אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ש. נ' אטיאס

ש. נ' אטיאס

תאריך פרסום : 08/05/2017 | גרסת הדפסה
רת"ק
בית המשפט המחוזי באר שבע
4337-10-15
31/12/2015
בפני השופטת:
יעל רז-לוי

- נגד -
המבקש:
ד.ש.
המשיב:
מיכה אטיאס
החלטה

 

 רקע וטענות הצדדים 

1.המבקשת היא אשתו של מ. ש. - התובע 1 בבית משפט קמא - אשר הינו נכה צה"ל. המשיב עבד כמלווה ותומך של המבקש מטעם משרד הביטחון כשש שנים כאשר המבקש אהב מאוד את המשיב וראה בו כבן.

ביום 31.1.15 הגיש המשיב את התפטרותו מתפקידו כמלווה של המשיב.

2.למבקשת ולבעלה טענות באשר להתנהלותו של המשיב במהלך עבודתו עם המבקש: כי המשיב עבד בעבודה נוספת בשעות בהן אמור היה לעבוד עם המבקש ולכן לא מילא את מכסת שעות עבודתו כנדרש; טענות על שימוש ברכב ובכרטיס האשראי של המבקשים לצרכיו הפרטיים – תשלום עבור ארוחותיו והחלפת גלגל בקטנוע של המשיב. אשר לסיום עבודתו טענה המבקשת, כי המשיב הגיש את התפטרותו מבלי להתחשב במצבו הנפשי של בעלה והסב לו נזק. נוכח כל אלו המבקשים תבעו בבית המשפט לתביעות קטנות פיצוי בסך של 5,000 ₪ מן המשיב בגין מעשיו, הנזקים שגרם להם לטענתם, וכן נוכח הפגיעה הנפשית במבקש.

3.מנגד טען המשיב, כי ליווה את המבקש במשך שנים וביצע את עבודתו מכל הלב. ביום 27.12.14 ביקש לעזוב את עבודתו בהתראה מוקדמת של כחודש על מנת שהמבקשים יוכלו להיערך למציאת מחליף. המשיב ציין כי הוא ידע שהמבקש מאוד קשור אליו ותלוי בו אך הוא מבחינתו רצה למצוא עבודה פחות קשה. במקביל לעבודה עם המבקש החל לעבוד עם חולה נוסף שלא על חשבון השעות של המבקש (מאוחר יותר החל לעבוד איתו באופן קבוע ולמעשה הוא עובד עמו עד היום). המשיב מודה, כי עשה שתי טעויות בתום לב: שילם בטעות בכרטיס האשראי של המבקש על החלפת גלגל בקטנוע שלו, אך הוא החזיר למבקשים את הסכום כשהתגלתה הטעות. בנוסף מודה המשיב, כי נסע ברכבם של המבקשים באחד מביקוריו את המבקש בבית החולים דרך מכללת ספיר בה לומד בנו כדי למסור לו ציוד אישי, כאשר לתומו לא חשב שמדובר בעניין משמעותי. מעבר לכך ציין המשיב כי סייע רבות למבקש וטיפל בו נאמנה וכי למשפחה קשה לקבל את התפטרותו לאחר שפיתחו יחסי תלות כלפיו.

4.לאחר ששמע את הצדדים מצא בית המשפט, כי יש לדחות את התביעה. בית המשפט ציין שהתרשם שהמבקש נקשר מאוד אל המשיב ועל כן הבשורה כי המשיב מעוניין לעזוב את עבודתו התקבלה על ידי המשפחה בצורה קשה. עם זאת, בית המשפט לא התרשם כי ישנה כל עילה שבדין לחייב את המשיב בתשלום למבקשים, או כי המשיב פעל שלא כדין. עוד מצא בית המשפט כי המבקשים לא הרימו את נטל ההוכחה הדרוש ולא הוכיחו את טענותיהם הכספיות כנגד המשיב. צוין כי המבקשים צירפו פירוט תדלוק רכב המבקשים כאשר אף המבקשת אישרה כי המשיב עשה שימוש ברכב המבקשים לצורך ביקור המבקש בבית החולים ועל כן בצירוף פירוט התדלוק אין די. באשר לביקור של המשיב את בנו במכללת ספיר ציין בית המשפט, כי מדובר בזוטי דברים; כך אף בעניין חיוב הארוחות אשר נטען שמשיב רכש עבור עצמו בבית החולים, שכן לא הורם הנטל להוכחת הטענה מקום בו המשיב רכש אף עבור המשיב מוצרי מזון בעת שהוא שהה בבית החולים ועל כך אין מחלוקת.

מכאן מצא בית המשפט כי יש לדחות את התביעה מאחר ולא הורם נטל ההוכחה, ואף מעבר לכך צוין שמדובר בטענות שהן בגדר זוטי דברים.

על פסק דין זה מוגשת בקשת רשות הערעור שבפני.

5.בבקשת רשות הערעור טענה המבקשת, כי לא ניתנה לה ההזדמנות להשמיע את טענותיה במהלך הדיון. המבקשת העלתה טענות שונות כנגד אמינותו של המשיב וכן טענה כי עזב את עבודתו עם המבקש כדי ללוות נכה אחר. המבקשת חזרה על טענותיה ביחס לכך שהמשיב השתמש בכרטיס האשראי של המבקשים לצרכיו האישיים – החלפת גלגל וקנית מזון, וכן כי עבד עם אדם נוסף על חשבון השעות שהיה אמור לעבוד עם המבקש. לטענתה שגה בית המשפט כאשר קבע כי מדובר בזוטי דברים כאשר המשיב כלל לא העלה טענה זו ולא שקל אם מדובר בנזק שהוא רק ממוני ואת הפגיעה בכבוד האדם. עוד ציינה כי המשיב התעשר על חשבונם ומעל באמונם.

 

דיון והכרעה

6.לאחר ששקלתי את טענות המבקשים ועיינתי בכתבי הטענות ובפסק דינו של בית המשפט קמא, מצאתי כי יש לדחות את הבקשה בלא שראיתי צורך בקיום דיון במעמד הצדדים.

7.בית המשפט לתביעות קטנות הינו בית משפט ייחודי אשר הוקם תוך מטרה להנגיש את שירותי המשפט לאזרח הפשוט וזאת על ידי הליך מהיר, יעיל ולא יקר ובכך לחסוך לאזרח את הקשיים הכרוכים בהגשת תביעה במסלולים הרגילים [ראו:רע"א 292/93 סרבוז נ' אופק בע"מ, פ"ד מח(3) 177, עמ' 191 (1994) וראו גם רע"א 5711/08 רשל פרטוק נ' סול טורג'מן בע"מ (17.9.09); רע"א 7711/06 המכללה המשותפת בע"מ נ' שרית מנדל (18.1.07)].

8.מתכלית זו אף נובעת קביעתו של המחוקק כי ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות יהיה ברשות ויינתן אך במשורה (סעיף 64 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ב-1982) ומכאן המשקל המשמעותי שיש ליתן להכרעת בית המשפט אשר בפניו נדון העניין.

"המחוקק ראה לנכון שלא להעניק זכות ערעור על פסקי הדין של בית המשפט בתביעות קטנות, כחריג לעקרון בדבר הזכות לפנות לערכאת ערעור. בכך הוא גילה את דעתו, שהליכים שראשיתם בבית המשפט לתביעות קטנות אמורים, ככלל, להסתיים עם מתן פסק הדין בערכאה הדיונית ללא הליך של השגה בפני ערכאה גבוהה יותר" [רע"א 2095/15 אולמי נפטון בת ים בע"מ נ' אילנה משיח [פורסם בנבו] (20.05.2015)].

9.מקרה זה אינו נופל בגדר אותם המקרים המצדיקים את התערבותה של ערכאת הערעור. עיון בפרוטוקול הדיון ובכתבי הטענות מעלה, כי מדובר בסכסוך אשר ברקע לו עומד הקושי והאכזבה הרבה והמובנת של המבקשים בשל עזיבתו של המשיב, אשר ליווה את המבקש נאמנה במשך שנים. הדבר ברור הן מדבריהם של הצדדים בפני בית המשפט והן לאור אופי הטענות אשר הועלו בפניו. בשל כך ובייחוד במקרים מסוג הזה, ישנה חשיבות רבה להתרשמותה הבלתי אמצעית של הערכאה הדיונית מן הצדדים ומן האינטראקציה ביניהם.

במקרה דכאן, בית המשפט שמע את הצדדים ואפשר למבקשים לשטוח את טענותיהם בפניו באריכות ולכן לא מצאתי יסוד לטענת המבקשת כי לא התאפשר לה להשמיע את דבריה בפני בית המשפט. עולה מפרוטוקול הדיון כי בסופו של הדיון ולאחר שבית המשפט התרשם באופן בלתי אמצעי מעדויות הצדדים ומדבריהם בפניו, לא הצליחו המבקשים להרים את נטל ההוכחה כנדרש באשר לטענותיהם כנגד המשיב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ