אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בית המשפט המחוזי בת"א גזר על מנכ"ל חב' אתגרים פיננסיים, שמעון ימין, 22 חודשי מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון

בית המשפט המחוזי בת"א גזר על מנכ"ל חב' אתגרים פיננסיים, שמעון ימין, 22 חודשי מאסר בפועל במסגרת הסדר טיעון

תאריך פרסום : 24/09/2015 | גרסת הדפסה
ת"פ
המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
47264-11-13
24/09/2015
בפני השופט:
חאלד כבוב

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה)
נאשמים:
1. שמעון ימין
2. אתגרים פיננסיים אופטימום ניהול השקעות בע"מ
3. אתגרים פנסיונים סוכנות משווקת לביטוח (2006) בע"מ
4. פורקסט אינווסטמנט ואנטרפרייסס בע"מ
5.

עו"ד גיל עשת
גזר דין
 

 

 

פרטי האישום

  1. הנאשמים הורשעו על סמך הודאתם בעבירות המיוחסות להם בכתב האישום המתוקן, וזאת לאחר שהם כפרו בתחילה בכל העבירות המיוחסות להם.

            כתב האישום המתוקן שונה מכתב האישום המקורי בסעיפי אישום 8 ו-9, הכל כפי שיפורט בהמשך, בהם הומרו העבירות גניבה בידי מורשה בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

            מדובר בכתב אישום הכולל 11 אישומים כולם כנגד נאשם 1 וחלקם כנגד הנאשמות האחרות, חברות שהוחזקו בבעלות או בניהול הנאשם 1.

  1. לפי המפורט בכתב האישום הנאשמת 2 הייתה במועד הרלוונטי חברה פרטית, בעלת רישיון לניהול תיקים שהוחזקה על ידי חברה אחרת בשם "אתגרים ניהול עושר" כך גם לגבי הנאשמת 3 כאשר נאשם 1 החזיק בעת הרלוונטית 70% ממניותיה של חברת "אתגרים ניהול עושר" והיה מנהלה של אותה חברה וכן מנהלן של נאשמות 2 ו-3 בעוד שנאשמת 4 גם היא חברה פרטית שהייתה בבעלות הנאשם ובמועד כלשהו בתחילת שנת 2011 עברה לבעלותו המלאה של אריאל פרץ עד אשר בסוף שנת 2011 הוחזרה לבעלות הנאשם.
  2. כתב האישום כאמור כולל 11 אישומים כאשר האישומים 1-10 הם קבוצת אישומים ששונה מהאישום ה-11.

            לאישומים 1-10 מאפייני פעולה ודפוס דומים כאשר הנאשם היה מתקשר עם גורמים בשוק ההון במטרה לרכוש ניירות ערך בחברות ציבוריות שונות, הציע לרכוש מהמוכרים ניירות ערך במחירים ובכמויות שנקבעו בין הצדדים ודרש מהמוכרים לקבל עמלה בתמורה לביצוע עסקאות ובמקביל רכש הנאשם בעצמו או באמצעות עובדיו את ניירות הערך עבור לקוחות נאשמת 2 בעסקאות מחוץ לבורסה ובתמורה קיבל כאמור עמלות מהמוכרים, עמלות אלה הופקדו בחשבונות נאשמות 3 ו-4 בניגוד להוראות חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995 (להלן: "חוק הייעוץ").

            נטען שחלק מניירות הערך היו דלי מסחר או של חברות שאינן עומדות בכללי השימור כאשר הנאשם הסתיר מלקוחות נאשמת 2 כי הוא מקבל עמלות מן המוכרים בתמורה לרכישות אלה וזאת בניגוד לחובות האמון כלפי הלקוחות ובניגוד להוראות חוק הייעוץ ותוך שהוא יצר מצג כוזב כלפי הלקוחות לפיו פעל בחשבונם בשקידה ראויה. בהסתמך על אותו מצג, קיבל הנאשם במרמה את הנחת דעתם והסכמתם של לקוחותיו לפעול בחשבונם בנסיבות מחמירות, עוד נטען שבחלק מהמקרים סיכם הנאשם עם המוכרים כי השערים בהם יבוצעו העסקאות יגלמו את העמלות שישולמו לנאשם, לאחר שניתנה התמורה על ידי הלקוחות העבירו המוכרים את שווי העמלות לנאשם, בכך הוא שלח ידו בכספים אלה וקיבל הכספים במרמה.

  1. הנאשם 1 הורשע אפוא בכל עשרת האישומים הראשונים בעבירות של קבלת דבר במרמה, בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 415 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין") (ריבוי עבירות בכל אישום), ובכל האישומים גם הורשע בעבירות של איסור תמריצים לפי סעיף 17 יחד עם סעיף 39(ב)(4) לחוק הייעוץ. גם נאשמת 2 הורשעה בכל אותן עבירות כמו הנאשם 1 נשוא עשרת האישומים הראשונים.

            הנאשמות 3 ו-4 הורשעו בחלק מהאישומים אך רק בעבירות של איסור תמריצים ולא בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות הכל כמפורט בכתב האישום המתוקן.

  1. באשר לאישום 11 בעניינה של סינמה נאמנויות השקעות בסרטים - שותפות מוגבלת (להלן: " סינמה" או "השותפות"), זוהי שותפות שהוקמה בהתאם לפקודת השותפויות [נוסח חדש], תשל"ה-1975 ובהתאם לתקנון השותפות עיסוקה בהפקת סרטי קולנוע, וידאו וטלוויזיה ושיווק אותם מוצרים, השותפות בסינמה היו סינמה נאמנויות, כשותף מוגבל וסינמה השקעות כשותף כללי.
  2. ביום 25.11.2010 חתם הנאשם על הסכם לרכישת השותף הכללי בשותפות והוא נערך בינו לבין השותף הכללי ובעלי מניות השותף הכללי (להלן: "ההסכם" או "עסקת סינמה"). נכסי השותף הכללי ערב חתימת ההסכם כללו בין השאר כ- 2 מיליארד אופציות, כ-1 מיליארד ו-18 מיליון יחידות השתתפות, סכום מזומנים בסך 3.5 מיליון ש"ח, זכויות לקבלת דמי ניהול והוצאות מידי השותפות וזכויות לרווחי השותפות. בהתאם להוראות ההסכם, הנאשם או צד ג' היו אמורים לשלם 5 מיליון ש"ח שיועברו לבעלי מניות השותף הכללי והם אמורים לקבל תמורתם מיליארד יחידות השתתפות, חצי מיליארד אופציות לרכישת יחידות השתתפות ואת מלוא הון המניות של השותף הכללי. כאשר ההסכם לרכישת השותף הכללי אמור להתבצע במספר שלבים כמפורט בכתב האישום.

            במקביל לניהול המו"מ לקניית השותף הכללי ולאחר החתימה על ההסכם, הציע הנאשם למספר לקוחות שתיקי ההשקעות שלהם נוהלו אצל נאשמת 2 להשקיע סכום כסף ולרכוש לחשבון ההשקעות שלהם אצל הנאשמת 2 יחידות השתתפות בסינמה, הצעה זו נועדה להגשים את ההסכם והמימון הנדרש לו בסך של 5 מיליון ש"ח. הנאשם פעל על מנת שהמימון המלא לביצוע ההסכם יהא מכספי הלקוחות ולצורך זה החתים הנאשם את הלקוחות על טופס תיקון לחוזה ההתקשרות אצל הנאשמת 2 כמפורט בסעיף 14 לאישום כאשר הנאשם לא גילה ל-18 לקוחות כמפורט בנספח א' לכתב האישום את העובדה כי סך 5 מיליון ש"ח שמקורם בלקוחותיו, זיכה גם את הנאשם במיליארד אופציות כמפורט לעיל וכי כל המימון לרכישת השותף הכללי על ידו, היה אמור להתבצע באמצעות אותן אופציות מבלי שישלם תמורה נוספת.

            כתב האישום מציין שהנאשם גילה את הפרטים האמורים רק למקצת מלקוחותיו במענה לשאלות שהציגו בפניו. כאשר בנסיבות אלה היה על הנאשם לגלות את הפרטים האמורים לכלל לקוחותיו.

            על כן, השתמש הנאשם בכספי הלקוחות מכח יחסי האמון ביניהם, קיבל בכזב את הרשאתם של 18 לקוחות הנאשמת 2 תוך הפרת חובות האמון וחובות גילוי ניגוד העניינים כלפיהם, הוא ביצע עבירה של קבלת דבר במרמה ואגב כך קיבל טובת הנאה בקשר לביצוע העסקה.

גם באישום 11 הורשע הנאשם 1 בעבירות של קבלת דבר במרמה, בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 לחוק העונשין ובעבירות של איסור תמריצים - עבירה על סעיף 17 וסעיף 39(ב)(4) לחוק הייעוץ.

פרטי ההסדר

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ