פעיל, משמשות לא אחת לכיסוי הונאות על ידי שימוש בספקים פיקטיביים, או אף, במצבים נדירים יותר, לקוחות פיקטיביים.

שינויים ומחיקות בחשבוניות, צילום חשבוניות במקום חשבוניות מקוריות )כנראה לאחר שינויים שבוצעו בחשבוניות(, מהווים סימן לחשד לזיוף והוצאת כספים במרמה מהחברה.

ירידה משמעותית במכירות ללקוחות מסוימים, ללא הסבר הגיוני או סיבה ידועה יכולה אף היא לרמוז על חשש לביצוע קנוניה בין מחסנאי החברה לאותו לקוח.

תלונות לקוחות על טיב המוצרים ומחירים בהשוואה למצוי בשוק, מעוררת חשד לקבלת שוחד על ידי קניינים.

הנחות מעבר למסוכם, הכנסות ו\או רווח ללא סבירים, יש בהם להצביע על חשד להעלמת הכנסות ו\או ניפוח הוצאות.

העברות סכומים מחשבון לקוח אחד לחשבון אחר,כשלבסוף - ( (LAPPING גלגול חשבונות מועבר הסכום לחשבון הוצאות זניחות ,כגון: פסולת, גרוטאות וביטולי יתרות.

תופעה זו אמורה לעורר חשד לכיסוי הונאה על ידי מנהל החשבונות שקיבל תשלום מאחד הלקוחות שנטל הכסף לרשותו ובמקום לחייב את הקופה לחייב לקוח אחר.

ביקורת חקירתית

יש וניתן למנוע תופעות של אי-סדרים כספיים.

הנהלת של תאגידי ענק בארצות הברית, מודעות כיום לתופעת ההונאות, המעילות והנזקים הנגרמים לתאגידים עקב כך. מנהלים שהשתמשו בביקורת חקירתית, הביאו להגדלת מחזורים, רווחים , להארכת חיי התאגידים ובעקיפין, תרמו רבות למעמדם בתאגיד.

שמה לעצמה למטרה לבצע הפונקציות הבאות: (INVESTIGATIVE AUDITING) הביקורת חקירתית

סקירה, בחינה והקמה של מערכות בקרה, וביקורת בתאגידים, לצמצום ואיתור מוקדם של .((FRAUD DEFERRENCE AUDIT הונאות

.((FRAUD DISCOVERY AUDIT גילוי הונאות בתאגידים

.((FRAUD AUDIT איסוף הראיות להוכחת הונאה שבוצעה לכאורה וקביעת הנזק הכספי

לפני רכישות,(DUE DILIGENCE ) ביקורת חקירתית, כסיוע בבדיקות קדם - רכישה ומיזוגים.

איתור נכסים, שנגנבו או הושגו במרמה, וסיוע בהשבתם.

MANAGEMENT FRAUD - 2. הונאות ניהוליות

בכך שהמעילות מבוצעות CORPORATE -השונה מMANAGEMENT FRAUD -סוג אחר של הונאה הינו ה על ידי ההנהלה והינן כלפי גורמים מחוץ למערכת הדיווח הפנימית של נחברה, כגון: בעלי מניות, מוסדות פיננסיים, רשויות המס, הציבור ומשקיעים.

המעילות יכולות להיות לטובת החברה כדי לשמור על מעמדה כעסק חי והפגיעות בה יהיו עקיפות, אם בכלל.

(GENERALLY ACCEPTED -החברה חייבת לנהל את ספריה ולדווח בדו"חותיה הכספיים לפי ה העקרונות החשבונאיים המקובלים, אולם: ACCOUNTING) - GAAP (PRINCIPLES

מכשול שצריך להתגבר עליו, ולא תקן\ הישג שצריך לשאוף GAAP -" מנהלים רבים רואים ב אליו"

GENERAL לדוגמא: לפי ההערכות,כ-18 מיליארד דולר, מתוך 4.9 מיליארד דולר, מרווחי ב- 1988 הושגו כתוצאה מרווחים חשבונאיים, תודות לחשיבה היוצרת של המחלקה MOTORS החשבונאית של החברה וזאת בדרך הבאה:

א. 790 מליון$ - הפחתת מפעלי המכוניות ב-45 שנה במקום 35, כפי שהיה מקובל.

ב. 480 מליון - משינוי בשיטה החשבונאית לאישור פנסיה.

ג. 217 מליון$ - משינוי במדיניות באשר להערכת המלאי.

ד. 270 מליון$ - משינוי בהנחות באשר לערך השייר של המכונות שהוחכרו ע"י החברה.

:MANAGEMENT FRAUD - סוגי ה

ייפוי מאזניים. - WINDOW DRESSING

הצגה בדרך מטעה, שאינה עברה, ותורמת כללי חשבונאות מקובלים, במסגרת ויכוחים אקדמאים מקובלים. לדוגמא:

א( עודף התאמת נכס למדד למניעת גרעון בהון בדו"ח היסטורי.

ב( רישום הוצאות מימון בעלות נכס.

ג( הימנעות מרישות חוות דעת לא חלקה, ע"י רישום באור על תכנית הבראה.

ד( התחייבויות תלויות בגין תביעות משפטיות עומדות.

HUTTON" :נאמר ש SEC-ב- 1984 שהושג ל "FROM K-10" ע"פ - - E.F.HUTTON למשל: מקרה וחברת הבת שלה נתבעו בהליכים משפטיים והתובעים דרשו פיצויים בסכומים שטרם נקבעו".

למרות זאת ההנהלה גרסה כי " פעולות )משפטיות( אלו לא יסתיימו בהשפעה מהותית על מצב הכספים המאוחד של החברה"

כשנשאל פרופ' ברילוף,בחקירת הקונגרס, לדעתו על נאותות צורת ההצגה שבה, לאור העובדה וחברת הבת שלה הביאור HUTTON כי כחודש לפני שהורשעה ב-2,000 סעיפי אישום, הציגה ה"חלבי" שהוזכר, אמר ברילוף:

" ביאור זה הינו כמו ביקיני מה שהוא מגלה מעניין מאוד, אולם מה שהוא מסתיר הוא חיוני"

כנגד חברה ישראלית הוגשו תביעות משפטיות בניו-יורק. ניתן לכך באור וכן נמנעו המבקרים מהדוחות הכספיים, אולם לא נעשתה הפרשה בספרים. התביעה הסתיימה בתשלום של 2 מיליון$ בארה"ב והקצאת מניות בשווי 10 מליון $.

חברה למכירת מוצרים דרך טלפון ומחשב ,UNTERNATIONAL CUC ה( דחיית הוצאות. למשל ביתי,מקונטיקט, עם מיליוני לקוחות אשר דחתה ההוצאות, שנועדו למשוך לקוחות חדשים, על פני מספר שנים. במרס 1989 שינתה הגישה ומחקה כל ההוצאות לדו"ח הכספי ובכך הוסיפה 51 מיליון $ לדו"ח. סכום זה מחק כל רווחי החברה שנרשמו ב-3 שנים שקדמו לכך.

שיטה זאת מקובלת גם בעת הכנת תשקיפים של חברות חדשות המצטרפות לבורסה. בעיה זאת קרדינלית בנושא מו"פ ועסקים חדשים.

ו( העמסת עלויות נוספות - בדרך כלל על ידי הנהלה חדשה, על מנת להלביש את כל האשמה על ההנהלה הקודמת. גם ב"משחקי תקציב" ממשלתיים. למשל בתקציב ממשלת ארה"ב ל-1990:

L 1(( מתשלומים של הממשלה ל& פקדונות והלואות( בשווי 50 מיליארד $ נרשמו 30) - S מיליארד $ בפריסה ל-3 שנים.

3 )2( מיליארד & מתקציב הביטחון הועברו משנת תקציב 1990 ל-1989 ע"י הקדמת משכורות ביומיים.

ז( בעיקר לשם "החלקת" רווחים כדי לא ליצור קפיצה בשנה מסויימת, שלא ניתן יהיה להשיגה בשנה\ים הבאות. יצירת קרנות סמויות לשעת צרה, שיקזזו נפילות פתאומיות.

ח( שינוי שיטות מדידה - כגון פחת.

כל האמור לעיל חוקי לחלוטין, כל עוד ניתן לכך גילוי נאות ועבר את הקריטריונים של ה- חברה לייצור שואבי אבק מניו ,CORP REGINA קשה לפעמים למצוא את הגבול. למשל .SEC ג'רסי הודתה במניפולציות במספרים שבדו"ח רווח והפסד ע"י השמטת העובדה הבאה: בעוד REGINA שבדרך כלל לקוחות מחזירים %5 מכל שואבי האבק הנרכשים בארה"ב הרי לקוחות החזירו 25-%20%. על ידי כך התירה ההנהלה החזרת של כ- 13 מיליון$ שואבי אבק.

חשבונאות יוצרת - CREATIVE ACCOUNTING

סוג זה הינו גבולי בין תרגילים חשבונאיים המייפים היוצרים יש מאין והינם פליליים.

למעשה הגבול נקבע על ידי פסיקה מאחר ואין החוק יכול לתת פתרונות לכל מגוון האפשרויות ובית המשפט יפסוק לפי הנסיבות , הכוונות, ההשפעה והתוצאות של אותם תרגילים.

דוגמאות:

הכנסות לקבל - יתכן בסיס עניני להצגת סעיף זה, אולם יתכן גם כי לאחר תקופת הדו"ח, ההכנסות לא התקבלו מסיבות כלשהן.

סעיף זה היה הסעיף המאזני הגדול Equity Funding Corporation of America -למשל: ב ביותר והתייחס להכנסות לקבל מביטוחים.

בדוגמא זו, המבקרים לא טרחו לבדוק אמיתות רישומי הכנסות לקבל אלו.

הוצאות מחקר ופיתוח - דחיית ההוצאות.

חובות מסופקים.

שיטות הכרה בהכנסה )בסיס התקדמות, עבודות גמורות וכו'(

הערכת מלאי בתהליך - באשר להעמסת הוצאות עקיפות.

המייצרת ציוד אלקטרוני) SACOM כל אחד מהנ"ל כשלעצמו אינו בעייתי אולם במקרה של בקליפורניה( ראו במכלול הכולל מעשה מירמה שנועד להקטין ההוצאות אצל חברת בת בבעלות מלאה.

מיסים נדחים - קיים כר נרחב לשיקולים האם להכיר במיסים נדחים לקבל עקב הפסדים והדבר מבוסס על תחזיות האם הפירמה תוכל לקבל ההחזרים בעתיד כאשר תרוויח.

מוניטין - תקופת הפחתתו והדרכים להכרה בו הינם אף הם בדרך של השערה ומאפשרית "תימרונים".

למשל בשיקול בין רכישה ובין מיזוג.

בחברות עתירות נכסים קבועים )מפעלים, דלא ניידי( המשחק בפחת, כפי שצויין כבר ב- יכול לשנות משמעותית חישוב ההוצאות. Window Dressing

שלושת הסעיפים האחרונים הינם מני רבים ואינם מחייבים בהכרח חריגה מ"קו הגבול" בין החוקי ללא חוקי. כאמור, תהיה הקביעה באשר לחוקיות תלויה בנסיבות ותיקבע בדרך כלל רק ע"י בית המשפט.

הונאה חשבונאית. - Accounting Fraud

כאן אין ספק באשר לעבירה הפלילית שבהצגה המעוותת. למשל רישום מלאי שאינו קיים או באור האמור כי אין שעבודים על נכסי החברה, כאשר בפועל ,((Mckesson Robbins קימיים שעבודים הידועים להנהלה.

גם כאן ישנה הבחנה בין שני סוגי הונאות בדיווחים הכספיים:

ספרים שבושלו" בישול הספרים כולל זיוף ספרים ורישומים כדי ליצור" - cooked books (א או להגדיל הכנסות או כדי לדחות או להסתיר הוצאות.

חשבונאות ממולחת - אינה גסה כמו "בישול ספרים" ויכולה להמשך - cute accounting(ב מספר שנים, לפני שמגלים אותה.

חשבונאות זו יכולה לכלול אי יישום של עקרונות חשבונאיים מקובלים, או יצירת פרשנויות, או מתיחת העקרונות החשבונאיים המקובלים לדרגות קיצוניות, על מנת ליצור תמונה כספית אוהדת, אם כי מעוותת.

:cooked books - דוגמאות ל

בין 1972 ו-1979 מנהלים בדרג הביניים ויסתו הרישומים בספרי החברה - H.J.Heinz מקרה כדי שישקפו את השגת המטרות השנתיות שנדרשו להגיע אליהן.הויסות נעשה כך שהגדילו התוצאות כאשר התפוקה ירדה מתחת ליעדים שנדרשו והקטינו התוצאות כאשר עברו יעדים אלו. מנהלים אלו יצרו "בנק" של מכירות נדחות והוצאות נדחות ובו השתמשו כדי ליצור התוצאות המקוות.

"החלקת" הרווחים הסתכמה בממוצע שנתי של כ- 8.4 מיליון$ לכל השנים, כאשר ב-1979 למשל הוגדלו הרווחים ב- 16מיליון$.

קיימת טענה לפיה חברות ממשלתיות בבריטניה מווסתות רווחים בדוחות הכספיים על מנת ליצור:

1(( השגת המטרה התקציבית שהוגדרה לחברה, שלא בדרך של תפעול החברה.

2(( מניעת הורדת מחירים עקב רווחים נוספים.

3(( מניעת שינויים מבניים והפרטת החברה עקב הצגת פעילות החברה כנטל על התקציב בממשלתי, בשל רווחיות נמוכה, או הפסדים.

מנסיוננו, תופעות אלו אינן מאפיינות חברות ממשלתיות רק בבריטניה, ולא נרחיב בנושא יצירת רווח יש מאין. (smoothing) וויסות הרווחים נעשה בדרך של החלקה

רישום מכירות עתידיות עוד בטרם התחילו אפילו בייצור ההזמנות, על מקרה זה הורשע מנהל חברה, על פי חוק ניירות ערך, בישראל.

cute accounting -דוגמאות ל

חברה להשכרת ציוד מחשבים שהתמוטטה בשנת 1981, Leasing Services Inc OPM OPM - מקרה 19 מוסדות פיננסיים גילו כי הונו אותם במעל 200 מיליון$ וכן אחרים ב- 100 מיליון$ נוספים.

החברה רכשה מחשבים והחכירה אותם לטווח ארוך. על בסיס OPM - Others People Money הסכם הבחכרה שנמסר כבטחון נתקבלו הלוואות מבנקים פיננסיים אחרים.

החברה ניצלה את המרווחים בין תשלומיה לתשלומי החכירה והן את הפרשי תזרימי המזומנים.

עקב האכילס היה בסעיף המאפשר ביטול חד צדדי של ההסכם מצד החוכר )וזה גם מה ששימש הורידה מחירים, לפני ההכרזה על סדרת מחשבים I.B.M -כמקדם מכירות(, כך שב- 1977 כש חדשה, הפסיקו הלקוחות חוזי השכירות.

כל מעשי המעילות נועדו להשאיר החברה בחיים ונעשו ע"י קבלת הלוואות כפולות ומשולשות על אותם הסכמי חכירה. לצורך יצירת "רעיונות יוצרים" של הסתרת המעילות הוכנס "צוות הונאה" ההונאות נהנו מכך שהרו"ח היו "גמישים", "יוצרים" ו- "חלקלקים". למרות זאת והוחלפו 5 משרדי רואי חשבון ב-10 שנים. audit shopping היו

במשך 13 שנה, בעזרת תיכנות .Saxon Industries Inc בחטיבת מוצרים עסקיים של חברת מתאים של המחשב, היה ניפוח מתמיד של ערך המלאי. החברה ביקשה להכנס למסגרת של פירוק לאחר דיווח מתמיד של רווחים. בזמן הבקשה לפשיטת רגל, מתוך דיווח של מלאי בסך 121 מיליון $, הסתבר כי $67 מליון היו "ניפוח".

הסתרת קשר בין חברות לבין בעלי מניות בחברה ע"י הקמת חברות במקלטי מס בעלי רמת סודיות גבוה למשל: שוויץ, לוקסמבורג, פנמה. השאיפה תהיה גם לבצע הפעילות והקמת חשבונות במדינות בעלת יציבות כלכלית, כגון שוויץ. במילים אחרות, "חברות קש" עם חשבונות ממוספרים או מקודדים.

National Commission on Fraudulent באוקטובר 1987 פרסמה ועדת TREADWAY ועדת הועדה הלאומית לדווח כספי כוזב\מטעה(את ממצאיה, מסקנותיה) Financial Reporting והמלצותיה.

על שם היו"ר, לשעבר נציב שרות ניירות ערך Treadway הועדה נקראת גם וועדת האמריקאיות. הועדה קבעה בין היתר כי:

"דיווח כספי כוזב\מטעה הינו בעיה מסובכת, רב מימדית עם משתנים

רבים התורמים לכך"

בהתאם לכך מתייחסת בדו"ח לכל אלו שיש להם חלק בהכנת הדוח הכספי, ובהם: ההנהלה , דירקטורים, מבקרים, אנשי פיקוח ממשלתיים, אנשי אקדמיה, יועצים משפטיים, יועצים כספיים ויועצים אחרים.

בין ההמלצות:

לדווח מהות כל ,SEC -"כאשר חברה ציבורית מחליפה רו"ח חיצוני, תהיה חייבת, על ידי ה דיון חשבונאי או בנושא ביקורת, שהינו מהותי, שנערך עם רואי החשבון החדשים או הישנים 3 השנים שקדמו לשינוי"

למציאת רואי חשבון בעלי "חשבונאות פקחית" ""shopping -הדבר בא למנוע את מצבי ה 53 (Statement on ,מס SAS כתוצאה מהמלצת הוועדה הותקן תקן . ((cute accounting בקשר לאחריות המבקרים לגילוי ודיווח טעויות וחריגים )מאפריל (Auditing Stadards 1988(.

:Management Fraud הבעיות בסוגי הונאה של

הגניבה לא ישירה, אם בכלל. ההפסדים הפוטנציאלים, אם בכלל, הינם עקיפים.

החברה יכולה לספוג הפסדים בכך שהינה משלמת בונוס בהתאם לביצוע, שהינו נמוך מזה המוצהר.

החלטות ניהוליות מוטעות עקב נתונים מעוותים.

הפסדים צפויים למשקיעים בשל החלטות מוטעות הנובעות מניתוח מאזנים לקוי.

הגילוי - מאחר והמניע אינו גניבה לכיס פרטי, העקבות המובילים לגילוי יכולים מאוד להיות בלתי ניתנים לחיזוי. במשך השנים יכולות להיות תנודות כדי ליצור העיוות, בשני כיוונים מנוגדים לאלו שבפועל. אולם התוצאות תהיינה "חלקות" לאורך השנים. מספר השיטות או המתכונים "לבישול" או ל "שיפור" הספרים הינן בלתי מוגבלות.

מטרה חיובית - המניע יכול להיות למעשה חיובי, מנקודת ראות הנהלת החברה. מאזנים משופרים מציגים באופן חיובי את החברה ומאפשרים המשך פעילות תקין )קבלת אשראי, קניות, מכירות וכו'( וזאת ללא מחיר של שינויים בנכסי החברה.


* יום טוב בילו הנו רו"ח, נורמן פייט הנו רו"ח נצ"מ )גימ'(

** כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ