אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> מגזין >> תחום >> אספקטים נוספים בנושא הקישוריות באינטרנט

אספקטים נוספים בנושא הקישוריות באינטרנט

מאת: אביב אילון, עו"ד; יונתן בר-שדה, עו"ד | תאריך פרסום : 21/08/2000 12:00:00 | גרסת הדפסה

אחת מהאפשרויות האלמנטריות לקישור בין יחידות מידע שונות באינטרנט, נעשה באמצעות אשר מפנה את המעונין באותו תוכן לאתר האחר שבו מצוי ,Hyperlink ,קישור אלקטרוני החומר שהינו מעוניין בו. דשנו רבות בעניין חוקיות הקישורים בפריזמת הקניין הרוחני. ברם, קיימות שאלות רבות אחרות הנובעות ממנגנון זה. מה הנפקות המשפטית אם באתר מקושר מצוי חומר שאסור להפצה על-פי החוק ? )לדוגמה חומר המועתק מספר אשר נכתב על-ידי אדם אחר או תוכנת מחשב מועתקת( ואשר מפר על-כן את זכויות יוצרים של אחר ? האם זה אשר יוצר את הקישור מפר זכויות יוצרים, או משדל אחרים להפרה ? עורכי דין המייצגים את אולפני הסרטים הגדולים בארצות הברית, טוענים שהתשובה לכך הינה כן! הם דורשים מבית המשפט הפדרלי בניו-יורק להוציא צו מניעה כנגד מפיץ באינטרנט שיבטל את הקישורים שיצר טענת ההגנה של הנתבעים הינה שכל .DeCSS-למאות אתרי אינטרנט שמכילים את תוכנת ה תפקידו של הקישור הינו להצביע לציבור הגולשים היכן ניתן למצוא מידע, תוכן או אתר מסוים, ועל-כן פעולה שכזו עולה כדי דיבור המוגן תחת זכות היסוד לחופש הדיבור. הנתבעים טוענים שכתבי-עת מן הגדולים והמפורסמים בעולם משתמשים בקישורים כאלה לאותה מטרה של הפנית הציבור למידע ואתרי אינטרנט, ובאם יזכו התובעים בבקשתם עלול הדבר לאיין את אחד הכלים הייחודיים שנמצא בבסיס האינטרנט ומהווה אבן היסוד ליכולת להיענות לביקוש האדיר למידע באינטרנט.

בתי-משפט שונים בעולם נאלצו להתמודד לאחרונה עם שאלת האחריות הנובעת מקישורים. אחת השאלות שיתעוררו ביתר שאת בזמן הקרוב, נובע מאחריותו של זה שמספק קישור למידע שעלול להפר את זכויותיו של האחר. בתביעה הנדונה בניו-יורק, התובעים טוענים שהנתבע העלה אשר, לטענת אולפני הקולנוע, מאפשר לגולשים באינטרנט ,DeCSS לאתר אינטרנט את תוכנת ובכך יכולים גולשים להעתיק ,DVD-להתגבר על אמצעי ההגנה המותקנים על תקליטור ה ולצפות ללא הרשאה בסרטים באיכות דיגיטלית. במתן צו מניעה זמני, פסק בית-המשפט Digital Millenium - שהתוכנה כנראה ותימצא כמפרה זכויות יוצרים תחת החוק האמריקני אשר אוסר על הסחר במתקנים ואמצעים שכל מטרתם לעקוף אמצעים -(Copyright Act (1998 המגנים על זכויות יוצרים. הנתבע נענה לצו בית-המשפט, אך מייד העלה קישורים כאשר התברר לתובעים עניין .DeCSS-אלקטרוניים למאות אתרי אינטרנט בהם נמצאת תוכנת ה הקישורים, הגישו בקשה לבית-המשפט לתקן את הצו שנתן, בטענה שהנתבע עוקף את הצו ומטרתו על-ידי יצירת הקישורים. התובעים פעלו בטקטיקה שב הושם דגש על המניע של הנתבע בניסיון להבחין בין קישורים רגילים לבין אלו שנוצרו על-ידי הנתבע. המניע השלילי של הנתבע צורם לעין כפועל יוצא מההפניות שייצר לאתרים שונים שבהם מצויה התוכנה המפרה וכן בעידוד שנתן לגולשים להקים אתרי אינטרנט מקבילים. נראה שבית המשפט ייענה בחיוב לבקשת התובעים, לא בגלל ההבחנה בין קישור צודק ושאינו צודק, אך בעיקר בגלל שהנתבע היה כפוף לצו בית-משפט באותו פרק זמן שיצר את קישורים. לא ניתן לצפות שאדם הכפוף לצו בית משפט יורשה לעקוף את כוונות ומטרות הצו באמצעות שימוש בטכנולוגיות שונות. ולאו דווקא צו ,DVD כוונת הצו הזמני הינו למנוע עקיפת אמצעי הגנה המועלים על דיסק .DeCSS האוסר את השימוש בתוכנת

British ,בנושא אחר לגמרי, אך עדיין בנושא הקישורים, חברת התקשורת הבריטית טוענת גי היא זו שהמציאה את קישור ההיפרלינק, ושיש לה זכויות ,Telecommunications פטנט על ההמצאה. ענקית התקשורת החלה לשלוח מכתבי דרישה לספקיות שירותי אינטרנט בכדי BT שאלו תשלמנה תמלוגים על השימוש בטכנולוגיה. בעוד שיש המטילים ספק ביכולתה של לזכות בתביעתה, יש הצופים גידול ניכר בתביעות בגין פטנטים גורפים, בעיקר בנושאי אחת הסיבות לכך הינה העובדה שעד ללפני .(business patent) טכנולוגיה ופטנטים עסקיים כשנתיים משרד הפטנטים האמריקני נהג שלא להעניק פטנט על המצאה של שיטה עסקית, אך עם הכרת בית המשפט העליון האמריקאי בתכולתן של אלו, נפרצו הסכרים, ואלפי בקשות לפטנטים מסחריים הוגשו בשנה וחצי האחרונים. בקשות אלו נמצאות כעת בשלבים האחרונים לפני קיבולן הסופי. עם קיבולן, צפוי שבעלי הפטנטים יפנו לערכאות השיפוטיות בכדי לאכוף את זכויותיהן.

הכריזה על זכויותיה לפטנט על הקישור האלקטרוני, BT ולראיה, מספר שעות לאחר שחברת שיש לה פטנט אשר משפיע על האפשרות ,TeleDynamics Group ,הכריזה חברה אחרת מפלורידה לאסוף אינפורמציה באינטרנט. נציג החברה טען שלפטנט יש טענות גורפות ביותר, הכוללות כמעט כל דרך לאסוף אינפורמציה על הפרט ולהעבירו בצורה אוטומטית לגורם שלישי. לטענת BT בעל הפטנט, השפעתו הגורפת תהיה על שיטות של פרסום ושיווק באינטרנט. הפטנט של שונה בכך שהחברה מנסה ליישם פטנט ישן על טכנולוגיה חדשה. אין ספק שיהיו רבים אשר יחפשו דרכים להוכיח שהפטנט אינו תקף. סביר להניח שקו ההגנה שיינקט על ידי הנתבעים השונים יהיה מבוסס בעיקרו על טיעון של היעדר המצאה, קרי כאשר הוגש הבקשה לפטנט כבר הייתה בשימוש טכנולוגיה אשר בעל הפטנט טוען הינו מכוסה על-ידי הפטנט. כך כבר פורסם וה - ,BT מאמר אשר דן בטכנולוגיה בנושא קישורים שהיה בקיים לפני הגשת בקשת הפטנט של הגוף שקובע את הסטנדרטים של האינטרנט, מפנה לעבודות ,World Wide Web Consortium מחקר קודמות של חוקרים אשר היו מעורבים בפיתוח טכנולוגיות הקשורות לקישור ההיפרלינק.

* עו " ד אביב אילון הוא שותף באילון, אגרט ושות', משרד המתמחה בדיני אינטרנט

* עו " GreatDomains.com ד יונתן בר-שדה הינו היועץ המשפטי של

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

בהכנת הכתבה לקחו חלק צוות העורכים של אתר פסקדין

 

שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 


תגובות

הוסף תגובה
אין תגובות
שירותים משפטיים

חיפוש עורך דין לפי עיר :
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספות
ערים נוספותכתבות נוספות
יריקה ישירה בפרצוף הדרוזי
עו"ד עלי שקיב (שכיב)

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ