אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נסים ואח' נ' שלום ואח'

נסים ואח' נ' שלום ואח'

תאריך פרסום : 10/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
7913-10-11
05/07/2012
בפני השופט:
עדי סומך

- נגד -
התובע:
יריב נסים
הנתבע:
שולמית שלום
פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה ותביעה שכנגד. בקציר האומר יצוין, כי עיקר המחלוקת נוגע להסכם בין הצדדים לשכירתה של יחידת דיור ברחוב הלח"י 1, אור יהודה, אותה שכר התובע מהנתבעת (להלן: "ההסכם"). מדובר ביחידת דיור חיצונית לדירתה של הנתבעת והיא כוללת סלון וחדר שינה.

ההסכם נחתם ביום 24/02/11. הוא נכנס לתוקף ביום 01/03/11, למשך שנה. לכל צד יש טענות ביחס לביצוע ההסכם בפועל.

לפי עמדת התובע, תשלום דמי השכירות נקבע על סך של 2,800 ₪ לחודש. לטענתו, כבר בראשית ביצוע ההסכם, מיד לאחר כניסתו לדירה, התגלה שהנתבעת דרשה ממנו לשלם חשבונות שוטפים בגין אחזקתה בעוד שסוכם בתחילה שתשלום החשבונות ייכלל בדמי השכירות והנתבעת, באמצעות בתה, שינתה את החוזה ואילצה אותו לחתום עליו כפי שהוא.

עוד טוען התובע, כי יחידת הדיור לא הייתה ראויה למגורים ולא ניתן היתר כדין לבנייתה. לדבריו, קירותיה היו עשויים מגבס ולא היה בידוד וכתוצאה מכך, היא הייתה קרה מאוד בחורף וחמה מאוד בקיץ. כן הנתבעת הפרה את הסיכום שהיה ביניהם להתקנת מזגן חדש במקום מזגן החלון שהיה ביחידה. כמו כן, הדוד במקלחת, לטענתו, לא פעל כשורה והמים החמים היו נגמרים אחרי 5-10 דקות לאחר שהדליק את הדוד לזמן רב. זאת, להבדיל מהמצג שהוצג לו עובר לכריתת החוזה, לפיו הדוד תקין והציוד המותקן בבית חדש.

התובע טוען, כי כתוצאה מכך, ועל אף שפנה לנתבעת בבקשה לתקן את הליקויים מספר רב של פעמים, הוא נאלץ לעזוב את המושכר בטרם מועד סיום החוזה, ביולי 2011.

לפי טענת התובע, בניגוד לטענת הנתבעת, הוא ניקה את יחידת הדיור בטרם עזב אותה ולא השאיר אותה מוזנחת ומלוכלכת.

בתביעתו דורש התובע שהנתבעת תחזיר לו מחצית מדמי השכירות ששילם בגין התקופה שבה היה בנכס ושתשיב לו את המחאת הביטחון שנתן לה.

מעברו השני של המתרס, הנתבעת טוענת בכתב ההגנה ובתביעה שכנגד, כי התובע הוא זה שניסח את ההסכם וכי לא שונה בו דבר. לטענתה, המזגן והדוד היו עם כניסתו של התובע ליחידת הדיור תקינים ואילו התובע השאיר אחריו, כשיצא ממנה, מזגן מקולקל. כמו כן, היא טוענת שהוא הותיר את יחידת הדיור מוזנחת ומלוכלכת – דבר שאילץ אותה לממן מכיסה שיפוץ בעלות של 1,500 ₪. על פי הנתבעת, התובע אף הותיר אחריו חוב לחברת החשמל בסך של 370 ₪ וחוב לחברת הגז בסך של 130 ₪.

במהלך הדיון טענה הנתבעת בראשונה, כי התובע עזב את הנכס מאחר שמצא חלופה יותר קרובה, טובה או זולה.

הנתבעת תובעת בתביעה שכנגד בנוסף את יתרת דמי השכירות לפי ההסכם שבין הצדדים, בסך של 19,600 ₪.

שני הצדדים הוסיפו לתביעותיהם ראש נזק של עגמת נפש.

אציין, כי אין מחלוקת בין הצדדים שעל התובע לשלם את החוב לחברת החשמל, כפי שציין התובע עצמו בכתב התביעה.

הצדדים העידו בפניי. כמו כן, העידו אביו של התובע ובתה של הנתבעת. במהלך הדיון הציג התובע בפניי סרטון שצילם ובו נראים הוא ואביו יחד עם הנתבעת, בתה ובעלה.

עדויותיהם של הצדדים ומסמכי בי-דין שהוצגו בפניי הותירו בי רושם, כי אין מדובר בתביעת סרק, כעמדת הנתבעת. התרשמותי היא, והדברים התחזקו לנוכח הסרטון שהציג התובע במהלך הדיון, שלפחות נושא המזגן, שהינו עניין קריטי בארץ חמה כמו ישראל בכלל וביחידת דיור קטנה כמו זו נשוא התביעה בפרט, יכול לשמש עילה לסיום החוזה טרם המועד שנקבע בו. נושא המזגן עולה בצורה בולטת בסרטון. התובע, באמצעות אביו, לא הכחיש, כי הותקן מזגן חלון, אולם לטענתו, מזגן זה לא קירר. במהלך הסרטון פונה אביו של התובע לנתבעת ומזכיר לה, כי התחייבה בכתב להתקין מזגן אחר ועניין זה לא הוכחש על ידה. כמו כן, התרשמתי שעוד לפני מועד צילום הסרטון, התובע פנה לנתבעת מספר פעמים בעניין המזגן אולם הנושא לא טופל.

במהלך הדיון הוצגו בפניי תמונות מתוך יחידת הדיור נשוא התביעה ותמונות של החצר המובילה אליה. בתמונות נראה, כי בשני צידיה של הדרך המובילה ליחידת הדיור זרועה עשבייה וכי בחצר הפנימית של היחידה יש חול וניצבים בה מנועים של מזגנים, תנור וחפצים שונים המוצבים לצד חומת הבטון המקיפה אותה.

יחד עם זאת, אין להתעלם מהעובדה שככל הנראה, כך נראו היחידה והחצר כאשר התובע שכר את יחידת הדיור מהנתבעת, שזהו המצג שהוצג בפניו טרם כריתת החוזה ושבכל זאת, הוא ביכר לחתום על החוזה.

בשתיים מן התמונות שהוצגו בפניי מצולם חדר המקלחת ביחידת הדיור – באחת מהן מוצגת המקלחת עצמה ובשנייה מוצג הכיור. ניתן להתרשם מהתמונות, שצולמו בסמוך לעזיבת התובע את היחידה, שלא מדובר בהזנחה או במצב שמצריך שיפוץ, כפי שטוענת הנתבעת. בנוסף, הנתבעת לא הציגה בפני ביהמ"ש כל תמונה המאששת את טענתה, כי הייתה צריכה לשפץ ולנקות את המושכר בטרם השכירה את יחידת הדיור לשוכרים חדשים. כמו כן, היא לא צירפה לכתב ההגנה קבלה רלוונטית ליחידת הדיור נשוא התביעה, שמעידה על תשלום כלשהו עבור השיפוץ ו/או הניקיון של היחידה נשוא המחלוקת (לעניין זה ראוי לציין שהנתבעת משכירה במקום יחידות נוספות). כמו כן, יש לשים לב לעובדה שהתובע התגורר ביחידה ארבעה חודשים בלבד ולכן, ולאור התמונות שהוצגו בפניי, לא סביר שהותיר את הדירה מלוכלכת ומוזנחת כפי שטוענת הנתבעת.

מעברו השני של המתרס, התובע תובע, כאמור, מחצית מדמי השכירות ששילם, ואולם הוא נטש את היחידה ביולי 2011, מבלי שאפשר לנתבעת למצוא שוכר חלופי. בנסיבות אלה, היה עליו לעשות כן ולא להותיר את הנתבעת עם דירה ריקה שאין היא יכולה לקבל תשואה בגינה. התובע טען אמנם, כי הנכס אוכלס מיידית לאחר עזיבתו את המושכר והסתמך לשם כך, בין היתר, על אמרת הנתבעת בסרטון לפיה כבר יש לה שוכר חלופי, אולם לא הוכיח זאת. התרשמותי היא שדבריה הללו של הנתבעת נאמרו בעידנא דריתחא. כמו כן, במועד בו צולם הסרטון, הסמוך למועד שבו התובע נטש את יחידת הדיור, הנתבעת לא ידעה בוודאות שהוא עומד לעשות כן.

הנתבעת טוענת, כי על התובע לשלם את חשבון הגז ששילמה בגין תקופת שהותו במושכר, אולם, אף אם טענתה נכונה, לא צירפה קבלה המוכיחה את התשלום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ