אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עפ 1199/06

פסק-דין בתיק עפ 1199/06

תאריך פרסום : 03/12/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
1199-06
20/09/2007
בפני השופט:
1. ס' נשיאה ש' וסרקרוג
2. ר' שפירא
3. מ' פינקלשטיין


- נגד -
התובע:
שדיד נעמאן ת"ז 309895290
עו"ד אבו מוך
הנתבע:
פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
עו"ד עירין אייזינגר-ענבר
פסק-דין

כללי

1.         לפנינו ערעור על גזר דינו של בית משפט השלום בחדרה מיום 13.9.06. המערער, שדיד נעמאן, הורשע בבית משפט קמא, לפי הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בשני תיקים. בתיק אחד (פ 1535/03) הורשע המערער בעבירה של פציעה בנסיבות מחמירות, על כך שביום 1.5.02 פצע אדם אחר במצחו באמצעות סכין. בתיק השני (פ 1858/04) הורשע המערער בעבירות של הסעת תושבי שטחים שלא כדין, וכן בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה. בתיק זה נעברו העבירות בשנת 2003. בית משפט קמא גזר על המערער 8 חודשי מאסר בפועל, 8 חודשי מאסר על-תנאי, פסילת רישיון לשנה בפועל ופיצוי בסכום של 2,500 ש"ח למתלונן שנפצע. הערעור שלפנינו מתמקד בנושא עונש המאסר.

2.         יצוין כבר עתה, כי מדובר בעבירות שנעברו לפני שנים רבות, וטענת ההגנה המרכזית היא, כי מדובר במי שהיה נרקומן בעבר, ובמשך הזמן נרפא מהתמכרותו והשתקם, כך שבשנים האחרונות לא ביצע כל עבירה נוספת. נסיבות אלה, שאינן שיגרתיות, הן שהביאו להתלבטותו של בית משפט קמא, ואף להתלבטותנו.

3.         לפני שמיעת הטיעון לעונש בבית משפט קמא קיבל בית משפט קמא תסקיר של שירות מבחן, ולאחר שמיעת הטיעון לעונש הורה על הכנת חוות דעת של הממונה על עבודת שירות. בסופו של דבר החליט בית משפט קמא, כאמור, על הטלת עונש מאסר לריצוי בכליאה, הגם שהתרשם כי קיימת סבירות גבוהה לכך שהמערער נגמל משימוש בסמים וכי חזר לדרך הישר. הטעם לכך הוא חומרתן ומסוכנותן - הן של עבירת הפציעה והן של עבירת ההסעה של תושבי השטחים.

4.         בימ"ש קמא היפנה בגזר דינו לתסקיר שירות המבחן שהצביע על נסיבותיו האישיות של המערער והעובדה שהיה מכור לסמים. מהתסקיר עלה, כי המערער לא מסר לשירות המבחן את תוצאות בדיקת השתן שנתבקש לערוך, אך השופט קמא הדגיש כי בשלוש בדיקות סם שנערכו למערער מטעם הממונה על עבודות שירות - נמצא המערער נקי מסמים.

5.         המערער הוא בן 35, נשוי ואב לשישה. אין לנו מידע על עברו הפלילי קודם לשנת 2002, אך הסניגור מסר, כי עבר זה קשור לעבירות סמים בלבד.

טיעוני הצדדים

6.         בישיבה הראשונה בערעור זה (26.4.07) שמענו את טיעוני הצדדים. הסניגור טען, כי מדובר כאן במקרה יוצא דופן של מי שהיה נרקומן והשתמש בסמים קשים במשך 11 שנים, עד שעבר בשנת 2004 הליך גמילה מוצלח, ומאז הוא נקי מסמים. הסניגור היפנה לבעל חברת בנייה שהעיד כעד אופי בבימ"ש קמא, מר עבד וותד. הוא ליווה את הנאשם בכל הליך הגמילה, סייע לו רבות, ובזכותו הפך המערער לנקי מסם ומתפקד היטב בעבודתו. עוד ציין הסניגור, כי בינתיים הפך המערער לקבלן בנייה עצמאי. מסמך של ד"ר רזניק הצביע על כך שהמערער עבר טיפול גמילה גופני מהירואין בשנת 2004.

7.         ב"כ המשיבה הצביעה על חומרתן של כל אחת מן העבירות שעבר המערער. הגם שהמערער "עשה שינוי", הרי אין מקום למחול לו על עבירות כה חמורות. את הזמן הרב שעבר מאז ביצוע העבירות יש לזקוף לחובת המערער שגרם להתמשכות המשפט. נטען כי יש בתי כלא ואגפים נקיים מסמים, ובהם יוכל המערער לרצות את עונשו ללא חשש שיחזור להשתמש בסמים. ב"כ המשיבה גם תהתה על מידת הצלחתו של הליך הגמילה שעבר המערער. 

תסקיר משלים

8.         לאור טיעוני הצדדים, החלטנו על הגשת תסקיר משלים של שירות המבחן. קצינת המבחן ששוחחה עם המערער, עמדה על מצוקתו של המערער, החושש פן יישלח לבית הסוהר לאחר שנגמל לפני ארבע שנים משימוש בסמים והפך לקבלן עצמאי המפרנס בכבוד את משפחתו. המערער חושש כי שהייה ממושכת בין אסירים ותחושת המצוקה הנלווית למאסר יהפכו אותו לחסר עמידות ופגיע, וכך עלול הוא לחזור לעולם הסמים.

            המערער ביצע שתי בדיקות שתן, בסוף מאי ובתחילת יוני 2007, והן נמצאו נקיות משרידי סם.

            המערער לא הביע נזקקות לטיפול. קצינת המבחן סברה, כי לאור מופנמותו של המערער ונטייתו שלא לחשוף קשיים, הוא יתקשה בשלב זה להפיק תועלת מהתערבות טיפולית. בצד ההימנעות מהמלצה טיפולית הטעימה קצינת המבחן כי: "מאסר בפועל יכול להפגישו מחדש עם אוכלוסיה עבריינית, אשר רבים מתוכה משתמשים בסמים".

9.         לאחר קבלת התסקיר קיימנו דיון נוסף בערעור (12.7.07), שבו חזרו הצדדים על עיקרי טענותיהם. הסניגור הצביע על השינוי הדרסטי באורח חייו של המערער, אשר הפך כאמור לקבלן בנייה עצמאי. הוצגו בפנינו הסכמי עבודה בין המערער לבין מזמיני עבודות בנייה, וכן הוצגו תמונות על פרויקטים שונים של בנייה, אשר המערער הוא קבלן הבנייה בהם.  כן הגיש הסניגור מסמך עדכני של פסיכיאטר המצביע על המערער כבעל מצב נפשי טוב ויציב, וכי קיים פוטנציאל טוב "להמשך יציבות החיים בדרכי נעם".

            בסיומו של הדיון הורינו על הגשת חוות דעתו של הממונה על עבודות שירות. חוות דעת זו היא חיובית, כאשר בין השאר נערכה למערער בדיקת שתן שנמצאה נקייה מסמים.

דיון

10.        פירטנו במקרה זה בהרחבה את הנסיבות הצריכות לעניין, שכן התרשמנו כי אין זה מקרה שיגרתי. מצד אחד נעברו עבירות חמורות שאין להקל בהן ראש, עבירות המצדיקות בהצטברותן, ככלל, הטלת עונש מאסר בפועל, החמור אף מזה שהוטל על ידי בית משפט קמא. מצד שני, לא בכל יום עלינו להכריע בדינו של מי שעבר את העבירות לפני ארבע וחמש שנים, בעת שהיה מכור לסמים קשים, ובינתיים נגמל לגמרי, הפך לקבלן עצמאי המפרנס בכבוד משפחה מרובת ילדים, ולא שב עוד לסורו הפלילי. עיון בפסיקה מלמד, כי במקרים לא מועטים הועדף שיקול השיקום במקרים יוצאי דופן כגון אלה שבפנינו. אף אנו, לאחר ששבנו והפכנו בעניין העונש הראוי במרוצת ההליך הארוך שבפנינו - הגענו למסקנה כי ניתן  במקרה זה להקל בעונש, כך שהמערער ירצה עונש מאסר בעבודת שירות.

11.        הערעור מתקבל אפוא, ובמקום עונש המאסר שהוטל על המערער בבית משפט קמא, מוטל על המערער עונש של שישה חודשי מאסר בפועל שירוצו בעבודת שירות.

            שאר חלקי העונש יישארו בעינם.

            עונש המאסר יבוצע במע"ש - מעון שיקומי, אזור התעשייה הדרומי חדרה.

            תחילת ביצוע העונש - ביום 9.10.07. ביום זה יתייצב המערער, בשעה 08:00 במפקדת מחוז צפון, בית סוהר חרמון.

            מודע למערער כי הפרת הוראותיו של הממונה עלולה להביא להפסקה מינהלית של ביצוע המאסר בעבודות שירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ