אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נשיא נ' גנות

נשיא נ' גנות

תאריך פרסום : 20/10/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2138-09
16/10/2011
בפני השופט:
אסתר נחליאלי חיאט

- נגד -
התובע:

הנתבע:

החלטה

שתי בקשות להכרעתי, האחת בקשה למחיקת כותרת והשנייה, בקשה חלופית אם לא תמחק הכותרת – ובה מבוקש להתיר למבקש להתגונן מפני התביעה.

1.בכתב התביעה בסדר דין מקוצר לתשלום 3,801,456 ₪ שהוגש נגד המבקש, עורך דין במקצועו, נטען כי המבקש "הוציא מידי התובע כספים בסכום התביעה, באמצעות מניפולציות, שכנוע אגריסיבי, הבטחות סרק, הצגת מצגי שווא ומרמה, תוך שהוא מנצל את עושרו של התובע, תמימותו ובעיקר את האמון הרב שרכש התובע, לאור מעמדו הנחזה של הנתבע כעורך דין ותיק ומנוסה, המנהל נכסים בשם לקוחותיו" (סעיף 1 לכתב התביעה).

2.המשיב הוא בעלים של זכויות בדיירות מוגנת בנכס בתל אביב, ושם הכיר את המבקש, עו"ד שניהל את עזבון המנוחה שהיתה בעלים של הנכס; המשיב ביקש לרכוש את מחצית הזכויות בגג הנכס לרבות בעלות באחוזי הבניה וכן בעלות בחנויות שהחזיק באותה עת בדמי מפתח. סוכם בין בעלי הדין כי בתמורה לאלה ישלם התובע על חשבון העסקה סך של 450,000 $; המבקש, במעמדו כעורך דין, פתח חשבון בנק בנאמנות לטובת המשיב, ובו הפקיד המשיב את הסך של 450,000 $, בהתאם למוסכם, לאחר שהמבקש הציג לו את מסמכי פתיחת חשבון הנאמנות לטובתו.

3.בניגוד להתנהלות מי שמנהל חשבון נאמנות, הוציא המבקש את הכסף מחשבון הנאמנות ללא אישור המשיב ולא למטרה שלשמה הופקד הכסף.

4.בהמשך לעסקת 'רכישת' הזכויות במקרקעין שלשמה הפקיד התובע את הכסף בחשבון הנאמנות, ובהתאם להודעות המבקש כי חלה התקדמות בקשר לרכישת זכויות הבניה וכלשונו "אני שמח להודיעך כי קפצנו מדרגה גבוהה קדימה ואתמול קבלנו את האישורים המבוקשים...וזה הזמן לבצע ההעברה הכספית האחרונה כהשלמה לאלו שכבר בצעת בסכום של 350,000$ וסכום זה יש להעביר בערך מיידי לחשבון עו"ד אהוד גנות..." (סעיף 18 לכתב התביעה) - הפקיד התובע בחשבון המבקש את הסכום המבוקש.

5. התובע אף הלווה למבקש סך של 56,500 $ אותם הפקיד בחשבון אמו של המבקש לבקשת המבקש שחשבונותיו עוקלו, והגם שהמבקש התחייב להחזיר את ההלוואה תוך 7 ימים "בשקלים ו/או בדולרים לפי רצונך" (ת/3)– לא עשה כך.

6.עד להגשת כתב התביעה וגם לאחר מכן לא מילא המשיב ולו חלק מהתחייבויותיו, קבל כספים מהתובע ללא שביצע את חלקו בהסכמות ורוקן את חשבון הנאמנות שפתח לטובת התובע.

לא רק זאת אלא שעו"ד גנות, המבקש, נעצר בחשד למעילה בכספי לקוחות וביניהם גם בגין תלונת התובע, ובינתיים ועד שנכתבת החלטה זו לא רק שהוגש כתב אישום נגד המבקש בקשר לפרשיות אחרות לרבות בקשר לעובדות נשוא תביעה זו, אלא שכתב אישום שהוגש נגד המבקש אף נשתכלל לכלל הרשעה לאחר שהמבקש הודה בעובדות כתב האישום המתוקן ובעבירות המיוחסות לו.

כך באישום השלישי, הרלוונטי לתובענה זו, מתוארות העובדות כפי שנטען בתובענה זו (ככל שמדובר בהעברה הכספית בקשר ל'עסקת המקרקעין').

המבקש הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, קרי, בעובדות המתוארות בתובענה זו כמתיישב עם גרסת התביעה, והורשע על פי הודאתו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר ושימוש במסמך מזויף.

7.הגם שהמבקש הורשע בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום לאחר שהודה בעובדות הרלבנטיות להרשעה ולתובענה זו, אציין כבר כי ללא כל קשר להרשעה ולאחר שעיינתי בבקשות, שמעתי את חקירות בעלי הדין, שמעתי את תשובות המבקש לשאלות שנשאל ונתתי דעתי לדברים שאמר ולאופן בו נאמרו, עיינתי במוצגים שהוצגו לפני, ועיינתי בסיכומי הצדדים ראיתי לדחות את שתי בקשות המבקש; לציין כי הרשעת המבקש רק תומכת במסקנותי, אך לא בססתי את החלטתי על ההרשעה.

התרשמתי כי דברי המבקש בבית המשפט כלל אינם מבוססים על עובדות שהיו, כי למעשה אין קשר בין 'הסבריו' בבית המשפט לבין העובדות כפי שעולה מהנספחים ומהמוצגים, ולמעלה מן הצורך אציין כי ממילא גם לא מתיישבים עם עובדות כתב האישום בו הודה המבקש, עובדות שונות לחלוטין מטענותיו בבית משפט זה; כך השתכנעתי מהמסמכים ומהעברות הכספיות כי המבקש קיבל לחשבונותיו, ולמצער לטובתו האישית, את כל הכספים, וכי חשבון הנאמנות נפתח למעשה לטובתו האישית ולשרת את צרכיו, ונשאר ריק לאחר שהמבקש הוציא את הכספים שהתובע הפקיד בחשבון, וזאת בלי קשר להתחייבויות המבקש ובלי קשר למטרה לשמה העביר התובע את הכספים לחשבון הנאמנות שנפתח לכאורה לטובתו ולמצער נחזה להיות כזה; התרשמתי גם כי המבקש התחמק ממתן תשובות אמיתיות, כי טענותיו סתמיות ומבוססות בעיקר על הידע המשפטי שיש לו; ומנגד התרשמתי מהתובע שהאמין בנתבע שמעל באמונו ופשוט לקח את הכספים כפי שאף הודה בהמשך בהליך הפלילי.

8.משהגיש המבקש בקשה למחוק את כותרת ההליך ולהפכו לתובענה רגילה אתייחס במספר מילים לכך, וכבר אציין כי אני דוחה את הבקשה.

9.אשר לבקשה למחיקת הכותרת – טוען המבקש כי התובענה אינה עומדת בכללים שנקבעו בתקנות סדר הדין ובפסיקה, כי אין לפני בית משפט "כל חוזה בכתב שנערך בין הצדדים, ואף לא מסמך בכתב הכולל התחייבות מפורשת בכתב של הצדדים באשר לעיסקה כלשהי, וגם הסכומים להם טוען המשיב אינם עומדים בקריטריון של 'סכום קצוב' אלא מורכבים ממספר העברות כספיות, מחשבון של חברה הרשומה בקפריסין Locktin ושאינה התובעת בתיק זה לחשבונות שונים של המשיב..." (סעיף 1 לבקשה).

בהתאם להוראות תקנה 202(1)(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, רשאי תובע להגיש תביעה בסדר דין מקוצר כאשר מדובר בתביעה לסכום קצוב, וכשהתביעה היא מכוח חוזה או התחייבות מפורשת או מכללא, ובלבד שיש עליהם ראיות בכתב קרי, הגשת תובענה בסדר דיון מקוצר מחייבת קיומם של שלושה תנאים.

הלכה היא כי את דרישת הראיה בכתב מפרשים לקולא; כל שדרוש הוא ראשית ראיה ואין צורך בראיה לכל אחד ממרכיבי התביעה (ד"ר י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה שביעית, בעמ' 662).

לענין זה ראו למשל ע"א 16/89 "ורדים" חברה לגידול פרחים בע"מ נ. החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ בע"מ, פ"ד מה (5) 729 שם נאמר כי:

"הראיה שבכתב הדרושה לפי תקנה 202(1)(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד – 1984, אינה חייבת להוות ראיה למלוא עילת התביעה, אלא די בראשית ראיה לכך. הכלל הוא, כי ניתן לתבוע בסדר דין מקוצר החזרתו של סכום כסף אשר שולם על פי חוזה בטענה שהחוזה הופר, אף על פי שההפרה אינה מוכחת בכתב, ובלבד שהסכום קצוב וניתן להוכחה בראיות חיצוניות".נ

11.10 בעניננו צורפו התכתבויות בעלי הדין מהם עולה כי ההתקשרות ביניהם היא למטרת רכישת הזכויות במקרקעין, נלמדת התמורה ושלבי העברת הכסף, ואכן סכומי הכסף הנזכרים בתובענה בהקשר לרכישת זכויות המקרקעין הועברו לחשבון המבקש שנפתח לצורך כך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ