אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק עא 4263/07

פסק-דין בתיק עא 4263/07

תאריך פרסום : 04/12/2007 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
4263-07,4202-07
24/10/2007
בפני השופט:
סגן הנשיא גדעון גינת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משרד הבטחון
עו"ד אהרון גל פמת"א (אזרחי
הנתבע:
1. מוחמד אמין זגייר ת.ז. 585373502
2. אמאל סרחאן ת.ז. 918427949

עו"ד עבד אלכרים בדארנה
עו"ד פנינה קין

 

פסק-דין בתיקי ע"א 4202/07, 4263/07

1.         בשני הערעורים על החלטות של כב' הרשמת עולות סוגיות דומות ולכן נשמעו הערעורים, בהסכמת בעלי הדין, במאוחד, ופסק הדין הנוכחי מתייחס לשניהם.

2.         ביסוד העניין טענות של נפגעים מפעולות ירי.

3.         בתיק אזרחי 1081/04 טוען התובע, יליד 1992,  כי נפגע כתוצאה מארוע ירי של כוחות הביטחון בתאריך 5/4/02.  התובע אומר כי הוא תושב ביר באלד נצארא, חברון, וכי האירוע התרחש בקירבת מקום מגוריו.  אין מידע נוסף בכתב התביעה לגבי נסיבות הפגיעה. באת כוח התובע מדגישה כי לפי סע' 3(א) לכתב התביעה נורו או נפלטו בשגגה מספר קליעים או טילים מכלי נשק מוטס או אחר, שהוחזקו בידי כוחות הבטחון.

4.         בכתב התביעה שהוגש ביום 19/12/04 בת.א. 1191/04, טוענים יורשיו של המנוח עאוני סירחאן,  כי הוא נהרג ביום 29/4/03 ברח' המכללה הטכנולוגית בחאן יונס (רצועת עזה), מירי של מסוק צה"לי.

5.         בכל אחת מהתביעות ביקשה המדינה-הנתבעת דחייה על הסף לפי תקנה 101 לתקנות סדר הדין האזרחי תשמ"ד - 1984. עמדת המדינה היא,  שמדובר באירועים שהם בבחינת "פעולה מלחמתית" ו"מעשה מדינה", שאירעו ב"איזור עימות", ולכן, ובשים לב לחוק הנזיקין האזרחיים (אחריות המדינה) תשי"ב -1952, כפי שתוקן, מן הראוי לסלק את שתי התביעות על הסף.

            המדינה אומרת, כי עובדות אלה בדבר פעולה מלחמתית, מעשה מדינה ואירועים באיזורי עימות, מתבררות כבר מעיון בכתבי התביעה ולכל היותר נדרש גם עיון בתעודות רלוונטיות, של המפקדים הצבאיים. המדינה תמכה את בקשותיה לסילוק על הסף בתצהירים המביאים את הפרטים הנדרשים בקשר ליסודות העובדתיים של פעולה מלחמתית, מעשה מדינה ואיזור עימות.

6.         הרשמת המלומדת דחתה את הבקשות  בנימוק, המובא בעיקרו של דבר בסעיף 4 להחלטה מיום 7.2.07 (בשא 5976/05). נקבע, כי אפשר שטענות אלה תהיינה חלק מטענות ההגנה "אולם לא ניתן על פיהן ועל פי העובדות שבכתב התביעה בלבד, להיעתר לבקשה".

7.         בערעורים שבפניי טענו המשיבים טענות סף שונות, אך בהתחשב בכך שאני סבור, כי החלטות כב' הרשמת בדין יסודן נראה לי כי ראוי להתייחס לגופו של ענין.

8.         הכלל הרחב בקשר לבקשות למחיקה או דחיה על הסף לפי פרק ח' לתקנות סדר הדין האזרחי מובא בסעיפים 331, 339 אצל זוסמן, סדרי הדין האזרחי מהדורה שביעית בעריכת ד"ר ש. לוין (ירושלים 1995) עמ' 611, 619.  המחבר המלומד מסביר, כי הנתבע חייב להביא בכתב הגנתו את כל נימוקיו כנגד התביעה לרבות נימוקים שיש בהם, לפי השקפת הנתבע, כדי לחייב סילוקה על הסף של התביעה. המחבר מסביר, כי תקנה 101 "משמשת לנתבע רק דרך להעלות טענה אחת מטענותיו שבכתב ההגנה אל ראש התור של הדיון", שם, סעיף 331 טקסט לה"ש 8. "טענה שכלל לא נטענה בכתב ההגנה, אין אתה יכול להעלות לראש התור".

9.         הסדר הנכון אם כן הוא הגשת כתב הגנה הכולל את כלל טענות הנתבע, לרבות טענות סף. במקביל להגשת כתב הגנה אין מניעה להגשת בקשה לסילוק על הסף על סמך טענות עובדתיות או משפטיות הנמצאות כבר בכתב ההגנה. אין מניעה שבית המשפט השומע את ההליך יפצל את הדיון, לפי שיקול דעתו, באופן שפלוגתא פלונית תישמע מראש או בנפרד.

10.       בא כוחה המלומד של הנתבעת הדגיש בפניי את הסירבול והעומס הדיוני הצפוי בעקבות הליכי ביניים בהם ינקטו התובעים בתיקים מהסוג הנדון. הוא  הראה לי שאלונים מפורטים, שכבר הוגשו למדינה בתביעות שעילתן אירועי ירי בשטחים מחוץ לגבולות המדינה, שבהם, לפי הנטען פעלו כוחות הביטחון. אינני מקל ראש בטענות אלה וברור שבית המשפט יתן להן את המשקל הראוי במהלך מתן ההוראות הדיוניות לטיפול בכל אחת מהתובענות. אין בכך, עם זאת, כדי להצדיק את קיצור הדרך שהתבקש בשני התיקים שבפניי. אינני רואה כל מניעה להגשת כתבי הגנה בכל אחד מהתיקים, וכמובן שאין מניעה שכתבי הגנה אלה יכללו גם את כל הטענות שבבקשות לסילוק על הסף שכבר הוגשו. בית המשפט בפניו יובאו התיקים לאחר הגשת כתבי ההגנה יוכל לתת את ההוראות הדיוניות המתאימות. אם ימצא לנכון, ישמע ראיות לגבי כל ההליך כולו, ובאם ימצא לנכון, יוכל לפצל את הדיון בדרך כזו או אחרת ויוכל גם להורות על פיצול של הליכי הביניים. דבר שבכל יום הוא, שבית משפט הדן בתביעת נזיקין קובע תחילה פלוגתא אחת לדיון, ואחרי שזו מוכרעת, מתקיימים הליכי ביניים לגבי נושאים נוספים הטעונים הכרעה. אני מבין את רצונו הכן של בא כוחה המלומד של המדינה, לייעל ככל האפשר את ההליך שבפני בית המשפט, אך עם זאת, נראה לי שאין בכך כדי להצדיק סטייה מהדרך הקבועה בתקנות סדר הדין האזרחי. ההתאמה הנדרשת בין הוראות התקנות לבין נסיבותיה של תובענה פלונית או מספר רב של תובענות מאותו סוג, צריך להעשות על ידי בית המשפט הדן בתיק, בתום הגשת כתבי הטענות ולא קודם לכן.

11.       אני רושם לזיכרון, כי טענות המדינה לסילוק על הסף בכל אחת מהתובענות הנדונות לא נדונו לגופן, וגם לפי קביעות הרשמת המלומדת רק נדחה, למעשה, מועד הדיון בהן. כן לא התקיים דיון בשאלה אם ובאיזה היקף ראוי לקיים הליכי ביניים בכל אחת מהתובענות ובאיזה שלב.

12.       בשים לב לשיקולים דלעיל, אני דוחה את שני הערעורים. מכוח הסכמת הצדדים יוגש כתב הגנה בכל אחת מהתובענות (העתק במישרין לבאי כוח התובעים) עד יום 30.11.07.

13.       מאליו יובן, שלא הבעתי כל דיעה בקשר לנושאים השנויים במחלוקת לגופו של ענין בין בעלי הדין.

14.       אני קובע את הוצאות המשפט בשני הערעורים, וכן שכ"ט עו"ד בסך של 5,000 ש"ח + מע"מ, להיום, בכל אחד מהעירעורים, לפי התוצאות בכל אחת מהתובענות.

ניתן והודע בפומבי היום י"ב בחשון, תשס"ח (24 באוקטובר 2007) במעמד הצדדים.  כל אחד מהנוכחים קיבל העתק הפרוטוקול במעמד השימוע.

סגן נשיא

אלה ר.ל. + ד.ברזילי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ