אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נתן נ' בנק לאומי לישראל בעמ

נתן נ' בנק לאומי לישראל בעמ

תאריך פרסום : 25/06/2013 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום חיפה
40727-06-13
20/06/2013
בפני השופט:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובע:
בנימין יוסף נתן
הנתבע:
בנק לאומי לישראל בעמ
פסק-דין

פסק דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' סיגלית גץ אופיר) מיום 12/6/13 בתיק 02-25594-06-9, במסגרתה קבעה רשמת ההוצאה לפועל כי עמידת המבקש בצו החיוב בתשלומים אשר ניתן לו במסגרת תיק ההוצאה לפועל אינה מזכה את המבקש בביטול העיקול אשר הוטל על כספי תשלום תכוף שנפסק למבקש בהחלטת כבוד השופט שדה בת.א. 7577-03-12 ועוקל לטובת הזוכה בתיק ההוצאה לפועל דנן.

המבקש טוען כי נפגע בתאונת דרכים אשר הסבה לו נזקים קשים ובניהם קטיעה טראומטית של רגל שמאל. לטענתו של המבקש הוטלו עיקולים על כספים המגיעים לו בגדרו של תשלום תכוף אך מצבו הכלכלי קשה ואין לו מקור נוסף למחיה וסיעוד. המבקש טוען כי קיימות לו הוצאות רבות בגין תרופות וטיפולים רפואיים, כמו גם קיים לחובתו פיגור בדמי השכירות , אותם הוא מקווה לממן באמצעות התשלום התכפוף אשר נפסק לזכותו. המבקש פורש את כל הבקשות אשר הוגשו בפני רשמת ההוצאה לפועל לצורך מתן צו חיוב בתשלומים וכן החלטותי בעניין זה המתייחסות אף לתשלומים התכופים אשר נפסקו לזכותו. לטענת המבקש, כספי התשלום התכוף כמוהם כמשכורתו של המבקש והיה ויבוטל העיקול על משכורתו של המבקש ככל שיעמוד בצו החיוב בתשלומים, אזי יש אף לבטל את העיקול על התשלום התכוף.

השאלה העיקרית העומדת לדיון בפני הינה האם אכן פטורים כספי תשלום תכוף המשולמים לחייב מעיקול ?

דיון :

כבר נפסק בשאלת עיקול כספי התשלום התכוף, בע"א 355/07 עזבון המנוח כלפה שלום ז"ל ואח' נ. איילון חברה לביטוח בע"מ (ניתן ביום 16/12/07 מפי כבוד השופט עמית) כי על אף שאין בחוק ההוצאה לפועל או בחוק הגנת השכר או בכל חוק אחר, הוראה מפורשת כי תשלום תכוף פטור מעיקול, ברי כי לאור מהותו של התשלום התכוף כתחליף לצרכי ריפויו ומחייתו של הניזוק, ראוי להקיש מהוראות חוק שונות לעניין זה ולהורות על כך כי תשלום תכוף יהא פטור מעיקול.

תכלית חוק ההוצאה לפועל היא כמובן, להעמיד לרשות הציבור מנגנון יעיל מעשי ובר יכולת אכיפה שבאמצעותו יוכל הזוכה לממש במהרה את פסק הדין שניתן לטובתו כנגד החייב. עם זאת כולל גם חוק ההוצאה לפועל עצמו הוראות דוגמאת סעיף 50 לחוק, שבסיסן הרעיוני הוא סוציאלי ובאמצעותן ביקש המחוקק שלא לגרום לכך שבהפעלת מנגנון הגביה לטובת הזוכה יהפוך החייב לחסר כל ונטל על החברה.

ראה בע"א 711/84 דיסקונט נ. פישמן פ"ד מא(1) 369.

ראה אף הוראות החוק האמורות בסעיף 303(א) לחוק הביטוח הלאומי, ס. 11(ג) לחוק נכי רדיפת הנאצים, ס. 5.5 לחוק הנכים (תגמולים ושיקום) התשי"ט 1959 ועוד הוראות שונות דוגמת הללו המצוינות לעיל.

כבוד השופט עמית בפס"ד בעניין עזבון המנוח כלפה שלום המצוטט לעיל איפשר למעקל להתנגד להעברת כספי התשלום התכוף לניזוק תוך שהוא ממליץ למחוקק לקבוע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים פטור מפורש מעיקול תשלום תכוף או פטור חלקי (בהתחשב ברכיב שכרו של הניזוק) או להסמיך את ביהמ"ש לקבוע בהחלטתו כי התשלום התכוף יהא פטור מעיקול ואז יחולו בעניין זה הוראותיו של ס. 50(א)(1) לחוק ההוצאה לפועל.

כך או אחרת, הסדר כמוצע בידי כבוד השופט עמית טרם נחקק ולפיכך אכן על רשם ההוצאה לפועל המבקש ליישם את עקרון הפטור החלקי מעיקול התשלום התכוף, בהתחשב ברכיב שכרו של הניזוק למשל, הבא לידי ביטוי בחישוב התשלום התכוף, לערוך את הבחינה המתאימה לרכיבי הוצאות אשר פורטו בפניו.

בחנתי היטב החלטת רשמת ההוצאה לפועל ומצאתי כי זו בדקה בדוק היטב את הכנסותיו והוצאותיו של המבקש, כאשר קבעה את צו החיוב המושת על המבקש. הרשמת הנכבדה מתייחסת בהחלטתה לקביעת בית המשפט, מפי כבוד השופט שדה לפיה נערך חישוב הפיצוי התכוף בהתאם לסך של 5100₪ ובסך כולל עומד התשלום התכוף אשר בו עסקינן ע"ס 45,900 ₪. מבחינת ההחלטה נשוא בקשת רשות הערעור לא עולה כי סכום התשלום התכוף נלקח בחשבון בעת קביעת הכנסתו החודשית של המבקש, שאז יש מקום להתייחס לתשלום התכוף כאל שכר עבודה ולקבוע מהו החלק הפטור מעיקול מתוכו (בהתאם להוראות החוק המותירות שכר מינימלי לחייב ומורות על עיקול היתרה לטובת נושי החייב).

ויובהר, אין מקום כלל בהתאם לפסיקה אשר צוטטה לעיל, לביטול גורף של העיקול אשר הוטל על התשלום התכוף שנפסק למבקש.

אדרבא, מהחלטתה נשוא בקשת רשות הערעור, נראה כי הרשמת הנכבדה בחנה היטב את הוצאות והכנסות משק ביתו של המבקש ובפירוש אינה רואה בתשלום התכוף חלק משכרו. הרשמת הנכבדה מציינת כי עמידה בצו החיוב בתשלומים אינה מקנה אלא זכות לביטול עיקול משכורת, עיקול על חשבון העו"ש, עיקול והוצאת מטלטלין וכן צווי הבאה.

רשמת ההוצאה לפועל בחנה היטב את מסמכי הבקשה וקבעה כי יכולתו הכלכלית של המבקש גבוהה מהמוצהר והוצאותיו פורטו על דרך ההגזמה. מהמסמכים אשר המציא המבקש בפני הרשמת הנכבדה עולה כי יש לו חשבון בנק והרשמת הנכבדה אף מציינת את מספרו, על אף שהמבקש מתעקש כי אינו מנהל אחד כזה ואינו חושף את דפי החשבון, עוד קובעת הרשמת הנכבדה כי לא הובהר כיצד ממומן מדי חודש בחודשו הפער בין הכנסות המבקש להוצאותיו. לאחר ששקלה רשמת ההוצאה לפועל את ההכנסות וההוצאות בהתאם לפרטים אשר עמדו בפניה, כלומר נשקלו היטב צרכי המחיה של המבקש, קבעה הרשמת הנכבדה את התשלום החודשי וציינה כי נפסק למבקש תשלום תכוף ע"ס 45,900 ₪ אשר עוקל לטובת בנק לאומי, כך שניתנה בהחלט דעתה של הרשמת הנכבדה לעניין סוגית התשלום התכוף על רכיביו, הרשמת הנכבדה לא מצאה כי הוא מהווה במלואו תחליף לשכר עבודתו של המבקש ואיני רואה מקום להתערב בהחלטתה אשר נערכה לאחר שקילת מלוא הנתונים שהובאו בפניה בדבר הכנסות והוצאות התא המשפחתי של המבקש.

סוף דבר, הבקשה נדחית.

בנסיבות ומאחר ולא נתבקשה תשובת המשיב, איני עושה צו להוצאות.

ניתן היום, י"ב תמוז תשע"ג, 20 יוני 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ