אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> דיני משפחה >> האם משבר כלכלי עולמי יכול להביא לביטול תנאי הסכם גירושין?

האם משבר כלכלי עולמי יכול להביא לביטול תנאי הסכם גירושין?

מאת: עו"ד שרון אתגר אלון | תאריך פרסום : 13/03/2016 11:54:00 | גרסת הדפסה
צילום: Morguefile.com

אדם שירד מנכסיו בעקבות משבר 2008, הגיש בבימ"ש למשפחה בנצרת תביעה נגד גרושתו בה טען שאין ביכולתו לשלם סכומים שסוכמו ביניהם. השופטת דחתה חלק מטענותיו, אולם השתכנעה שחל "שינוי נסיבות מהותי", שפוטר אותו מקיום ההסכם.

השניים נישאו ב-1995 ועברו להתגורר בארה"ב. הבעל הצליח בעסקי ביטוח ורכש נכסים רבים בארה"ב ובדרום אמריקה. במהלך השנים נולדו להם שני ילדים, כיום בני 15 ו-11. בנקודה מסוימת היחסים העכירו. הבעל הכיר אישה אחרת, ואשתו חזרה לישראל עם הילדים.

לייעוץ באיזון משאבים:

עורך דין דיני משפחה

הם התגרשו ב-2008, חודשים ספורים לפני שפרץ המשבר הכלכלי בארה"ב. הסכם הגירושין קיבל תוקף של פסק דין ביום ובו נקבע, בין השאר, כי "לאיזון כלל משאביהם המשותפים" תקבל האישה 2.5 מיליון דולר.

בשנת 2010 הגיש האיש תביעה בביהמ"ש לענייני משפחה בנצרת, בה ביקש להורות על ביטול ההסכם, לקבוע את חלוקת המשאבים של הצדדים באופן ריאלי, ולקבוע שהוא לא חייב לנתבעת עוד כספים, מעבר לחצי מיליון דולר שכבר קיבלה כחלק ממה שהוסכם.

התובע טען כי אינו יכול לקיים היום את התחייבויותיו בהסכם הגירושין, כיוון שעסקיו קרסו ונכסיו איבדו מערכם. לטענתו, איש לא צפה את המשבר, שלמעשה סיכל את ההסכם, ומשכך הוא פטור מקיומו.

מבחינה משפטית, הוא הסתמך על שתי עילות: "סיכול" ושינוי נסיבות מהותי.

"אין לי נכסים משותפים איתה. אין לי נכסים אישיים. אין לי קרדיט בארה"ב ואני שלב לפני פשיטת רגל", הצהיר התובע.

התובע אף העיד על הסיבה להגשת התביעה, ואמר: "אם אני לא עומד בחוזה הזה היא יכולה לעצור אותי ולא אראה את הילדים".

גם הנתבעת הציגה טענות רבות. בין היתר, לשיטתה, בזמן חתימת ההסכם הכוונה של שניהם הייתה כי התובע הוא זה שלוקח על עצמו את כל הסיכונים, ואילו היא "קנתה" ודאות – סך מוחלט של 2.5 מיליון דולר.

לטענתה, כמשקיע נדל"ן, התובע היה מודע לסיכונים ועל כן לא ניתן לבטל את ההסכם מכוח עילת הסיכול.

בעיניים פקוחות  

השופטת רונית גורביץ מינתה מומחה מטעם ביהמ"ש, שערך חוות דעת מפורטת בדבר השלכות המשבר העולמי על נכסיו של התובע באמריקה.

לאחר שסקרה בהרחבה את נכסיו של התובע ברחבי העולם, השופטת הגיעה למסקנה כי התובע היה צריך את לצפות את התממשות הסיכון של ירידת ערכי נכסיו, במיוחד כשהוא התחייב בהסכם הספציפי.

"גם אם לא צפה את המשבר העולמי, היה מודע לסיכון שנטל על עצמו ובחר ליטול את הסיכון המשמעותי בעיניים פקוחות נכון לתקופת הגאות שהייתה בארה"ב במחירי הנדל"ן", כתבה השופטת.

לפיכך, השופטת קבעה כי לא התקיימה עילת ה"סיכול" שעליה התבסס התובע כהצדקה לפטור מההסכם.

עם זאת, השופטת קיבלה את העילה החלופית. "בשים לב למכלול, שוכנעתי כי חל שינוי נסיבות מהותי במצבו הכלכלי של התובע לאחר אישור הסכם הגירושין, וכי אין ביכולתו לעמוד בתשלום מלוא סכום האיזון שנפסק בהסכם, באופן המצדיק שינוי החיוב החוזי וזאת כדי למנוע אי צדק", קבעה השופטת.

לפיכך, השופטת קבעה כי הסך של 500,000 דולר שאותם קיבלה הנתבעת מהתובע בנוסף לכל סכום או הטבה כספית שתתקבל בעתיד מהחווה שבארגנטינה בעתיד, מהווים את חלקה באיזון המשאבים, ולכן התובע אינו חייב לשלם לה בגין איזון המשאבים. לא נפסקו הוצאות לחובת אחד הצדדים.

  • ב"כ התובע: עו"ד ענבל הראל 
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד עמוס צדיקה 

* עורכת דין שרון אתגר אלון עוסקת בדיני משפחה  

** הכותבת לא ייצגה בתיק.

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחברת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את גט לויר

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

גולשים בסלולרי? לשירות מיידי מעורך דין הורידו את Get Lawyer
אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

פסקי דין קשורים

קטגוריות


שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
1

פסק דין סביר

תארו לעצמכם אם האיש הזה היה נופל אצל השופט בן ציון גרינברגר, ספק אם היה מחזיק מעמד ונשאר בחיים ולא מתאבד. הזדמנות להתעלל בבעל שלא יפספס. טוב שיש שופטים אחרים, מזל. זהו האסון בבית המשפט המיוחד הזה, לעינייני משפחה- ההבדלים בפסיקה הזויים. כל שופט והגחמה שלו, ראייתו ,אמונתו, מניעיו, השקפותיו. אין אחידות ואין קריטריונים שווים. לא פלא שבגלל שהפסיקה החלה, רק התחילת הקצה הדרך לשפוט בשיוויון ולא אוטומטית לכיוון האישה, התחילו כבר הברבורים, ומתגעגעות לבית הדין הרבני.
1
שירותים משפטיים

עורכי דין בתחום דיני משפחה באזור :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות בתחום דיני משפחה

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ