אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 29552-01-10

פסק-דין בתיק תא"מ 29552-01-10

תאריך פרסום : 28/04/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
29552-01-10
14/04/2011
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
אריק בן עזר
הנתבע:
מוסדות נירים ירושלים בע"מ
פסק-דין

בפני תביעה לביצוע שני שיקים (להלן: "השיקים"). האחד, בסך 12,710 ש"ח, משוך על ידי הנתבעת לפקודת "מייק מיכאלי" ליום 17.12.09; השני, בסך 11,630 ש"ח, משוך על ידי הנתבעת לפקודת "ענבל ברנורנג'" ליום 19.12.09. שני השיקים נושאים שרטוט ("קרוס") בחזיתם וחתימת היסב בגבם.

העובדות

הנתבעת הינה חברה פרטית אשר עוסקת בהעמדת הלוואות כספיות, בהתאם לאישור רשם נותני שירותי מטבע במשרד האוצר. במסגרת פעילות הנתבעת במועדים הרלוונטיים לתביעה זו, בשנת 2008, ניהלה הנתבעת קשר עסקי עם חברה בשם אגילה מערכות שיווק בע"מ (להלן: "חברת אגילה"), כאשר בשם חברת אגילה פועלת מנהלת החברה, גב' גילה רפיח (להלן: "גילה").

בין הנתבעת לבין חברת אגילה נכרת ביום 23.12.08 הסכם הלוואה בכתב ועל בסיסו, העמידה הנתבעת לחברת אגילה הלוואות, באמצעות שיקים אשר נמשכו על ידי הנתבעת. השיקים נשוא תביעה זו מהווים חלק מאותם שיקים אשר משכה הנתבעת ומסרה לגילה על יסוד אותו הסכם הלוואה שבין הנתבעת לחברת אגילה.

חלק מהשיקים אשר מסרה לה הנתבעת, הפקידה גילה בחשבון הבנק של חברת אגילה ואת חלקם מסרה לצדדים שלישיים בעסקאות נכיון. כך גם השיקים נשוא תביעה זו. שיקים אלו נמסרו לגילה כשהם פתוחים, בלא ציון שם הנפרע (עדות גילה בסעיף 9 בתצהירה וכן בעמ' 10, שורה 25 בפרוט'). גילה מסרה את השיקים לאדם בשם מר מנחם עקנין (להלן: "עקנין") וזה העביר אותם לתובע. התובע עצמו, לפי עדותו של עקנין, עוסק, בין היתר, בניכיון שיקים.

השיקים הוצגו לפירעון וחוללו בשל הוראת ביטול של הנתבעת. בעקבות חילול זה הוגשו השיקים לביצוע.

טענות הצדדים

לטענת הנתבעת, בהסכם ההלוואה עם חברת אגילה, אותו הסכם אשר במסגרתו נמשכו השיקים ונמסרו לגילה, נקבע במפורש כי השיקים שיימסרו יופקדו אך ורק בבנקים, שלכן אסור היה לגילה להעביר את השיקים לעקנין, לתובע או לכל צד ג' שאיננו בנק מסחרי. בנוסף, טוענת הנתבעת כי כנגד השיקים התחייבו חברת אגילה וגילה עצמה לפרוע את חובותיהם לנתבעת. גם בהתחייבות זו לא עמדו חברת אגילה וגילה והיקף חובותיהם לנתבעת עומד על למעלה מ- 700,000 ש"ח. ביחסי הנתבעת מול חברת אגילה וגילה - נחלה עסקת היסוד כשלון מלא והנתבעת איננה חייבת בפירעון השיקים.

ביחס למעמדו של התובע, כצד רחוק, טוענת הנתבעת כי בכדי להתגבר על כשלון התמורה, חייב היה התובע להוכיח כי הינו במעמד של "אוחז כשורה". בפועל, טוענת הנתבעת, התברר שהתובע איננו יכול ליהנות ממעמד זה. כך התברר כי כאשר נמסרו השיקים לתובע, לא היו הם כלל "שלמים ותקינים לפי מראם", כאשר חוללו השיקים לא הייתה עליהם כלל את חתימת התובע ומשמע שסוחרו לידיו רק לאחר החילול, התובע כלל לא הראה מתן תמורה כלשהי בגין השיקים ונראה שפעל בחוסר תום לב ובניסיון להביא לכדי עקיפת טענות ההגנה שיש לנתבעת כלפי גילה עצמה. עוד טענה הנתבעת כי מלכתחילה יש לדחות התביעה שכן התובע עוסק בניכיון שיקים בלא היתר כדין ולבקשת הביצוע לא צורפו הסכמי ניכיונות.

התובע מצידו, כופר בטענת הנתבעת על שני ראשיה העיקריים.

אשר ליחסי הנתבעת וגילה, טוען התובע כי עובדה היא שלא הוגבלה סחירות השיקים ואף לא הושלם שם הנפרע, כך שעל פניו הסכימה הנתבעת לסיחור השיקים. עוד טוען התובע שרב הנסתר על הנגלה ביחסי הנתבעת וגילה, שכן לא ברור כיצד המשיכה הנתבעת לבצע עסקאות עם חברת אגילה במשך חודשים רבים לאחר שכבר במהלך 2008 נוצר חוב גדול לזכות הנתבעת.

אשר למעמדו כצד רחוק, לטענת התובע, במהלך 2009, בסמוך לחודש דצמבר, נמסרו לו השיקים על ידי גילה, באמצעות עקנין, כאשר השיקים ניתנים לסיחור. כנגד השיקים הועבר לגילה תשלום במזומן לפי סכום השיקים ובניכוי עמלה. עוד טוען התובע כי בטרם בוצעה עסקת ניכיון השיקים, פנה עקנין לנתבעת וקבל במפורש הרשאה לסיחור השיקים. התובע פעל לפיכך, לטענתו, בתום לב, בהסתמך על מצגי הנתבעת בדבר היעדר כל פגם בסחירות השיקים ותוך מתן תמורה מלאה בגין השיקים. טוען איפה התובע כי הינו אוחז כשורה בשיקים ועל הנתבעת החובה לפרוע השיקים במלואם.

הראיות וההליך

מטעם הנתבעת הוגש תצהיר של מר יוסף אהרון (להלן: "אהרון").

ביחס לגילה ולחברת אגילה, מתאר אהרון את התקשרותם עם הנתבעת בהסכמי הלוואה הכוללים התחייבות קטגורית להפקיד כל שיק הנמסר במסגרת ההלוואות בבנק מסחרי בלבד (סעיף 6 בהסכם ההלוואה, נספח ה' לתצ' אהרון). עוד מתאר אהרון את קריסת עסקיה של גילה וכיצד לא עמדה בהתחייבויותיה להחזרי ההלוואות לנתבעת ונותרה חייבת כספים בסך העומד על כ- 900,000 ש"ח.

ביחס לתובע עצמו, מאשר אהרון היעדר כל קשר עסקי עם התובע, כך שהתובע מהווה "צד רחוק" בכל הנוגע לשיקים נשוא התביעה. אהרון מצהיר כי ביום 20.12.09, בשעה 10:08, התקשר אליו עקנין והודיע לו כי הוא אוחז בשיקים. זו השיחה היחידה אשר אליה מתייחס אהרון בתצהירו בקשר עם השיקים או עם התובע.

מטעם התובע הוגשו תצהיריהם של גילה ושל עקנין.

בתצהירה, מתארת גילה כיצד לוותה כספים מהנתבעת וטוענת כי עמדה בהתחייבויותיה בתקופת ההלוואה. את השיקים דנא, טוענת גילה כי קבלה בעסקת החלפת שיקים עם הנתבעת, עסקה במסגרתה מסרה שיקים נגדיים לשיקים שקבלה מהנתבעת. גילה מאשרת כי ניכתה את השיקים אצל התובע באמצעות עקנין אשר קישר ביניהם וכי קבלה בסך הכל מהתובע סך של 123,659 ש"ח, בעסקת ניכיון של 10 שיקים, כולל השיקים נשוא תביעה זו. עוד מאשרת גילה כי את השיקים קבלה כשהם פתוחים וללא ציון שם הנפרע וכי לא ידעה על הגבלה באפשרות לסחר אותם לצדדים שלישיים.

עקנין, בתצהירו, טוען כי עבד כגזבר אצל התובע, אשר עוסק גם בניכיון שיקים. כאשר הגיעה אליו גילה עם השיקים, בוצעה על ידו בדיקה של חשבון הנתבעת ומשמצא שחשבונה של הנתבעת איננו מוגבל ואין כל הגבלת סחרות על השיקים, בצע את עסקת הניכיון. במסגרת עסקת הניכיון, נמסר לגילה תשלום במזומן לפי סכומי השיקים ובניכוי עמלה בשיעור 3%. משהתברר לו כי השיקים חוללו, פנה לנתבעת וזו הציעה לו לקבל מחצית מערך השיקים בלבד, שלכך סירב.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ