אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סואעד ואח' נ' סואעד ואח'

סואעד ואח' נ' סואעד ואח'

תאריך פרסום : 11/09/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום קריות
1083-07-09
07/09/2013
בפני השופט:
פנינה לוקיץ'

- נגד -
התובע:
1. יעקב סואעד
2. אסמאעיל סואעד

הנתבע:
עלי סואעד
פסק-דין

פסק דין

1. הצדדים בתיק זה הינם אחים, תושבי כמאנה שבגליל, אשר בתיק זה הגישו תביעות הדדיות למתן צווי מניעה קבועים כאשר התובעים מבקשים למנוע מהנתבע לבנות תוספת בניה ולשנות את המצב שהיה קיים במועד הגשת התביעה בחלקה 13 בגוש 19154 הרשומה בבעלות משותפת של התובעים, הנתבע, ושני אחים נוספים שלהם (להלן: "חלקה 13") .

תביעת התובעים התנהלה בעצלתיים כאשר בתחילה ניתן צו מניעה זמני במעמד צד אחד ביום 13.7.09 אשר אושר בהחלטה נוספת, לאחר דיון במעמד הצדדים, ביום 2.9.09 תוך מתן הבהרה באשר להיקף תחולתו, כך שהוא חל אך ורק על תוספת בניה או שינוי מצב קיים, אך אין בו למנוע מהנתבע לפעול לקבלת היתר (לגליזציה) למבנה קיים.

2. בהמשך, ביום 3.2.11, נמחקה תביעת התובעים בשל מחדלים דיוניים כאלו ואחרים, לרבות אי התיצבות לישיבה שנקבעה בתיק, ולאחר התכתשות נוספת וממושכת בין הצדדים, פסק הדין בוטל בהחלטה מיום 22.3.12 וזאת לאחר שהתובעים הפקידו בקופת בית המשפט את הסך של 2,500 ₪ להבטחת הוצאות הנתבע.

3. לאחר ביטול פסק הדין, ולאחר קיום ישיבה נוספת ביום 9.9.12, ובהעדר התנגדות מצד התובעים, הוגשה תביעה שכנגד אשר בה מבקש הנתבע להורות לתובעים להימנע משימוש כלשהו בחלקו של הנתבע בחלקה 9 גוש 19154 אשר בו לכל אחד מהאחים 1/60 מהחלקה (להלן: "חלקה 9") ולטענתו, התובעים עושים שימוש בחלקה 9 בחלק העולה על חלקם על פי רישום הזכויות.

יצויין כי באותה הישיבה הוריתי על השבת הסכום שהפקידו התובעים בקופת בית המשפט, בהעדר התנגדות מטעם הנתבע.

4. תביעה הדדית זו הינה אחת משתי תביעות המתנהלות בפני (השניה התבררה בת.א. 11953-09-09), ואשר שתיהן הוגשו במועד סמוך אחת לשניה כאשר לאחר שמיעת העדויות בתיק זה (ולמעשה עוד הרבה לפני כן), ברור לחלוטין, ולמעשה אין מחלוקת, כי המניע להגשת שתי התביעות הינו בסכסוך שהתגלע בין האחים בעקבות גירושין שחלו בין בנו של הנתבע לבין בתו של התובע 2 (להלן: "אסמאעיל"). אוסיף עוד כי האיבה השוררת בין הצדדים, היתה גלויה על פניה במהלך ניהול כל ההליכים בפני, וצר לי שהצדדים סכלו כל ניסיון של בית המשפט, לקיים הליך של גישור בניסיון לפתור את מלוא המחלוקות בדרכי שלום, כפי שניתן היה להבין שהדברים התנהלו ביניהם עד לפרוץ אותו סכסוך.

אולם, בהיעדר הסדר שישכין שלום בין הצדדים ויסדיר את המחלוקות (אשר אציין כבר עתה כי חלקן "מלאכותיות" למדי), אין מנוס מלהכריע בתביעות שבפני.

5.אין מחלוקת כי חלקה 13, ששטחה 1297 מ"ר, רשומה בבעלות משותפת של 5 אחים, כך שלכל אחד מהם זכויות רשומות ב- 1/5 מחלקה זו. לא יכולה להיות גם מחלוקת לאחר שמיעת העדויות בפני כי, מבין חמשת האחים היחיד שמחזיק בפועל בחלק מחלקה 13 מזה שנים (ולמעשה לפחות מאז פטירת אביהם המנוח של האחים), הינו הנתבע, ואילו ביתרת השטח מחזיקה גב' בשם זמזם סואעד, שהיא בת דודם של הצדדים כאן מצד אימם (להלן: "זמזם").

על פי תשריט שצרף הנתבע, על חלקה 13 בנויים שלושה בתים, שניים נבנו על ידי הנתבע ובני משפחתו, והשלישי נבנה על ידי זמזם ומשפחתה במהלך שנת 2005, לאחר שכל האחים, חתמו על בקשה להיתר בניה שהוגשה מטעמה והוצגה בפני במצורף לתצהיר הנתבע (נ/1).

6.אין מחלוקת כי חלקה 9, ששטחה 36,853 מ"ר, רשומה במשותף על שם בעלים רבים כאשר לחמשת האחים, ביניהם הצדדים כאן, לכל אחד רשום 1/60 מהזכויות, דהיינו שזכותם הרשומה עולה לכדי 614 מ"ר.

לא יכולה להיות גם מחלוקת בין הצדדים לאור עדויותיהם, כי הנתבע אינו מחזיק בחלק כלשהו בחלקה 9, וכי כל אחד מהתובעים (והאחים הנוספים) מחזיק שם במגרש עליו בנה את ביתו (בסדר גודל של 600 מ"ר), כאשר בסמוך לביתו של התובע 1 (להלן: "יעקוב"), קיים שטח נוסף (להלן: "השטח הנוסף"), העולה על השטח לו הוא זכאי בהתאם לזכויותיו הרשומות. בשטח זה, לטענת הנתבע מחזיק בפועל יעקוב, כאשר בהתאם לחלק מתשריט שצורף לכתב התביעה שכנגד, יעקוב מחזיק במגרש בשטח כולל של 1,020 מ"ר, המגודר ברובו בקיר אבן, ומלבד ביתו של יעקוב, מצויה בשטח הנוסף סככה.

טענות הנתבע כנגד מתן צו המניעה המבוקש נגדו

7. יצויין כי התובעים נתנו הסכמתם לקבלת שתי התביעות ומתן צו מניעה הדדי אשר יורה לשני הצדדים להמנע מביצוע פעולות בנייה בשטחים המוחזקים על ידם, אולם הנתבע לא הסכים לכך ועמד על טענתו כי אין מקום למתן צו המניעה כנגדו, שכן, בין הצדדים קיים הסכם בעל פה בדבר חלוקת השימוש במקרקעין שהם חלק מעזבון אביהם המנוח מוסטפא מוחמד סואעד (להלן: "האב"), לפיו כל אחד מהאחים קיבל מגרש בגודל של כ-600 מ"ר באחת מהחלקות המשותפות, כאשר זכויות השימוש במחצית מחלקה 13 ניתנה במלואה לנתבע (וזה הוא החלק בו הוא עושה שימוש ומבקש לבנות בו) ואילו התובעים קיבלו את זכויותיהם בחלקה 9.

הנתבע מוסיף וטוען כי תביעת התובעים הוגשה בשיהוי ובחוסר תום לב הן מאחר ובפועל נתנו הסכמתם במהלך השנים לבניה שביצע הנתבע בחלקה 13, מבלי שהעלו טענה כלשהי כנגד שימושו במחצית מחלקה זו, וכי התנגדותם לתוספת הבניה שביקש לבצע, עלתה רק לאחר שפרץ סכסוך הגירושין וכחלק מאותו סכסוך. לטענת הנתבע יש לדחות את תביעת התובעים מאחר והיא עומדת בניגוד לאותה הסכמה בעל פה רבת שנים אשר קיבלה עיגון בהתנהלות הצדדים בפועל.

מעמדו של איסמעיל בחלקה 13 האם קיימת לו עילת תביעה?

8. במהלך הדיונים בפני, ועל אף שהדבר לא פורט בכתבי הטענות, העלה הנתבע טענה נוספת והיא כי איסמעיל ויתר על זכויותיו הרשומות בחלקה 13 וזאת בהסכם מכר שנערך בינו, יחד עם אחיו עותמאן ואחמד (שאינם צד להליך זה), לבין זמזם, ואשר על פיו העביר יעקוב, ללא תמורה את מלוא זכויותיו בחלקה 13 לזמזם וזאת בהתאם להסכם בכתב מיום 18.1.12 (נספח לנ/1). משכך, לטעמו של הנתבע, לא עומדת לאיסמעיל עוד עילה כלשהי למתן צו מניעה ביחס לחלקה 13 ויש להורות על דחיית תביעתו מטעם זה בלבד.

9. בתגובה לטענה זו (אשר התובעים לא התנגדו לעצם העלאתה ולפיכך אין בה משום הרחבת חזית אסורה), טען איסמעיל כי הוא הוחתם במרמה על הסכם המכר, וכי כל שהסכים לתת הינה רשות לזמזם לבנות בית בחלקה 13, ובכוונתו לפעול לביטול הסכם המכר והערת האזהרה שנרשמה מכוחו. אציין כי עד לשמיעת ההוכחות בפני לא נקט איסמעיל בהליך משפטי כלשהו, אם כי לטענתו, הוא פנה לרשם המקרקעין והלה הורה לעכב ביצוע רישום זכויות.

10.לאחר עיון במסמכים שהוגשו לעיוני ושמיעת טענות הצדדים בפני, אני סבורה כי אין לאיסמעיל, נכון לעת הזו, עילת תביעה כנגד הנתבע למתן צו המניעה שהתבקש, וזאת לאור העובדה כי חתם על הסכם המכר של זכויותיו לזמזם, אשר מכוחו אכן נרשמה הערת אזהרה.

טענותיו של איסמעיל כנגד החתימה על הסכם המכר הינן טענות בעל פה כנגד מסמך בכתב, ובניגוד לטענות ב"כ בפני, התרשמתי כי גם אם אינו יודע קרוא וכתוב בעברית, לא נראה סביר כי הסכים לחתום על מסמך הנוגע למקרקעין מבלי להבין את משמעות חתימתו (וזאת כאשר ברגע קיים הסכסוך נשוא הליך זה...).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ