אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פ"ל 7243-06-14 מדינת ישראל נ' רוזן

פ"ל 7243-06-14 מדינת ישראל נ' רוזן

תאריך פרסום : 11/08/2015 | גרסת הדפסה
פ"ל
בית משפט השלום תל אביב - יפו
7243-06-14
22/03/2015
בפני השופט:
דן סעדון

- נגד -
מאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד רועי בראון
נאשם:
גיא רוזן
עו"ד גולדבאום
הכרעת דין
 

 

1.נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של נהיגה בשכרות מכוח סעיף 62 (3) לפקודת התעבורה לאחר שבבדיקת נשיפה נמצא בגופו ריכוז אלכוהול של 800 מ"ג לליטר אוויר נשוף וכן עבירה של נהיגה ללא רישיון רכב בניגוד לסעיף 2 לפקודת התעבורה. הנאשם כפר במיוחס לו בכל האמור לאישום שעניינו נהיגה בשכרות ונשמעו ראיות.

2.במסגרת פרשת התביעה העיד השוטר אייל ויסר. מעדותו של עד תביעה זה עולה בעת האירוע הוקם מחסום שכרות וכי ייתכן ושוטר או שוטרת אחרת הורו לנאשם להיכנס עם רכבו לאזור הסטרילי ואילו עד התביעה הוא שמסמן לרכב לעצור לידו והוא שמבצע לנהג את כל הבדיקות. לדבריו, הנהג מגיע אליו בנהיגה מהכניסה למחסום ונעצר סמוך אליו. מעדות עד התביעה עולה כי העד ערך לנאשם בדיקת מאפיינים וכן בדיקת ינשוף. הנאשם, לפי עד התביעה והמסמך אותו ערך בעניין זה, לא צלח באופן תקין את מבחן המאפיינים. ראשית, הנאשם נדרש לבצע 18 צעדים וביצע 20. שנית, הנאשם התנדנד בעמידה ובמהלך בדיקת ההליכה (עמ' 6 ש' 22-27). שלישית, הנאשם לא הצליח לבצע את ההליכה עקב בצד אגודל כפי שנדרש לבצע. לאור כל מבחני המאפיינים קבע עד התביעה, כי הנאשם נתון תחת השפעת אלכוהול בינונית. העד ציין כי ממועד ביצוע בדיקת המאפיינים ועד ביצוע בדיקת הינשוף היה הנאשם בהשגחתו (ע' 7 ש' 6-7). עד התביעה הכחיש את טענת הנאשם לפיה הורה לנאשם להמתין ברכב וביצע במקביל בדיקה לנהגים אחרים והכחיש את טענת הנאשם כי בעת שהנאשם היה ברכב שתה ועישן (ע' 7 ש' 8-17 ועמ' 8 ש' 8-9).

 

2.עד התביעה מר ערן דקל, טכנאי מעבדת מכשור ואכיפה במשטרת ישראל, העיד לגבי תקינות המכשיר הספציפי. לדבריו, ביצע בדיקת כיול למכשיר בהתאם לנוהל בנושא והמכשיר נבדק ונמצא תקין. העד עומת עם האפשרות "שיש 5 פלטים, לפחות 5 בדיקות, ואתם מצרפים זאת לחלק מהתיקים ופה לא צירפת". העד השיב : "לא נכון! יש בדיקת כיול אחת בלבד נכון להיום. בדיקת הכיול מבוססת על ערך גז אחד בלבד. זה תמיד היה כך". (ע' 9 ש' 18-21). העד עומת גם עם הרישום בכרטיס המכשיר לפיו בדיקת הכיול פסולה, הוחלף חיישן IR ו- EC הוחלפה מדפסת ובוצעה בדיקת שגרה. העד ציין כי בדיקת הכיול הפסולה לא התגלתה על ידו. לדבריו "אני לא הולך לכל המכשירים בארץ בודק ועושה בדיקת כיול לבדוק מה מצבם, על זה מעיד המפעיל באותו יום. ביום הספציפי המכשיר הגיע עם תקלה למעבדה, בדיקת כיול פסולה, וכל הפעולות שבוצעו" (ע' 10 ש' 1-4). העד שלל מכל וכל אפשרות כי בדיקת הכיול הפסולה התגלתה בביקורת מעבדה (ע' 10 ש' 16-18). בהקשר זה ציין העד כי " בוודאות לא כי אם במקרה במהלך ביקורת שגרה בדיקת כיול נפסלת, הייתי עדיין פותח את הנוהל בעמ' 13 ומבצע מה שעושים במידה והבדיקה לא עברה בהצלחה. כך אני בטוח בוודאות שזה לא בדיקת הכיול שלי" ( ע' 10 ש' 22-25). עד זה עומת גם עם קיומו של מסמך או נוהל משטרתי לפיו יש לבדוק לא רק את 5 הבדיקות שצוינו לעיל אלא גם "את הסטיות שבין בדיקה לבדיקה ושלא תהיה סטייה של 2 אחוזים או יותר". על כך השיב העד " אין שום מסמך כזה לבדיקת כיול. אתה מדבר על בדיקה שונה לחלוטין" (ע' 11 ש' 1).

 

3.במסגרת פרשת ההגנה העיד הנאשם. לדבריו, שהה במקום בו צפה במשחק כדורגל עם חבריו. מהודעת הנאשם במשטרה עולה כי שתה 2 בקבוקי בירה במהלך הצפייה במשחק ("שתיתי בירה גולדסטאר 2 חצאים"; ת/12 ש' 12). לדבריו, לפני בדיקת הינשוף נאמר לו להמתין ברכבו ושם חיכה ותוך המתנה ברכב "עישנתי, שתיתי, יצאתי מהרכב ולאחר מספר דקות השוטר ניגש אליו וביקש שאבצע בדיקת ינשוף" ( ע' 11 ש' 13-14). לדברי הנאשם, הוא נעצר על ידי שוטרת ולא על ידי שוטר. את התנדנדותו בעמידה במסגרת מבחן ההליכה על קו הסביר הנאשם כי הוא "ספורטאי ויש לי בעיות ברגליים חמורות. מאוד קשה לי לעמוד הרבה זמן. יכול להיות שהתנדנדתי וזה קורה" (ע' 12 ש' 10-12). עם זאת, שלל הנאשם קיומה של בעיה לספור צעדים (ע' 12 ש' 13-14) ואף שלל קיומה של בעיה או מגבלה על היכולת להצמיד עקב לצד אגודל (ע' 12 ש' 17-18). הנאשם הסכים כי במבחן הביצוע שנערך לו לא הצליח להצמיד עקב לצד אגודל (ע' 12 ש' 19-20). אשר לנסיעה תוך היעדר רישיון רכב תקף וביטוח תקף אמר הנאשם כי "פספסתי זאת. טעות חמורה שלי." (ע' 13 ש' 7-8). בחקירה נגדית ציין כי נסעה עמו ברכב נוסעת נוספת בשם נטלי. לדבריו, ניסה ליצור אתה קשר ללא הצלחה, כי לא ידע שיש אפשרות לזמנה באמצעות מזכירות בית המשפט אך גם אם הייתה אפשרות כזו "לא יודע אם הייתי עושה לה את זה. למרות שהיא הייתה איתי כל הזמן לאורך כל מה שהיה" ( ע' 12 ש' 26-27). בחקירה חוזרת ציין הנאשם כי אין לו את מספר הזהות של נטלי.

 

4.בסיכומי ההגנה טען ב"כ המלומד של הנאשם כי יש לזכות את הנאשם מן הטעמים הבאים: ראשית, העיד השוטר אייל ויסר כי במשמרת לילה עובדים שוטרים נוספים ואין הכרח לציינם בשמותיהם. העד ציין כי יש אפשרות כי לא הוא עצר את הרכב וזאת בניגוד למזכר שאותו ערך העד. יש בכך כדי להטיל ספק במהימנות עד זה לא רק ביחס לעצירת הנאשם אלא גם ביחס לשאר המסמכים אותם ערך העד. ב"כ הנאשם מציין כי הגם שהעד ציין כי היה צמוד לנאשם, היה על העד, כמפעיל ינשוף, לבצע מספר פעולות במכשיר ובמהלך ביצוע פעולות אלה אין בידי העד לשמור על קשר עין רציף עם הנאשם.

ביחס לעדותו של הטכנאי מר דקל נאמר כי הרישום בכרטיס המכשיר לפיו בדיקת הכיול פסולה אינה מציינת כי מדובר בבדיקה בשטח. הואיל והטכנאי אינו זוכר את המקרה, עולה ספק אם ביקורת השגרה הינה תקינה וכפועל יוצא מתעורר ספק ביחס לתקינות המכשיר. ב"כ הנאשם מפנה בסיכומיו לנוהל מעודכן של תחזוקה וביקורת מכשיר הינשוף ולפי נוהל זה יש להריץ 5 בדיקות ולבדוק עפיצויות הערכים המוזנים בסטיית התקן באופן שהעפיצות המסומנת באות M לא תהיה בסטייה העולה על 2% אלא עד 1.5%. במקרה זה, אין לצד הבדיקה התקופתית פלט של 5 הבדיקות ולא ברור מהי דרגת הסטייה.

דיון והכרעה

5.הנאשם הודה בהגינותו בביצוע העבירה של נהיגה ללא רישיון רכב בניגוד לסעיף 2 לפקודת התעבורה. נמצא, כי שתי שאלות טעונות הכרעה בהליך זה. האחת, האם ניתן להרשיע את הנאשם בעבירה של נהיגה בשכרות מכוח בדיקה מדעית ( בדיקת הינשוף)? האחרת, וככל שהתשובה לשאלה הראשונה היא בשלילה, האם ניתן להרשיע את הנאשם בעבירה של נהיגה בשכרות מכוח הודיית הנאשם בשתיית אלכוהול, ריח האלכוהול החזק שנדף ממנו (ראו ת'1 סעיף 4) וכישלונו במבחן המאפיינים שנערך לו? להלן אדון בשאלות אלה כסדרן.

 

הרשעה בשכרות מכוח בדיקה מדעית

6.כאמור, הנאשם נבדק בבדיקת נשיפה. תוצאות הבדיקה גילו ריכוז אלכוהול של 800 מ"ג לליטר אוויר נשוף. האם ניתן להסתמך על תוצאות בדיקה זו לצורך הרשעתו של הנאשם במיוחס לו? לטעמי התשובה לשאלה זו היא בשלילה. כאמור, העיד הנאשם כי השוטר איל ויסר הורה לו להמתין ברכב. בעת שהותו של הנאשם ברכב, שתה הנאשם ואף עישן. לאחר מכן ביצע הנאשם את בדיקת הינשוף. אכן, השוטר איל ויסר העיד כי הנאשם נותר בהשגחתו ובפיקוחו כל העת אולם גרסת הנאשם לפיה בעת שהיה ברכבו שתה ועישן לא נסתרה וב"כ המאשימה אף נמנע מלחקור את הנאשם ביחס לגרסה זו. הימנעות זו מחקירה נגדית נזקפת לחובת המאשימה באופן שלא ניתן לקבוע במידת השכנוע הנדרשת כי אכן הנאשם לא עישן ולא שתה בעת שהדבר נאסר עליו. מטעם זה ובשל החשש כי אכילה ושתייה זו השפיעו על תוצאות בדיקת הנשיפה, אני סבור כי ספק אם ניתן להסתמך על תוצאותיה של בדיקה זו לצורך הרשעת הנאשם בעבירה של נהיגה בשכרות.

 

מעבר לנדרש אציין כי אין בידי לקבל את טענת ב"כ הנאשם בדבר קיומו של ספק בנוגע לתקינות מכשיר הינשוף וזאת מן הטעמים הבאים: ראשית, עד התביעה ערן דקל ציין כי הוא אינו "יורד לשטח" על מנת לבחון את כיול המכשירים כך שבהכרח החיווי לפיו בדיקת הכיול במכשיר הייתה פסולה התקבלה במעבדה מן השטח ולא במסגרת בדיקת שגרה במעבדה. עד זה אף הסביר כי אילו הייתה התקלה מתגלית במסגרת בדיקת שגרה "... הייתי עדיין פותח את הנוהל בעמ' 13 ומבצע מה שעושים במידה והבדיקה לא עברה בהצלחה. כך אני בטוח בוודאות שזה לא בדיקת הכיול שלי" ( ע' 10 ש' 22-25). דברים אלה יש בהם כדי להניח את הדעת כי הבדיקה הפסולה אכן לא התגלתה בבדיקת מעבדה. שנית, אשר לקיומו של נוהל נטען המחייב עריכת 5 בדיקות כפי שצוין בסיכומי ב"כ הנאשם. קיומו של נוהל כאמור אינו בידיעתו השיפוטית של בית המשפט. על מנת לצאת ידי חובה, היה על ההגנה לצרף כראיה את הנוהל ולהראות כי הנוהל היה רלוונטי בעת שהעד מר ערן דקל ערך את בדיקת הכיול למכשיר הינשוף נשוא דיוננו. ההגנה לא הציגה ולו ראשית ראיה ביחס לקיומו של נוהל כאמור, עד התביעה ערן דקל לא עומת עם קיומו של נוהל זה ולא ניתנה לו הזדמנות להתייחס לנוהל. ממילא לא הוכח כי נוהל זה – יהא תוכנו כאשר יהא – היה רלוונטי ובר יישום למועד בו ערך העד מר ערן דקל את בדיקת הכיול למכשיר הינשוף. לאור כל האמור, אני סבור כי לא עלה ביד ההגנה להראות קיומו של ספק בנוגע לתקינות מכשיר הינשוף באמצעותו נערכה לנאשם בדיקת נשיפה.

לסיכום, נוכח הספק בדבר ההשפעה העשויה להיות לשתייה ולעישון של הנאשם על תוצאות הבדיקה, אינני סבור כי יש מקום להרשעת הנאשם בהתבסס על בדיקת הינשוף.

הרשעה מכוח הודיה בשתייה ומבחני מאפיינים

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ