אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות שרון - פלילי נ' ללוש ואח'

מ.י. לשכת תביעות שרון - פלילי נ' ללוש ואח'

תאריך פרסום : 13/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום נתניה
4207-08
22/06/2010
בפני השופט:
חגי טרסי

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות שרון - פלילי
הנתבע:
1. אלי ללוש – בעצמו וע"י ב"כ עו"ד רוזנטל
2. אסף חדד – ראה פרוטוקול נפרד

גזר-דין

גזר דין לנאשם 1

כתב האישום:

הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן בו יוחסו לו עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון לקבלת דבר במרמה ושימוש ברכב ללא רשות. על פי עובדות כתב האישום המתוקן, קשר הנאשם קשר, ביום 11.10.08, עם הנאשם 2 ועם אדם נוסף המכונה "איסי", לבצע עבירה פלילית, ולקבל במרמה כספים, עבור משאית שהייתה בחזקתו מכח עבודתו בחברה לשיווק מזון. במועד הנ"ל, הגיע הנאשם 2 לביתו של הנאשם ולאחר מכן שוחח עם איסי על מנת שיאתר אדם שיוכל "לטפל" במשאית. למחרת, הודיע איסי שישנו אדם ממוצא ערבי "שיכול לטפל בעניין", ובעקבות זאת נפגשו הנאשמים ואיסי באותו ערב, ונסעו לכיווון קלנסואה, כשאיסי מוביל ברכב אחר ואילו הנאשם נוהג מאחוריו במשאית, כשהנאשם 2 לצידו. בסמוך לתחנת הדלק בקלנסואה התחלפו בנהיגה, איסי נכנס למשאית ונהג בה לכיוון טייבה, כשהנאשמים ממתינים לו באזור קלנסואה, ובסמוך לטייבה מסר את המשאית לשני תושבי טייבה, על מנת שיעבירוה לשטחי הרשות הפלשתינאית, בהתאם לתיאום המוקדם ביניהם. לאחר כשעה הודיע איסי כי התעוררה בעיה בהעברת המשאית במחסום 407 וכי יהיה על הנאשם להציג את תעודת הזהות שלו, על מנת לשחרר המשאית ולאפשר העברתה לשטחי הרשות. לצורך זה, התלווה הנאשם לאיסי ולאדם נוסף, ויחד נסעו למחסום 407, שם נעצרו והועברו לתחנת המשטרה. על פי המפורט בכתב האישום, עבור העברת המשאית לשטחים היו הנאשמים צפויים לקבל במרמה 9,000 ₪, שהיו אמורים להתחלק ביניהם.

תסקיר שירות המבחן:

בעניינו של הנאשם הוגש תסקיר מטעם שירות המבחן, ממנו עולה כי מדובר באדם כבן 31, נשוי ואב לשלושה ילדים קטנים, אשר אין לחובתו רישומים פליליים נוספים כלשהם. הנאשם עובד מזה מספר שנים כנהג חלוקה במקום עבודה קבוע, אשר המשיך להעסיקו גם לאחר שנחשפה מעורבותו באירועים המפורטים בכתב האישום. בתסקיר מפורטות בהרחבה נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של הנאשם, אשר אין מקום לפרטן מפאת צנעת הפרט. אציין אך כי הנאשם מתמודד בתקופה האחרונה עם קשיים במישורים רבים, וביניהם בתחום המשפחתי, הרפואי והכלכלי.

על פי האמור בתסקיר, הודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו אך הסביר כי הרקע לאירועים היה שונה וכי למעשה איבד שליטה על האירועים, לאחר שנענה להצעת שותפו לביצוע העבירות להעביר את המשאית לתיקון בשטחים, על מנת לחסוך בעלויות, בשל נזק שנגרם למשאית בתאונת דרכים. למרות עמדתו המטשטשת התרשם שירות המבחן כי הנאשם מבין את חומרת התנהגותו והפיק את הלקחים הדרושים. כמו כן שילם מחירים כלכליים ורגשיים בגין מעורבותו במעשים.

קצינת המבחן התרשמה כי הנאשם זקוק למערכת תמיכה מכילה ומכוונת, אך הנאשם ביטא רצון להתמקד בעבודתו ובשיפור מצבו הכלכלי, וכככל הנראה אינו פנוי כיום לבדיקה מעמיקה של דפוסי חשיבתו והתנהגותו. המדובר באדם צעיר אשר מתמודד בדרך כלל עם קשייו באורח תקין ונורמטיבי ואינו בעל דפוסי התנהגות וחשיבה עבריניים. העבירות שביצע מהוות ביטוי למצב לחץ משמעותי שחווה, כאשר לא הפעיל שיקול דעת ופעל בפזיזות, ביחד עם שותפו לעבירה. בנסיבות אלה, לאחר שהנאשם לא ביטא כל רצון לבדיקה מעמיקה של התנהגותו, נמנע שירות המבחן ממתן המלצה טיפולית, אך ציין את חששו של הנאשם כי ענישה קונקרטית בדמות עבודות שירות או של"צ, תפגע קשות בפרנסתו ובפרנסת בני משפחתו התלויים בו.

תמצית טיעוני הצדדים:

ב"כ המאשימה הדגישה בטיעוניה את חומרת העבירות ואת העובדה כי מדובר בהתארגנות שכללה מספר משתתפים, אשר פעלו בשיתוף ובתחכום, במטרה לגרוף סכום כסף נאה. מעשים כגון אלה מחייבים בדרך כלל הטלת עונש מאסר מאחורי סורג ובריח, וגם אם יילקחו בחשבון העבר הנקי, התסקיר החיובי והתיקון המשמעותי בכתב האישום, הרי שלכל היותר יש בהם כדי להצדיק הקלה בדמות מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי וקנס כספי משמעותי.

מנגד ביקש הסנגור המלומד להמנע מהטלת כל מרכיב של מאסר בפועל. ב"כ הנאשם הפנה למפורט בתסקיר שירות המבחן, לנסיבותיו האישיות הקשות של הנאשם, למסמכים רפואיים שהוגשו מטעמו בנוגע למצב בריאותו ולמצבה של אמו ולעמדת מעסיקו, אשר בחר להמשיך לתת בו אמון. המעסיק אף התייצב בפני והעיד כי הנאשם עובד לשביעות רצונו וכי מדובר בעובד נאמן המוחזק בעיני המעביד כאדם אמין.

עוד הפנה הסנגור לגזר הדין שניתן בעניינם של חלק מהמעורבים האחרים בפרשה, אשר במסגרתו נדונו למאסר ע"ת וקנס בלבד ואף הוארך תוקפו של מאסר על תנאי שהיה תלוי ועומד נגד אחד מהם. לצד זאת יש לציין כי מאותו גזר דין עולה כי על איסי, אחד משותפיו הבכירים של הנאשם לביצוע העבירות, הוטל עונש של 3 חודשי מאסר לריצוי בעבודות שירות, לצד מאסר על תנאי וקנס בסך 6,000 ₪.

ב"כ הנאשם חזר בטיעוניו על גרסת הנאשם, כפי שהובאה גם בפני שירות המבחן, לפיה בסך הכל ביקש לתקן את המשאית בעקבות נזק שנגרם לה, התפתה לעשות כן בשטח הרשות על מנת לחסוך בעלויות וכך יצאו הדברים משליטתו. כמו כן ציין כי פיצה את מעבידו בגין סחורה שהייתה על המשאית ונגנבה במהלך המעשים המפורטים בכתב האישום. בנסיבות אלה ביקש הסנגור שלא להטיל על הנאשם ענישה כספית נוספת ולהמנע מהשתת עונש מאסר, אשר יוביל לפיטוריו של הנאשם ולנטל כבד עליו ועל בני משפחתו.

לבסוף הביע אף הנאשם עצמו את חרטתו המלאה, טען כי לא התכוון לבצע עבירה פלילית וכי לו היה צופה מראש את ההשתלשלות היה נמנע מלכתחילה מכל מעורבות במעשים. עוד ביקש הנאשם לאפשר לו להמשיך לפרנס את משפחתו בכבוד.

דיון והכרעה:

לא ניתן לקבל את טענותיהם העובדתיות המקלות של הנאשם ושל בא כוחו, ככל שהם עומדים בסתירה לעובדות המפורטות בכתב האישום המתוקן, בהם הודה הנאשם והורשע על פי הודאתו. כתב האישום אמנם תוקן באופן משמעותי ונמחקה ממנו העבירה של ניסיון גניבת רכב, אך עובדות כתב האישום המתוקן מגוללות עדיין פרשה חמורה ביותר, במסגרתה חברו יחדיו מספר גורמים על מנת להעביר את המשאית לשטחים בעבור בצע כסף.

גם אם לא יזם את המעשים ולא היה זה שתיאם את מהלך האירועים ועמד בראש המארגנים והמבצעים של העבירות, הרי שחלקו של הנאשם במעשים משמעותי ביותר, שהרי הוא זה שהחזיק במשאית ושלט בנעשה בה, ואלמלא בחר לשתף פעולה עם שותפיו, ברי כי לא היו מסוגלים להוציא אל הפועל את כוונותיהם הרעות.

מעבידו של הנאשם הפקיד בידיו את המשאית מתוך אמון מלא בו ובפועלו, והנאשם בגד באמון זה ונטל חלק משמעותי בשרשרת של מעשים, אשר נועדו להוביל אל מצב בו ניטלת המשאית מידי בעליה החוקיים ואינה מוחזרת אליהם עוד, תוך גרימת מה שצפוי היה להיות נזק משמעותי ביותר. אמנם מעבידו של הנאשם בחר למחול לו והוא ממשיך לתת בו אמון גם היום, ובהחלט ייתכן כי כיום קטן מאד החשש כי הנאשם ישוב על מעשיו, וזאת לאור הלקח שלמד, אך אין בכך כדי לאיין את ההכרח להטיל על הנאשם עונש אשר יהלום את חומרת מעשיו.

עוד יש לציין כי מעשים כגון אלה שבאו לידי ביטוי בכתב האישום הנוכחי הנם מעשים חמורים וקשים, אשר הפכו נפוצים למדי בעת האחרונה, וגורמים נזקים של ממש לציבור הישראלי בכללותו. גם אלמנט זה מחייב ענישה ממשית ומרתיעה.

אינני מקל ראש כלל וכלל בקשיים עמם מתמודד הנאשם ואין לי ספק כי הטלת עונש מאסר, ולו בעבודות שירות, תפגע באופן ממשי בו ובאופן עקיף גם בבני משפחתו, אך אין מכך מנוס ואין לנאשם להלין אלא על עצמו בהקשר זה. גם העונשים שהוטלו על חלק מהמעורבים האחרים מובילים למסקנה דומה, לאחר שאיסי למשל, נדון במסגרת הסדר טעון בו הייתה עתירה משותפת לעונש, לשלושה חודשי מאסר בעבודות שירות, זאת בעוד חלקו של הנאשם שלפני אינו יכול להחשב כקטן יותר, לנוכח העובדה כי הוא היה בעל השליטה במשאית.

תסקיר שירות המבחן אכן חיובי, גם אם נמנע הנאשם, למרבה הצער, משיתוף פעולה באפיק הטיפולי. אף על פי כן, אין באמור בתסקיר כדי להצדיק הקלה עם הנאשם מעבר להקלה שבאה לידי ביטוי בעצם עתירת התביעה למאסר שירוצה בעבודות שירות ולא מאחורי סורג ובריח. נסיבותיו האישיות, כמו גם הקשיים הכלכליים, יבואו לידי ביטוי בהטלת קנס נמוך מזה שהיה ראוי להטיל עליו בנסיבות רגילות ומזה שאף הוטל בפועל על כמה משותפיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ