אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק תא"מ 2556-12-10

פסק-דין בתיק תא"מ 2556-12-10

תאריך פרסום : 28/08/2012 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
2556-12-10
01/01/2012
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
התובע:
מדרשה לאומית ללימודי מחתרות והציונות ע.ר 580305456
הנתבע:
מדינת ישראל - משרד ראש הממשלה
פסק-דין

כללי

1.       בפני תביעה, שהוגשה בסדר דין מהיר, לתשלום סכום של 22,863 ש"ח. התובעת הינה עמותה העוסקת בהדרכה ולימוד נושא המחתרות, ובין היתר בהנחלת מורשתו של זאב ז'בוטינסקי. הנתבעת הינה מדינת ישראל  - משרד ראש הממשלה.

טענות התובעת, בקצרה

2.       לטענת התובעת, היא נענתה ל"קול קורא" שפרסמה הנתבעת בתחילת שנת 2009, להגשת בקשות תמיכה בפעילויות למען הנצחת זכרו ומורשתו של זאב ז'בוטינסקי. בהקשר לכך הגישה התובעת, בתאריך 26/1/2009, בקשת תמיכה לועדת התמיכות הפועלת אצל הנתבעת. בתאריך 12/7/2009, העבירה הנתבעת לתובעת מסמך אישור תמיכה עקרוני, עד תקרה של 23,211 ש"ח לפעילויות בשנת 2009, בכפוף להמצאת מסמכים ואישורים שונים לרבות דו"חות ביצוע.

התובעת טוענת, בפשטות, כי הנתבעת הפרה את התחייבותה לשלם לה את מלוא כספי התמיכות שאושרו לה, התחייבות עליה היא הסתמכה והוציאה בגינה כספים. במה דברים אמורים - על סמך אישור התמיכה העקרוני שצויין לעיל, ערכה התובעת סדרה של 3 הרצאות לקהל הרחב והתחייבה בנדון כלפי מתנ"ס ומרצים. לשיטתה, היא עמדה בכל הדרישות של הנתבע והמציאה את כל המסמכים שנדרשה, אולם,  שולמה לה תמיכה בגובה 348 ש"ח בלבד, במקום בגובה 23,211 ש"ח. זאת ועוד, התובעת טוענת כי הנתבעת היתה מודעת לאופי הפעילות המתוכננת בגינה ביקשה התובעת את התמיכה הכספית.

טענות הנתבעת, בקצרה

3.       הנתבעת אישרה, כי התובעת אכן הגישה במועד בקשה לתמיכה בגובה של 50,000 ש"ח לצורך ביצוע פעילויות בעלות של 65,000 ש"ח, ובמסגרת הבקשה פורט היקף הפעילות המתוכננת ואופייה. עוד אישרה הנתבעת, כי בהסתמך על המידע שנמסר אושר גובה התמיכה העקרונית.

יחד עם זאת, נטען כי מבדיקת דו"חות הביצוע שהגישה התובעת, לאחר ביצוע הפעילות, התברר כי בפועל בוצעה על ידי התובעת פעילות שונה במהותה משהוצהר על ידה בבקשת התמיכה,  וכן כי היקף הפעילות שבוצעה בפועל היה קטן באופן משמעותי משהוצהר בתחילה. בעוד התובעת הצהירה על פעילויות מתוכננות בהיקף של 200 מחזורי פעילות וכ- 8,000 משתתפים בשנת 2009 במסגרת של הדרכות לבתי ספר; הרי שהיא קיימה בפועל שלוש הרצאות לקהל הרחב הבוגר בהשתתפות עשרות אנשים בלבד בכל הרצאה.

אשר על כן, על פי הוראות הדין המחייבות ועל פי מבחני התמיכה שנקבעו הנתבעת אינה רשאית לשלם כספי תמיכה, שהרי התשלום מותנה בכך שהפעילות בגינה התבקשה התמיכה אכן בוצעה בפועל. משכך, שולם לתובעת סכום התמיכה המירבי האפשרי, וזאת ביחס להיקף הפעילות שבוצעה על ידה בפועל ושאושרה והוא - 348 ש"ח.

דיון ומסקנות

4.       ההתחייבות נושא התביעה מתייחסת למתן תמיכות על ידי הנתבעת למוסדות שונים הפועלים למען הנצחת זכרו ופועלו של זאב ז'בוטינסקי. תמיכות אלה ניתנות בהתאם להוראות חוק יסודות התקציב, התשמ"ה- 1985, חוק זאב ז'בוטינסקי (ציון זכרו ופועלו), התשס"ה -2005; נהלים והנחיות כלליים שפורסמו ביחס למבחני תמיכות על ידי משרדי ממשלה; וכן מבחני התמיכות הספציפיים שפורסמו על ידי ועדת התמיכות של משרד רה"מ ביחס לפעילויות למען הנצחת זכרו ופועלו של זאב ז'בוטינסקי, אשר אף הוגשו על ידי הנתבעת לתיק בית המשפט.

טענות הצדדים שלאורן יש לבחון את המחלוקות בנדון שאובות הן מדיני החוזים והן מתחום המשפט המנהלי. בספרה של גבריאלה שלו " חוזים ומכרזים של הרשות הציבורית" (דין הוצאה לאור, 1999, עמ' 117) נכתבו הדברים הבאים: "בפסיקה ובספרות הדנות בהתחייבויות הרשות הציבורית אין הבחנה ברורה בין מונחים סמוכים, אך שונים מבחינה אנליטית, כמו "חוזה", "התחייבות" ו"הבטחה". יש ומבט מקרוב על מה שנראה לעיתים כהבטחת רשות יגלה כי בפועל, לפי עובדות המקרה, קובלה הבטחה זו במעשה או בהתנהגות, ולפיכך נכרת חוזה רשות, על פי הוראות פרק א לחוק החוזים כללי, ובעיקר לפי סעיף 6 המכיר בקיבול דרך התנהגות כקיבול תקף המשכלל חוזה. על חוזה כזה יחולו הדינים המיוחדים החלים על חוזי רשות, וההבטחה שביסודו אינה מעוררת את הבעייתיות של הבטחות רשות חד- צדדיות."

לעניין ייחודם של חוזי הרשות, ניתן להפנות גם לאמור בספרו של יצחק זמיר " הסמכות המינהלית" (מהדורה שנייה, כרך א', נבו הוצאה לאור, בעמ' 301):" החוזים הנערכים על ידי המדינה ועל ידי גופים ציבוריים אחרים נבדלים זה מזה מבחינות שונות, אך יש להם מכנה משותף: אחד הצדדים לחוזה הוא גוף ציבורי. כל גוף ציבורי הוא נאמן של הציבור ופועל בשם הציבור, לכן אפשר לומר כי באופן עקיף אחד הצדדים לחוזה הוא הציבור עצמו. הנוכחות של הציבור בחוזה, אף שהיא רק עקיפה ומשתמעת, עשויה להשפיע על תפיסת השוויון שביסוד החוזה. בנסיבות מסוימות היא עשויה להשפיע באופן שמיטיב עם הצד השני לחוזה, בשל המחויבות של הציבור לערכים מסוימים, כמו הגינות ושוויון. בנסיבות אחרות היא עשויה להשפיע באופן שפוגע בצד השני לחוזה, למשל כאשר האינטרס הציבורי דורש לשחרר את הגוף הציבורי מהתחייבות מסוימת על פי החוזה."

5.       במקרה דנן, אין לטעמי צורך להרחיב ולבחון מהו אופיו המדויק של הקשר שהיה בין הצדדים - האם הבטחה שלטונית והאם היא הופרה; או שמא השתכללה הבטחה זו לכדי חוזה מחייב, והאם חוזה זה הופר שלא כדין. כך או כך, השורה התחתונה תהיה זהה. נבחן איפוא את הנסיבות העובדתיות של המקרה דנן.

5.1.   בתאריך 26/1/2009 הגישה התובעת את בקשת התמיכה המקורית לועדת התמיכות אצל הנתבעת (להלן: הבקשה המקורית). אכן, כפי שטענה הנתבעת, בבקשה המקורית לא הוזכרו ההרצאות לציבור הרחב, והבקשה פירטה אך ורק תוכנית לביצוע הדרכות לימודיות בבתי ספר.

5.2.    לאחר הגשת הבקשה המקורית, התקיים דין ודברים ארוך בין התובעת לבין הנתבעת, והשלמות פרטים ומסמכים בוצעו על ידי התובעת לבקשת הנתבעת, כל זאת על מנת לבוא לקראת התובעת ולאפשר לכלול את בקשתה במסגרת הבקשות השונות לתמיכה. במסגרת אותו דין ודברים, ובעקבות פנייה טלפונית מצד הגב' שרה לזר, מרכזת ועדת התמיכות אצל הנתבעת, נשלח על ידי התובעת בתאריך 8/6/2009 מכתב הבהרות באשר לאופי הפעילות בגינה התבקשה התמיכה (להלן: מכתב ההבהרות). במסגרת מכתב ההבהרות התייחס יו"ר התובעת, מר שמעון ראם, למספר נושאים שונים - פירוט אופן ביצוע ההדרכות לבני נוער, התייחסות לסוגיית מימון ביניים, וכן פירוט של פעילות ההרצאות לציבור הרחב אשר תוכננה על ידי התובעת. אביא את עיקרי סעיף 5 למכתב ההבהרות:" הרצאות לציבור הרחב, אנו מתכננים לתת לציבור הרחב בחודשי ספטמבר- דצמבר 16 הרצאות, אחת לשבוע על משנת ז'בוטינסקי. עלות הרצאה: .... כלומר 5,000 שקל להרצאה שהם 80 אלף שקל."

5.3.    בתאריך 10/6/2009 שלח מר ראם לגב' לזר מכתב נוסף, ממנו עולה כי התקיימה שיחת הבהרה נוספת עם הגב' אינה ארבטוב, מבקרת הכספים בחשבות משרד רה"מ, ולבקשתה הגישה התובעת כנספחים למכתב האמור חלק ממסמכי בקשת התמיכה בשנית, מעודכנים על פי דרישות הנתבעת. במסגרת המסמכים המעודכנים שהגישה התובעת  צוינה מפורשות הכוונה לייעד חלק מפעילויות ההדרכה של התובעת גם לקהל הרחב הבוגר.  בסעיף קטן י' לטופס הבקשה צוין: "מועד הפעילות: בשעות היום לנוער ובער (צ.ל. "בערב"- י.ל.) לבוגרים", ובסעיף קטן יא' צוין: "האוכלוסייה עבורה מבוצעת הפעילות: תלמידי בתי ספר והציבור הרחב". יחד עם זאת, בתיאור מקום ביצוע הפעילות (סעיף קטן ה') צוינו על ידי התובעת רק המיקומים:" בתי ספר ומוזיאון המחתרות", ללא התייחסות למתן הרצאות במתנ"סים או מרכזי לימוד אחרים.

5.4.   הנתבעת אישרה (ר' פרוטוקול הדיון עמ' 3, שורות 7-9), כי מכתב ההבהרות האמור לעיל מתאריך 8/6/2009 התקבל אצלה. מדובר במכתב שהתקבל בטרם שניתן האישור העקרוני של ועדת התמיכות בסך 23,211 ש"ח (האישור העקרוני ניתן, כאמור לעיל, בתאריך 12/7/2009).

בכתב ההגנה נכתב (ר' ס' 24 לכתב ההגנה) כי האישור העקרוני למתן תמיכה מיום 12.7.2009 הסתמך על תוכנית העבודה שהגישה התובעת ביום 8.6.2009 - היינו, מדובר ב מכתב ההבהרות. בס' 24 האמור אף צוטט סעיף 5 של מכתב ההבהרות, שעיקרי נוסחו הובאו לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ