אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שיא שי עד בע"מ נ' מ.י. מערכות בניה בע"מ

שיא שי עד בע"מ נ' מ.י. מערכות בניה בע"מ

תאריך פרסום : 15/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום תל אביב - יפו
973-02-11
15/03/2011
בפני השופט:
דורון יעקבי

- נגד -
התובע:
שיא שי עד בע"מ
הנתבע:
מ.י. מערכות בניה בע"מ

החלטה

בפני התנגדות לביצוע שטר.

לדיון שהתקיים היום התייצבו מנהל המבקשת, ב"כ המבקשת וב"כ המשיבה.

המבקש לא נחקר על תצהירו והצדדים סיכמו טענותיהם בע"פ.

טענות המבקשת:

טענה ראשונה שהשיק אינו סחיר.סחרות השיק היא כאשר על השטר מופיע המילה "לפקודה" שבאמצעותה ניתן להסב השטר לצדדים שלישיים. בשיק נשוא התיק לא הוספה המילה על מנת שהשיק לא יהא סחיר.

טענה שנייה, כשלון תמורה מלא. הסחורה שסופקה אינה שמישה, נעשה נסיון להשמישה שלא צלח, הסחורה ממתינה לספק במחסני המבקשת להחזרה, ואין כל הבדל בין סחורה שלא ניתן כלל לעשות בה שימוש לבין סחורה שלא סופקה כלל.

טענה שלישית, לא מדובר בטענה של כשלון תמורה חלקי בלתי קצוב אלא בכשלון תמורה מלא/ קיזוז קצוב נוכח הזמנה חלופית והעיכוב שנגרם באספקת הסחורה בניגוד להסכם מה שייתר האפשרות לעשות בו שימוש.

טענות המשיבה:

השיק סחיר ולא הוגבלה סחרותו הן בלשון המודפסת והן בכתב ידו של מושך השיק.ברירת המחדל בשיק הינו שהשיק סחיר אלא אם הוגבלה סחרותו.

כשלון תמורה חלקי אינו מהווה הגנה מפני תביעה לפירעון השטר. היוצא מהכלל הינו שניתן לברר ללא חשבון או חקירה מסובכים מהו החלק של התמורה שלא ניתן. הדוגמא הקלאסית של כשלון תמורה חלקי בלתי קצוב היא אספקת ממכר פגום הנופל באיכותו מן המוסכם. טענת הגנה של כשלון תמורה חלקי בלתי קצוב אינה מהווה הגנה שטרית כלפי צד קרוב וקל וחומר כנגד צד רחוק.

נעשה שימוש בסחורה לאחר הוראה של המבקשת לאחר דיבורים בין הצדדים הקרובים.

המבקשת הזדכתה על החשבונית נשוא השיק ברשויות המס.

דיון:

דיון בהתנגדות לבקשה לביצוע שטר דינו כדין דיון בבקשת רשות להתגונן מפני תביעה בסדר דין מקוצר. ואכן, ההלכה הפסוקה מחילה על דיון בהתנגדות את אותם דינים ממש אותם היא מחילה על דיון בבר"ל (ע"א 1471/06 עגיב יעוץ וניהול בע"מ נ' רבינוביץ).

התביעה בסדר דין מקוצר מעמידה בפני הנתבע "משוכה" דיונית טרומית, בדמות הצורך בקבלת רשות להתגונן. הואיל ומשוכה זו מפרה את האיזון הדיוני בין התובע לנתבע, הבקשה למתן רשות להתגונן תידחה רק כאשר ברור הדבר ונעלה מספק, שאין לנתבע כל סיכוי להצליח בהגנתו (ראו: ע"א 1471/06 עגיב יעוץ וניהול בע"מ נ' רבינוביץ (טרם פורסם, 6.3.2008); יואל זוסמן סדרי הדין האזרחי 675 (מהדורה שביעית 1995); אורי גורן סוגיות בסדר דין אזרחי 309 (מהדורה תשיעית 2007)). בפסיקה הענפה שנתגבשה במהלך השנים, נקבע כי עול ההוכחה המוטל על המבקש להתגונן הינו קל: "בתביעה המוגשת בסדר דין מקוצר יש ליתן לנתבע רשות להתגונן, כל אימת שיש בתצהירו כדי להצביע על הגנה לכאורה, ולו בדוחק, מפני התביעה..." (ע"א 248/89 החברה הכללית למוסיקה נ' Warner, פ"ד מו(2) 273, 277 (1992)). הנתבע יקבל רשות להתגונן גם אם הסתפק בהעלאת טענה בעל-פה שיש בה כדי לסתור מסמך בכתב (ע"א 390/59 רוז'ינסקי נ' וייט, פ"ד יג(3) 2149 (1959)). החובה המוטלת על הנתבע, במסגרת הבקשה, הינה לאשר את טענותיו בתצהיר. משעשה כן, "עומדות, איפוא, טענות ההגנה בחזקת אמת, ובית המשפט שואל את עצמו: בהנחה שהגנת הנתבע אמת היא היכול הנתבע לזכות במשפט? אם התשובה על כך היא 'כן' נותנים לנתבע רשות להתגונן". זאת ועוד, "בדונו בבקשה למתן רשות להתגונן, אין השופט, או הרשם, רשאי לקבוע עובדות, כדרך שעובדות נקבעות בתצהיר לצורך הליכי ביניים. לא זו מטרתו של סדר הדין המקוצר. אין השופט רשאי, בשלב זה לשקול את מהימנות העדות ולסרב לנתבע רשות להתגונן מפני שאינו נותן בו אמון". נובע מכך, "כי אין הנתבע חייב לשכנע את השופט שטענותיו בתצהיר – אמת הן. די לו להראות כי הגנה אפשרית בפיו, ולו רק בדוחק ובית המשפט חייב ליתן רשות להתגונן" (זוסמן, 654-677 והאסמכתאות שם; והשוו לע"א 527/07 נחום נ' קרן אהרונסון בע"מ (טרם פורסם, 18.2.08) (להלן – עניין נחום) ולע"א 518/87 פטלז'אן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ (לא פורסם, 25.11.93) (להלן – עניין פטלז'אן).

בפסיקתו של בית משפט זה מן השנים האחרונות הנטייה היא, ככלל, ליתן רשות להתגונן כל אימת שטענות ההגנה מעלות סוגיות המצדיקות בחינתן בדרך של בירור התובענה לגופה (ראו: ע"א 620/06 סילבר נ' אטלי (טרם פורסם, 18.11.08) (להלן – עניין סילבר); ע"א 2113/06 סלימאן נ' בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ (טרם פורסם, 18.6.08) (להלן – עניין סלימאן)). נטייתו זו נובעת, בין השאר, ממעמדה של הזכות להתגונן: "זכות זו, ביסודה, שקולה כזכות דיונית בעלת מימד חוקתי, בדומה, וכפועל נגזר, מזכות הפנייה לערכאות של התובע, אשר הוכרה במשפטנו כבעלת אופי חוקתי"; לכן נקבע כי "בשל מעמדה הרם של הזכות הדיונית להתגונן, יש צורך במידת וודאות גבוהה בדבר חוסר רצינותן והעדר ממשותן של טענות ההגנה, כדי להצדיק דחיית בקשה לרשות להתגונן" (ע"א 10189/07 ששון נ' בנק מזרחי טפחות בע"מ (טרם פורסם, 15.6.09), פסק-דינה של השופטת פרוקצ'יה (להלן – עניין ששון)).

ובאשר לסוג טענות ההגנה שעשויות לזכות חייב מתנגד בקבלת התנגדותו קבעה ההלכה הפסוקה, כי בשלב הדיון בהתנגדות לא נבחנת שאלת מעמדו של התובע השטרי כ"אוחז כשורה" וכי, לכן, תתקבל בשלב זה מפי המתנגד כל טענת הגנה שהוא רשאי היה להעלותה כנגד הצד הקרוב שלו לשטר, כלומר הצד עימו עשה החייב את עסקת היסוד שבמסגרתה הוצא ונמסר השטר נשוא ההתנגדות (ע”א 218/66 חביה נ’ גליק, פ”ד כ (4) 63 (1966); ע"א 710/96 (מחוזי ת"א) בית מרקחת אילן דימונה בע"מ נ' א. חורי מימון והשקעות בע"מ, תק-מח 97 (3) 2909; ע”א 1098/03 (מחוזי חיפה) סנמאר מחשבים נ’ פאר (פורסם באתרים משפטיים, 23.12.03)).

בעניינינו:

באשר לטענת המבקשת כי השיק אינו סחיר אין בידי לקבל הטענה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ