אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עת"מ 60671-11-1428 שח"ר בע"מ נ' מדינת ישראל - משרד הרווחה והשירותים ואח'

עת"מ 60671-11-1428 שח"ר בע"מ נ' מדינת ישראל - משרד הרווחה והשירותים ואח'

תאריך פרסום : 09/09/2015 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים כבית-משפט לעניינים מנהליים
60671-11-14
28/12/2014
בפני השופט הנשיא:
דוד חשין

- נגד -
עותרת:
שח"ר שירותי חברה - רווחה - משפחה בע"מ
עו"ד אילן בומבך ושמוליק ספיר
משיבים:
1. מדינת ישראל - משרד הרווחה והשירותים החברתיים ע"י פרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי)
2. אור שלום
3. עמותת מט"ב- עמותה לשירותי טיפול ורווחה
4. מכון סאמיט

עו"ד עמיצור איתם
עו"ד צביקה שטוירמן
עו"ד זוהר לוי
עו"ד גלי רשף
עו"ד שמואל סודרי
עו"ד אורי בנקי
פסק דין
 

בעתירה שבפניי מתבקש בית המשפט להצהיר על אי סבירותם הקיצונית של סעיפים 3.1.4.2.6 ו-3.2.2, הנוגעים לתמורה אשר תשולם לזוכה במכרז פומבי 205/2014, שעניינו מתן שירותי השמה וטיפול בילדים ובוגרים במשפחות אומנה וילדים במשפחות קלט חירום (להלן – המכרז). זאת, משום שסעיפים אלו מובילים לכך כי חברות פרטיות, דוגמת העותרת, המבקשות להציע הצעותיהן במכרז, לא יקבלו בחזרה את סכומי המע"מ כתוספת על תעריף התמורה הקבוע במכרז. דבר זה, כך העותרת, יש בו כדי להפלותה לרעה מול מתמודדים אחרים במכרז, המאוגדים כעמותות או חברות לתועלת הציבור (להלן – חל"צ), הפטורות מתשלום מע"מ. משכך, ביקשה העותרת כי בית המשפט יבטל את סעיפי המכרז הנזכרים לעיל או יורה על תיקונם.

עיקרי הרקע העובדתי

 1. העותרת היא חברה בע"מ העוסקת בתחום הרווחה ומפעילה מספר מסגרות חוץ ביתיות לילדים שהוצאו מבית הוריהם מתוקף צווים של רשויות רווחה ובתי המשפט, בשל היותם ילדים בסיכון. נכון להיום, העותרת (יחד עם אחרים) מספקת למשיב 1 את השירותים נושא המכרז.

 2. ביום 20.10.14 פרסם המשיב 1 (להלן גם – המשיב או המשרד) את המכרז. על פי תנאי המכרז נדרשים המציעים להציע אספקת שירותים, כגון גיוס משפחות אומנה ומשפחות קלט חירום, השמת ילדים במשפחות אלו, מתן הנחייה וייעוץ למשפחות האומנה, הכנת תכנית טיפולית לילד במשפחות האומנה וביצועה, ועוד. התחרות במכרז הנה על איכות השירותים שיינתנו. הווי אומר, ההצעה שתזכה היא זו שתקבל את הציון הגבוה ביותר במדד האיכות שנקבע על ידי קריטריונים שונים, ובכללם ניסיון המציע ועובדיו, כח האדם המוצע על ידו והתרשמות המשיב מראיון אשר ייערך עם המציע. התעריפים אשר ישולמו למציע הזוכה בגין השירותים אותם יספק, הם אלה הקבועים בסעיף 3.1.4 למכרז (כך לדוגמה, בגין גיוס והכשרה של משפחה אומנת חדשה, יהיה זכאי הספק הזוכה לתשלום חד פעמי של 1,964 ₪). בסעיף 3.1.4.2.6 למכרז נקבע כי: "המחירים הנ"ל כוללים את מחיר העלות כולל תקורה. התעריפים הנ"ל יעודכנו מעת לעת ע"י ועדת התעריפים של המשרד". בהמשך המכרז, בסעיף 3.2, מצויים תנאי התשלום, ושם נקבע כי התשלום לספק הזוכה יהיה לפי היקף פעילתו ומספר המושמים אשר קיבלו שירותים מהספק. כן נרשם בסעיף 3.2.2 כי: "מהתמורה ינוכו כל התשלומים, שחלה החובה לנכותם על פי דין, ויתווסף אליה מס ערך מוסף, כשיעורו ביום התשלום, ככל שהוא מחויב במע"מ".

 3. בעקבות קבלת שאלות הבהרה, שהוצגו למשיב על ידי המתמודדים, הוחלט על שינוי תנאי הסף בעניין דרישות המבנה המוצע, וביום 20.11.14 פרסם המשיב 1 את תשובות ההבהרה. לענייננו חשובה שאלה 23, המתייחסת לסעיף 3.1.4.2.6, ובה העיר השואל כי: "בסעיף זה לא מעודכן ההתייחסות לתשלום עבור גופים פרטיים. יש לצרף לנוסח המכרז בסעיף זה תעריף הכולל את תוספת המע"מ כמקובל לגופים פרטיים". על כך ענה המשיב 1: "התעריפים והסכומים המפורטים לאורך המכרז, הינם התעריפים והסכומים הסופיים, שינתנו עבור השירותים המבוקשים במכרז". כן חשובות הן שתי שאלות ההבהרה שנשאלו ביחס לסעיף 3.2.2 (שאלות 26 ו-27). האחת, "מה הכוונה למשפט, מהתמורה ינוכו כל התשלומים שחלה חובה לנכותם עפ"י כל דין?' לאיזה תשלומים הסעיף מתייחס?" על שאלה זו ענה המשיב 1: "הכוונה היא שאם יש תשלומים אשר יש חובה לנכותם, המשרד ינכה תשלומים אלו (כגון: ניכוי מס במקור)". והשאלה השנייה, "במידה והמציע (הזוכה במכרז) הינו חברה בע"מ – האם על פי סעיף 3.2.2 המציע יקבל את סכומי המע"מ, כתוספת על הסכומים הנקובים בפרק זה במכרז?" עליה ענה המשיב 1: "לא. כאמור לעיל, התעריפים והסכומים המפורטים לאורך המכרז, הינם התעריפים והסכומים הסופיים, שינתנו עבור השירותים המבוקשים במכרז".

 4. ביום 23.11.14 פנתה העותרת למשיב 1 והביעה הסתייגויותיה מאותם הסעיפים במכרז, אשר לטעמה מפלים אותה לעומת מציעים המאוגדים כעמותה או כחל"צ. ביום 27.11.14 דחה המשיב 1 את טענות העותרת. המשיב הדגיש כי, כנאמר בתשובות לשאלות ההבהרה, התעריפים הקבועים במכרז הם התעריפים והסכומים הסופיים שהמשרד יעביר לזוכה, ולא יתווספו עליהם תשלומים נוספים. עוד כתב המשיב 1 כי הוא אינו מקבל את טענות העותרת בדבר הפליה של גופים עסקיים אל מול גופים ציבוריים (דוגמת עמותות וחל"צים) בקביעת התעריפים המפורטים במכרז.

 5. ביום 28.11.14 הוגשה עתירה זו בצירוף בקשה למתן צו ביניים וצו ארעי. נעתרתי והוריתי, בצו ארעי, כי על המשיב 1 נאסר להמשיך בהליכי המכרז עד לדיון בבקשה לצו ביניים. ביום 17.12.14, בתום הדיון בעתירה, ביטלתי את הצו הארעי וקבעתי כי המשיב רשאי להמשיך בהליכי המכרז מהנקודה שבה הופסקו.

   

  טענות העותרת

 6. העותרת טענה כי תנאי המכרז, שהמשיב 1 מנסה להכתיב למשתתפי המכרז, מהווים ניצול לרעה של מנגנון המכרז, תוך הפרת חובת תום הלב וחובות האמון המוטלות על המשיב 1 מעצם היותו נאמן הציבור. עוד טענה העותרת, כי סירוב המשיב 1 לאפשר לגופים פרטיים לקבל את החזר תשלום המע"מ בתוספת לתעריף במכרז, מנוגד למדיניותו רבת השנים במכרזיו הרבים. העותרת טענה עוד, כי החלטת המשיב שלא להוסיף לגופים פרטיים את תשלום המע"מ מהווה פגיעה אנושה בחופש העיסוק שלהם, ומביאה לייקור אוטומטי של הצעותיהם ב-18%. פעולה זו, אליבא דעותרת, מפלה אותה לרעה ומנוגדת לדין ולעקרון השוויון. העותרת המשיכה וטענה כי אם תאלץ להסכים לקבלת התמורה המופחתת, יביא הדבר לכך כי הצעתה במכרז תהא הצעת הפסד, שתוביל לקריסתה ולהפסקת השירותים החיוניים שהיא מעניקה ל-410 ילדים המטופלים בכלל מסגרותיה, כמו גם לפיטורי עובדיה.

  יצוין, כי העותרת ביקשה לצרף חוות דעת מומחה מטעמה לתמיכה בטענותיה, אך דחיתי בקשתה, מן הטעם שזו לא הוגשה קודם לכן לוועדת המכרזים עצמה.

   

   

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ