אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סאלח נ' התאחדות הקבלנים והבונים 58990219 ואח'

סאלח נ' התאחדות הקבלנים והבונים 58990219 ואח'

תאריך פרסום : 14/05/2014 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום חיפה
10596-05-14
08/05/2014
בפני השופט:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובע:
מוחמד סאלח
הנתבע:
1. התאחדות הקבלנים והבונים 58990219
2. תעשיות רדימיקס ישראל בעמ
3. רדימיקס כנרת
4. אבן וסיד בטון מובא (מקבוצת רדימיקס) בע"מ
5. בנק הפועלים בע"מ
6. עאסליה נכסים בע"מ
7. קידוחי סח'נין בע"מ
8. פארס חוסין
9. קרמיקה בשאראת בהיג' בע"מ
10. עורסאן יוסף עואודה ובניו בע"מ

פסק-דין

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' הברפלד אברהם יונת) מיום 25.3.14 בתיק 02-35139-09-8, במסגרתה התקבלה בקשת המבקש לשוב ולאחד את תיקיו. עוד נקבעה הפקדת תשלום ראשוני בסך של 5,000 ש"ח כתנאי לפתיחה מחודשת של תיק איחוד שפוזר בהחלטה מיום 16.1.14 שניתנה במסגרת תיק פרטני מס' 0602652098 לבקשת זוכה, לאחר שהמבקש צבר חוב פיגורים בתיק האיחוד בסך של 8,000 ₪. כן נקבע למבקש צו תשלומים חודשי בסך של 500 ₪ בתיק האיחוד שיפתח, ככל שיפתח.

כאמור בבקשת המבקש, הוא הוכרז בעבר כחייב מוגבל באמצעים ונפתח כנגדו תיק איחוד כפוי ביום 17.11.09, שהתנהל בתיק מס' 02-98466-09-0. במסגרת תיק האיחוד נקבע למבקש צו תשלומים חודשי בסך של 750 ₪ ובהמשך הוגדל צו החיוב בתשלומים לסך של 1,000 ₪. המבקש לטענתו, עמד בצו התשלומים לתקופה מסוימת (שאינה זכורה לו) עד שבשלב מסוים לא הצליח לעמוד בתשלומים והחל לשלם סך חודשי של 300 ₪ בלבד בהתאם ליכולתו. מאחר ונוצרו פיגורים בתיק האיחוד ניתנה ביום 16.1.14 החלטה המורה על פיזור תיק האיחוד.

ביום 23.3.14 הגיש המבקש בקשה להכריז עליו כחייב מוגבל באמצעים, לפתיחה מחודשת של תיק האיחוד, לתשלום חובו בתיק האיחוד בתשלומים חודשיים בסך של 200 וכן להורות על פריסת חוב הפיגורים שנוצר בתיק האיחוד שפוזר, לתשלומים של 100 ₪ בחודש.

בהחלטת הרשמת הנכבדה מיום 25.3.14, ההחלטה נשוא בקשת הערעור שבפני, כאמור התקבלה בקשת המבקש לאחד תיקיו בכפוף להפקדת תשלום ראשוני בסך של 5,000 ₪ תוך 30 יום ממועד מתן ההחלטה וכן נקבע צו תשלומים חודשי בסך של 500 ₪ החל מיום 10.5.14 ובכל 10 לחודש לאחר מכן בתיק האיחוד אשר יפתח, ככל שיפתח. עוד חודשה הכרזת המבקש כחייב מוגבל באמצעים.

בהחלטה נקבעו הדברים הבאים: למבקש 10 תיקי הוצאה לפועל ברי איחוד בסכום חוב כולל של 962,154 ₪, החוב בתיק הפרטני בו הוגשה הבקשה הוא בסך של 290,084 ₪. המבקש יליד 1940, נשוי ואב ל- 4 ילדים בגירים. המבקש ואשתו אינם עובדים. אין למבקש רכב או נכסים בבעלותו. מהפרטים בשאלון שהגיש המבקש עולה כי המבקש ואשתו מקבלים מהביטוח הלאומי קצבאות זקנה בסך כולל של 3525 ₪. הוצאותיהם הינן בסך כולל של 3,785 ₪, הכוללות: חשמל, מים גז וארנונה- 600 ₪, מזון וכלכלה- 2,500 ₪, תשלום חוב לביטוח לאומי- 300 ₪, טלפון/טלפון סלולארי- 100 ₪, ביטוח רפואי- 60 ₪, תרופות- 225 ₪. עוד קובעת הרשמת הנכבדה כי כנגד המבקש התנהל תיק איחוד שפוזר בהחלטה מיום 16.1.14 לאחר שזה צבר חוב פיגורים בסך של 8,000 ₪ נכון למועד ההחלטה. בקשת המבקש להפחתת צו התשלומים מסך של 1,000 ₪ לסך של 150 ₪ הוגשה ביום 28.6.12 אך נדחתה משום שהמבקש לא הראה כל שינוי לרעה במצבו. הוצאותיו של המבקש עליהן דיווח בבקשתו הסתכמו ב 4,300 ₪ ואילו הכנסותיו עמדו על סך של 3,100 ₪. מבקשתו הנוכחית של המבקש, בפני הרשמת הנכבדה עולה דווקא כי חל שיפור במצבו – הגדלה בהכנסותיו בסך של כ- 400 ₪ וירידה בהוצאותיו בסך של כ- 500 ₪. מעיון בחשבונות הארנונה אותם מצרף המבקש עולה כי המדובר בחובות עבור מספר דירות/נכסים. כל החשבונות המצורפים אינן עדכניים ומתייחסים לכתובת שונה מזו עליה דיווח החייב בשאלון שמילא. הוצאות כלכלה בסך של 2,500 ש"ח לזוג גבוהות. עוד ציינה הרשמת כי תיק איחוד חוזר אינו ניתן כעניין שבשגרה וככלל תיקיו של חייב יאוחדו פעם אחת, אלא אם הצביע החייב על שינוי נסיבות המצדיק פתיחת תיק איחוד נוסף.

המבקש בבקשתו אשר בפני מציין כי נכון למועד הגשת הבקשה תלויים ועומדים כנגדו 9 תיקי הוצאה לפועל בסך כולל של כ- 968,000 ₪. המבקש מציין כי תיק האיחוד שפוזר נפתח לפני כחמש שנים ולאורך התקופה הראשונה המבקש לא פיגר בתשלומים. לטענתו שגתה הרשמת בקביעתה כי חלה עליה בהכנסותיו וירידה בהוצאותיו כאשר למעשה ההיפך הוא הנכון וכיום הוצאותיו גדלו. לטענתו שגתה הרשמת הנכבדה כאשר לא התייחסה לכך שהמבקש ואשתו הם קשישים. האישה סובלת ממחלת הסרטן מה שמצריך מבני הזוג הוצאות מוגברות בשל הצורך ברכישת תרופות נסיעות לטיפולים וכו'. לטענתו, התנאי בדבר התשלום הראשוני מהווה דחייה של בקשתו.

דיון :

לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור, אני דוחה אותה אף בלא צורך בתשובת המשיבים.

באשר לגובה צווי החיוב בתשלומים, נקבע לא אחת כי התערבותה של ערכאת הערעור בקביעת גובהו של צו החיוב בתשלומים, תהא מצומצמת ותעשה במשורה, זאת נוכח העובדה כי רשם הוצאה לפועל הוא האחראי על בחינת יכולת הפרעון של החייב בהתאם לנסיבותיו והמופקד על עריכת חקירת היכולת בעניינו.

ראה בעניין זה בר"ע 1071/03 דרור גולן נ. בנק לאומי לישראל בע"מ (ניתנה ביום 2/2/03)

רע"א 7195/09 ציון קרטה נ. פרקליטות מחוז חיפה ואח' דינים עליון 2009(118) 1423)

וכן האמור ברע"צ 35723-04-12 לוסב נ. שטרוך (ניתן ביום 30/4/12).

עיון בבקשה שבפני מעלה כי אין בה כל חידוש מהותי אשר לא היה בפני הרשמת הנכבדה עובר למתן החלטתה בעניינו של המבקש. החלטת הרשמת הנכבדה ניתנה לאחר שזו שקלה את מכלול נסיבותיו של המבקש לאור הנתונים שהיו בפניה. לא מצאתי במסגרת הבקשה שבפני כל נתון אשר יעיד על שינוי נסיבות לרעה של המבקש. יתרה מכך, לא מצאתי בבקשה שבפני כל התייחסות לאמור בהחלטת הרשמת בנוגע לכך שהמבקש צרף חשבונות לא עדכניים המתייחסים לכתובת שונה מזו עליה דיווח המבקש בשאלון שמילא. לא מצאתי כל התייחסות או הסבר מניח את הדעת לקביעת הרשמת כי הוצאות כלכלה בסך של 2,500 ש"ח לזוג הן גבוהות.

כפי שציינה הרשמת הנכבדה בהחלטתה ובטעם רב, אכן חידוש תיק איחוד שפוזר, אינו סעד הניתן כעניין שבשגרה. ככלל תיקיו של חייב יאוחדו בפעם אחת. בענייננו, כפי שציינתי לעיל וכי שציינה אף הרשמת הנכבדה, לא הצביע המבקש על כל שינוי נסיבות אשר יצדיק פתיחת תיק איחוד נוסף. לו אכן יפקיד המבקש את הסכום אותו קבעה הרשמת הנכבדה כתנאי לפתיחתו של תיק האיחוד מחדש, יהא בכך משום שינוי הנסיבות הנדרש לצורך איחוד מחדש של תיק איחוד אשר פוזר.

זאת ועוד. יש לתת משקל להתנהלות המבקש במסגרת תיק ההוצאה לפועל. למבקש ניתנה האפשרות בעבר להסדיר את תשלום חובותיו באמצעות תיק האיחוד וככל שהיה עומד בתשלומים שנקבעו לו כסדרם, תיק האיחוד לא היה מפוזר ולא היה לו כל צורך לפנות בבקשות לא בפני הרשמת ואף לא בפני מותב זה. המבקש על דעת עצמו, פסק מלעמוד בצו התשלומים שנקבע לו מה שהביא ליצירת חוב הפיגורים ולפיזור תיק האיחוד, ובעניין זה אין למבקש אלא להלין על עצמו. זאת ועוד, בהתנהלותו זו של המבקש יש בכדי להעיד על רצינות כוונותיו לפרוע חובותיו אף בעתיד. כך או אחרת, אל נוכח גובה החובות בתיק ההוצאה לפועל והתנהלות המבקש, התשלום הראשוני וצו התשלומים החודשי שנקבעו לו, הנם סבירים.

לאור כל האמור לעיל, אני מוצאת כי החלטת הרשמת הנכבדה מצויה במתחם הסבירות, ואין כל מקום להתערב בה.

בקשת רשות הערעור נדחית.

משלא נתבקשה תגובת המשיבים, איני עושה צו להוצאות.

ניתן היום, ח' אייר תשע"ד, 08 מאי 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ