אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סולימאן אבובקר נ' משרד הפנים

סולימאן אבובקר נ' משרד הפנים

תאריך פרסום : 18/11/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
12784-12-12
07/11/2013
בפני השופט:
שרה דותן

- נגד -
התובע:
סעיד מוחמד סולימאן אבובקר
הנתבע:
משרד הפנים
פסק-דין

פסק דין

פתח דבר

עתירה זו מופנית נגד החלטת יחידת הטיפול במבקשי מקלט במשיב, מיום 29.01.2012, לפיה נדחתה בקשתו של העותר לזהותו כנתין סודני ובעקבות כך חוייב העותר לעזוב את הארץ בתוך 7 ימים.

העובדות הצריכות לעניין

העותר נעצר בתאריך 12/8/2008 על ידי כוחות הביטחון סמוך לגבול ישראל-מצרים וטען כי הוא נתין סודן שנמלט מארצו עקב המלחמה המתנהלת בה. בעקבות שימוע שנערך לעותר, הוצאו נגדו צווי משמורת והרחקה, אך ביום 15/9/08 שוחרר ממשמורת בכפוף לתנאים מגבילים. בהחלטת השחרור צוין כי העותר הינו אזרח סודן.

ביום 15/6/2011 פנתה עורכת דינו של העותר ליחידת המסתננים בבקשה לקבלת אשרת שהייה בישראל, בהסתמך על היותו אזרח סודן. בשלב זה נערך בירור ביחידת המסתננים וזה העלה כי העותר לא עבר כל הליך זיהוי ולכן זומן לראשונה לראיון והצגת מסמכים.

ביום 12/7/2011 נערך לעותר ראיון ראשון ביחידת המסתננים ומעברי הגבול של המשיב, לצורך זיהויו. במסגרת הראיון נשאל העותר שאלות שונות ורבות על פרטיו האישיים, מוצאו, אזור מגוריו ועוד. בעקבות הראיון החליט המשיב שלא לזהות את העותר כנתין סודן. בהחלטתו ציין כי העותר לא הגיע לראיון עם מסמכים שמאמתים את זהותו וכי תעודת המורד לשחרור סודן שהציג חשודה כמזויפת. עוד קבע כי מבטאו לא תאם את מבטא נתיני סודן, כי העותר טעה בציון שם הכפר בו נולד וכי לא ידע לציין פרטים על אשתו. כמו כן סבר שלא השיב נכונה על מרבית השאלות הכלליות שנשאל על סודן. לבסוף, כשנשאל האם יוכל להשיג מסמכים מקוריים כגון דרכון סודני ותעודת זהות, השיב כי יזמין את המסמכים דרך לוב. אף שהוחלט שלא לזהותו כנתין סודני, ונוכח בקשתו, ניתנה לעותר האפשרות להציג מסמכים נוספים מסודן ונקבע לו זימון לראיון נוסף.

במשך תקופה ממושכת, הראיון של העותר נדחה בשל אילוצי המשיב. בפרק המתנה זה, קיבל העותר רישיון זמני לישיבה מכוח סעיף 2(א)(5) לחוק הכניסה לישראל.

ביום 20/11/2012 נערך לעותר ראיון זיהוי נוסף ביחידת הטיפול במבקשי מקלט. במסגרת ראיון זה נשאל שאלות רבות ומקיפות על מוצאו. בעקבות ממצאי הראיון קבע המשיב כי העותר לא הצליח לבסס טענותיו בנוגע לאזרחותו הסודנית. בהחלטתו ציין כי נמצאו סתירות בין הראיון הראשון לראיון השני. כך למשל, בראיון הראשון טען העותר שאחיו שוהה בישראל, אך משהתבקש בראיון השני לציין את שם אחיו, טען כי מדובר בבן דוד. בנוסף, בראיון הראשון סיפר כי יש לו שלושה אחים, ואילו בראיון הנוסף סיפר כי יש לו אח אחד. עוד ציין בהחלטתו, כי התגלו סתירות לעניין פרטי אשתו, שמות ילדיו ועוד. לבסוף, מצא המשיב כי מסמכים שהגיש העותר אינם מאמתים את זהותו הסודנית. לפיכך, ביום 29/11/2012 הגיע למסקנה כי העותר לא ביסס טענתו להיותו נתין סודן. בקשתו נדחתה והוא נדרש לעזוב את הארץ תוך 7 ימים מיום קבלת התשובה.

מכאן העתירה שלפניי.

בנקודה זו ראוי לציין, העותר שוהה עתה בישראל מכוח צו שיפוטי האוסר הרחקתו או השמתו במשמורת עד לברור העתירה. כמו כן, לאחר הגשת העתירה ניתנה לעותר ההזדמנות נוספת להציג מסמכים שונים שיתמכו בבקשתו. העותר הגיש מסמכים נוספים כאמור ב-28.02.2013, אולם חוות דעת של המחלקה לזיהוי פלילי של משטרת ישראל קבעה כי קיימים סימנים המחשידים את האותנטיות שלהם.

טענות הצדדים

בא כוח העותר סבור כי החלטת המשיב לבטל את זיהויו של העותר כסודני הינה החלטה שרירותית. זאת הוא מבסס על מספר אדנים: ראשית, החלטת השחרור קבעה מפורשות כי מדובר באדם בעל אזרחות סודנית וחזקה על המשיב כי היו לפניו ראיות התומכות בכך לנוכח העובדה שהיא חתומה על ידי נושא משרה בכירה במשיב; שנית, חלפו שנים רבות מאז קבלת ההחלטה ולא חלו שינויים בנסיבות שהצדיקו את השינוי בהחלטה; לבסוף, סבור העותר כי דרישת המשיב להציג מסמכים מקוריים שאין ברשותו כתנאי לאישור בקשתו היא דרישה בלתי סבירה. לסיכום, סבור העותר כי עמד בנטל ההוכחה להיותו נתין סודן ואין לבחון את מעמדו מחדש.

במהלך הדיון ציין בא כוח העותר כי אם יוחלט שלא ליתן לעותר אשרת שהייה בישראל, יסכים לחזור לסודן או למדינה אחרת שמוכנה לקלוט אותו בתנאי שהמשיב ינפיק לו מסמכי נסיעה ותעודות מעבר. עם זאת, לגישתו לא ניתן לשים את העותר במשמורת, משום שחוק הכניסה לישראל מונע שחרור בשל חוסר שיתוף פעולה ואילו העותר שיתף פעולה ולא ניסה להכשיל את פעולה ההרחקה.

לטענת המשיב, העותר לא הוכיח שהינו נתין סודן ולפיכך עליו לעזוב את הארץ. לדידו, המשיב הפעיל סמכותו באופן ראוי וסביר, תוך שקילת מכלול העובדות והנתונים שהוצגו בפניו. המשיב סבור שאין לדחות את עזיבתו של העותר לצורך המצאת מסמכי מעבר מטעם המדינה ובאפשרותו להסתייע בגופים ווולונטריים לצורך השגתם. לבסוף, מציין המשיב כי מאחר שהעותר שוהה בישראל שלא כדין ניתן לשימו במשמורת.

דיון והכרעה

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים והמסמכים שהוצגו על ידם, החלטתי כי דין העתירה להידחות.

טענתו העיקרית של העותר הינה שהמשיב פעל שלא כדין בכך שהחליט לבחון "מחדש" את זהותו והשתייכותו הלאומית, מבלי שחל כל שינוי בנסיבות. טענה זו אינה מתיישבת עם עובדות המקרה שלפני ועם הדין.

בדיקת זהותו של העותר נערכה בעקבות פניה של באת כוחו, לקבלת אשרת שהייה בישראל. בעת שבקשתו נבחנה, הסתבר כי מעולם לא נערך לו הליך זיהוי והמשיב החליט לפעול על פי הנוהל לאימות זהותו של העותר. אין לאיש זכות קנויה לקבע טעויות של הרשות המינהלית. העובדה שמחמת טעות לא נבדקה זהותו סמוך לכניסתו הבלתי חוקית לישראל, אינה מהווה נימוק להנצחת הפגם שנפל בהליך הראשוני.

ראו לענין זה את פסק הדין ברע"ב 6797/03 מדינת ישראל נ' אלראזק (מיום 2.11.03) בו נדונה טעות של שירות בתי הסוהר, אשר במשך תקופה ארוכה סיווג את המשיב כאסיר פלילי ולא כאסיר בטחוני, טעות אשר הקנתה למשיב זכויות שלא היה זכאי לקבלן. נקבע ע"י כב' השופט (כתוארו אז) גרוניס:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ