אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' דהן

מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע נ' דהן

תאריך פרסום : 12/03/2010 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום באר שבע
3952-05
25/02/2010
בפני השופט:
ג'ורג אמוראי

- נגד -
התובע:
מ.י. לשכת תביעות מרחב נגב - באר שבע
הנתבע:
אבי דהן
גזר-דין

גזר דין

הנאשם בגיל 34, רווק, מכור לסמים, הורשע עפ"י הודאתו בביצוע עבירות של קשירת קשר לפשע {ס' 499 (א) (1) לחוק העונשין}, הונאה בנסיבות מחמירות – 4 עבירות{ס' 17 סיפא לחוק כרטיסי חיוב}, והחזקת ציוד לזיוף כרטיס חיוב {ס' 18 לחוק כרטיסי חיוב}.

עפ"י עובדות כתב האישום, בתאריך 15/07/04 קשר הנאשם קשר עם אחר שזהותו אינה ידועה למאשימה, במסגרתו סיפק האחר לנאשם מכשיר לקריאת נתוני כרטיסי חיוב. הנאשם בהיותו עובד בחנות בקניון התחייב להעתיק נתונים עבור האחר בתמורה לכסף וזאת כדי שהאחר יזייף כרטיסי

חיוב. בתאריך 5/07/04 העתיק הנאשם כרטיס חיוב השייך לע.ת 4. בתאריך 7/07/04 העתיק הנאשם כרטיס חיוב השייך לגב' סואד אבו סיאם. בתאריך 8/07/04 העתיק הנאשם כרטיס חיוב השייך לגב' בת אל וסקר. בתאריך 12/07/04 העתיק הנאשם כרטיס חיוב השייך לגב' נוגה שחר. הנתונים של הכרטיסים דלעיל, הועברו לאחר אשר זייף הכרטיסים והשתמש בכרטיסים מזויפים שלא כדין. ובתאריך 15/07/04 בחנות בקניון הנגב החזיק הנאשם במכשיר שפתיים אשר משמש לזיוף כרטיסי חיוב, ללא הסכמת המנפיק ושלא כדין. במעמד הנ"ל נאגרו בתוך המכשיר נתונים של 31 כרטיסי חיוב.

תסקירי שירות המבחן נמנעו מהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם. בתסקירים פירוט אודות נסיבותיו האישיות והמשפחתיות, פטירת אביו והעדר דמות הורית מכוונת מציבת גבולות. כמו כן, פירוט אודות הרקע למעורבותו בפלילים, התמכרותו לסמים מגיל צעיר וקשייו להשתלב במסגרות טיפוליות. הנאשם ניתק וחידש הקשר עם שירות המבחן, לא התייצב לפגישות ולבדיקות שתן שנקבעו לו וסירב להשתלב במסגרת טיפולית. שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו מודע לבעיית התמכרותו ותופס עצמו כנורמטיבי ללא בעייתיות בתחומי חייו. בנוגע לעבירה הודה בביצועה ולדבריו בוצעה על רקע שימוש אינטנסיבי בסמים והזדקקותו לכסף לצורך מימונם. שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו מגלה אמפטיה כלפי הנפגעים ובעל העסק, שהינו בן הדוד שלו. שירות המבחן העריך בתסקירו מיום 21/08/07 כי מאסר בפועל עלול לדרדר את מצבו ולחשוף אותו לחברה שולית. את נימוקיו להעדר המלצה תמך שירות המבחן בכך שהנאשם אינו בשל להתערבות טיפולית, תוך שהוא מציין כי אין אפשרות להמליץ על עונש בדרך של צו שירות או עבודות שירות, לנוכח חומרת העבירות ושימושו בסמים.

הנאשם ניתק קשר עם סנגורו, לא התייצב למס' דיונים שנקבעו לטיעונים לעונש, הובא בצווי הבאה ובית המשפט הורה על מעצרו בשל התחמקותו מהליכי שפיטה ולשחרורו בכפוף להפקדת 5,000 ₪ במזומן להבטחת התייצבותו.

במסגרת הטיעונים לעונש, עתרה המאשימה להשית על הנאשם מאסר בפועל, מאסר מותנה, קנס כספי גבוה ולהורות על חילוט המוצג והעברתו לחברת האשראי. בטיעוניה הפנו באי כוחה לחומרת העבירות, עבירות כלכליות, לנסיבות ביצוען, לעברו הפלילי של הנאשם בעבירות רכוש ואלימות. בנוסף הפנו להעדר נכונות מצד הנאשם להשתלב במסגרת טיפולית, סירובו ליתן בדיקות שתן, המשך השימוש בסמים והעדר המלצה טיפולית בעניינו. באשר להערכת שירות המבחן ביחס למאסר בפועל, טענה המאשימה כי הנאשם נמנע מלמסור בדיקות שתן, בחר בדרך העבריינית כך שלא ברור מדוע מאסר יחמיר את מצבו.

מנגד, באי כוח הנאשם עתרו להשית על הנאשם עונש צופה פני עתיד ולא להחמיר עימו. בטיעוניהם הפנו להערכת שירות המבחן באשר להשלכות הצפויות באם יוטל על הנאשם מאסר בפועל. כן הפנו להודאתו, לאחריות שנטל, להעדר הסתבכויות נוספות, לחלקו בכתב האישום ביחס לאחר, לחלוף הזמן, ולרישום פלילי ישן משנת 1995 . לטענתם, לא נעשה שימוש בכרטיסים ולא נגרם נזק כספי וכי התמורה שקיבל מסתכמת ב - 700 ₪ בלבד. נטען כי הנאשם עלה על דרך המלך וחדל להשתמש בסמים קשים, עובד, מנהל קשר זוגי, וכן כי הנאשם חזר מחו"ל לצורך התייצבותו להליך הפלילי. הנאשם: ציין כי הפסיק להשתמש בסמים, וכי הוא עומד להתחתן.

רישומו הפלילי של הנאשם הינו החל משנת 1992 ועד לשנת 2009. לחובתו גזר דין ללא הרשעה מבית משפט לנוער , וכן 4 הרשעות בעבירות רכוש, התפרצות לדירות, איומים וסמים. הרשעתו האחרונה משנת 2006 בגין ביצוע עבירת גניבה והחזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית, אשר בוצעו בשנת 2005. הנאשם נדון בעברו למאסרים מותנים ולקנסות.

הנאשם נשלח לממונה על עבודות השירות בשב"ס אך לא התייצב למועד שנקבע לו.

דיון

העבירות בהן הורשע הנאשם- קשירת קשר לפשע, הונאה בנסיבות מחמירות – 4 עבירות, והחזקת ציוד לזיוף כרטיס חיוב- חמורות, כל אחת כשלעצמה ובמשנה תוקף יש לומר, כאשר נותנים הדעת להיבט הכללי, לשיתוף פעולה עם אחר, לשיטתיות, לתעוזה, לתחכום ולמס' הכרטיסים שפרטיהם הועתקו כמפורט בכתב האישום. הנאשם פגע באמון שניתן בו על ידי מעסיקו וכן באמון הלקוחות וניצל לרעה את המידע שנמסר לחזקתו. אמנם הנאשם אינו היוזם אך ברור כי היווה חוליה חשובה ומשמעותית שכן אלמלא שירותיו לא יכול היה האחר להשלים את זממו ולהגיע ל" מוצר המוגמר".

הנאשם מכור לסמים מגיל צעיר, לא התמיד במסגרות טיפוליות וביצוע העבירות הינן על רקע השימוש בסמים והצורך במימונם. שירות המבחן אינו בא בהמלצה טיפולית בעניינו של הנאשם בשל העדר מודעות ונכונות מצידו של הנאשם.

מעשיו של הנאשם פגעו במעסיקו, בבעלי הכרטיסים הלקוחות , ואף בחברות כרטיסי האשראי.

עברו הפלילי בשילוב מאפייני אישיותו, התמכרותו לסמים, ביצוע עבירות לצורך מימונם, והעדר נכונות להשתלב בהליך טיפולי, מגבירים את המסוכנות הנשקפת ממנו ויש להרתיעו מפני הישנות מקרים דומים וכן לגמול לו על מעשיו.

הנאשם הודה בהזדמנות הראשונה, ואולם התחמק מהליכי שפיטה, ניתק קשר עם סנגורו ועם שירות המבחן כך שרק צווי הבאה שהוצאו כנגדו הביאו לאיתורו. התנהלות זו יש לראות לחומרה ומחזקת את הצורך בשילובו בהליך טיפולי לצורך רכישת כלים להתמדה ולהתמודדות במצבי לחץ ולהימנע משימוש בסמים בין אם קלים ובין אם קשים. סם הוא סם ותוצאותיו הרסניות לנאשם ולחברה.

יחד עם זאת, ולקולא יש להביא בחשבון את נסיבותיו האישיות של הנאשם, גילו הצעיר, הודאתו, העדר הסתבכויות נוספות משנת 2005, והעובדה שלא נידון בעברו לתקופת מאסר.

העונש

אשר על כן, לאחר בחינת מכלול שיקולי הענישה, לקולא ולחומרה, העושה והמעשה הנני דן הנאשם כדלקמן:

9 חודשים מאסר על תנאי למשך שלוש שנים מהיום, שהנאשם לא יעבור כל עבירה מסוג פשע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ