אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פרשנות המילים "ו/או" בפוליסה השוללת כיסוי ביטוחי לנהג צעיר

פרשנות המילים "ו/או" בפוליסה השוללת כיסוי ביטוחי לנהג צעיר

תאריך פרסום : 26/10/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
38180-05
26/10/2006
בפני השופט:
רחמים כהן

- נגד -
התובע:
פרידמן ליזה
עו"ד נירה טבריה הדס
הנתבע:
כלל חברה לביטוח בע"מ
עו"ד רויטל שם טוב
פסק-דין

 

פרידמן ליזה (להלן - התובעת או המבוטחת) הגישה נגד כלל חברה לביטוח בע"מ (להלן - הנתבעת או המבטחת) תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בסך 46,513 ש"ח בגין נזק שנגרם לרכב מסוג סוזוקי בלנו (להלן - הרכב המבוטח) בתאונת דרכים, וזאת בהתאם לחוזה ביטוח שנכרת בין הצדדים (להלן - חוזה הביטוח או הפוליסה).

לטענת התובעת, החל משנת 1999 ואילך בוטח הרכב בביטוח מקיף אצל הנתבעת וכל הפוליסות הופקו באותה מתכונת. על פי חוזה הביטוח, התחייבה המבטחת לשפות את המבוטחת על כל נזק שייגרם לרכב המבוטח עקב תאונת דרכים. ביום 24/5/2004, בעת שנהג ברכב מר עידן סגל (להלן - עידן), יליד 1983, אירעה תאונת דרכים בעקבותיה הוכר הרכב על ידי הנתבעת כ-"total loss" .

הנתבעת דחתה את התביעה, מאחר ועידן אינו מורשה לנהוג ברכב המבוטח על פי תנאי הפוליסה.

לטענת התובעת, מקרה הביטוח מכוסה באופן מוחלט על פי הפוליסה משני טעמים: האחד, הפוליסה אינה "פוליסה נקובה בשם" מאחר ולהצעת הביטוח, עליה מתבססת הנתבעת, אין כל משמעות לאחר שפוליסת הביטוח קובעת מפורשות, כי כל אדם רשאי לנהוג ברכב, ברשות בעל הרכב. הטעם השני הוא, שלעידן וותק נהיגה של כארבע שנים ועל כן נהיגתו מכוסה בפוליסה. עוד טוענת התובעת, כי בסירובה להעניק את הפיצוי מפרה הנתבעת את הסכם הביטוח תוך שהיא נוהגת בחוסר תום לב ובניגוד לדרך מקובלת ויש לחייבה בריבית עונשית, על פי סעיף 28א לחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 (להלן - חוק חוזה הביטוח).

לטענת הנתבעת, הפוליסה היא "פוליסה נקובה בשם". התובעת סימנה בהצעת הביטוח, מבין מספר אפשרויות בטופס ההצעה, את הריבוע של "נהג אחד נקוב בשם" ורשמה את שמה היא. עוד טוענת הנתבעת, כי בפוליסה קיים סעיף "הרשאים לנהוג" הקובע, כי ברכב המבוטח לא ינהג אדם שטרם מלאו לו 24 שנים ו/או שוותק נהיגתו בסוג זה של רכב פחות מ- 12 חודשים. בחינת לשון הפוליסה יכולה להביא למסקנה אחת בלבד והיא, כי על נהג הרכב לעמוד בשתי תנאים מצטברים: האחד, שיהיה בן למעלה מ-24 שנים באופן שיהא מבוגר ובעל ניסיון חיים אשר יביאו לנהיגה שקולה יותר והשני, שיהיה בעל וותק נהיגה של 12 חודשים ויותר באופן, שיהא מנוסה ובעל כישורי נהיגה טובים. בקביעת תנאים אלה מבקשת הנתבעת לצמצם את החשיפה לסיכון שבגרימת נזק הנובע מנהיגתו של נהג אשר הוא נהג חדש, וכל פרשנות אחרת תאיין למעשה את משמעות הסעיף. התובעת קיבלה הנחת גיל בשיעור של 7.5% (להלן - הנחת גיל) הניתנת למבוטחים מבוגרים בלבד וזאת בהתאם להצהרתה בהצעת הביטוח, כי הפוליסה היא פוליסה לנהג אחד נקוב בשם ולא לנהגים אחרים, לרבות נהגים צעירים, ולכן מאחר והרשתה לעידן לנהוג ברכב, בניגוד להוראות הפוליסה, היא אינה זכאית לכל פיצוי.

התובעת הגישה תצהיר עדות ראשית של סוכן הביטוח המאשר, כי הפוליסה שהופקה היתה פוליסה לכל נהג, בניגוד לנרשם בהצעת הביטוח. הצדדים לא נחקרו על תצהיריהם והגיעו להסדר דיוני לפיו, חוות דעת השמאי מקובלת עליהם ואין ביניהם מחלוקת לגבי הנזק. באשר לפרשנות הסעיף סוכם בין הצדדים, שבית המשפט יתן פסק דין על סמך החומר המצוי בתיק ועל יסוד טענות הצדדים, שהוגשו בכתב.

דיון

אין מחלוקת בין הצדדים, כי במועד התאונה לא נהגה המבוטחת ברכב אלא עידן. כמו כן אין חולק, כי פוליסת הביטוח הופקה על ידי הנתבעת עבור התובעת במתכונת זהה החל משנת 1999 וכללה את סעיף "הרשאים לנהוג" המופיע בעמוד 2 לרשימה, שזה לשונו:

"הרשאים לנהוג: כל אדם הנוהג בפקודת בעל הפוליסה או ברשותו. מותנה במפורש כי ברכב המבוטח לא ינהג נהג שטרם מלאו לו 24 שנים ו/או שוותק נהיגתו בסוג זה של רכב פחות מ- 12 חודשים". (הדגשה הוספה).

המחלוקת בין הצדדים נוגעת לשתי סוגיות: הסוגיה הראשונה - שאלת היות הפוליסה "פוליסה נקובה בשם" על פיה יינתן כיסוי ביטוחי רק מקום בו התובעת תנהג ברכב. הסוגיה השנייה - פרשנות מילות הקישור " ו/או" המופיעות בסעיף, האם באות להפוך את התנאים בסעיף לתנאים מצטברים, כפועל יוצא מ- ו' החיבור המקשרת ביניהם ולכן, לא ינתן פיצוי בכל מקרה בו נהג ברכב נהג שגילו מתחת ל-24 ו- ותק נהיגתו פחות משנה, או האם מדובר בתנאים חלופיים עקב המילה "או" המפרידה ביניהם, ולא יהיה כיסוי ביטוחי אם יתקיים אחד משניים: נהג ברכב נהג שגילו פחות מ- 24 או שנהג ברכב נהג שוותק נהיגתו פחות משנה.

לאור זאת נשאלת השאלה, האם נהיגתו של עידן, שגילו מתחת לגיל 24 אך הוא בעל וותק נהיגה של יותר משנה, מכוסה בפוליסה או האם נדרש, שיהיה גם מעל גיל 24 וגם בעל וותק נהיגה של מעל שנה, על מנת שנהיגתו ברכב תהיה מכוסה על ידי הפוליסה.

"פוליסה נקובה בשם"

עיון בהצעת הביטוח מעלה, כי התובעת ביקשה להפיק פוליסת ביטוח לנהג אחד נקוב בשם וציינה את שמה כנהגת היחידה המורשית לנהוג. ההצעה אינה חתומה על ידי התובעת אלא באופן הבא: ב/המבוטח. בתצהיר העדות הראשית של סוכן הביטוח ציין הסוכן, כי הצעת הביטוח מולאה טלפונית על ידי משרדו, כאשר הפרטים נמסרו על ידי התובעת.

עוד מציין סוכן הביטוח, בסעיף 5 לתצהיר:

"למיטב זכרוני, הודענו לגב' פרידמן שהופקה לה פוליסה לכל נהג ולא לנהג יחיד מאחר וההפרש בפרמיות בין פוליסה לנהג נקוב בשם לפוליסה לכל נהג עם הנחת סוכן היה זעום ביותר ועדיף שיהיה לה כיסוי לכל נהג".

ובסעיף 6 לתצהיר, ציין סוכן הביטוח:

"למען הסר ספק, הריני להצהיר בזאת כי הגב' פרידמן לא קיבלה הנחת נהג יחיד והפוליסה שהופקה לה אינה פוליסת נהג נקוב בשם". (הדגשה הוספה).

מהאמור עולה, שפוליסת הביטוח לא תאמה את הצעת הביטוח מאחר וסוכן הביטוח החליט, בהסכמת התובעת (גיסתו), כי עדיף לרכוש פוליסה, שיש בה כיסוי לכל נהג ואכן פוליסה כזו הופקה על ידי הנתבעת החל משנת 1999 ועד לשנת 2003.

בע"א 780/77 יובל חברה לביטוח בע"מ נ' עציוני, פ"ד לב(2) 632, קבע כב' השופט (כתוארו אז) מ' שמגר, כדלהלן:

"... מן הרגע שבו מסרה חברת הביטוח פוליסה בעלת תוכן מוגדר למבוטח תמורת תשלום הפרמיה שנדרשה ממנו, נכרת הסכם מחייב אשר תחומיו מותווים בפוליסה ובה בלבד והמשא-ומתן שקדם לכריתת ההסכם איבד משמעותו". (עמ' 637, מול האות ה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ