אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"ק 17858-04-14 בן יששכר נ' קוטלר ואח'

ת"ק 17858-04-14 בן יששכר נ' קוטלר ואח'

תאריך פרסום : 13/01/2015 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
17858-04-14
29/12/2014
בפני השופט:
טל חבקין

- נגד -
התובע:
יעקב בן יששכר
הנתבעים:
1. אושרת קוטלר
2. אריק וייס
3. רפי גינת
4. ישראל 10 שידורי הערוץ החדש בע"מ

פסק דין
 

 

 

לפניי תביעה לפיצוי בסך של 15,000 ש"ח שעילתה עוולת פרסום לשון הרע שביצעו הנתבעים 2-1, לפי הנטען, כלפי התובע.

 

הפרסום

 

 1. במסגרת תכנית האקטואליה "המגזין", המשודרת בערוץ 10 בהנחיית הנתבעת 1, שודרה ביום 22.3.2014 כתבה שערך הנתבע 2 בנושא התנהלותן של רשויות הרווחה באשר להוצאת ילדים מחזקת הוריהם למסגרות חוץ-ביתיות והדיון הציבורי סביבה. באותה עת שימש הנתבע 3 כמנכ"ל הנתבעת 4 – שהיא חברה המפעילה את שידורי ערוץ 10. התובע, המגדיר את עצמו עיתונאי ופעיל חברתי, רואיין לכתבה (שאורכה כ-18 דקות ו-50 שניות, כולל דיון באולפן) בהסכמתו, והופיע בה בקטע שאורכו כשלוש דקות וחצי, שמתוכן נשמע קולו במשך כדקה ו-45 שניות. הכתבה לא התמקדה בתובע וחלקו בה שולי יחסית.

   

 2. הקטע הרלוונטי נפתח בדברי קריינות של הנתבע 2: "האיש שמנהל את המאבק הקולני ביותר נגד פנימיית בית אפל [פנימייה שאליה מועברים ילדים שהוצאו מבתיהם על ידי שירותי הרווחה – ט' ח'] הוא אדם בשם יעקב בן יששכר. לטענתו, נפגע רווחה בעצמו שהחליט להשיב מלחמה למערכת הדורסנית, ולא תאמינו היכן הוא מרגיש בבית". הדברים נאמרים על רקע כניסת התובע, יחד עם נתבע 2, למשכן הכנסת, שאז מושמעים דבריו: "מכירים אותי בכנסת, מכירים אותי בוועדות. חברי כנסת מסייעים כמה שהם יכולים". לאחר מכן מתאר הנתבע 2 את פועלו של התובע: "בן יששכר הוא האיש שעומד מאחורי 'התנועה למען עתיד ילדינו'. הוא מפעיל אתר אינטרנט לוחמני במיוחד, מארגן הפגנות, מפיץ סיפורים לתקשורת, מגיע לדיונים בבתי משפט, מתייצב בוועדות הכנסת, אפילו מקדם הצעת חוק עצמאית". הקריינות נפסקת עם כניסתם של התובע ונתבע 2 ללשכתו של חבר הכנסת ניסים זאב, אשר מברך את התובע לשלום, לוחץ את ידו ושואל אותו: "היום מה מיוחד?"; והתובע משיב: "מיוחד הנושא של חטיפת ילדים מהמשפחות הנורמטיביות". מתחילה קריינות של נתבע 2: "חבר הכנסת ניסים זאב, לשעבר מחזיק תיק הרווחה בעיריית ירושלים, הוא אחד הכוחות המשמעותיים ביותר בכנסת בשדולה המתגבשת נגד העובדים הסוציאליים. לאחרונה אף המליץ חבר הכנסת שלא לפנות כלל לשירותי הרווחה". הקריינות נפסקת וחבר הכנסת זאב פונה למצלמה בדברים: "הורים בתמימותם פונים לעובדים סוציאליים כדי באמת לקבל עזרה בתום לב ופתאום הם רואים את עצמם נרדפים על ידי אותו גוף שנקרא פקידות סעד". הנתבע 2 שואל אותו: "אז פקידי הסעד הם אנשים רעים שיושבים ואומרים: 'אוקיי, בואו נוציא ילדים מביתם'? זאת אומרת, זה מה שאני לא מצליח להבין בתוך הקונסטלציה הזאת"; וחבר הכנסת משיב: "-יש כאן תפיסת עולם מעוותת. יכול להיות שיש להם כוונות טובות, לא שאני מאמין בזה, אבל יכול להיות, אבל כל ההתנהלות הזאת... אין אף מקום בעולם שמוציאים כל כך הרבה ילדים ולוקחים אותם בעל כורחם, את הילדים האלה, בלי הסכמת ההורים". בשלב זה ממשיכה קריינות: "ירשה לנו חבר הכנסת המכובד לעצור רגע בדיוק כאן כי המספר הוא הנקודה המעניינת ביותר בתוך כל התסבוכת הזאת". ברקע מופיע גרף ונאמר: "מכל אלף ילדים בישראל 3.4 מוצאים למסגרות שמחוץ לבית. בארצות הברית המספר הזה הוא 10 ילדים מכל אלף; בגרמניה 7.4 מתוך אלף; ובאירלנד 5 ילדים על כל אלף. למעשה, ישראל ממוקמת במקום הלפני אחרון במדינות ה-OECD בהוצאת ילדים למסגרות שמחוץ לבית. אחרי שהבהרנו את הנקודה הזאת אפשר להמשיך הלאה".

   

 3. כעת פונה הנתבע 2 אל התובע ושואל אותו: "השאלה, בסופו של דבר, אם זאת הדרך. זאת אומרת, אתה מעלה לאינטרנט הכפשות על עובדים סוציאליים, אתה קורא להם גרמנים נאצים, אתה מלווה כל כך הרבה משפחות שהילדים הוצאו מהבית ובמקום לנסות ולקבל טיפול, הם יוצאים למלחמה דרך המערכת. הרי מי משלם על זה בסופו של דבר? הילדים, בזה זה נגמר"; והתובע משיב – כשברקע מופיע כיתוב בדבר זהותו: "יעקב בן יששכר, מנכ"ל 'התנועה למען עתיד ילדינו'" – "-זה פשוט לא נכון. אני מייעץ למשפחות, אני נלחם כדי להסביר להם איך להקליט את פקידי הסעד שמשקרים חדשות לבקרים. אני טוען שהגיע הזמן להגן על המשפחות שמוציאים את הילדים מהבית". בתגובה מקריא הנתבע 2 מתוך מכשיר טלפון נייד דברים המיוחסים לתובע: "רוב החוסים בבית אפל הידרדרו לפשע, זנות ומחלות נפש"; ושואל: "מה הילדים האלה אמורים לחשוב על המקום שמגדל אותם? בחייך, אלה ילדים"; התובע אומר בתגובה: "-קודם כול, אני לא יודע על מה אתה מדבר"; והנתבע 2 משיב: "זה באתר שלך".

   

 4. או אז מתערב חבר הכנסת זאב בשיחה ואומר: "-סליחה, רגע. -רגע, רגע. שניה אחת, אני אגיד לך... אל תחבר אותי בשאלות שלך אליו"; והתובע אומר במקביל: "זה לא אומר שאני תומך בגואל רצון, חד משמעית"; אך חבר הכנסת ממשיך: "אני אומר לך, אני ממש מוחה על זה גם. אני לא חושב לרגע שאני בא להתעמת בשאלות שהן לא רלוונטיות אליי". הנתבע 2 משיב לו: "לא, לא, בסדר. אנחנו מדברים על דברים שונים"; אך חבר הכנסת מוסיף: "-לא, לא, לא, אתה... לא, אתה מערבב את זה... כאילו אני נמצא בצד שלו. אני אפילו לא יודע מה הוא כתב, מה הוא לא כתב. אתם באתם לראיין אותי בלבד. יש לכם שאלות נוספות, תשאלו אותו בנפרד". לאחר מכן השיחה בין השלושה מושתקת ונפתחת קריינות: "אז מצד אחד, חבר הכנסת זאב ממהר להתנער מחברו למאבק. מצד שני, כדאי גם לדעת מי האיש שיושב אצלך בלשכה ועם מי מובילים יוזמות חקיקה. כך או כך, מי שאמור לספק את התשובות החשובות באמת יושב כמה חדרים משם בקומת הממשלה, מאיר כהן, שר הרווחה". בשלב זה מצולם ריאיון קצר שבו מראיין הנתבע 2 את שר הרווחה כהן; ולאחריו סיכום של הכתבה והשידור מועבר לאולפן. שם משוחחים הנתבעת 1 (מגישת התכנית) ונתבע 2. הנתבעת 1 אומרת: "קודם כל מדהים לראות איך חבר כנסת יושב מול מישהו שאין לו מושג מיהו, מה קורה באתר שלו, העיקר רצים הלאה עם יוזמת חקיקה מפוארת"; והנתבע 1 מציין: "ככה מגלגלים חוקים". בהמשך משוחחים השניים בנושא הכתבה – שיחה קצרה שנגעה לנתונים מספריים בדבר הוצאת ילדים ממשפחותיהם בישראל וכן בהמלצות "ועדת סילמן" (הוועדה לבחינת מדיניות משרד הרווחה והשירותים החברתיים בנושא הוצאה של ילדים למסגרות חוץ-ביתיות ונושא הסדרי ראיה).

   

  עד כאן הפרסום מושא התביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ