אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חן נ' טובי פרידמן ואח'

חן נ' טובי פרידמן ואח'

תאריך פרסום : 10/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
54159-09-12
04/04/2013
בפני השופט:
ישי קורן

- נגד -
התובע:
איילת חן
הנתבע:
1. רות טובי פרידמן
2. רחל רמתי
3. משה פונדק
4. יוסף לוי
5. 6. דניאל ורון

פסק-דין

פסק דין

תביעה לפירוק שיתוף במקרקעין.

התובעת והנתבעים הינם בעלים במשותף של מגרש, ברח' שמרלינג 22, בתל אביב, הידוע כחלקה 60 בגוש 6928. שטח החלקה, על פי נסח הרישום, הינו 175 מ"ר (להלן: "המקרקעין"). על פי תכניות בנין ערים החלות במקום שטח מגרש מינימאלי לבניה הינו 500 מ"ר.

התובעת הינה הבעלים של כ-38.5% מהמקרקעין. הנתבעים הינם הבעלים של יתר המקרקעין בחלקים בלתי שווים. הצדדים לא הגיעו להסכמה באשר להמשך השיתוף במקרקעין או ביחס למימוש הזכויות בהם.

בכתב התביעה טוענת התובעת, כי הואיל והניסיון לממש את זכויות הצדדים במקרקעין לטובת כלל השותפים לא צלח, והואיל ולא ניתן לחלק את המקרקעין בעין בין השותפים, מבקשת התובעת להורות על פירוק השיתוף במקרקעין בדרך של מכירת המקרקעין לכל המרבה במחיר וחלוקת התמורה בין השותפים, לפי חלקיהם במקרקעין. לצורך ביצוע המכירה מבקשת התובעת למנות את בא כוחה ככונס נכסים.

הנתבעות 1-2 הגישו כתב הגנה ובו טענות שונות כלפי התובעת, ובעיקר כי רכשה את חלקה במקרקעין מתוך ידיעה באשר לשותפות במקרקעין ולאפשרויות מימוש הזכויות בהם. לא מצאתי כי יש בטענות הנתבעות 1-2 כדי לשמש הגנה מפני התביעה לפירוק השיתוף, שהיא זכות העומדת לכל שותף במקרקעין, לפי סע' 37(א) לחוק המקרקעין, תשכ"ט – 1969. הנתבעים 3-5 לא הגישו כתב הגנה כלל.

בדיון שהתקיים ביום 17/3/13 הובהר לצדדים כי אין מנוס מפירוק השיתוף בדרך של מכירה. ניתנה לצדדים שהות של 7 ימים להודיע אם הגיעו להסכמה בדבר מכירת המקרקעין למרבה במחיר, או שמא הם מעדיפים לקיים התמחרות פנימית בין השותפים. כמו כן, הובהר כי ניתן למנות שמאי מטעם בית המשפט לצורך קבלת הערכת שווי של המקרקעין.

לאחר הדיון התקבלו שלוש הודעות בתיק בית המשפט. הודעות התובעת והנתבעות 1-2 התקבלו ביום 24/3/13. הודעת הנתבעים 3 – 5 התקבלה ביום 2/4/13.

התובעת הודיעה כי היא מסכימה לקיים תחילה התמחרות פנימית בין הצדדים. אם פירוק השיתוף בדרך זו לא יצלח, אזי יימכרו המקרקעין למרבה במחיר. התובעת ביקשה למנות שמאי מטעם בית המשפט על מנת שיעריך את שווי המקרקעין. התובעת מבקשת כי אם לא יגיעו הצדדים להסכמות במסגרת ההתמחרות הפנימית, ימנה בית המשפט את באי כוח הצדדים ככונסי נכסים, לצורך מכירת המקרקעין בהתאם למנגנון וללוח זמנים המפורטים בהודעת התובעת. התובעת מותירה לשיקול דעת בית המשפט את שאלת חלוקת הוצאות פירוק השיתוף בין הצדדים; אם בחלקים שווים ביניהם או לפי חלקיהם במקרקעין.

הנתבעות 1-2 הודיעו כי הן מסכימות לפירוק השיתוף בדרך של מכירת המקרקעין למרבה במחיר. גם הנתבעות 1-2 מבקשות מינוי שמאי מטעם בית המשפט לצורך הערכת שווי הנכס. לשיטת הנתבעות, לאחר קבלת חוות דעת השמאי, יפרסמו באי כוח הצדדים מודעה ובה הצעות לרכישת הנכס ויקיימו התמחרות בין המציעים. הנתבעות 1-2 מבקשות שלא למנות בשלב זה כונס נכסים לצורך ביצוע המכירה, אך אם לא יהיה מנוס מכך בהמשך ההליכים, אזי ימונו באי כוח שני הצדדים ככונסי נכסים.

הנתבעים 3-5 הודיעו כי יקבלו כל הכרעה של בית המשפט באשר לאופן פירוק השיתוף במקרקעין, והם מבקשים שתינתן להם אפשרות להשתתף בהתמחרות פנימית או בהגשת הצעות לרכישת המקרקעין.

לאחר שעיינתי בטענות הצדדים ובהצעותיהם, אני מוצא כי המרחק בין הצדדים אינו רב. התובעת ביקשה בכתב התביעה למכור את המקרקעין למרבה במחיר, ולא במסגרת התמחרות פנימית. בהעדר הסכמה מצד הנתבעות 1-2 למכירת המקרקעין בדרך זו, יוצעו המקרקעין למכירה למרבה במחיר. השותפים רשאים, כמובן, להשתתף בהגשת הצעות. ההצעות יוגשו בהתייחס לשווי מלוא המקרקעין, ובמקרה שתזכה הצעתו של אחד מהשותפים או הצעה משותפת שיגישו חלק מהשותפים, יידרש הזוכה, כמובן, לשלם רק בגין רכישת החלק היחסי של השותפים האחרים.

לבקשת התובעת והנתבעות 1-2, בטרם יוצעו המקרקעין למכירה, ימונה שמאי מטעם בית המשפט אשר ישום את שווי המקרקעין במכירה של מוכר מרצון לקונה מרצון, בהתחשב בכל נתון רלוונטי לפי שיקול דעתו של השמאי. הצדדים רשאים להציג לשמאי כל מסמך רלוונטי.

הואיל ומכירת המקרקעין מתייחסת גם לחלקיהם של הנתבעים 3-5, אני רואה למנות כבר בשלב זה את באי כוח הצדדים ככונסי נכסים לצורך ביצוע המכירה.

סוף דבר

אני מורה על פירוק השיתוף במקרקעין בדרך של מכירתם למרבה במחיר, לאחר קיום מכרז פומבי והתמחרות. השותפים רשאים להשתתף בהגשת הצעות ובהתמחרות. בקביעת המחיר המינימאלי עבור המקרקעין תובא בחשבון הערכת שווי המקרקעין על פי חוות דעת המומחה שימונה להלן. אין באמור לעיל כדי לגרוע מזכות השותפים להסכים על קיום התמחרות פנימית תחילה, או על מכירת המקרקעין בדרך אחרת, ובלבד שהסכמה זו תיעשה בכתב ותובא לידיעת בית המשפט.

אני ממנה את השמאים פרס-שרת לצורך הערכת שווי המקרקעין. השמאים ימציאו את חוות דעתם תוך 45 יום מקבלת שכרם. שכר השמאים ויתר הוצאות הכינוס יחולו על השותפים לפי החלק היחסי של כל אחד מהשותפים במקרקעין.

לצורך ביצוע המכירה אני ממנה באי כוח הצדדים, עו"ד זיו לב ועו"ד משה נאור, ככונסי נכסים על זכויות כל השותפים במקרקעין. הליכי הכינוס יסתיימו רק לאחר רישום המקרקעין על שם הקונה על ידי כונסי הנכסים, וחלוקת התמורה בין השותפים. שכר הכונסים ייקבע על ידי בית המשפט בסיום הליכי הכינוס ובטרם חלוקת התמורה, ויושת על קופת הכינוס, כך שיחול על כל אחד מהשותפים לפי חלקו היחסי במקרקעין. כונסי הנכסים יגישו התחייבות אישית של כונס נכסים בנוסח המקובל. לאחר קבלת חוות דעת השמאי יפרסמו כונסי הנכסים הודעה בדבר מכירת המקרקעין, יקבלו הצעות, ויקיימו התמחרות. כונסי הנכסים יגישו בקשות למתן הוראות מעת לעת, עד לסיום הליכי פירוק השיתוף, רישום הנכס על שם הקונה וחלוקת התמורה.

ניתן היום, כ"ד ניסן תשע"ג, 04 אפריל 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ