אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פסק-דין בתיק הפ 8079/06

פסק-דין בתיק הפ 8079/06

תאריך פרסום : 18/05/2009 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8079-06
25/11/2007
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
1. חזן אריק
2. חזן לילך

עו"ד בר קציר דגנית
הנתבע:
1. חזן ניסים
2. חזן אורלי
3. חזן אברהם
4. חזן חנניה
5. אחים חזן- קבלני בניין -שותפות רשומה

עו"ד סודקביץ' חיים
פסק-דין

בהמרצת פתיחה זו התבקש סעד הצהרתי בדבר בעלות בני הזוג התובעים בדירה המצויה באשדוד, רח' נחל לכיש 47, והיא תת חלקה 42, חלקה 56, בגוש 2195. (להלן: "הדירה")

הדירה רשומה בלשכת רישום המקרקעין, על שם המשיבים הפורמאליים 3 ו 4 האחים חזן חנניה ואברהם, אשר היו שותפים, כקבלני בניין, בשותפות המשיבה הפורמאלית 5.

המבקש 1, אריק חזן, הוא בן דודו של המשיב 1, ניסים חזן, משמע, האחים אברהם וחנניה הם אבותיהם של מבקש ומשיב זה, בעוד המבקשת 2 והמשיבה 2, חזן לילך ואורלי, הן בנות הזוג של הצדדים הללו.

משמע- כל הנוגעים בדבר הם קרובי משפחה.

הזכויות בדירה נמכרו על ידי אברהם וחנניה ביום 7.7.97, למבקשים, אריק ולילך חזן, על פי חוזה מאותו יום, ובתמורה ל- 500 אלף ש"ח שמהם שולמו 350 אלף ש"ח על ידי הלוואת משכנתא מבנק לאומי למשכנתאות, והיתרה, ככל ששולמה, לא ברור כיצד נעשה הדבר.

רישום הדירה על שם בני הזוג אריק ולילך חזן לא בוצע עד עצם היום הזה, אולם העסקה דווחה לשלטונות המס. כיום, לאחר תחילת הפרשה נשוא התביעה נרשמה הערת אזהרה לטובת הרוכשים הללו, ואולם, עוד בשעתו, בשנת 1997, נרשם משכון על הזכויות בה, לטובת בלמ"ש בע"מ, לפי שאותה עת הזכויות בדירה אף לא היו רשומות בלשכת רישום המקרקעין.

על פי טופס הדיווח מטעם המוכרים לשלטונות מס שבח מקרקעין, עולה כי החזקה בדירה נמסרה ביום 10.1.98, אולם, אין חולק שהמבקשים לא התגוררו בה מעולם, והיא הושכרה  ומושכרת גם כיום לצד ג' שדמי השכירות שלו משמשים לפירעון החזרי המשכנתא החודשיים.

בשל סכסוך שהתגלע בין הזוג ניסים ואורלי חזן, המשיבים 1 2, לבין אברהם וחנניה, הגישו אלה הראשונים תביעה כנגד האחרונים וניתן לזכותם פסק דין כספי, שבעטיו נפתח תיק הוצל"פ בלשכת הוצל"פ רמלה, הוטל עיקול על הדירה, שכזכור רשומה עדיין על שם החייבים בתיק ההוצל"פ, ואף מונה ב"כ הזוכים, המשיבים 1 2, עו"ד סודקביץ, ככונס נכסים  למכירתה ולמימושה לצורך גביית  אותו חוב. 

העיקול נרשם ביום 4.5.06 מכח צו שניתן ביום 1.5.06, ואילו מינוי כונס הנכסים הוא מיום 31.7.06, כלומר מדובר בהליכים שמועדם כמעט 10 שנים לאחר  עסקת המכר נשוא החוזה דלעיל.

משפנו בני הזוג המבקשים לראש הוצל"פ בטענה כי להם הזכויות בדירה, וכי החייבים בתיק ההוצל"פ מכרו והעבירו להם את כל הזכויות עוד בשנת 1997, וביקשו להסיר את צו העיקול מעליה, ולבטל את מינויו של כונס הנכסים למכירתה, הופנו להליך הנוכחי שלפני, שבגדרו הוטל עליהם להוכיח כי אכן הם הם בעלי הדירה.

אין מחלוקת שאריק ולילך אינם חייבים בתיק ההוצל"פ, ואם אקבע שהם בעלי הדירה, אזי  אין  לממשה  ואין לנקוט לגביה כל פעולה בהתייחס לחוב הכספי נשוא פסק הדין שניתן לחובתם של אברהם וחנניה.

טענתם הבסיסית של המבקשים הינה, כי על פי ההלכה המבוססת היטב בפסיקת בית המשפט העליון, ראש וראשונה זו הקרויה "הלכת אהרונוב" (ע.א 189/95, בנק אוצר החייל נ' מזל אהרונוב, פד"י נ"ג (4) 199), מעת שהדירה נמכרה להם על פי החוזה מ 1997, הם רכשו בה זכויות שביושר, אף טרם שבעלותם נרשמה בלשכת רישום המקרקעין, וזכויותיהם אלה גוברות על כל עיקול מאוחר יותר.

המשיבים 1 2, הזוכים בתיק ההוצל"פ, אינם כופרים בנפקות הלכת אהרונוב ובהתכנות ישומה בסיטואציה כגון דא, אולם הם טוענים כי עסקת המכר מ- 1997 היתה למראית עין בלבד, לא שיקפה העברת זכויות אמיתית בין הצדדים, נועדה להשיג כנראה מצג כלפי הבנק שליווה את פרוייקט הבניה כי מתבצעות מכירות אינטנסיביות, או להבריח נכסים מנושים אפשריים, וכי לאשורו של דבר הבעלות האמיתית בנכס היתה ונותרה של השותפים אברהם וחנניה חזן.

אם התרחיש שטוען לו עו"ד סודקביץ, שהוא כונס הנכסים, וב"כ ניסים ואורלי, יוכח ויקבע כנכון, אזי למבקשים אין כל זכות "אמיתית" בדירה ואזי היו ונותרו בעליה ה"ה אברהם וחנניה, כפי שרשום בנסח "הטאבו", ולפי שהם החייבים בתיק ההוצל"פ לא תהיה מניעה להמשיך בהליכי המימוש ולהיפרע מהדירה בדרך זו, את חובם, או חלקו, על פי תיק ההוצל"פ.

לחלופין בלבד, טוענים המשיבים, כי אם לא יוכח שמלוא התמורה על הדירה שולמה לאחים חזן, אזי זכותם להיפרע בין מהדירה ובין, באמצעות כינוס הנכסים, ישירות מבעליה, את כל היתרה המגיעה לאחים חזן, ולזכות בסכומים אלה את תיק ההוצל"פ.

אומר מיד, שטענה חלופית זו לא יכולה לעמוד, באשר אם נותר חוב כספי בגין התמורה, המגיע לאחים חזן, אזי, אפילו אם לא מחלו על החוב, אלא שנמנעו מלתבוע אותו בשעתו מהמבקשים מכל טעם אחר, חלפה עברה תקופת ההתיישנות על תביעה כזו, ואין המשיבים הבאים בנעלי האחים חזן יכולים לתבוע ולדרוש כיום זכויות כספיות שהאחים חזן בעצמם מנועים לתבוע, ושהתיישנו.

בהינתן העובדות שאינן במחלוקת, והן, כי קיים לכאורה חוזה מכר מיום 7.7.97,  כי בוצע דיווח לשלטונות המס, שהועברו לפחות 350 אלף ש"ח  על חשבון התמורה למוכרים, באמצעות הבנק שנתן משכנתא, וכי נרשם משכון לטובת הבנק, ובהינתן עמדתם הנחרצת של האחים חזן כי אכן מכרו את הדירה למבקשים ואין להם זכויות בה, עולה השאלה על מה מבססים המשיבים את טענתם כי מדובר בעסקה פיקטיבית ולמראית עין.

ניתן לגזור מסיכומי ב"כ המשיבים, ולאחר שנשמעו חקירות המצהירים בבית המשפט, והוגש מסמוך מרובה ומפורט, כי טענתו מבוססת בעיקרה על הנקודות הבאות:

  • אין ידיעה ברורה כיצד, אם בכלל, שולמה יתרת התמורה, מעבר למשכנתא, על ידי המבקשים, וגרסתם העמומה כי העבירו כספים נוספים ישירות למוכרים, לא אומתה, ואף בידי האחים חזן אין ראייה להראות כי התקבלו כספים כאלה.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ