אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ש ' נ' מחלקה לשירותים חברתיים

ש ' נ' מחלקה לשירותים חברתיים

תאריך פרסום : 21/11/2010 | גרסת הדפסה
ענ"א
בית המשפט המחוזי חיפה
6936-11-10
17/11/2010
בפני השופט:
שושנה שטמר

- נגד -
התובע:
מ ' ש ' ע"י עו"ד גילה ברזילי
הנתבע:
היועץ המשפטי לממשלה
פסק-דין

פסק דין

ערעור על החלטת בית המשפט לנוער בחיפה (השופטת עדנה בן לוי) מיום 3/10/10, לפיה ארבעה מילדיה הקטינים של המערערת יוצאו ממשמורת הוריהם ויועברו למשמורת רשות הסעד, שתקבע לגבי שני הילדים הבוגרים יותר את מקום חסותם במשפחות אומנות חסויות, ולגבי השניים הקטנים - את מקום חסותם במרכז חירום "שבתאי לוי" לצורך אבחון.

הרקע העובדתי

1.המערערת ואבי הקטינים (להלן - "האב") היו נשואים, התגרשו בסוף שנת 2009, וככל הנראה מיד עם גירושיהם, המשיכו לחיות יחד, בדירתם, עם ילדיהם. מדובר בשני צעירים, האם ילידת 1985, והאב יליד 1983, ולהם חמישה ילדים קטני-קטינים, בהם גם תינוק כבן חודשיים. ערעור זה נוגע לארבעת הילדים – או' כבן שש שנים, אג' כבת חמש שנים, אופ' כבן 3.5 שנים והי' כבת שנתיים (להלן גם- "הקטינים". שמותיהם שונו על מנת שלא לתת פרטים מזהים).

2.שני ההורים באים מרקע קשה בילדותם: האב מוכר לשירותי הרווחה מגיל צעיר, כשהתקשה להשתלב במערכת הלימודית, אובחן כלוקה בבעיות קשב וריכוז ונטה לאלימות. על רקע שימוש בסם בגיל ההתבגרות, עבר התקפים פסיכוטיים שהובילו לאשפוזו. האב אובחן כחולה סכיזופרניה והוא משתמש בסוגים שונים של סמים. בעברו היו אישפוזים פסיכיאטרים חוזרים. הוא אינו עובד בעבודה קבועה (מדי פעם מועסק על ידי אביו בהתקנת דודי שמש ובסבלות).

המערערת (להלן גם- "האם") הוצאה בגיל צעיר, על פי צווים מטעם בית המשפט, מבית אמה החד הורית, לפנימיות ומשפחות אומנה, עברה בילדותה ונערותה פגיעות מיניות ואובחנה כסובלת מהפרעה נפשית של אישיות גבולית, בלתי יציבה מבחינה נפשית ובעברה דכאונות, ניסיון אובדני ואשפוזים פסיכיאטריים. בהיותה בת 17.5 נישאה לאבי הקטינים

3.על רקע אלימות מצד האב, יחסים קשים בין בני הזוג וההזנחה הפיזית והנפשית של הקטינים, הם הוכרזו על ידי בית המשפט, בתוקף סמכותו לפי בחוק הנוער (טיפול והשגחה), תש"ך-1960 (להלן- "חוק הנוער"), כ"קטינים נזקקים": או' ואג' ביום 24/1/07, אופ' ביום 25/9/07 והי' ביום 8/7/09.

ב-3/4/09 הוחלט, בשל התדרדרות קשה בהתנהגות האב, על מינוי אפוטרופוס לדין לכל ארבעת הקטינים, וכן ניתן צו השגחה לפקידת הסעד ביום 8/7/09.

4. במהלך השנים נעשו ניסיונות טיפול רבים ונרחבים בקהילה על רקע קשיים אישיים וזוגיים של ההורים ומצבם של הקטינים – הכל במטרה שלא להוציא את הקטינים ממשמורתה של האם ולתת לה את הכלים להתמודד. נראה שאין מחלוקת כי האב אינו מסוגל לגדל את ילדיו ואף מהווה גורם מפריע ומאיים במערכת המשפחתית על הילדים. שיתוף הפעולה של האם היה חלקי ואילו האב הביע התנגדות לטיפול. על אף המאמצים של גורמי הרווחה המטפלים להעניק לאם כלים להתמודד עם מצבה ולשפר יכולות הורות, לא ניכרו תוצאות, ומצב הילדים התדרדר.

5. בדיון שהתקיים בבית משפט קמא ביום 29/10/09, על רקע בקשה של פקידת הסעד להוציא את או' ואג' מהבית, הודיעה המערערת, כי היא עומדת להתגרש וזאת לאחר מעשה אלימות נוסף של האב כלפיה. בהחלטת השופטת קמא מתאריך זה נכתב - בהנחה ככל הנראה כי הגירושין ישפרו את מצבה של האם והילדים - שלמרות שתפקודה של המערערת כלפי הקטינים הוא לקוי, והיא לא קיימה את תוכנית הטיפול שהותוותה לה על אף הבטחותיה, הרי ייעשה ניסיון אחרון לשיפור, ואם לא תמלא האם אחר כל תכניות הטיפול, יוצאו הקטינים ממשמורתה.

6.ביום 17/3/10 התקיים דיון לפני השופטת קמא בבקשתה החוזרת של פקידת הסעד להוציא את או' ואג' מהבית. בהחלטתה מ-28/3/10 הסתמכה השופטת קמא גם על בדיקת מסוגלות הורית שעברה המערערת. לפי בדיקה זו, היא סובלת מפגיעה ראשונית על רקע טראומות ילדות, דבקה במטרתה להקים משפחה ולגדל ילדים אך במצבי לחץ יש לה פגיעה חמורה בבוחן המציאות, היא מתקשה בתפקוד במסגרת המשפחתית. המערערת אובחנה כבעלת אישיות גבולית. עוד נכתב כי בהיות המערערת רגועה, התייחסותה אל הקטינים מותאמת, אולם במצבי לחץ יחסה מאופיין בעצבנות ורגזנות בלתי נשלטים. היא איימה בעבר לפגוע בעצמה, והפסיכולוגית ציינה כי האם איננה מסוגלת להגן על ילדיה מפני אביהם. המסקנות בחוות הדעת באשר ליכולותיה ההוריות של המערערת היו שאין לה מסוגלות לגדל ארבעה ילדים, וספק אם קיימת אצלה המסוגלות לגדל שניים. ההמלצה הייתה להוציא את או' ואג' למשפחת אומנה לטווח ארוך.

יצויין, כי האב סירב לעבור בדיקת מסוגלות הורית.

בית משפט הסתמך בהחלטתו גם על תסקיר פקידת הסעד מיום 14/3/10, לפיו אמנם בני הזוג התגרשו, והיה שיתוף פעולה מצד המערערת עד למחצית חודש 12/09. אולם התברר כי הגירושין היו במטרה שהמטפלים לא יראו באב סיבה להוצאת הילדים ממשמורת ההורים. עוד עלה מחוות דעת שצורפו לתסקיר של הפסיכולוגית שהייתה אמורה לטפל באו' ובמערערת טיפול דיאדי, של ביבליותרפיסטית שטיפלה באג', של מטפל באומנות שטיפל באו' וכן דיווחים של הגננות והמטפלות בגנים ובצהרון – כי מצבם של הקטינים מוסיף ומתדרדר.

השופטת קמא, המשיכה וכתבה באותה החלטה, שבמהלך כל הדיונים לפניה, לא נעלם ממנה שהמרערת היא צעירה פגועה מאד, "קרבן נסיבות חייה". אולם, בסופו של יום, ההזדמנויות שניתנו לה מוצו עד תום, ומצב הקטינים לא השתפר. לפיכך, הורתה השופטת על הוצאת הקטינים או' ואג' מהבית למרכז חירום "שבתאי לוי" למשך 90 יום, צו שהוארך לאחר מכן. לגבי אופ' והי' הוארך צו ההשגחה למשך חצי שנה.

החלטתו נשוא הערעור- של בית משפט קמא.

7.בתאריך 7/9/10 התקיים דיון נוסף בעניינם של הקטינים. בסופו הורתה השופטת כי יועברו אליה דוחות עדכניים לגבי הקטינים ולאחר מכן תינתן החלטתה. ביום 3/10/10 ניתנה החלטת בית משפט קמא, שעליה הערעור שלפני. ההחלטה מפורטת, ואביא את עיקריה:

נכתב, כי "היה רצון לאפשר למשיבה לקבל את מלוא הסיוע וההדרכה, כדי שניתן יהיה למקסם את יכולותיה ההוריות ולסייע לה ללמוד לנהוג כהורה אחראי הקשוב לצרכי ילדיו ונותן להם מענה". אולם, התרשמות השופטת קמא הייתה, כי כגודל הציפיה גודל האכזבה; המערערת הפסיקה לשתף פעולה כבר בשלב מוקדם של הטיפול, הציגה תמונה לא אמיתית ביחס לניתוק קשריה עם אבי הקטינים, כשלמעשה גם בתקופת הפרידה הקשר ביניהם לא נותק והאב המשיך להגיע לבית, פעלה כדי למנוע מהקטינים לספר מה קורה באמת בבית.

האבחון שעברו או' ואג' במרכז החירום העלה כי מצבם מדאיג ביותר. שיתוף הפעולה של ההורים עם מרכז החירום היה לקוי, והמערערת אף ניסתה לחבל בהליך הקליטה של הקטינים שם באומרה לאו' כי יתנהג במעון באלימות, וכתוצאה מכך הליך קליטתו היה ארוך ועיכב את האבחון. מסקנת השופטת קמא הייתה, כי "לא רק שהמשיבה חסרת יכולות הוריות וחסרת תובנה לצורך בשינוי, אלא היא משתמשת בילדיה לצרכיה היא, תוך התעלמות ממצבם ומצרכיהם". צוין, כי לדיון האחרון לפני בית משפט קמא, הופיעו ההורים כזוג, כשהמערערת מצויה בהריון מתקדם. מכך הוסק, כי אין לתת אמון במערערת והיא כלל אינה מבינה את הפסול שבהתנהגותה ואת העובדה שלא ניצלה את כל ההזדמנויות שניתנו לה.

לגבי אופ', הוברר במהלך ההליך הטיפולי עמו, כי הוא סובל מקשיים רגשיים משמעותיים, שמתבטאים בתסכול, התפרצויות זעם ובכי. המערערת אינה מסוגלת ליתן מענה ברגעים אלו, ומייחסת את קשייו לעובדה שאחיו הוצאו מהבית. כל קשר בין התנהגותה והתנהגות בן זוגה למצבו של הקטין, מוכחש על ידיה. הודגש, כי עיקר התכנית הטיפולית בקהילה היה אמור להינתן במפגשים משותפים של המערערת יחד עם או' והי בבית "מעגלים" ובפועל המערערת כמעט ולא הגיעה למפגשים. במפגשים שכן התקיימו, הי', פעוטה בת שנתיים, נצפתה כפסיבית, בקושי ניגשת לאמה ויוצרת קשר עין מועט. דפוס נוסף של התנהגות המערערת, שהשופטת קמא ראתה לנכון לציין היה, שהמערערת אינה מסוגלת להתמודד עם התחושות הקשות של הקטינים – כעס, תסכול ואלימות. כאשר תחושות אלה עולות בהליך הטיפולי, כך נכתב, המערערת מתנתקת ומסרבת להמשיך ליטול חלק בהליך. מצב זה חזר על עצמו גם עם הקטינים הגדולים יותר, או' ואג. בנסיבות אלה, הסיקה השופטת קמא כי הסיכוי לשינוי בהתנהלות המערערת כהורה, קלוש. לכל אלה מתווספת העובדה שהאב חזר לחיי המשפחה, כשמצבו לא ברור והוא סירב לעבור אבחון כלשהו או בדיקת מסוגלות הורית. ניסיון העבר מלמד כי התנהגותו אלימה וחסרת גבולות והשופטת הביעה "חשש ממשי כי המשך שהותם של הקטינים במשמורת המשיבים מסכנת את שלומם הנפשי". ידוע כי הוא סובל ממחלת נפש, אולם אין כל מסמך עדכני לגבי מצבו היום מבחינת טיפול בו ע"י פסיכיאטר, שימוש בסמים וכו'. לגבי התנהגותו במהלך הדיון נכתב כי "במהלך הדיון עובר למתן החלטה זו, עשה המשיב רושם קשה ביותר. בזהירות וכדי שלא להטיל דופי לשווא אומר רק כי התנהלותו ואופן דיבורו בפני מעלים תהיה רבה אודות מצבו בעת הדיון. במהלך הדיון המשיב נסחף להתנהגות סוערת והיה על אביו שנכח בדיון – להרגיעו. סיטואציה זו תואמת את הנאמר בדיווח גורמי הטיפול במרכז החירום שבתאי לוי אודות המשיב והתנהגותו".

מצבם של או' ואג' הוא קשה ולגבי או', למרות ההליך הטיפולי הפרטני שמקבל, אין שיפור של ממש במצבו והוא מצוי במצוקה רגשית גדולה. התנהגותו מתוארת כאלימה חסרת גבולות, כלפי ילדים ואנשי צוות מטפל כאחד. הועלה אף חשש שעקב הלידה הצפויה והתווספות תינוק למשפחה, הקשיים מבחינת שיתוף הפעולה עם גורמי הטיפול, יחמירו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ