אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ת"א 15561-02-16

ת"א 15561-02-16

תאריך פרסום : 12/02/2017 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
15561-02-16
08/02/2017
בפני השופט:
אליהו בכר

- נגד -
תובע:
פלוני
עו"ד נתנאל בירן ואח'
משיבים:
1. פירסט עוז אבטחה בע"מ
2. מנורה חברה לבטוח בע"מ

עו"ד יצחק מנדה ואח'
החלטה

 

 1. לפני בקשת הנתבעות לחייב התובע להשלים את תשובותיו לשאלון.

 2. התובע הגיש את תביעתו בהליך קודם ביום 22.1.2008. תביעתו בהליך הקודם נמחקה ביום 14.6.2015, לאחר שנדחתה בקשתו להארכת מועד להגשת ראיותיו, תוך שבית המשפט (חברתי כב' השופטת ארנה לוי) קבע "ככל שהתובע יגבש את ראיותיו ויבקש להגיש תביעה חדשה בגין אותו אירוע – ההליך החדש יימשך מאותו השלב אליו הגיע הליך זה". התובע הגיש את התביעה דנא ביום 8.2.2016.

 3. בחודש אוגוסט 2016 שלחו הנתבעות שאלון לתובע. התובע נמנע מלהשיב לשאלון והנתבעות הגישו בקשה למחיקת התביעה ולחילופין לחייב התובע לתן מענה לשאלון (בקשה מס' 8). ביום 27.10.2016 התקיים דיון בפניי, בין היתר בבקשה הנתבעות, וקבעתי כי "בכל הקשור עם השאלון, הנני מתיר משלוח שאלון ובהן השאלות תתייחסנה אך ורק לתקופה שמהפסקת התובענה בביהמ"ש המחוזי בפני כב' הש' לוי ועד לחידושה בפני, לרבות בנושאים הקשורים לבריאותו של התובע בתקופה זו ושהייתו בחו"ל, ככל ששהה בתקופה זו".

 4. בהתאם להחלטתי מיום 27.10.2016, התובע השיב לשאלון הנתבעות, ברם מרבית תשובותיו היו "לא חל שינוי בין 14/6/15 לבין 8/2/16". הנתבעות לא הסתפקו בתשובה זו לגבי חלק מהשאלות ועל כן הגישו את הבקשה דנא, העוסקת ב-7 שאלות: (1) כתובת מגורי התובע (שאלה מס' 4 בשאלון); (2) כתובת מגורי התובע בחו"ל (שאלה מס' 5 בשאלון); (3) האם התובע חבר קופ"ח או מבוטח בביטוח בריאות כלשהו בחו"ל (שאלה מס' 6 בשאלון); (4) האם ארעה לתובע תאונה כלשהי לאחר התאונה נשוא התובענה (שאלה מס' 7 בשאלון); (5)פירוט מעשי התובע בחו"ל לרבות – מקום מגוריו, עיסוקיו המקצועיים ומסגרות זוגיות וחברתיות (שאלה מס' 23 בשאלון); (6) פירוט כרטיסי אשראי זרים שברשות התובע, לרבות המדינות בהן הונפקו וצירוף מלא של תנועות בכרטיסים ממועד התאונה ועד היום (שאלה מס' 26 בשאלון); (7) מקום שהייתו, כתובת מגורים וכל מעשיו של התובע בתקופה שבין אוגוסט 2014 ועד היום (שאל מס' 9 בשאלון). לגבי כל השאלות דנא, פרט לשאלה מס' 26, השיב התובע ש"לא חל שינוי". לגבי שאלה מס' 26, השיב התובע שהתשובה מפורטת בתדפיסי בנק שצירף לתצהירו.

 5. לשיטת הנתבעות תשובת התובע לשאלות מתחמקת ויש לחייבו להשיב.

  התובע טען, כי בהתאם להחלטת כב' השופטת לוי מיום 14.6.2015 ולהחלטת מותב זה מיום 27.10.2016, מטרת השאלון הייתה הצהרה שלא חל שינוי במצב הדברים מאז תצהיר התשובות לשאלון שנשלח לנתבעות בהליך הקודם (ר' ס' 8 לתגובה) – לגביו שתקו ולא הגישו כל התנגדות. נטען, שלא יעלה על הדעת שהנתבעות יקבלו הזדמנות למקצה שיפורים ושליחת שאלון חדש לתובע, ובמיוחד לא לאחר הגשת ראיותיו. עוד נטען, כי הנתבעות לא טרחו לתקן את השאלון לאחר החלטת בית המשפט מיום 27.10.2016, אלא דרשו מהתובע להשיב על השאלון כפי ששלחו באוגוסט 2016, שהוא בבחינת שאלון חדש ופתיחה מחודשת של ההליכים המקדמיים.

  בתשובתן לתגובת התובע טענו הנתבעות, כי עילת משלוח השאלון במסגרת ההליך הנוכחי נבעה אך ורק מהתחוורות עובדות מהותיות אודות התובע בשלהי ההליך הקודם לגבי ניהול "חיים כפולים" בגרמניה, אך התובע מסרב למסור מידע ביחס למצבו בישראל מבחינת מגורים ותעסוקה וביחס למצבו הרפואי. עוד נטען, כי התובע לא ביקשה לערוך שינוי כלשהו בשאלון, שהיה ידוע לו עוד בחודש אוגוסט 2016. נטען, כי מדובר במידע חיוני לליבון הפלוגתות בין הצדדים ביחס לטענת התובע בדבר נזקיו מהאירוע נשוא התובענה.

  יצוין, כי התובע הגיש בקשה להשיב לתשובת הנתבעות, אולם לא מצאתי להיעתר לבקשה זו. התובע לא נימק את בקשתו מדוע יש לחרוג מסדרי הדין ולאפשר לו להשיב לתשובה, אלא פירט את טענות תשובתו כבר בגוף הבקשה ויש לדחות את בקשתו ולו מטעם זה בלבד. יחד עם זאת, מצאתי להתייחס לאמור בס' 4 לבקשה להשיב בכל הנוגע לשאלה מס' 26 ולתדפיסי הבנק. הנתבעות צירפו לבקשתן את תצהיר תשובות התובע לשאלון, ללא נספחיו, על אף שביקשו שהתובע ישלים את תשובתו ביחס לשאלה 26, המסתמכת על אותם נספחים, ואף טענו בתשובה לתגובה כי אין בפלט שצורף מבנק דיסקונט התייחסות לתנועות האשראי של התובע בחו"ל. ברם, צודק התובע בטענתו בבקשה להשיב, כי טענה זו של הנתבעות עלולה להטעות, שכן הוא צירף גם תדפיסים מבנק בגרמניה, והיה מקום להפנות את תשומת לב בית המשפט לעניין זה במסגרת הבקשה להשיב. לא מצאתי מקום לחיוב הנתבעות בהוצאות עונשיות כמבוקש על ידי התובע, אולם יובהר לנתבעות כי בית המשפט רואה בחומרה טענות חלקיות כאמור.

  דיון והכרעה

 6. החלטתי מיום 27.10.2016 הייתה ברורה ועסקה באותו שאלון המונח עתה לפניי ובאותן טענות. גם בבקשה 8 הנתבעות טענו כי מדובר בשאלון ייעודי וספציפי באשר לפלוגתות שהתבררו לראשונה רק בשלהי ההליך הקודם וכי קמה להם זכות מהותית לקבל מהתובע מידע זה, ומאידך טען התובע כי הסתיים שלב ההליכים המקדמיים וכי אין לאפשר לנתבעות מקצה שיפורים. בדיון מיום 27.10.2016 התרתי משלוח שאלון לגבי התקופה שמיום 14.6.2015 ועד ליום 8.2.2016 (להלן: "התקופה הנדונה") לרבות בנושאים הקשורים לבריאותו של התובע ושהייתו בחו"ל.

  בהקשר זה, אילו הנתבעות היו שולחות לתובע שאלון מתוקן התואם את החלטתי, ייתכן ולא היה צורך שבית המשפט יידרש להכריע פעם נוספת בעניינים המקדמיים בין הצדדים בשלב מתקדם זה. מאידך יצוין, כי התובע לא חלק על רלוונטיות השאלות, ואף השיב לשאלות "חדשות" הנוגעות לתקופה הקודמת למחיקת התביעה (ר' לדג' תשובה לשאלה מס' 24 העוסקת בנכסים בחו"ל שנרכשו בשנת 2013) ומכאן שיכול היה להשיב לגופו של עניין.

  יובהר, כפי שאף טען התובע בס' 8 לתגובתו, כי על התשובה "אין שינוי" להתייחס לכך "שאין שינוי במצבו של התובע מאז התצהירים שהוגשו" (שאחרת אין לנתבעות בסיס להשוואה). ככל שחל שינוי, על התשובה להתייחס רק לתקופה הנדונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ