אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> מדינת ישראל נ' דיאב

מדינת ישראל נ' דיאב

תאריך פרסום : 24/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום ירושלים
35514-09-11
17/12/2013
בפני השופט:
חנה מרים לומפ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
סאמח דיאב
הכרעת-דין

הכרעת דין

כתב האישום

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של תקיפת שוטרים בנסיבות מחמירות לפי סעיף 274(1) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), עבירה של הפרעה לשוטרים בשעת מילוי תפקידם לפי סעיף 275 לחוק, עבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק ועבירה של מטרד לציבור לפי סעיף 215(א) לחוק.

על פי עובדות כתב האישום, ביום 2.10.10 סמוך לשעה 04:30, שהה הנאשם עם חבריו ברחוב בר כוכבא בשכונת הגבעה הצרפתית בירושלים. הנאשם וחבריו רקדו עירומים על רקע מוסיקה רועשת, שתו אלכוהול והפריעו למנוחת התושבים במקום. השוטר ביסאן רוכן (להלן: "ביסאן"), שהגיע לאזור בניידת סיור, פנה אל הנאשם וחבריו בדרישה לעזוב את המקום. הנאשם סרב להתפנות והחל לצעוק, להשתולל ולדחוף את ביסאן, תוך שהוא קורע את חולצתו בעזרת ידו. ביסאן הרחיק את הנאשם אל עבר רכב שעמד במקום, וכאשר הפנה את גבו אל הנאשם, הכה אותו הנאשם בחוזקה בראשו באמצעות אגרופו, מכה שגרמה לו לכאב עז ולסחרחורת.

בהמשך הזעיק ביסאן סיוע באמצעות הקשר המשטרתי. למקום הגיעו שוטרים נוספים ביניהם השוטרים סמיר אמון (להלן:"סמיר") רוני ג'יריס (להלן: "רוני") אשר רצו לעבר ביסאן והחזיקו את הנאשם אשר השתולל, ואף אחז בנשקו של רוני וסובב אותו לכל עבר. כתוצאה מכך נחבל סמיר במרפקו השמאלי.

לאחר מעצרו הובל הנאשם אל תחנת שלם במרחב ציון בירושלים. לאורך כל הדרך קילל הנאשם ואיים על השוטר ביסאן בפגיעה בגופו, באומרו: "אני אזיין את אשתך ואת אמא שלך" וכן איים לשרוף אותו ואת ילדיו.

לאחר שהנאשם הובא לתחנת המשטרה, בעודו ממתין בחדר התדרוך, המשיך הנאשם להשתולל והפך שולחנות שהיו במקום.

תשובת הנאשם לאישום

הנאשם כפר במיוחס לו בכתב האישום. לדבריו אכן שהה במקום עם חבריו כאשר בשלב מסוים המשטרה הגיע למקום. הנאשם הכחיש כי מי מהשוטרים פנה אליו וביקש ממנו לעזוב את המקום. הנאשם הכחיש כי סירב להתפנות וצעק, והכחיש כי דחף את השוטר ביסאן ותקף אותו. הנאשם טען כי השוטר פנה אליו קילל אותו והתגרה בו.

עוד טען הנאשם כי בתחנת המשטרה הוא ביקש להיכנס לשירותים כמה פעמים, פנה לשוטרים שהיו בתחנה והפציר בהם לאפשר לו להתפנות אולם בקשתיו לא נענו. בשלב מסוים השוטרים החלו לצחוק עליו ובשל כך הפך את השולחנות. הנאשם הכחיש כי איים על השוטרים בתחנה.

ראיות

מטעם התביעה העידו ארבעה שוטרים:

ביסאן (ע"ת 2)- במועד האירוע היה סגן ראש משמרת בתחנת שלם. לדבריו הגיע למקום האירוע יחד עם רוני, לאחר שהתקבל דיווח על הפרעה למנוחה באזור הגבעה הצרפתית. לדבריו, במקום נכחה חבורה של בני מיעוטים אשר רקדו השתוללו ושמעו מוזיקה בעוצמה גבוהה. לדברי ביסאן, הוא ניגש אל אותה חבורה וביקש שישמרו על השקט אולם נענה בשלילה. ביסאן ציין כי למקום האירוע הגיע המודיע שהזעיק את המשטרה (להלן: "המודיע"), אולם הוא ביקש ממנו לעזוב את המקום כי חשש לשלומו (ר' עמ' 10 ש' 19). ביסאן סיפר כי באירוע היה בחור אחד דומיננטי – הנאשם, אשר זכור לו במיוחד שכן לאורך האירוע הרים את ידיו בצורה מאיימת ואגרסיבית (שם ש' 24-26). ביסאן סיפר מדוע ניגש אל הנאשם: "ניגשתי אליו בשביל להרגיע אותו. יצא לי הרבה פעמים להרגיע אנשים. הבחור היה חם, הוא הרים את ידיו לעברי בצורה מאיימת, ואני פשוט הורדתי את הידיים שלו ממני. באיזה שהוא שלב אני מרחיק את המודיע מהמקום, ואני מקבל בומבה לראש. הייתה לי סחרחורת לכמה שניות. תוך כדי הטיפול באירוע הגיעו לשם גם צוות בילוש" (שם ש' 26-29). העד הבהיר כי ניסה להרגיע את הרוחות בצורה שקטה ולפזר את המהומה, אולם בשל התנהגותו של הנאשם הדבר היה בלתי אפשרי. ביסאן הוסיף וסיפר על הדברים שאמר לו הנאשם: "אני לא אשכח את המלים והאיומים שהוא נתן שמה עד היום, וכשאני אומר את זה אני גם מתרגש. הוא נגע בכל פריט ופריט במשפחה; בזה שהוא רוצה לשרוף את הילדים שלי בבית, בזה שהוא רוצה לזיין את אשתי, בזה שהוא רוצה לזיין את אחותי. הוא אמר שם דברים שאני לא אשכח אותם אף פעם, אבל מה לעשות יש גם בית משפט ולכן אנחנו כאן" (שם ש' 2-5).

ביסאן העיד כי התנהגותו הברוטאלית של הנאשם נמשכה גם בעת מעצרו וגם כאשר הגיעו לתחנת המשטרה, שכן הנאשם קילל אותו ואיים עליו ועל בני ביתו (ר' עמ' 11 ש' 25-עמ' 12 ש' 2).

לאחר שב"כ המאשימה ביקשה לרענן את זיכרונו של ביסאן הוא נזכר כי הנאשם קרע את חולצתו, אולם לא יכול היה לזכור באיזה שלב של האירוע התרחש הדבר (ר' עמ' 11 ש' 17-22). וכן העיד, לאחר שזכרונו רוענן בשנית וב"כ המאשימה שאלה אותו מה קרה כאשר העביר את הנאשם לחדר תדרוך, כי הנאשם הפך שולחנות וכסאות והיה קשה להרגיעו (ר' עמ' 12 ש' 16-18). ביסאן ציין כי אחרי שמסר עדות על האירוע הלך לבית החולים שם קיבל טיפול רפואי. לדבריו היה לו חתך קטן בראש (ר' עמ' 12 ש' 3-6).

רוני (ע"ת 3)- שוטר מג"ב שהגיע למקום האירוע יחד עם ביסאן. לדבריו הם הגיעו למקום יחד עם המודיע שהצביע על חבורת צעירים. לדבריו הנאשם היה שיכור והתחיל להתפרע: "הוא התחיל לדחוף ולקלל ולאיים. כמעט היה בלגן בינו לבין המודיע עצמו לכן הרחקנו אותם" (ר' עמ' 18 ש' 11-12). לדברי רוני הוא ראה את הנאשם נותן לביסאן אגרוף מאחור. רוני ציין כי ביסאן הזעיק עזרה ואז הגיע סמיר ויחד הם השתלטו על הנאשם. עוד ציין רוני כי בדרך אל תחנת המשטרה קילל הנאשם ואיים על השוטרים ואף חזר על דבריו (שם ש' 23). רוני סיפר על התנהגותו של הנאשם בתחנת המשטרה: "כששמנו אותו שם מילאנו דוח פעולה ודוח מעצר. אני ישבתי מצד שמאל של השולחן והוא ישב ולא הפסיק לקלל. פתאום אני רואה את השולחן עף לכיוון השוטר ולכיוון שלי אבל זה לא פגע בי כי היו שני שולחנות צמודים אחד לשני וזהו זה מה שהיה" (שם ש' 19-21). בחקירתו הנגדית הוסיף רוני כי כאשר הגיע לניידת הבחין שחולצתו של ביסאן קרועה. כשב"כ הנאשם עימת את רוני עם האמור בהודעתו ממנו עולה כי הוא ראה את הנאשם קורע את חולצתו של ביסאן, הוא השיב כי כך נאמר לו אולם הוא לא ראה זאת (ר' עמ' 20 ש' 24-32).

סמיר (ע"ת 1)- הודעת העד(ת/5) וזיכרון דברים אשר רשם(ת/6), הוגשו תחת חקירה ראשית. בזיכרון הדברים אשר נרשם ביום האירוע, נכתב כי הגיע לאזור מתנ"ס הגבעה הצרפתית, ביחד עם שוטרים בשם אניס ושמשון, על מנת לסייע לביסאן. סמיר רשם כי הבחין בביסאן מרחיק מהמקום חשוד שאינו לובש חולצה ועל רגליו מכנס לבן. לדבריו ראה את הנאשם תוקף את ביסאן מאחור באמצעות אגרוף לראש.

בהודעתו שנגבתה באותו היום בשעות אחר הצהריים, חזר סמיר על תיאור התקיפה: "...הבחנתי בו נותן לביסאן אגרוף לראש מאחור וזאת לאחר שהשוטר ביסאן הרחיק אותו הצידה והסתובב לכיוון הרוב המתקהל..." (ר' ת/5 ש' 8-9), ואף מסר כי כאשר הגיעו לתחנת המשטרה הבחין כי ראשו של ביסאן נפוח בחלקו האחורי (שם ש' 13-14). סמיר ציין את הקושי להשתלט על הנאשם וכן ציין כי מפיו נדף ריח של אלכוהול. עוד הוסיף סמיר, כי הוא עצמו נפגע מנשקו של שוטר מג"ב רוני, שכן בזמן ניסיון ההשתלטות על הנאשם, הוא אחז בקנה הנשק של רוני והחל לסובב אותו לכל עבר (שם ש' 16-17). בחקירתו הנגדית ציין השוטר כי הוא אינו זוכר כלל את האירוע. ולאחר שב"כ הנאשם שאל אותו אודות הנעשה במקום הוסיף: "אני לא זוכר. אני אגיד לך את האמת. אני לא זוכר את האירוע בכללי בכלל. כשראיתי את הנאשם היום ניסיתי להיזכר וזה לא הזכיר לי כלום" (ר' עמ' 8 ש' 25-26). יחד עם זאת סמיר ציין כי מה שרשם בזכ"ד ומה שמסר בהודעתו זה מה שראה, ולאורך חקירתו נצמד לדברים שרשומים בת/5 ות/6 (ר' עמ' 8 ש' 1, ש' 11, ש' 15 וכן עמ' 9 ש' 4-5, וש' 8). כשנשאל סמיר מדוע היה צורך בזכ"ד בהודעה במשטרה ומה קדם למה לא היתה בפיו תשובה ובזיכרון הדברים לא צוינה שעת כתיבתו (ר' עמ' 8 ש' 14-18).

אניס מנסור(ע"ת 4)(להלן: "אניס") – מדובר בבלש שהיה באזור והגיע למקום האירוע לאחר שביסאן הזעיק עזרה. לדבריו כשהגיע למקום ראה מספר צעירים מסביב לביסאן. העד ציין כי ניתן היה לזהות שמדובר בצעירים שיכורים על פי התנהגותם וכן במקום נמצאו בקבוקי אלכוהול ריקים. אניס סיפר כי סייע להרחיק את החבורה מהמקום. לדברי אניס הוא שמע מביסאן כי הנאשם תקף אותו ועל כן הוא נעצר אולם לא ראה את התקיפה. בחקירתו הנגדית נשאל אניס מדוע אינו מזכיר בדוחות שרשם את רוני, והוא ציין כי על אף שנכח במקום לא הזכירו שכן מבחינתו, ביסאן היה השוטר הראשי באירוע ופיקד על הניידת (ר' עמ' 22 ש' 29-30 וכן עמ' 23 ש' 5-6).

במסגרת פרשת התביעה הוגשו גם הודעת הנאשם (ת/1), אישור שפיטה ממח"ש (ת/2), מזכר מיום 14.11.13 (ת/3), תמלול הקלטה של הנאשם (ת/4) וכן הודעתו של השוטר שמשון כהן (ת/7) (להלן: "שמעון").

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ