אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק דין 5468/12, 5485/12

פסק דין 5468/12, 5485/12

תאריך פרסום : 14/07/2014 | גרסת הדפסה

בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים
5468-12, 5485-12
08/07/2014
בפני השופטים:
1. י' דנציגר
2. צ' זילברטל
3. ד' ברק-ארז


- נגד -
המערערים:
1. ניסים עופר יונסוף 2. תכשיטי ג'י בי בע"מ
עו"ד יוסי רומנו
עו"ד ג'ק בלנגה
המשיב:
ירושלים פקיד שומה
עו"ד קמיל עטילה

 

פסק דין

השופטת ד' ברק-ארז:

 

1.        מהם העקרונות החלים על הערכת שווי מלאי של עסק לצורך ניכוי הוצאות לפי דיני המס, בכלל, וכיצד יש ליישם עקרונות אלה בתחום של מסחר בתכשיטי יוקרה, בפרט? מה צריכות להיות התוצאות הנובעות מחיובו של נישום לעבור משיטה לא תקינה שבה עשה שימוש לשם חישוב שווי המלאי לשיטה אחרת, בשנות מס עתידיות? כמו כן, באלו תנאים יהיה רשאי עסק זה לנכות הפסד בגין השקעה שבוצעה לכאורה על-ידי השותפים בו? אלה היו הסוגיות המרכזיות שהתעוררו בפנינו, במסגרת שני ערעורים שהוגשו על פסק דינו של בית המשפט המחוזי.

 

עיקרי התשתית העובדתית והמחלוקות המשפטיות

 

2.        חברת תכשיטי ג'י בי בע"מ (להלן: החברה), שהוקמה בשנת 1993, היא חברה משפחתית בבעלותם של שני אחים – מר ניסים עופר יונוסוף, המערער 1 בע"א 5468/11 (להלן: עופר), ומר אלון יונוסוף (להלן: אלון) שמחזיקים במניותיה באופן שווה. החברה עוסקת בייבוא ובשיווק של תכשיטי יוקרה – בקמעונאות ובסיטונות. פקיד השומה החליט שלא לקבל את הדו"חות שהוגשו על-ידי החברה ועל-ידי עופר (להלן: הנישומים), ולקבוע להם שומה לפי מיטב השפיטה בשנות המס הנדונות בפנינו (2006-2002). הטעמים לכך הם העומדים במרכז ההליך הנוכחי. בסופו של דבר, המחלוקות בין הצדדים הצטמצמו לשתי שאלות – אופן הערכת שווי המלאי של החברה וניכוי של הפסד מעסקה בגאורגיה בדו"חות החברה – ולכן יפורטו רק העובדות הנוגעות להן.

 

3.        שאלת ההערכה של שווי המלאי – ערכו של מלאי הנרכש על-ידי עסק עשוי לרדת במהלך הזמן. הדברים יפים על אחת כמה וכמה ביחס למלאי שמטיבו קשור במשבי רוח מתחלפים של אופנה. קביעות אלה מקובלות על הכול. השאלה השנויה במחלוקת בין הצדדים היא כיצד יש לקבוע את שוויו של המלאי העדכני של החברה. החברה קבעה את שוויו של המלאי לפי שווי השוק שלו, ולצורך כך אימצה שיטה המבוססת על חישוב הערך הממוצע של המלאי תוך הפחתה של העלות המקורית שלו על-פני ארבע שנים – הפחתה של 35% משווי העלות בסוף השנה הראשונה, של 65% בסוף השנה השנייה, של 80% בסוף השנה השלישית ולאחר מכן הפחתה של 100%. החברה תמכה את השיטה שאמצה בחוות דעת של רואה חשבון לפיה היא מבטאת את ערך המלאי בהתאם לתחשיבים שנעשו לגבי מכירות שבוצעו מן המלאי. מנגד, נטען על-ידי פקיד השומה כי בדיקה מדגמית של פריטים במלאי העלתה שמחירם עולה בהרבה על הערכת השווי שלהם בהתאם לשיטה שאומצה על-ידי החברה. כן נטען, כי הערכת שוויו של מלאי תכשיטים שגילם עולה על ארבע שנים באפס אינה הגיונית, שכן הפריטים הכלולים בו נמכרים בסופו של דבר (ולו לשם התכה). לפיכך, פקיד השומה קבע לחברה שומה לפי מיטב השפיטה, במסגרתה הוערך שוויו של המלאי בהתאם לשווי העלות שלו.

 

4.        שאלת משנה הנובעת מן המחלוקת באשר לשיטת ההערכה של שווי המלאי, ואף לגביה לא הייתה הסכמה בין הצדדים, נוגעת לאופן יישומה של השיטה שבה נקט פקיד השומה להערכת המלאי, ככל שתתקבל עמדתו. באופן יותר ספציפי, השאלה היא האם ערכו של מלאי הפתיחה בשנת 2002 צריך להיות זהה לשוויו של מלאי הסגירה של השנה הקודמת (הגם שזה נקבע לפי החישוב שנפסל כעת), כפי שקבע פקיד השומה, או שמא יש לקבל את טענת החברה, לפיה שוויו של מלאי הפתיחה של שנה זו ייעשה על-פי שיטת החישוב של פקיד השומה (היינו חישוב לפי עלות). לביסוס טענתה בעניין זה הפנתה החברה לע"א  161/77 פקיד השומה, חיפה נ' פז חברת נפט בע"מ, פ"ד לא(3) 505 (1977) (להלן: עניין פז). כפי שיובהר להלן, לשאלה זו משמעות רבה לעניין חבות המס של החברה.

 

5.        שאלת ההשקעה בגאורגיה – בין עופר לבין אדם בשם וצלב קרמנצקי נחתם הסכם להקמת חברה משותפת לבנייה והפעלה של מרכז קאנטרי קלאב בגאורגיה (להלן: הפרויקט או הפרויקט בגאורגיה). הכספים שהושקעו בפרויקט מטעמו של עופר הועברו מחשבון הבנק האישי שלו ושל רעייתו. במהלך אותה תקופה הועברו כספים לחשבון זה מחשבונה של החברה. בסופו של דבר, ההשקעה נכשלה, הכספים ירדו לטמיון, ותביעה שהגיש עופר נגד קרמנצקי להשבת ההשקעה נדחתה (ת"א (מחוזי י-ם) 7105/05 יוניסוף נ' קרמנצקי (1.5.2006)).

 

6.        בין הצדדים התגלעה מחלוקת בשאלה האם יש לייחס את ההפסד מהפרויקט לעופר או לחברה. רישומי החברה בכל הנוגע לייחוס ההשקעה לה כללו אינדיקציות בכיוונים שונים. בדו"חות הכספיים של החברה – החל בדו"ח שהתייחס לשנת 2001 – נרשם הפרויקט כהשקעה של החברה. בדו"ח שהתייחס לשנת 2002 צוין כי ההשקעה נעשתה באמצעות בעלי המניות, וכי אין באפשרות החברה לאמת את גובה ההשקעה ומה עלה בגורלה. לעומת זאת, בכרטסת ששימשה את הנהלת החשבונות של החברה במהלך  השנים 2002-2001 צוין כי הכספים ניתנו כ"הלוואה לעופר". לבסוף, בדו"חות הכספיים של החברה לשנת 2005 נמחקה ההשקעה בפרויקט, וצוין כי תביעה שהוגשה נגד היזם הראשי בפרויקט להשבת הכספים שהשקיעה נדחתה. בהתאמה, החברה ניכתה את ההשקעה בפרויקט כהפסד הכנסה שלה בהסבירה כי ההשקעה נעשתה על ידיה, ורק בשל טעמים הנוגעים לדרישתו של הצד השני לעסקה בגאורגיה להתקשר עם אדם בשר ודם, ולא עם תאגיד, העסקה בוצעה הלכה למעשה באמצעות עופר, בעל מניות בה. מנגד, עמדתן של רשויות המס היא שמכלול הראיות הנוגעות לפרויקט מעידות שעופר התקשר בעסקה באופן אישי, ושהסכום הנדרש לשם כך ניתן לו מהחברה כהלוואה. על כן, כך נטען, אין מקום לייחס את ההפסד בפרויקט לחברה לאחר שהתברר כי ההשקעה ירדה לטמיון, היינו ב"חכמה שלאחר מעשה" או שמא "התחכמות שלאחר מעשה".

 

ההליכים עד כה ופסק דינו של בית המשפט המחוזי

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ