אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' אטאלה ואח'

מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי נ' אטאלה ואח'

תאריך פרסום : 16/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
6030-08
17/06/2012
בפני השופט:
דרורה בית אור

- נגד -
התובע:
מ.י. פרקליטות מחוז דרום-פלילי
הנתבע:
1. דניאל אטאלה- בעצמו
2. בן אמסילי- בעצמו

גזר-דין

פרוטוקול

הערת בית המשפט:

בהעדרה של כב' השופטת בית-אור, גזר הדין נמסר לצדדים ע"י כב' השופטת שרה חביב.

גזר דין

1.הנאשמים הורשעו עפ"י הודאתם בהסדר טיעון בעבירות של קשירת קשר לפשע לפי סעיף 499 (א) (1) לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן:"החוק"), גניבה בידי מורשה, עבירות רבות לפי סעיף 393 לחוק, מתן שוחד, עבירות רבות, לפי סעיף 291 לחוק, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, עבירות רבות לפי סעיף 415 סיפא לחוק, רישום כוזב במסמכי תאגיד , עבירות רבות לפי סעיף 423 לחוק.

2.מדובר בעבירות שבוצעו ע"י הנאשמים במסגרת קשר שנקשר בין הנאשמים לבין אחרים, להטות את ספירת הבקבוקים, הפחיות, השקיות והמיכלים שניתן לקבל עבורם החזר פיקדון (להלן:"המיכלים/הבקבוקים"). מדובר במיכלים שהועברו לתאגיד אל"ה (תאגיד איסוף מיכלי משקה בע"מ), בהתאם לחוק הפיקדון על מיכלי משקה תשנ"ט – 1999 (להלן:"חוק הפיקדון).

3.עסקינן בפרשייה מורכבת ומסועפת במהלכה קיבלו הנאשמים, במרמה, כספים על מנת שיסייעו בהטיית ספירת בקבוקי המחזור. הנאשם 1 עבד כנהג בחברת פרידנזון שירותים לוגיסטיים הובלה, פרוייקטים בתעשייה בע"מ (להלן: "חברת פרידנזון") בין התאריכים 10.8.06 ועד ל - 3.7.07. נאשם 2 עבד כעוזר נהג בחברת פרידנזון בין התאריכים 17.8.04 – 3.7.07. במועדים הרלוונטיים לכתב האישום עבד נאשם 2 כעוזר נהג של נאשם 1 במשאית בה נהג נאשם 1.

4.על פי כתב האישום, אל"ה מספקת ללקוחותיה שירותי איסוף בקבוקים, בין היתר, באמצעות שתי חברות הובלה, חברת פרידנזון הנ"ל וחברת נועה. על הלקוח או מי מטעמו ונהג חברת הובלה לספור את מספר השקיות המועמסות של משאית הובלה, למלא תעודת משלוח ולפרט בה את מספר השקיות מכל סוג ומספר הבקבוקים והפחיות שהועמסו על המשאית (להלן: "תעודת המשלוח"). על פי נהלי אל"ה מותר להעמיס על המשאית שקיות מלאות בלבד. הנהג אחראי לשמור על שקיות הבקבוקים והפחיות שהועמסו על המשאית והופקדו אצלו ולמסור אותן לאל"ה למיחזור.

5.על פי כתב האישום במסגרת הונאת תאגיד אל"ה קשרו שלומי ביטון (להלן: "שלומי") ושונטל ביטון (להלן: "שונטל") קשר בדרכים שונות עם חלק מהנהגים, שעבדו בחברות ההובלה וביניהם הנאשמים. במסגרת הקשר סוכם שהנהגים ישתתפו ברישום תעודות משלוח כוזבות תמורת תשלום כספי וייכנסו במודע לאתר המיחזור, כשבמשאיתם מספר קטן יותר של שקיות, בקבוקים ופחיות מהרשום בתעודת המשלוח (להלן: "חוסר") כל זאת, כדי שהלקוחות יקבלו במרמה ובנסיבות מחמירות החזר דמי פיקדון ובונוסים שאינם מגיעים להם והנהגים יפיקו רווח כספי מהמרמה. סכום התשלום לנהגים נקבע על פי מספר השקיות, הבקבוקים והפחיות שהוספו בכזב לתעודות המשלוח.

6.הנאשמים, בין התאריכים 26.3.07 ועד ל 18.4.07 וכן בין התאריכים 25.6.07 ועד 2.7.07 מדי יום, לעתים מספר פעמים ביום, גנבו מתוך המשאיות בהן נהגו שקיות של בקבוקי פלסטיק ושל בקבוקי זכוכית, מסרו אותן לשלומי או לשונטל או למי מטעמם ויצרו חוסר במשאיות, לעומת הרישום בתעודות המשלוח. כמו כן, שילמו הנאשמים לשלומי ולשונטל את חלקם בדמי השוחד לבקרים, על מנת שיוכלו להכנס לאתר המחזור מבלי להתפס עם החוסר שיצרו על ידי הגניבה.

7.על פי כתב האישום, ערכו שלומי ושונטל התחשבנות עם הנאשמים, קיזזו לנאשמים את דמי השוחד, שהיה עליהם לשלם מהסכום שהיה עליהם לקבל מהם תמורת הבקבוקים והפחיות הגנובים, ומדי מספר ימים שילמו לנאשמים את ההפרש. בסך הכול קיבלו הנאשמים משלומי ושונטל במשותף 20,506 ₪ עבור הבקבוקים והפחיות הגנובים. הנאשמים התחלקו בסכום זה ביניהם באופן שווה. הנסיבות המחמירות מתבטאות בסכומי הכסף, שהתקבלו במרמה, בשיטתיות, במספר הגדול של האנשים המעורבים במרמה, במצגי השווא והרישום הכוזב בתעודות המשלוח ובמסמכי התאגיד.

8.הנאשמים הודו במיוחס להם, במסגרת הסדר טיעון. הוסכם כי הנאשמים ישלחו לשירות המבחן לקבלת תסקיר לעניין העונש וכן יופנו לממונה על עבודות שירות לבחון את כשירותם לבצע מאסר בעבודות שירות. הוסכם כי המאשימה תגביל את טיעוניה להשתת עונש מאסר בן 6 חודשים שירוצה בעבודות שירות, בכפוף לקבלת חוות דעת חיובית של הממונה. כמו כן הוסכם כי יושת על כל אחד מהנאשמים מאסר על תנאי וכן קנס כספי בן 5,000 ₪ שיחולק ל - 20 תשלומים חודשיים, כשהתשלום הראשון יחל לאחר תום ביצוע עבודות השירות, אם יוטלו כאלו, או לחילופין מיום מתן גזר הדין.

תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 1:

9.מדובר בנאשם בן 29, יליד אתיופיה, נשוי ואב לילד בן שנתיים ולתינוקת. שירת בצבא שירות צבאי מלא בחיל התותחנים ולאחר שחרורו עבד כנהג.

10.בהתייחסות לעבירות לקח הנאשם אחריות והביע חרטה כנה. לדבריו, במהלך עבודתו בחברת פרידנזון הופעל עליו לחץ על ידי העוזר שלו, נאשם 2 וכן על ידי שלומי לשתף פעולה במעשה המרמה והוא הסכים כאשר חש מאויים ולא הצליח לעמוד בלחצים.

11.שירות המבחן מתרשם כי מדובר בבחור צעיר שחווה תחושות של אובדן ונטישה החל באביו שנרצח, בהיותו ילד, דרך חוויות שחווה במסע לסודן והעלייה לארץ. על אף חוויות קשות אלו מצא את הכוחות להימנע מלהסתבך בפלילים, לבנות אורח חיים נורמטיבי ללא דפוסי חשיבה עבריינים. לאור זאת ממליץ שירות המבחן להשית על הנאשם מאסר שירוצה בעבודות שירות ומאסר מותנה.

תסקיר שירות המבחן בעניינו של נאשם 2:

12.הנאשם בן 35, נשוי בשנית, אב ל - 3 ילדים מנישואיו הנוכחיים ולשני ילדים מנישואיו הקודמים. שירות המבחן מתרשם כי מדובר באדם בעל יכולת ביטוי דלה וקושי להתבוננות עצמית והעמקה, נוטה להשליך האחריות לקשייו על אחרים.

13.אשר לעבירות המיוחסות לו סיפר הנאשם לשירות המבחן כי מעורבותו הסתכמה בעיקר בכך שידע על ההתנהלות הפלילית וקיבל תשלום כספי על כך. שירות המבחן מתרשם כי הנאשם מפחית מחומרת מעשיו, וכי עמדתו זו מבטאת את התנהלותו ועמדותיו בתחומי חייו השונים. שירות המבחן ממליץ להשית על הנאשם מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות, מאסר מותנה וקנס.

14.יצויין כי שני הנאשמים נמצאו כשרים על ידי הממונה לעבודות שירות לבצע מאסר בעבודות שירות.

15.לנאשם 1 אין הרשעות בעברו. לנאשם 2 הרשעות בעברו בעבירות של אלימות במשפחה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ