אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 34251-01-12

פסק-דין בתיק תא"מ 34251-01-12

תאריך פרסום : 07/07/2013 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חדרה
34251-01-12
12/12/2012
בפני השופט:
קרן מרגולין - פלדמן רשמת בכירה

- נגד -
התובע:
אויר.קו.איי.אל בע"מ
הנתבע:
משה שפושניק מערכות בע"מ
פסק-דין

ראשיתה של תובענה זו בבקשה לביצוע שטר, שמספרו: 05002310, משוך מבנק 13 סניף 81, חשבון *********, על סך 14,500 ש"ח, ז"פ 5/11/11.

הנתבעת (להלן: "שפושניק"), הזמינה מאת התובעת (להלן: "אויר"), מערכת סינון הכוללת תא אקוסטי. את המערכת אמורה היתה הנתבעת להתקין אצל המזמין, מלון השרון.

ברקע הדברים יובהר, כי שפושניק ביקשה להשתתף במכרז שהוצא על ידי מלון השרון (להלן: "המזמין"), ולשם כך, פנתה לקבלני משנה, ביניהם אויר, לקבלת הצעות מחיר, בהתאם למפרט שבחוברת המכרז, ולאחר שהתקבלה הצעה מאת אויר הגישה שפושניק את הצעתה, זכתה שפושניק במכרז והתקשרה עם אויר בעיסקה נשוא תיק זה.

לימים, הוסיף המזמין, באמצעות היועץ מטעמו, דרישה נוספת להתקנת התא האקוסטי, ואויר שינתה הצעתה והגישה הצעת מחיר מתוקנת, בשים לב לדרישה החדשה.

העיסקה שנקשרה בין אויר לשפושניק נקשרה על פי ההצעה המתוקנת, הכוללת את התא האקוסטי, ובהתאמה מסרה שפושניק בידי אויר 4 המחאות, כל אחת על סך של 14,500 ש"ח להבטחת התשלום בגין ביצוע העבודות.

אין חולק, כי הפער בין שתי ההצעות מבטא את שווי התא האקוסטי, שהוא מרבית השינוי בין ההצעה הראשונה לשניה, ורכיבים נוספים אשר לטענת שפושניק ניתנה בגינם הנחה. בהתאמה נראה, כי אין חולק, כי שווי התא האקוסטי אינו נמוך מסכום השטר נשוא התיק.

השטר האחרון בסדרת השטרות בוטל, ומכאן התובענה דנן.

שפושניק טענה, כי התא האקוסטי אשר סופק על ידי אויר לא תאם את הוראות המזמינה ולא אושר על ידי היועץ מטעמה, ועל כן, שבה ופנתה אל אויר בבקשה להחליף התא שסופק בתא התואם את המפרט והערות היועץ, ואולם, משזו נמנעה מלעמוד בהתחייבותה זו, ביטלה את השטר האחרון, ופנתה לחברה אחרת לקבלת תא אקוסטי בהתאם להוראות המפרט ואף שילמה תמורתו סך של 13,584 ש"ח.

אויר טוענת, כי התא האקוסטי אשר סופק על ידה תואם את הוראות ת.י. 1001 חלק 6, ובוצע על ידה כך נוכח העובדה שבחוברת המכרז אשר הוצאה על ידי היועץ מטעם המזמין, צויין מפורשות, כי קבלן המשנה יקפיד על ביצוע על פי התקנים, ובין היתר לפי תקן ישראלי 1001, וההוראות ביחס למפרט של התא האקוסטי אשר ניתנו בהמשך החוברת, סותרות את הוראות התקן. לשיטתה,  משהאחריות לביצוע על פי התקן הונחה לפתחה, נאלצה לבצע שלא על פי המפרט הטכני שבמכרז ובלבד שתעמוד בהוראות שבפתיח המכרז.

אין חולק, כי הצדדים כאן הם צדדים קרובים בעסקת היסוד. ככל שתתקבל טענתה של שפושניק, הרי שיש בכך משום טענה של כשלון תמורה מלא כנגד השטר נשוא תיק זה, ולכל הפחות כשלון תמורה חלקי קצוב בגין החלק בעסקה המתייחס לתא האקוסטי, ויש לזכור, כי משמדובר כאמור בצדדים קרובים, הרי שדי כי שפושניק תראה שהתא האקוסטי אשר סופק על ידי אויר איננו עומד בדרישות בהתאם להסכם שבין הצדדים וכי אויר סירבה לתקן את ההפרה, כדי ללמד כי לא נתקבלה התמורה הנדרשת על פי ההסכם וכי יש לקבוע ששפושניק איננה חייבת בתשלום הסכום נשוא השטר המבוצע כאן.

שמעתי את עדויות הצדדים, וביניהן את עדותו של היועץ מטעם המזמין. מעדויותיהם של עדיה של אויר עלה, כי איש מטעמם לא העלה בפני שפושניק בכל שלב שהוא עד לאחר סיום העבודות, את הטענה שהמפרט שהוכן על ידי היועץ מטעם המזמין אינו תואם את הוראות התקן. למעשה, במהלך החקירות שנערכו בפניי עלה באופן חד משמעי, כי הן הסוכן מטעם אויר והן מנהלה, לא מצאו לנכון להעלות את הסוגיה, בין אם בפני שפושניק ונציגיה ובין אם בפני היועץ מטעם המזמין, בשום שלב שהוא, ואויר ייצרה את התא שלא בהתאם למפרט הטכני שפורט הן בחוברת המכרז והן בהצעת המחיר השניה, על פיה נערך ההסכם שבין הצדדים.

למעשה נדמה, כי טענות בעניין זה הועלו על ידי אויר רק לאחר ששפושניק פנתה במיילים חוזרים ונישנים והלינה על המוצר שקיבלה, בשים לב להערות בע"פ שניתנו על ידי היועץ מטעם המזמין, במועד ביקורו באתר.

מטעם אויר העידו שניים, הסוכן ומנהל אויר.

הסוכן העיד, כי נציגת היועץ מטעם המזמין נעזרה בו לצורך קביעת המפרט טרם עריכת המכרז, ולמעשה ייעוץ זה הוא שהביא לעריכת המפרט בדרך בה נערך. עוד העיד, כי את הצעת המחיר השניה עליה מתבססת העסקה שבין הצדדים כאן, ערך במדוייק בהתאם להוראות שבמכרז, ולמעשה התברר כי לסוכן אין כל ידע מקצועי של ממש, בודאי ובודאי שלא בשאלה, האם מפרט כזה או אחר תואם את התקן אם לאו.

מעדותו עלה, כי הייעוץ שניתן לנציגת היועץ, לא ניתן בהתבסס על ידע מקצועי ביחס לתקנים הרלוונטים, למעט בדרך של הפניה לאותם תקנים, והצעת המחיר שהוציאה אויר, אף היא אינה מבוססת על התקנים.

כאן המקום לציין, כי במסגרת הישיבה המקדמית נשאל נציג אויר בעניין, והבהיר, כי לשיטתו, את הצעת המחיר מסר לפני שנודע לו כי תחול עליו האחריות לייצר בהתאם לתקן.

בסה"כ התרשמתי, כי את הטענות בנוגע לתקן ולאי עמידה של התנאים של המכרז בו, היה על אויר  להעלות כבר בשלב הייעוץ ליועץ, ומשלא העלתה אותן, עשתה כן מתוך הבנה כי התקן איננו מחייב ייצור מפח שחור של התא האקוסטי הרלוונטי, וספק אם בכלל יש ממש בטענה.

יצויין כי מנהל אויר נחקר אף הוא, ואולם התרשמתי כי למעשה, מרבית ידיעותיו הן מפרטים שנמסרו לו על ידי הסוכן ולא מידיעה אישית, וכי לא ניתן לבסס מסקנות עובדתיות ולקבוע ממצאים על סמך עדותו.

עיינתי בתקן הרלוונטי (ת.י. 1001 חלק 6) אשר צורף על ידי אויר, ונדמה לכאורה, כי יש בהוראות המצוינות בו ואשר צוטטו במסגרת סיכומיה של אויר, כדי ללמד לכאורה, כי ניתן לבצע את העבודה, קרי את יחידת הנידוף הרלוונטית, מפלדת פחמן  בעובי של 1.5 מ"מ, או מפלדת אל חלד בעובי של 1.25 מ"מ. משכך, נדמה, כי ממילא אין ממש בטענה שייצור על פי דרישות המפרט, דורשת ייצור דווקא מפח שחור בלבד, וכי ייצור מפח מגולבן הינו ייצור בניגוד לתקן, ובהתאמה כי לו פעלה בהתאם להוראות שבמכרז, היתה פועלת בניגוד לתקנים והיתה נוטלת על עצמה אחריות לביצוע עבודות אלו בניגוד לתקן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ