אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק ת"ק 39634-12-13

פסק-דין בתיק ת"ק 39634-12-13

תאריך פרסום : 11/05/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות בירושלים
39634-12-13
07/05/2014
בפני השופט:
מירית פורר

- נגד -
התובע:
פלוני
הנתבע:
תנועת בני עקיבא בישראל
פסק-דין

בפני תביעה נזיקית, במסגרתה עותר התובע לפצותו בגין נזק לא ממוני שנגרם לו בעקבות חבלה שנחבל בעת שהתנדב בתנועת הנוער של הנתבעת.

תמצית טענות הצדדים

1.       התובע, יליד 1994 ומתגורר בירושלים, הינו כיום חייל המשרת בשירות סדיר. בעת הרלוונטית, התנדב התובע במסגרת פרוייקט "שמיניסטים לעיירות פיתוח" המופעל על-ידי הנתבעת. במסגרת זו, יוצאים תלמידי כיתה י"ב לשנת התנדבות בעיירות פיתוח שונות, כאשר מרכז חייהם מועתק למעשה באותה השנה לעיירת הפיתוח והתלמידים לומדים ומתגוררים בעיירה. התלמידים נשלחים על-ידי תנועת הנוער של הנתבעת ונמצאים תחת חסותה.

2.       לפי הנטען בכתב התביעה, ביום 24.11.11, בעת ששהה בסניף תנועת הנוער בעיירה חצור הגלילית במסגרת פעילות של התנועה, בשעות החשיכה, רץ התובע ונתקל ברשת ברזל שהונחה על הרצפה. התובע נחבל ופונה לבית החולים "זיו" בצפת, שם אובחן חתך עמוק ברגלו. החתך נתפר והתובע נעזר בקביים במשך שבועיים וחצי, מכיוון שלא יכול היה לדרוך על רגלו.

3.       התובע טוען כי הנתבעת לא דאגה ללוותו לבית החולים ובחזרה, וכי בשל היעדר תחבורה ציבורית בשעות הלילה, נאלץ הוא לחזור לדירת מגוריו בחצור הגלילית בטרמפים וללא ליווי.

4.       עוד טוען התובע, כי גם במשך תקופת ההחלמה לא לווה על-ידי נציגי התובעת לביקורות ולטיפולם רפואיים נוספים להם נזקק בעקבות הפגיעה.

5.       התובע טוען כי הפציעה מסבה לו כאבים עד עצם היום הזה.

6.       התובע מלין בעיקר על התנהלות הנתבעת, שלא דאגה לו כראוי, בהיותו קטין הנתון להשגחתה ולאחריותה הבלעדית, לאור העובדה שהוא נשלח על-ידה להתנדבות בקהילה, רחוק מבית הוריו.

7.       הנתבעת בכתב הגנתה, הכחישה תחילה את עצם קרות האירוע וטענה לחילופין כי התובע הוא שהניח את רשת הברזל ממנה נפל ונחבל. הנתבעת טענה עוד לריחוק הנזק בשל רשלנות בית החולים "זיו" בצפת, עליה למדה היא מטענות התובע. לחילופין, טוענת הנתבעת כי מדובר בפציעה קלה העולה כדי "זוטי דברים" ואין מקום לפסוק פיצוי בגינה. עוד טוענת הנתבעת לגופן של טענות התובע, כי הוצע לתובע ליווי אלא שהוא סירב להצעתה.

דיון והכרעה

8.       אני מקבלת את גרסתו של התובע לאירוע במלואה. נסיבות התאונה והעדר הליווי לבית החולים לאחר מכן כפי שתיאר התובע נתמכו גם על ידי העד מטעמו, מר שלמה גליק, חברו שהיה איתו במקום האירוע והתגורר עמו בדירה: " גרנו באותה דירה, גם היינו בהתנדבות בסניף וזה היה לפני שבת ארגון והיו הרבה אנשים בסניף. באיזה שלב התחילו לרוץ, פתאום אני רואה את התובע רץ לצד לגינה ומתחיל לצעוק, אני רואה אותו תקוע על הברזל בתוך הרגל, ישר הזמינו אמבולנס" (עמ' 3 לפרוטוקול ש' 2-5). לעומת זאת, הנתבעת נמנעה מלהביא עדים מטעמה לאירוע והסתפקה בהבאת נציג, שהינו מנהל מחלקת ההגשמה בבני עקיבא ואחראי על התוכנית בה השתתף התובע כיום אך בעת האירוע, בשנת 2011 לא היה בתפקיד זה (עמ' 2 לפרוטוקול ש' 3-4). נציג הנתבעת העיד שניתן היה לאתר את האדם שהיה אחראי על התכנית באותו מועד (עמ' 2 לפרוטוקול ש' 11-12) ומשכך הימנעות זו פועלת לחובת הנתבעת בהתאם להלכה הפסוקה.

9.       לאור האמור אני דוחה את  טענתה העובדתית של הנתבעת, לפיה התובע הוא שהניח את רשת הברזל ממנה נחבל מכיון לאור הכחשתו המפורשת בסעיף 7 לכתב התשובה , הוכח כי התובע לא הניח את רשת הברזל לאחר שהעיד על כך.

10.   בנוגע לאחריותן של תנועות נוער לחניכים הפועלים במסגרתן כבר נפסק כי יש להטיל עליהן חובת זהירות מושגית (ת"א (שלום-י-ם) 6085/06 ירדן כהן נ' הסתדרות הצופים העבריים (לא פורסם) ניתן ביום 14.3.07:

                                                              i.      "אין מחלוקת אמיתית בשאלת קיומה של חובת זהירות מושגית של תנועת הנוער והמדריכים הפועלים מטעמה כלפי החניכים. חובת הזהירות המוטלת על תנועת הנוער כלפי החניכים דומה מטבע הדברים לחובות שהוטלו על בתי הספר כלפי תלמידיהם, שהושוו לחובתו של הורה כלפי ילדו. חובה זו מתגברת בשל היות החניכים קטינים שנדרשת הקפדה מיוחדת לגביהם..."

11.   דברים אלה יפים ונכונים ביתר שאת בעניינו של התובע, אשר כאמור, היה באחריותה המלאה של הנתבעת בכל שעות היממה, ואחריותה לא הוגבלה רק לשעות בהן הוא נוכח בסניף התנועה. (לעניין אחריות תנועת נוער ת"א (שלום-רשל"צ) 3704/05 אלוני מיכאל נ' הסתדרות הצופים העבריים בישראל (לא פורסם) ניתן ביום 9.8.07; ע"א (מחוזי-י-ם) 9333/06 תנועת תורה בציון צדק נ' אפרת דהן  (לא פורסם) ניתן ביום 26.12.06).

12.   לאור האמור, אני קובעת כי בנסיבות העניין הנתבעת חבה כלפי התובע חובת זהירות מושגית וקונקרטית. נטל הזהירות המוטל על הנתבעת הוא מוגבר, בהתחשב בגילו הצעיר של התובע, שבעת פעילותו היה קטין ובמיוחד מאחר שהיה בחסותה במשך כל שעות היום. הנתבעת ארגנה את הפעילות בסניף ומכיון שרשת הברזל הונחה במקום נגיש הרי שלא נקטה באמצעי זהירות סבירים להבטחת בטיחות הפעילות בסניף ושלום התובע.

13.   הנתבעת אף לא דאגה לליווי התובע על ידי מבוגר והחזרתו לבית בו התגורר במסגרת התנדבותו אצלה. טענתה של הנתבעת לפיה היא הציעה לתובע ליווי אלא שהוא סירב להצעה, הינה טענה מקוממת ביותר ומוטב היה לה שלא תיטען כלל. התרשמותי הבלתי אמצעית מעדותו של התובע היתה כי אמר אמת. התובע היה קטין הנמצא תחת אחריותה והשגחתה הבלעדית של הנתבעת, בפרט לאור העובדה שנשלח על ידה להתנדבות הרחק ממקום מגוריו והרחק מהוריו, ואחריותה כלפיו איננה מסתכמת רק בעת שהותו של התובע בסניף תנועת הנוער, אלא משתרעת היא על פני כל שעות היממה, בהן שהה התובע בעיירת הפיתוח, בשליחותה. לפיכך, גם אילו סירב התובע להצעתה ללוותו, טענה שלא הוכחה, לא הייתה הנתבעת רשאית לפטור עצמה בכך והיה עליה לדאוג לו וללוותו לקבלת טיפול רפואי, ולוודא שהטיפול שניתן לו הינו טיפול טוב, וכל זאת במסגרת אחריות הנתבעת כלפי התובע.

14.   משקל ניתן להימנעותה של הנתבעת מלהציג ראיות עצמאיות משלה בשאלת החבות. איש מטעמה לא זומן להעיד על מנת לתאר את מהלך הפעילות ונסיבות התאונה. על כן, לא הופרכה הטענה לפיה לא ננקטו כל אמצעי זהירות מוקדמים להבטחת שלום המשתתפים בפעילות בסניף.

15.   הוכח כי הנתבעת התרשלה כלפי התובע והתרשלותה גרמה לתאונה. לו היתה מונחת רשת הברזל במקום שאין גישה אליו, כמחסן ו/או במקום מוגן ומואר ניתן להניח ברמה גבוהה של הסתברות כי התאונה היתה נמנעת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ