אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. משטרת נצרת - תביעות מרחב עמקים נ' גבן

מ.י. משטרת נצרת - תביעות מרחב עמקים נ' גבן

תאריך פרסום : 27/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נצרת
2343-07
26/04/2010
בפני השופט:
כרמלה רוטפלד-האפט

- נגד -
התובע:
מ.י. משטרת נצרת - תביעות מרחב עמקים
הנתבע:
עלי גבן
גזר-דין

גזר דין

1.הנאשם הורשע על פי הודאתו (עוד ביום 15.05.08) בביצוע עבירות של החזקת נשק שלא כדין והחזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית. כך לאחר שהודה כי בתאריך 28.06.06 ובחיפוש שנערך בביתו, נמצא כי החזיק ברשותו שלא כדין סם מסוכן מסוג קנבוס במשקל 15.52 גרם, סם מסוכן מסוג חשיש במשקל של 1.96 גרם ו- 47 כדורי נשק בקוטר 9 מ"מ.

הצדדים הסכימו ביניהם כי קודם לגזירת דינו של הנאשם יתקבל בעניינו תסקיר של שירות המבחן. עם זאת הובהר כי בסופו של יום יוכלו לטעון לעניין עונשו של הנאשם, איש איש כפי הבנתו.

2.בהמשך למתואר וביום 04.09.09, הורשע הנאשם על פי הודאתו בביצוע עבירות נוספות של החזקת סם לצריכה עצמית, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וגניבה. כך לאחר שביקש להודות ולצרף 4 תיקים נוספים אשר היו תלויים ועומדים כנגדו וכפי המפורט ברשימה מ/1 (עבירות אלה בוצעו בינואר 2006, אוקטובר 2006, נובמבר 2006 ויולי 2007).

3.בתוך כך הוגשו בעניינו של הנאשם תסקירים מספר לעניין עונשו. תסקירים אלה (תסקירים מיום 10.08.08, 25.11.08, 20.01.09, 01.06.09, 14.10.09, 01.03.10) העלו כי הנאשם, כיום בן 29, גרוש ללא ילדים, המתגורר בבית הוריו, אשר עובר לראשית ההליכים בעניינו עבד בצורה מסודרת לפרנסתו כמפעיל מכונת ניסור בטון. התסקיר העלה עוד כי בהשכלתו הינו בוגר 10 שנות לימוד וכי עזב את ספסל הלימודים ללא סיבה מיוחדת ועל אף שנחשב תלמיד טוב וממושמע (בעניין זה טען עם זאת כי אינו בקיא בקריאה וכתיבה והשירות מצא את הסבריו תמוהים; קבע כי ניכר ניתוק רגשי והעריך כי יתכן ומקורו בחוויות טראומטיות מתקופה זו). לאחר האמור השתלב במעגל העבודה, אך גם היה מעורב בפלילים, בעבירות סמים ואלימות במשפחה (בעניין אחרון זה הוברר כי אולץ בלחץ משפחתו לשאת קטינה ממשפחתו המורחבת לאחר שהואשם בהדחתה לסמים ובניגוד לרצונו. הנאשם טען כי היכה אותה על מנת שתתבע גירושיהם).

שירות המבחן התרשם מן הנאשם כבחור ילדותי, מורכב, בעל דפוסים אנטי סוציאליים ועבריינים, המשתמש בתקשורת עבריינית, סמים, אלכוהול ואלימות. עם זאת נרשמה משאלתו להשתלב במסגרת לגמילה מסמים מתוך תקווה לסיים את אורח חייו הבעייתי. אותה עת נמנע שירות המבחן מהמלצה בעניינו בשל ההערכה כי יתכן וחסר הכוחות הנדרשים לשם כך, אך הובהר כי ללא גבול חיצוני, מוחשי ומשמעותי, ימשיך הנאשם להשתמש בסמים ולבצע עבירות פליליות.

בהמשך למתואר ולאחר שראיתי להמשיך המעקב אחר הנאשם העלה תסקיר מיום 25.11.08 כי הנאשם פנה, בסמוך לאחר האמור, להליך טיפולי באשפוזית וכי הוא נמצא בשלב קבלה לקהילת "אילנות". שירות המבחן המליץ, בנסיבות, לאפשר המשך מעקב אחר תהליך זה.

תסקיר מיום 20.01.09 שניתן בהמשך לאמור העלה כי הנאשם שוהה בקהילת "אילנות" מאז יום 05.10.08 אך כי בניגוד למצופה ממנו נמצא עדיין בתפקוד ברמה הפיזית, ומשמע עושה את המוטל עליו ללא חריגות, אך ברמה הרגשית עדיין מתקשה לשתף והינו מופנם וסגור. התרשמות הגורמים המטפלים הייתה כי הנאשם אינו מחובר רגשית לבעיית התמכרותו לסמים ומתקשה לקחת אחריות על כך. נוכח האמור הועלה חשש כי הנאשם ימשיך לשהות בקהילה כאשר הטיפול עובר "לידו" ולא דרכו, בעוד איננו מתעמת עם קושי ואיננו מקבל הזדמנות ללמוד על עצמו בשעת משבר. כך או אחרת ובשים לב לגורמים נוספים ששירות המבחן חשב שיתכן שהם העומדים בבסיס התנהלותו, הומלץ על דחיית הדיון פעם נוספת, לשם המשך מעקב.

תסקיר נוסף (תסקיר מיום 01.06.09) העלה כי הנאשם התמיד בתהליך הטיפולי בקהילת "אילנות" וכי הוא עושה את המוטל עליו ואף מעבר לכך. לא רק זאת אלא שצוין כי הוא מחויב מאוד לעשייה בקהילה, מכבד סמכות ומשתלב בה מבחינה חברתית, כך שהוא מהווה חבר שניתן לסמוך עליו. עם זאת הובעה ההתרשמות כי הנאשם עדיין מתקשה ביכולת האסרטיבית וביכולת לשתף בפן הרגשי. בעניין זה צוין כי מדובר בעולם טיפולי שהיה זר לו עד כה ושעל כן הוא נמצא רק בתחילתו של הליך שינוי. נוכח שיתוף הפעולה שלו מחד ומאידך נוכח התקדמותו האיטית, הומלץ על המשך מעקב.

תסקיר נוסף (תסקיר מיום 14.10.09) העלה כי הנאשם ממשיך לשתף פעולה מן הבחינה התפקודית תעסוקתית וכי גם בחלק של השיתוף הרגשי חל שיפור משמעותי. הובהר כי הנאשם אהוד מאוד בקרב חברי הקהילה וכי רחש לעצמו רשת חברתית משמעותית ואף הפך לדמות משמעותית במקום תוך שהוא משמש דוגמא חיובית למטופלים הצעירים ממנו (צעירים מבחינת זמן שהותם בקהילה). צוין עוד כי הנאשם בולט ברצינותו הרבה, בשקט שלו, בקור הרוח שמגלה וביכולתו לעמוד בתנאי לחץ. בתוך כך נמסר כי הנאשם נמצא כבר בשלב ג' של ההליך הטיפולי וטרם מעבר להוסטל. אשר על כן צוין כי עובד בצורה מסודרת, כחלק מן ההליך הטיפולי ומרוצה מאוד ממקום עבודתו (סופרמרקט "יד יצחק" בכפר סבא). נוכח האמור הומלץ לסיים ההליך המשפטי בעניינו של הנאשם, בצו מבחן למשך 18 חודשים מהלכו יעקוב שירות המבחן אחר המשך התקדמותו בהליך הטיפולי. כמו כן הומלץ להשית צו של"צ בהיקף 220 שעות.

חרף האמור מצאתי להמשיך עוד ולעקוב אחר התהליך הטיפולי שעובר הנאשם וזאת עד סיום הטיפול בהוסטל.

נוכח האמור הוגש בעניינו של הנאשם תסקיר אחרון ביום 01.03.10 אשר העלה קשייו של הנאשם, מהלך השתלבותו בהוסטל. הנאשם התקשה ליצור קשר ולהתקדם עם מדריך ההוסטל וחש כי אין לו למי לפנות מבחינת הצוות הטיפולי; המדריך עצמו הבהיר כי הנאשם מתקשה לשתף ברגשותיו ונחווה כפסיבי בעבודה הטיפולית קבוצתית. עם זאת הובהר כי הנאשם ממשיך לשמר קשרים חברתיים מקדמים עם מטופלי ההוסטל האחרים.

סיכומו של דבר, קובע שירות המבחן כי נקודות החוזק של הנאשם טמונות ביכולתו לשמירה על מסגרת עבודה והתנהלות כללית, בעוד שנקודות החולשה עניינן בנטייתו לריצוי ובקשייו לשדר עמדה אסרטיבית. נמסר עם זאת כי הנאשם מזהה את נקודות החולשה ומסכים כי הדבר דורש עבודה כדי למנוע מוקד בעייתי שיגרור אותו חזרה לביצוע עבירות.

מכל מקום ולאור התהליך הממושך והאינטנסיבי שעשה הנאשם, לרבות ההתרשמות מנכונותו לשמור על שינוי הדרך, חזר שירות המבחן על המלצתו להשית על הנאשם צו מבחן למשך 18 חודשים ולהוסיף עליו צו של"צ בהיקף 220 שעות.

4.לאחר האמור ביקש ב"כ המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל ארוך ומרתיע, להפעיל במצטבר מאסרים מותנים, להשית מאסר על תנאי מרתיע, פסילת רישיון נהיגה בפועל ועל תנאי, לחלט ערבות ולהוסיף עליהם קנס ופיצוי לאחד המתלוננים. לתימוכין הבהיר כי כנגד הנאשם מאסר על תנאי חב הפעלה בן 6 חודשים ושני מאסרים מותנים נוספים ברי הפעלה בני 3 חודשים כל אחד. עוד עמד על חומרת העבירות נשוא הרשעתו ומצא שלילה בתסקירים שהוגשו בעניינו. בעניין זה טען כי התנהלותו הלא יציבה של הנאשם מלמדת שכניסתו להליך הגמילה נועדה אך ורק לנסות להתחמק מהעונש הצפוי והראוי לו.

5.מנגד ביקש הסנגור לקבל המלצות שירות המבחן במלואן. בעניין זה הבהיר כי הנאשם גייס את הכוחות שנדרשו לו על מנת להתמיד בתהליך הטיפולי, מתוך עצמו בלבד וללא עזרת בני משפחתו. מעבר לכך הוסיף והדגיש כי מדובר בתהליך חיובי, אשר הגם שהוא משקף קשיים של הנאשם, מלמד מתוכו על התקדמותו והתמדתו. עוד הדגיש כי העבירות נשוא הרשעתו של הנאשם, כולן, עניינן במעשים שביצע מהלך תקופה של חודשים ספורים, לפני 4 שנים וקודם לתהליך הטיפולי הארוך אותו השלים מהלך הדיון כאן.

הנאשם מצידו הודה על הזכות שניתנה לו והבהיר כי בתחילת התהליך הטיפולי היה מבולבל ולא ידע מה יעשה אך בהמשך הבין כי החיים שחי לא היו חיים וכי 13 – 14 שנים שהיה שקוע בשימוש בסם, לא חי למעשה. על האמור הוסיף כי יצא למקום אחר והדגיש כי עליו להמשיך בטיפול שעדיין לא נגמר.

6.אין חולק כי למעשיו של הנאשם נודעת חומרה רבה, הן לכשעצמם והן בהצטברותם זה לזה. עם זאת יש לזכור כי אכן מדובר בעבירות אשר בוצעו החל בשנת 2006 ועד מחצית 2007, קודם להשתלבותו של הנאשם בהליך הטיפולי, מהלך הדיון שבפני.

יש להדגיש כי לאחר האמור, נבחן הנאשם משך תקופה ממושכת, לעת הזו בת שנתיים ימים, וכי השכיל מהלכה להתמיד בתהליך טיפולי, את סיכוייו, לא למותר לציין, העריך שירות המבחן, בתחילה, כנמוכים, לאחר שנקבע כי "יתכן וחסר הכוחות הנדרשים לשם כך". מהלכו של תהליך זה, אכן באו לידי ביטוי קשייו של הנאשם, בשים לב למאפייני אישיותו ולתבנית נוף מולדתו. עם זאת הנאשם המשיך בתהליך חרף הקשיים והתקדם בו כל העת, גם אם בצעדים מדודים.

7.נוכח האמור וגם אם החל הנאשם בתהליך זה, כעמדת ב"כ המאשימה על מנת לנסות ולהתחמק מן העונש הצפוי לו, הרי ברי שאין זו נקודת הכובד כעת, באשר השינוי שעבר הנאשם, אמיתי ומשמעותי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ