אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נסרין נ' עלי סאלח ואח'

נסרין נ' עלי סאלח ואח'

תאריך פרסום : 18/05/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום נצרת
4154-06-08
16/05/2010
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
נואטחה נסרין
הנתבע:
1. קוסאי עלי סאלח
2. כלל חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

תמצית טענות הצדדים

לפניי תביעה כספית שהגישה התובעת על סך 18,568 ₪. סכום התביעה כולל נזק ישיר שנגרם לרכב התובעת כתוצאה מאירוע תאונה מיום 19/3/08, ירידת ערך ושכ"ט שמאי.

על פי הנטען בכתב התביעה, ביום 19/3/08, נהג ברכב נשוא התביעה מסוג סיאט שנת ייצור 2001, (להלן: "רכב התובעת"), מר נואטחה כרים, אביה של התובעת, (להלן: "כרים") . על פי הגרסה בכתב התביעה, כרים נהג בכביש ראשי מכיוון כפר משהד, עצר בצומת הכניסה לכפר רינה ולאחר שווידא שהכביש פנוי מרכבים פנה שמאלה, ואז יצא מהצומת רכב הנתבע מס' 1 אשר נסע במהירות מופרזת ופגע ברכב התובעת בחלקו הקדמי ימני ובנוסף פגע ברכב מדגם פורד טרנזיט (להלן: "הטרנזיט") שעצר באותה כניסה לכיוון היציאה לנצרת.

הנתבעים מכחישים גרסת התובעת לאופי התרחשות התאונה, ולטענתם התאונה ארעה מחמת רשלנותו הבלעדית של נהג רכב התובעת, אשר פנה בצומת שמאלה בתוך מסלול נסיעה לא פנוי.

מטעם התובעת, העידו התובעת עצמה ואביה כרים. מטעם הנתבעים, העיד מר מארון קנדלאפת (להלן: "קנדלאפת"), נהג הטרנזיט והנתבע מס' 1 בעצמו. הצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

דיון ומסקנות

לאחר ששמעתי טענות הצדדים, שקלתי את עדויות שנשמעו ובחנתי את המסמכים שהוצגו לעיוני, אני קובעת שדין התביעה להידחות, וזאת לאחר שמצאתי שהאשם העיקרי בהתרחשות התאונה, הינו נהג רכב התובעת כרים.

אין חולק שהתובעת לא נכחה בזמן אירוע התאונה, ועל כן אין תצהירה והעדות מטעמה יכולים לשפוך אור באשר לאופן התרחשות התאונה.

העדים שנכחו בזמן התאונה הינם, כרים, קנדלאפת והנתבע מס' 1.

לאחר ששמעתי את גרסת כרים ואת גרסת הנתבע מס' 1, אני קובעת, כי גרסת הנתבע מס' 1 עדיפה בעיניי, סבירה ומשתלבת עם יתר הראיות בתיק, לרבות מיקום הפגיעה בשני הרכבים ותנאי השטח כפי שהודגמו בתמונות שהוגשו. מצאתי את גרסת כרים בלתי סבירה והגיונית ולא אמינה.

בנוסף, אין חולק, כי כרים והנתבע מס' 1 נסעו בנתיבים מנוגדים אחד כלפי השני, כאשר בשלב מסוים ביקש כרים לפנות שמאלה מכביש ראשי לתוך הכפר רינה, בעוד שהנתבע מס' 1, המשיך בנסיעה בכיוון ישר. בנסיבות אלו, זכות קדימה הינה לרכב הנתבע מס' 1, ועל כן, היה על כרים שביקש כאמור לפנות שמאלה בצומת, לעצור, לוודא שנתיב הנסיעה הנגדי פנוי על מנת שיוכל לבצע את הפניה. לא התרשמתי שכרים עשה כן.

העד קנדלאפת העיד לפניי ומסר בתחילה, שהרכב בו נהג כרים עצר במקום הלא נכון, אחרי קו העצירה (עמ' 5 לפרוטוקול שורה 14-15), העד המשיך וסיפר, שכרים עצר באמצע הצומת וכמעט סגר את הכביש. כבר בהתנהלות זו אני מוצאת שכרים הוא זה שאחראי לאופן התרחשות התאונה, מאחר ולא די לעצור טרם פניה, אלא צריך לעשות כן באופן שאינו מסכן את התחבורה הנוסעת בנתיב הנגדי. מאופן תיאור העד עולה, כי גם אם אקבל שכרים עצר, אזי הוא עשה כן, כאשר הוא כבר נמצא בתוך נתיב הנגדי באופן שחוסם את נתיב נסיעתו של הנתבע. קנדלאפת הוסיף ואישר, שהרכב בו נהג כרים הפריע לרכב הנתבע, ועל כן אחראי לאופן התרחשות התאונה (עמ' 5 שורה 27-29). בהמשך, העד קנדלאפת כבר לא היה בטוח כי אכן כרים עצר בצומת, וכאשר נשאל, האם כרים היה במצב של עצירה, ענה, כי הוא חושב אולם שם לב רק אחרי שהוא פגע ברכב והוא לא שם לב אם כרים היה בנסיעה (עמ' 6 שורות 23-26). בין אם כרים עצר באמצע הצומת ובוודאי אם המשיך בנסיעה לצורך פניה שמאלה מבלי לעצור, בוודאי שהאחריות המרבית לאופן התרחשות התאונה רובצת לפתחו. אני מייחסת משקל רב לעדותו של העד קנדלאפת בהיותו עד אובייקטיבי, נטרלי שאינו מפיק כל טובת הנאה מהתביעה שלפניי.

גם בחינת הנזקים שנגרמו לשני הרכבים תומכת במסקנתי, כי התאונה התרחשה על פי גרסת הנתבע, קרי, שרכב התובעת לא עצר לפני הפניה שמאלה והמשיך בנסיעה ופגע ברכב הנתבע. רכב התובעת ניזוק בצידו הקדמי של הרכב, כפי שעולה מהתמונות שצורפו לחוות הדעת מטעם התובעת, ואילו רכב הנתבע נפגע בצידו השמאלי. מיקום הנזקים מלמד שרכב התובעת המשיך בנסיעה ולכן פגע עם חלקו הקדמי של הרכב ברכב הנתבע שהמשיך לנסוע ישר בצידו השמאלי, והדף אותו לרכב השלישי שעמד בסמוך. לו היתה נכונה גרסת כרים ולפיה, רכב הנתבע פגע בו כאשר כבר היה בתוך הצומת לאחר שווידא לגרסתו שהצומת פנוי, מצפה הייתי שמוקד הנזק ברכב התובעת היה בצידו הימני ואילו נזקי הנתבע היו בחלקו הקדמי של הרכב ולא כך הוא הדבר.

בנוסף כאמור, מצאתי את עדותו של הנתבע אמינה יותר וסבירה בנסיבות העניין.

אומנם, העיד הנתבע, כי המשיך בנסיעה באותה מהירות גם כאשר נכנס לצומת, לטענתו מאחר ולא היה לו זמן (מפנה לעמ' 10 שורה 25-26). איני מקבלת זאת. גם אם זכות הקדימה נתונה לנתבע, אזי, בבואו להיכנס לצומת עליו להאט את מהירות הנסיעה ולוודא שהצומת פנוי באופן המאפשר נסיעה בטוחה. לו היה אף הנתבע מגיש תביעה כנגד התובעת וכרים בגין התאונה שלפניי, הייתי מוצאת לייחס לו אשם תורם בשיעור 20% להתרחשות התאונה. אולם, הנתבע לא הגיש תביעה בקשר לתאונה הנדונה, ובנסיבות שלפניי, האשם העיקרי לאופן התרחשות התאונה הוא הנהג מטעם התובעת, אשר לו אחריות המרבית בשיעור 80%. על כן בנסיבות אלו, כאשר האשם העיקרי הוא נהג התובעת, אזי דין התביעה להידחות.

לאור המפורט לעיל, אני דוחה את התביעה, ומחייבת את התובעת בסכום כולל בגין הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד לנתבעת מס' 2, בסך של 3,500 ₪ בתוספת מע"מ כחוק. בנוסף מחייבת את התובעת בהוצאות הנתבע מס' 1, בסך של 300 ₪.

הסכומים האמורים ישולמו בתוך 30 ימים מיום המצאת פסק הדין, שאם לא כן, ישאו הסכומים הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד מועד התשלום בפועל.

המזכירות תמציא לצדדים העתק פסק הדין.

ניתן היום, ג' סיון תש"ע, 16 מאי 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ