אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת.א. 1095/02

פסק-דין בתיק ת.א. 1095/02

תאריך פרסום : 22/11/2007 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב
1095-02
23/07/2007
בפני השופט:
רנה משל

- נגד -
התובע:
ד"ר דוד קורין
עו"ד י' משולם
הנתבע:
1. גרשון ברקוביץ'
2. לוסי ברקוביץ'
3. אברהם בן הראש
4. מרים בן הראש
5. בנק מזרחי טפחות בע"מ
6. עו"ד יוסי שפטניצקי

עו"ד ג' סלעית
עו"ד ד' ארנון
עו"ד א' ניב
עו"ד א' שטיין
פסק-דין

1.           ההליך :

              התובע עתר בתביעתו לסעד הצהרתי, לפיו הערות אזהרה שנרשמו על מקרקעיו, במסגרת עסקת קומבינציה, לזכות נתבעים 1-5, נרשמו שלא כדין, ועל כן דינן מחיקה, ללא תשלום וללא תנאי. לחלופין, עתר הוא לסעד הצהרתי, לפיו הערות האזהרה האמורות תמחקנה כנגד תשלום שוויין, בגובה הנטען על-ידו, או על-פי קביעת שמאי מומחה שימנה בית-המשפט. עוד עתר התובע לסעד הצהרתי, לפיו נתבע 6 עשה שימוש שלא כדין, במכתבי הסכמה לרישום הערת אזהרה ובייפוי כוח, שהפקיד התובע בידיו בנאמנות, ואפשר רישום הערות האזהרה לזכות נתבעים 1-5 שלא כדין, בניגוד לתנאי הנאמנות ובניגוד לתנאי הסכם הקומבינציה.         

2.           העובדות שאינן שנויות במחלוקת:

       א.    התובע הינו הבעלים של חלקה 33, בגוש 10771, ברחוב נורית 18, בחיפה (להלן: "החלקה").

       ב.    ביום 1.8.96 התקשר התובע עם א.ג. אפעל חברה לבנין בע"מ (להלן: "הקבלן") בהסכם קומבינציה לגבי החלקה (נספח ב' לתצהיר עדותה הראשית של גב' אילנה אברם, בתו של התובע (להלן: " תצהיר אברם"), אשר שימשה כנציגתו לכל דבר ועניין הקשור בהסכם זה) (להלן: " הסכם הקומבינציה" או " ההסכם")). 

       ג.     בהתאם להסכם הקומבינציה, התחייב התובע למכור לקבלן חלק מהחלקה, ובתמורה התחייב הקבלן להקצות לתובע 3 דירות, מתוך 11 דירות אשר יבנה על החלקה (בשני בניינים), וכן לשלם לתובע סכום של 465,000 $, מתוכו אמור היה  התובע לשלם מס השבח, היטל ההשבחה ומס הרכוש, בגין העסקה. הסכום הנ"ל שולם לתובע במלואו (סעיף 39(א) לתצהיר אברם). עוד נקבע בהסכם הקומבינציה, כי הקבלן יוכל:

 "לאחר העמדת החלקה לרשותו למכור ולרשום לטובת רוכשי דירות ממנו הערות אזהרה... וזאת לאחר שימציא לבעלים אישורים בדבר תשלום בפועל של כל המיסים האגרות וההיטלים שתשלומם מהווה תנאי לקבלת היתר הבניה, פוליסות הביטוח..., ועותק מהיתר הבניה" (סעיף 11.1 להסכם)

              תנאי נוסף לרישום הערות אזהרה לטובת רוכשים מהקבלן היה, התקדמות הבניה (סעיף 11.6 להסכם). בסעיף 11.2 להסכם הקומבינציה נקבע, כי כל קונה אשר ירכוש דירה מן הקבלן, יחויב לחתום על מסמך המופנה אל התובע, אשר כותרתו "אישור" (נספח ח' להסכם), שלשונו:

"1. אין בינינו יחסים משפטיים כלשהם ובפרט לא חוזיים.

2. אין לך כל אחריות בקשר לדירה.

 3. אנו לא נתבע ממך דבר בקשר עם רכישת הדירה בבנין.

 4. אם מכל סיבה שהיא לא ישלים הקבלן את בניית הבנין לא נתבע ממך דבר, ולא נמנע ממך בכל צורה שהיא לעשות עסקה בזכויותיך בחלקה.

 5. לא נעקל את זכויותיו של הקבלן במגרש עפ"י הערת האזהרה הרשומה לטובתו ו/או ננקוט בפעולות משפטיות ו/או אחרות אשר ימנעו ממך לממש את זכויותיך במגרש בכל דרך שתמצא לנכון.

 6. ידוע לנו ואנו מסכימים כי בהתאם לסעיף 11.3 להסכם, הרי הקבלן אינו שלוחם של הבעלים לכל דבר וענין, וכי האחריות היחידה שתחול על הבעלים כלפי הקבלן הינה להעביר בעתיד ע"ש הקבלן את זכויותיהם בממכר בספרי המקרקעין, וזאת בתנאי שהקבלן ימלא כל התחייבויותיו כלפי הבעלים עפ"י ההסכם דנא, וכי לא תחול על הבעלים כל אחריות כלפי הרוכשים...

7. בהתאם לסעיף 10.2 ג להסכם, הרי מחיקת הערת אזהרה לטובת הקבלן לא תפגע בהערות אזהרה שנרשמו עפ"י ההסכם לטובת רוכשי דירות בבנין מהקבלן ...ובלבד שאנו רוכשי הדירות מסכימים בחתימתנו על מסמך זה מראש שהבעלים ו/או מי מטעמם ימשיך את בניית הבנין במקרה של מחיקת הערת אזהרה הנ"ל... ".

       ד.    במעמד החתימה על הסכם הקומבינציה, חתם התובע על יפוי-כח בלתי חוזר (נספח ו' להסכם זה) המסמיך את עו"ד יוסף שפטניצקי (הוא נתבע 6) ואת עו"ד משה מטרי (אשר ייצג את הקבלן), לעשות פעולות שונות הכרוכות בהסכם, וביניהן: "לחתום בשמי ובמקומי על בקשות לרישום הערות אזהרה ו/או הסכמות להמנע מלעשות עסקה נוגדת לעסקאות רוכשי דירות מהקבלן ו/או בנקים שילוו לרוכשים הנ"ל כספים...". כמו כן, חתם התובע על מכתבי הסכמה לרישום הערת אזהרה, המופנים לרשם המקרקעין (שנוסחם צורף להסכם אך לא סומן) (להלן: " מכתבי ההסכמה"). מכתבי ההסכמה הופקדו בידיו הנאמנות של עו"ד שפטניצקי, על מנת שימלא בהם בבוא העת את הפרטים הרלוונטיים, לצורך רישום הערת אזהרה על שם רוכשי הדירות העתידיים (סעיף 3 לתצהיר עדותו הראשית של עו"ד שפטניצקי  (להלן: " תצהיר שפטניצקי") וסעיף 35 לתצהיר אילנה וסעיף 11.6 להסכם). במכתבי ההסכמה צוין, כי "הבעלים מסכים לכך ומבקש כי תירשמנה על המקרקעין הערות אזהרה כאמור לטובת הרוכשים וגם או לטובת בנקים למשכנתאות...". 

       ה.    ביום 15.8.96, נרשמה הערת אזהרה לטובת הקבלן, על זכויות התובע בחלקה (נספח א' לתצהיר אילנה). ביום 7.4.97 הוטל עיקול על הערת האזהרה לטובת הקבלן, והעיקול נרשם ביום 10.4.97.

       ו.     נתבעים 1-2 (להלן: " ברקוביץ") רכשו מן הקבלן ביום 1.8.96, את אחת הדירות שהיו עתידות להבנות על החלקה, וביום 6.4.97 נרשמה לטובתם הערת אזהרה על זכויות התובע בחלקה, בהסתמך, בין היתר, על מכתב הסכמה, הנושא תאריך 3.4.97 (נספח יט לתצהיר אילנה).

       ז.     נתבעים 3-4 (להלן: " בן הראש") רכשו אף הם, ביום 13.10.96, דירה מן הקבלן (לתובע טענות כנגד תקפות עסקה זו, אליהן אתייחס להלן), וביום 16.7.97 נרשמה לטובתם הערת אזהרה, בהסתמך על מכתב הסכמה, הנושא אף הוא תאריך 3.4.97 (נספח יג לתצהיר אילנה), זאת, לאחר שהוצג בפניהם נסח החלקה, ובו העיקול שהוטל על הערת האזהרה שנרשמה לטובת הקבלן (ת/22). (הסכמי הרכישה של ברקוביץ' ושל בן הראש יכונו להלן, בנפרד: " הסכם הרכישה", או ביחד: " הסכמי הרכישה").

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ