אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תע"א 2317-07

פסק-דין בתיק תע"א 2317-07

תאריך פרסום : 11/10/2011 | גרסת הדפסה
תע"א
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
2317-07
18/07/2011
בפני השופט:
אייל אברהמי סגן הנשיאה

- נגד -
התובע:
דוד וילסקר
עו"ד סימן טוב אייל
הנתבע:
1. אלגרבלי ג'ורג'ט
2. אלגרבלי מרדכי

עו"ד סימה וייס
פסק-דין

1.         שלושה עניינים נותר לנו לדון בהם בתובענה זו: זכאות התובע לפיצויי פיטורים, זכאותו לגמול עבודה בשעות נוספות, טענת הנתבעים לקיזוז בגין נזקים שנגרמו לה.

2.         הצדדים, בהמלצת בית הדין, הגיעו להסכמה לפיה זכאי התובע לתשלום עבור הרכיבים הבאים בתביעתו: חופשה בסך 5,000 ש"ח, הבראה בסך 600 ש"ח, דמי חגים בסך 6,240 ש"ח, אי הפרשה לביטוח מנהלים בסך 701 ש"ח. להסכמתם זו ינתן בהמשך הדברים תוקף של פסק דין. לנוכח הסכמתם אין צורך לעסוק ברכיבים אלה, ונותר איפוא לעסוק בשלושת העניינים המפורטים לעיל בסעיף 1.

3.         התובע שימש כרוקח בבית מרקחת העמודים, והתפטר. בית המרקחת העמודים (להלן: בית המרקחת), שייך לנתבעים. הנתבעת 1 שהיא למעשה הדמות המרכזית, הינה רוקחת במקצועה (להלן: הנתבעת). במקביל היא גם משמשת בתפקידים נוספים כמנכ"לית של חברה. על פי פקודת הרוקחים [נוסח חדש] התשמ"א - 1981, כל בית מרקחת חייב שיהיה לו רוקח אחראי, הנתבעת גב' אלגרבלי, היתה רשומה כרוקח אחראי על בית המרקחת העמודים. בשל עיסוקיה הרבים של גב' אלגרבלי, נדרשה היא על ידי הרוקח המחוזי, האחראי על נושא רישוי בתי מרקחת, להעמיד "רוקח אחראי" כמשמעותו בפקודת הרוקחים לבית המרקחת.  לנתבעים קשר וזכויות בבתי מרקחת נוספים הקשורים לרשת סנטר פארם.

4.         התובע התקבל לעבודה ביום 7/3/04. עם התובע נחתם הסכם עבודה, נספח א' לכתב ההגנה (להלן: הסכם העבודה). בהסכם העבודה הוגדר תפקידו: " רוקח אחראי (האחריות תהפך לרשמית אם זה יידרש על ידי משרד הבריאות)". עוד נקבע בהסכם העבודה כי שכרו יהיה 60 ש"ח ברוטו לשעה. כן נאמר ב  כי התובע "מתחייב בזאת לדאוג למלאי תקין, לאי מחסור בסחורה, לקניות סבירות, למבצעים שוטפים, וכל זה על מנת להביא קידום ורווחיות של בית המרקחת". עוד נקבע בהסכם העבודה בעניין הפסקת עבודה: "העובד מתחייב להודיע חודשיים מראש על הפסקת העבודה, אלא אם כן יימצא רוקח חלופי מקובל על שני הצדדים". באשר להיקף המשרה נקבע בהסכם העבודה: "בהתאם לצרכים של בית המרקחת, כולל ימי ששי".

5.         לטענת התובע, בחודש 1/07 הפחיתה לו הנתבעת את היקף עבודתו, בתחילה ל 12 עד 18 שעות,לשבוע. התובע הודיע במכתב מיום 30/1/07 כי הוא מתפטר על רקע זה, והוא רואה בכך הרעת תנאים. הנתבעת לאחר שקיבלה את המכתב, הודיעה לו כי יוכל לעבוד בהיקף דומה להיקף בו עבד לפנים, אך פריסת השעות במשך שבוע  העבודה תהיה על פני 5 או 6 ימי עבודה וזאת בשונה מהפריסה שהיתה לפני כן. התובע שעבד במקום נוסף במקביל, לא יכול היה לקבל שינוי זה והודיע שהוא רואה בכך הרעת תנאים. בסופו של דבר, התובע סיים את עבודתו בסוף חודש 2/07.

6.         לטענת הנתבעת, התובע התקבל לעבוד כרוקח, והיה מיועד לשמש כרוקח אחראי על בית המרקחת. בשלהי שנת 2005, נמסר לנתבעת על ידי הרוקח המחוזי כי התובע אינו מורשה לשמש כרוקח אחראי. הנתבעת פנתה לרוקח המחוזי וניסתה לשנות את ההחלטה, אך ההחלטה לא שונתה. הנסיון האחרון לשנות את ההחלטה היה  בתחילת שנת 2006, אך זה לא צלח. בראשית 2007 לאור העובדה שהתובע לא היה מורשה להיות  רוקח אחראי, ביקשה הנתבעת לשנות את מתכון עבודתו. מדובר למעשה בסיכול של חוזה העבודה, הואיל והתובע לא יכול היה להיות רוקח אחראי, התפקיד שלשמו התקשרו עימו. התובע הודיע על אי הסכמתו לשינוי ועל התפטרותו. הנתבעת מייד הודיע לו שהיא מוכנה להעסיק אותו בהיקף שהיה קודם למכתב. התובע ביכר להתפטר מבלי שנתן הודעה מוקדמת כנדרש בהסכם העבודה של חודשיים. בשל כך נגרמו לנתבעת נזקים. הנתבעת טוענת שהתובע צריך לפצותה גם בגין נזקים שנגרמו בשל כך שבית המרקחת היה סגור במספר הזדמנויות בימי ששי בסמוך לסיום עבודתו. לטענתה, היה זה בשל כך שהתובע באותה עת עבד במקומות אחרים והתכוון להפסיק את עבודתו אצלה. עוד טענה כי התובע הביא רוקח מחליף חסר נסיון שלא ידע לטפל בלקוחות בית המרקחת. בשל נזקים אלה, טענה הנתבעת כי על התובע לפצותה בסכום של 85,428 ש"ח.

7.         לטענת התובע, הסכים עם הנתבעת כי תקופת ההודעה המוקדמת תהיה קצרה יותר, ובכל אופן לא היה צריך לתת הודעה מוקדמת בת חודשיים בנסיבות המקרה. באשר לנזקים הנטענים, הרי שלא הוכחו נזקים אלה  ואף לא סכומם. 

8.         התובע העיד, כמו גם הרוקח המחוזי, ומטעם הנתבעת העידה הנתבעת. לאחר הדיון הוגשו סיכומים.

הכרעה

הזכאות לפיצויי פיטורים בשל "הרעת תנאים".

9.         הרוקח המחוזי העיד, תוך שהפנה לס' 10 בפקודת הרוקחים, כי בית מרקחת צריך שיהיה לו "רוקח אחראי" כתנאי לרישויו. רוקח כזה צריך לעבוד בהיקף של 30 שעות לפחות (פרוטוקול עמוד 10 שורה 27,28). בבית מרקחת העמודים היתה הנתבעת 1 גב' אלגרבלי רשומה כרוקח אחראי. דא עקא, שלנתבעת היו עיסוקים רבים נוספים, ולכן היא נדרשה על ידו שיהיה רוקח אחראי מטעמה. התובע שימש כרוקח אחראי בעבר, עת עבד בבית חולים איתנים. בשל תלונה שהוגשה נגדו, אודות מתן תרופה בלי מירשם כנדרש, לא אישר הרוקח המחוזי, את התובע " כרוקח אחראי" כמשמעותו בדין. הנתבעת ניסתה לשנות את ההחלטה, בראשית שנת 2006, אך זו לא שונתה אותה עת. מהראיות עולה כי לא היו פניות נוספות לרוקח המחוזי, מטעם הנתבעת בקשר לתובע, לאחר השליש הראשון של שנת 2006. במרץ 2006 מסר לנתבעת הרוקח המחוזי, כי יסגור את בית המרקחת אם לא תסדיר את נושא הרוקח האחרי (פרוטוקול 22 שורה 15).  התובע המשיך לשמש כרוקח של בית המרקחת העמודים. הרוקח המחוזי העיד כי ספק אם היה זה מצב שניתן לסגור את בית המרקחת, הואיל והנתבעת היתה רשומה כרוקחת האחראית (פרוטוקול שורה 8 שורות 1-3). יחד עם זאת, בהמשך עדותו הוא מוסר כי אם היו עושים מאמץ גדול מאוד, יתכן שניתן יהיה לסגור את בית המרקחת (פרוטוקול עמוד 15 שורות 15-18). אין חולק שהנתבעת הביאה את הגברת רחל שוקרון שתשמש "כרוקח אחראי", לאחר שהתובע סיים את עבודתו. הגברת שוקרון עבדה לפנים ברשת בתי המרקחת שהיו קשורים לנתבעים, סנטר פארם שקשורה לנתבעים. הגברת שוקרון יצאה לחופשת לידה וחזרה לעבודה הפעם בבית מרקחת העמודים בינואר 2007  (פרוטוקול עמוד 24 שורה  1 ו - 12 - 13).  הרוקח המחוזי אישר את הגברת שוקרון כרוקחת אחראית כמשמעותו על פי דין ביחס לבית מרקחת העמודים מחודש 5/07. כאמור, החלה הגברת שוקרון לעבוד בבית המרקחת העמודים ב - 1/07, לאחר שחזרה מחופשת הלידה אליה יצאה מרשת סנטר פארם. נדמה שעל רקע זה ניתן להבין את השתלשלות הדברים והמכתבים שנשלחו על ידי הנתבעת לתובע בסוף חודש 1/07, אותה נתאר להלן.

10.        מעיון בדו"חות הנוכחות של התובע ובתלושי השכר עולה כי התובע עבד בהיקף של מעל 40 שעות לשבוע, כאשר מאמצע שנת 2006 לערך, הופחת מספר השעות שלו לכשלושים שעות לערך. היה זה כפי שהעיד התובע למורת רוחו. בעטיה של הפחת זו החל התובע לעבוד במקום נוסף בבית חולים הוד אדומים מחודש 11/06. עבודתו שם היתה בעיקר בימי חמישי וששי. עבודתו זו היתה בשכר שעתי של כ - 45 ש"ח לשעה, שהיה נמוך מהשכר בו עבד אצל הנתבעת (60 ש"ח לשעה). בחודש ינואר 2007 קיבל התובע את המכתב        (נספח ב' לתצהיר

             הנתבעים מיום 28/1/07) :

            "בהתאם לחוזה בינך ובין בית מרקחת העמודים, הנך נדרש:

1.         להיות רוקח אחראי, אם זה יידרש.

2.         לדאוג למלא כל מחסור של רוקח ולמלא את מקומו אם יידדרש.

            כל זאת על מנת למנוע הפסדים לבית המרקחת. יתרה מזו התחייבת לדאוג למבצעים ולרווחיות בית המרקחת.

            לצערי, לאור העובדה שאינך רשאי להיות הרוקח האחראי בבית מרקחת העמודים, כפי שסוכם בינינו עם תחילת עבודתך, ועל מנת לאפשר לב"מ לענות על דרישת משרד הבריאות, הנני מחוייבת למצוא מחליף/ה לרוקח אחראי.

            בחודשים האחרונים בית המרקחת סגר כמה ימים ולא מילאת את החסר, בנוסף החלטת על דעת עצמך לא לעבוד יותר בימי ו', ובמקום זה אתה מזמין רוקח חסר נסיון, שאינו יכול לעשות הזמנות ואינו יודע לטפל בלקוחות הקבועים של בית המרקחת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ