אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערב לחוזה שכירות אינו רשאי להשתחרר מערבותו בהודעה חד-צדדית למשכיר

ערב לחוזה שכירות אינו רשאי להשתחרר מערבותו בהודעה חד-צדדית למשכיר

תאריך פרסום : 24/07/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום ירושלים
5204-07
23/07/2008
בפני השופט:
מ. בן-עטר

- נגד -
התובע:
בצלאל גדעון
עו"ד עוזרי אופיר
הנתבע:
פוזנר אהרונה
עו"ד שחר עינן
פסק-דין

1.         השאלה העיקרית המתעוררת בעינייננו היא האם ערב לחוזה שכירות (במקרה דנן - ערב לשטר חוב שנמסר להבטחת התחייבויות השוכר לפי חוזה שכירות), יכול להשתחרר מערבותו בהודעה חד-צדדית למשכיר, ובכך להוציא מגדר ערבותו חיובים עתידיים של השוכר לפי חוזה השכירות, כגון חיוב השוכר לתשלום דמי שכירות שמועד תשלומם חל לאחר הודעת הביטול.

העובדות

2.         התובע השכיר את דירתו למר אריאל טל (להלן - השוכר) על פי חוזה השכירות שנחתם ביניהם ביום 13/06/04. טרם החתימה על חוזה השכירות וכתנאי לה, דרש התובע מהשוכר להמציא לו שטר חוב בחתימתו ובחתימת ערבים להבטחת חיובי השוכר לפי חוזה השכירות. השוכר המציא שטר חוב בסך 10,000 ש"ח, עליו חתמה הנתבעת עם גב' רבקה גורן (להלן - גורן) כערבות (להלן - שטר החוב).

3.         זמן מה לאחר החתימה על חוזה השכירות ושטר החוב, לאחר שכבר נמסרה החזקה במושכר לשוכר, יצרה הנתבעת קשר טלפוני עם התובע והביעה רצונה לבטל את ערבותה על פי שטר החוב. התובע הודיע לנתבעת כי נכון לאותו מועד משלם השוכר את דמי השכירות בגין המושכר כסדרם וכי בהתאם לייעוץ משפטי שקיבל, לא ניתן לנקוט נגד השוכר בהליכים לביטול חוזה השכירות ולפינויו מהמושכר.

4.         ביום 13/10/04 שלחה הנתבעת מכתב לשוכר (להלן - המכתב), עם העתק לתובע, בו הודיעה הנתבעת, באופן חד-צדדי, על ביטול ערבותה, תוך שהיא מבקשת מהשוכר להמציא לתובע ערבות חלופית במקום ערבותה. לא הומצאה לתובע ערבות חלופית כלשהי.

5.         בהמשך הפר השוכר את חוזה השכירות בכך שלא עמד בתשלום דמי השכירות לתקופה שמחודש אפריל 2005 ואילך. לנוכח הפרת השוכר את חוזה השכירות, הגיש התובע נגד השוכר תביעה לפינויו מהמושכר ולתשלום דמי השכירות (ת.א. 5368/05 בבית משפט זה).

6.         כבר ביום 30/06/05 קיבל התובע פסק דין בהעדר הגנה, לפיו חויב השוכר לפנות את המושכר ולשלם לתובע סך 8,750 ש"ח בתוספת ריבית והצמדה, סך 70 דולר ליום פיצוי בהתאם לפיצוי המוסכם שנקבע בחוזה השכירות, וכן הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 10,000 ש"ח בתוספת מע"מ (להלן - פסק הדין).

7.         לאחר מתן פסק הדין, הגיש התובע ללשכת ההוצאה לפועל בירושלים בקשה לביצוע שטר החוב כנגד הנתבעת וגונן. תיק זה, אשר נדון בסדר דין מהיר, נפתח להמשך דיון בענין לאחר שנתקבלה התנגדותה של הנתבעת לביצוע השטר, באופן שניתנה לה רשות להתגונן.

8.         הצדדים הסכימו כי פסק הדין יינתן על בסיס החומר שבתיק וסיכומים שהוגשו בינתיים.

ההיבט המשפטי

9.         הצדדים אינם חולקים שתחולנה על הענין הוראות חוק הערבות התשכ"ז-1967 (להלן - חוק הערבות), על אף שעסקינן בערבות שטרית. יפים לענין זה דבריו של המלומד, פרופ' שלום לרנר, בספרו, דיני שטרות (ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין, 1999, בעמ' 305):

"דיני הערבות מוסדרים בחוק הערבות תשכ"ז-1967, והם חלים גם על ערבות שטרית. הווי אומר אם ערב יחתום על שטר, יחולו עליו ההוראות השונות של החוק, גם ללא קביעת הוראה מיוחדת בפקודת השטרות".

10.        סעיף 15(א) לחוק הערבות קובע: "ניתנה ערבות לחיוב עתיד לבוא רשאי הערב, כל עוד לא נוצר החיוב הנערב, לבטל ערבותו על ידי מתן הודעה בכתב לנושה...".

11.        לצורך סעיף 15(א) הנ"ל יש להבחין בין חיוב של החייב העיקרי שכבר נוצר, אף שמועד ביצועו של החיוב בעתיד, ממנו לא יוכל הערב להשתחרר במתן הודעה לפי סעיף 15(א) לחוק הערבות, לבין חיוב שטרם נוצר בעת מתן הודעת הערב לפי סעיף 15(א) הנ"ל - לגביו תהיה הודעת הערב בעלת תוקף. כפי שכותב ד"ר רוי בר-קוהן בספרו, ערבות (שירז הוצאה לאור בע"מ, 2006, בעמ' 322):

"סעיף 15(א) (לחוק הערבות - מ.ב.) מבחין בבירור בין ערבות לחיוב קיים, לבין ערבות לחיוב לעתיד לבוא. בעוד שחיובו של הערב לגבי חיוב קיים מגובש ומהווה חלק מהתחייבויותיו של הערב, הרי לגבי ערבות לחיוב עתידי קמה לערב בהתאם להוראות הסעיף, האפשרות לבטל ערבות זו. יודגש כי אין המדובר במצבים שבהם החיוב נוצר אף שטרם הגיע מועד הביצוע, אלא במקרים שבהם החיוב עצמו טרם נוצר" (ההדגשה הוספה מ.ב.).

12.        כדי להמחיש את ההבחנה שבבסיסו של סעיף 15(א) ואת ההבדל בין חיוב שנוצר, אף שמועד ביצועו בעתיד, לבין חיוב שטרם נוצר, אביא שתי דוגמאות:

א.         ערבות להלוואה: החיוב לתשלום החזרי הלוואה נוצר עם מתן ההלוואה, אף שמועדי פרעון ההלוואה הינם, מטבע הדברים, עתידיים. בהתאם לכך, לא ניתן לבטל באופן חד-צדדי ערבות שניתנה להבטחת החזר ההלוואה, אף אם טרם הגיעו מועדי הפרעון של ההלוואה.

            אם, לעומת זאת, עסקינן בערבות כללית שניתנה להבטיח כל הלוואה שהמלווה ילווה ללווה בעתיד, יוכל הערב לבטל את הערבות במתן הודעה חד-צדדית, ובמקרה זה לא תהא הערבות תקפה ביחס לכל הלוואה שתינתן לאחר מתן ההודעה על ביטול הערבות, שכן חבות בגין הלוואה כאמור טרם קמה לעולם בעת מתן ההודעה על ביטול הערבות, אך היא תיוותר בתוקפה ביחס לכל ההלוואות שניתנו לפני מתן ההודעה על ביטול הערבות, שכן החבות בגין הלוואות אלה היתה קיימת כבר בעת מתן ההודעה על ביטול הערבות (אף אם טרם נוצר פיגור כלשהו בהחזרי ההלוואות).

ב.         ערבות לחשבון עו"ש: אדם, אשר חתם על ערבות לחשבון עו"ש, יכול בכל עת להודיע לבנק באופן חד-צדדי על ביטול ערבותו, ובמקרה זה תוגבל הערבות לחוב שהיה קיים בחשבון העו"ש בעת קבלת הודעת הביטול על ידי הבנק, והיא לא תחול על כל חוב שייווצר בחשבון העו"ש כתוצאה ממשכירות שתבוצענה לאחר מתן ההודעה על ביטול הערבות (להלן - המשיכות הנוספות). חבות החייב העיקרי בגין המשיכות הנוספות טרם נוצרה בעת מתן ההודעה על ביטול הערבות. לעומת זאת, נוצרה חבותו בגין יתרת החובה שהיתה קיימת בחשבון בעת מתן ההודעה על ביטול הערבות, אף אם טרם נדרש לפרוע את אותה יתרת החובה וטרם הגיע המועד לפרעונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ