אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 12289-07-14 אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ ואח' נ' אבו ראס ואח'

תא"מ 12289-07-14 אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ ואח' נ' אבו ראס ואח'

תאריך פרסום : 18/10/2016 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נצרת
12289-07-14
25/05/2016
בפני הרשם הבכיר:
אלעד טל

- נגד -
תובעים:
אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ
נתבעים:
1. עימאד אבו ראס
2. רונן פארס מלאק

החלטה

 

1.לפניי בקשה לביטול פסק דין (להלן: "הבקשה"), שניתן בהעדר הגנה ביום 3.3.16 כנגד הנתבע מס' 2 (להלן: "המבקש") ובמסגרתו, קיבלתי את התביעה כנגד המבקש במלואה וחייבתי אותו לשלם לתובעת סך של 18,526 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית, הוצאות ושכ"ט עו"ד, הכל כמפורט בפסק הדין הנ"ל (להלן: "פסק הדין").

2.ראשיתו של עניין בתביעה שהגישה התובעת כנגד הנתבעים, בה עתרה לתשלום נזקים שנגרמו לרכבה בתאונה מיום 9.9.13 (להלן: התאונה"). לאחר הגשת כתב ההגנה מטעם הנתבע 1 הוגשה על ידו הודעת צד ג' עליה השיב המבקש בהגשת כתב הגנה מטעמו כנג הודעת צד ג'. לאחר דיון מקדמי והגשת כתב תביעה מתוקן, הוזמנו הצדדים לדיון הוכחות ליום 3.3.16, אליו התייצבו התובעת ועדיה וכן הנתבע 1 ולמעט המבקש שאף לא הגיש לאור כתב התביעה המתוקן בו הוסף כנתבע, כתב הגנה מטעמו.

 בהעדר כתב הגנה מטעם המבקש, ניתן על ידי פסק הדין כאמור.

לאחר מתן פסק הדין, התקיים דיון הוכחות בנוכחות התובעת והמשיב, אשר במסגרתו ניתן פסק דין בהיעדר הגנה כנגד המבקש ובסופו הוכרעה התובענה על דרך הפשרה, בהתאם להוראת סעיף 79 א' לחוק בתי המשפט והתביעה כנגד המשיב נדחתה.

טענות הצדדים:

3.המבקש טוען כי יש להורות על ביטול פסק הדין מחובת הצדק, מאחר ולדבריו לא התייצב לדיון עקב טעות אנוש, עת סבר כי הדיון נקבע לתאריך אחר ואין מדובר בזלזול או התעלמות מדעת. כמו כן נטען כי יש להפעיל שיקול דעת בביטול פסק הדין וליתן למבקש את יומו בבית המשפט. עוד נטען לסיכויי הצלחה גבוהים. לעניין סיכויי ההגנה, מפרט המבקש וטוען כי רכבו היה האחרון שהגיע לזירת התאונה, מבין כלי הרכב המעורבים ולא היה לו קשר לתאונה שהתרחשה בין התובעת לבין הנתבע 1. עוד נטען כי בידי המבקש צילומים להוכחת האמור. לטענת המבקש, התביעה נעדרת עילה כלפיו והיא אינה מבוססת.

4.לטענת התובעת (להלן: "המשיבה") אין מקום לבטל את פסק הדין, שעה שהבקשה לא הוגשה במועד, כפי הקבוע בתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984 (להלן: "התקנות"). עוד נטען כי פרוטוקול הדיון מיום 3.12.15 נמסר למבקש במסירה אישית ומועד הדיון היה ידוע, עם זאת בחר שלא להתייצב, לכן אין עילה לביטול פסק הדין מחובת הצדק. נטען כי היה על המבקש להגיש בקשה, בה יפורט טעם מיוחד, בהתאם להוראת תקנה 528 לתקנות וכן יש ליתן משקל לסופיות הדיון. לחילופין נטען כי ככל ותתקבל הבקשה, יש לחייב את המבקש בהוצאות.

5.לטענת המשיב, הבקשה לא הוגשה במועד ויש לדחותה על הסף המבקש לא הציג טעם מיוחד לאי התייצבותו לדיון ואין בטענתו הסתמית בעניין זה, כדי להועיל לו. נטען כי סיכויי ההגנה של המבקש קלושים מה גם שהעדות שנשמעה, מפריכה את גרסת המבקש.

דיון והכרעה:

6.בבואו של בית המשפט לדון בבקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד, עליו להבחין בין פסק דין שנפל בו פגם, ובמקרה כזה יש לבטל את פסק הדין מכוח חובת הצדק, לבין פסק דין שניתן כהלכה, וביטולו נתון לשיקול דעתו של בית המשפט (ראה- א. גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה עשירית, סיגא- הוצאה לאור בע"מ, ע' 372- 371; משה קשת, הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי- הלכה ומעשה, כרך ב' (מהדורה 15, 2007) 1213).

בהקשר זה נפסק כי "מקובל להבחין בין מקרה שבו נדרש ביטול פסק דין "מתוך חובת הצדק" לבין מקרה שבו הביטול נתון לשיקול דעת בית המשפט. במקרה הראשון, כאשר ההליך פגום מעיקרו ולא בוצעה המצאה כדין, יבוטל פסק הדין ללא התייחסות לשיקולים נוספים. לעומת זאת, במקרה שבו אחד הצדדים לא התייצב לדיון למרות שבוצעה המצאה כדין, נדרש בית המשפט להתחשב בשאלה מה גרם לאי ההתייצבות וכן בשאלת סיכויי הצלחתו של המבקש בהליך העיקרי" (רע"א 4405/15 SHAHEEN LIL-MANTOGAL AL GHIZIEH‏ נ' ‏MARINA FOR GENERAL TRADING, בפסקה 6 (8.9.2015) (להלן: עניין MARINA); רע"א 2158/15 מאליק מוסטפא עיסא נ' ריפעת סרסור, בפסקה 3 (2.6.2015) רע"א 1119/05 גולדסיל בע"מ נ' ביליה רוברט – נכסים ובניין בע"מ, בפסקה ז(2) (27.2.2005); יואל זוסמן, סדרי הדין האזרחי 699-696 (מהדורה שישית; 1991); אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי 677-675 (מהדורה אחת-עשרה; 2013)). וגם: רע"א 5736/15 עובד נ' פקיד השומה טבריה (8.10.15). (ההדגשות מכאן ואילך אינן במקור- א.ט).

 

כעולה מאישור המסירה שצורף ע"י המשיבה, עולה כי כתב התביעה המתוקן נמסר למבקש ביום 20.12.15 והוא אישר בחתימתו את קבלתו. המדובר באישור מסירה תקין המהווה ראיה ברורה לכך שכתב התביעה המתוקן, הומצא למבקש כדין ולכן אין מקום לבטל את פסק הדין מחובת הצדק.

 

7.בית משפט העליון עמד לא אחת על החשיבות שבעמידה בלוחות זמנים להגשת כתבי בי דין וקבע כי "הכללים הפרוצדוראליים, ובהם כללים בדבר מועדי הגשת כתבי בי דין, חיוניים לקיומו של הליך תקין ולביאור האמת והצדק: "באין כללים - אין משפט ובאין משפט – אין צדק" (שלמה לוין תורת הפרוצדורה האזרחית – מבוא ועקרונות יסוד 22 (1999), ראה : ע"א 1782/06 משרד הבינוי והשיכון נ' סולל בונה בע"מ (6.4.08). (להלן: "פס"ד סולל בונה").

 

אמנם לעולם ימנע ביהמ"ש מיישום נוקשה של כללים פרוצדורליים וזאת כדי ליתן לבעל דין את יומו בביהמ"ש, אך יחד עם זאת "במקרים בהם מוגשת מטעם הנתבע בקשה לביטול פסק-הדין, מחויב בית המשפט לשקול את הנימוקים שהעלה הנתבע לאיחור בהגשת כתב ההגנה, ובמיוחד מחויב הוא לשקול את סיכויי ההגנה של אותו נתבע ואת עיוות הדין שייגרם לו אם יינתן פסק-דין בהעדר הגנה (ראו, למשל, רע"א 2694/92 אינג' אליהו פבר חברה לבנין והנדסה אזרחית בע"מ נ' הסוכנות היהודית לארץ ישראל 5.8.92]).  ואולם, מקום בו לא הביא הנתבע נימוק מניח את הדעת לעיכוב בהגשת כתב הגנה, ואף לא שכנע את בית המשפט כי סיכויי הגנתו טובים, לא ייעתר בית המשפט לבקשתו לביטול פסק-הדין בהעדר הגנה". (ראה פס"ד סולל בונה לעיל).

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ