אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> והאב נ' מדינת ישראל

והאב נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 22/08/2017 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון ירושלים
6387-17
21/08/2017
בפני השופט:
י' דנציגר

- נגד -
המבקש:
נאסר והאב
עו"ד אילון אורון
המשיבה:
מדינת ישראל
עו"ד ארז בן ארויה
החלטה
 

 

  1. לפני בקשה ליתן רשות ערר על החלטת בית המשפט המחוזי מרכז–לוד ב-עמ"ת 11447-08-17 (השופטת נ' בכור) שבמסגרתה הורה בית המשפט הורה על מעצרו של העורר מאחורי סורג ובריח עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

 

רקע

 

  1. ביום 11.7.2017 הוגש נגד המבקש, יליד 1970, כתב אישום בגין עבירות של נהיגה בזמן פסילה, לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה, התשכ"א-1961 (להלן: פקודת התעבורה); נהיגה במצב העלול לסכן עוברי דרך לפי תקנה 26(1) לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961; רישיון הרכב פקע יותר מארבעה חודשים ועד שנה לפי סעיף 2 לפקודת התעבורה; ונהיגה ברכב ללא ביטוח, לפי סעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי, התש"ל-1970.

 

            על פי האמור בכתב האישום שבו הודה המבקש והורשע בהתאם, ביום 11.7.2017 בשעה 12:00 או בסמוך לכך, נהג המבקש במשאית מסוג סקניה (להלן: המשאית) שאליה רתום גרור (להלן: הגרור) בכביש מספר 3 מאזור טל שחר לכיוון צומת ראם, כשבאותה העת ידוע לו כי הוא פסול מלנהוג בעקבות הרשעתו בתיק תעבורה אחר מיום 19.1.2017 בבית משפט לתעבורה בפתח תקוה (פ"ל 4329-08-15, להלן: התיק הקודם), וזאת למשך 11 חודשים. המבקש נהג ברכבו כשהוא ללא תעודת ביטוח בת תוקף; כאשר רישיון הרכב של המשאית פקע ביום 2.4.2017; כאשר רישיון הרכב של הגרור פקע ביום 5.7.2016; וכאשר המשאית והגרור מצויים במצב שבו הם עלולים לסכן עוברי דרך – ידית נועל וו הגרירה במשאית שבורה ורותכה עליה ידית מברזל כאשר פין האבטחה עקום ואינו נועל את פין הגרירה; ובגרור התרחשה דליפת אוויר חמורה, הבולמים הקדמיים לא תקניים; נוזלים מלאים בשמן; והצמיגים הקדמיים נוגעים במרכב.

 

  1. בד בבד עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה למעצרו של המבקש עד תום ההליכים נגדו, שבגדרה נטען כי לחובת המבקש, הנוהג משנת 1987, עבר מכביד הכולל 123 עבירות תעבורה שבגינן הורשע, שבהן, בין היתר, נהיגה בפסילה; נהיגה ברכב שנאסר בו השימוש; נסיעה באור אדום, וכן עונש תלוי ועומד של שישה חודשי מאסר על תנאי בגין הרשעתו האחרונה בתיק הקודם. בבקשה נכתב כי "העבירות החמורות שמיוחסות למשיב (המבקש דכאן­) כמו גם היותו עבריין תנועה רצדוויסט מלמדים כי שחרורו של המשיב יהווה סיכון ברור ומוחשי לביטחון הציבור בכלל והמשתמשים בדרך בפרט".

 

  1. בהחלטתו מיום 19.7.2017 עמד בית משפט השלום לתעבורה בפתח תקוה (להלן: בית משפט השלום) על כך שמהתנהגותו של המבקש נראה כי הוא לא הפנים את חומרת מעשיו וכי ספק אם ניתן ליתן בו אמון שלא יפר את תנאי שחרורו. זאת בין היתר משום שאין מדובר במי שזו הפעם הראשונה שנתפס בנהיגה בעת פסילה, ומשום החומרה והמסוכנות שנשקפת מנהיגה במצב כזה במשאית שאליה רתום גרור – ובמיוחד כאשר לא דובר במקרה דנן "בנסיעה אקראית, דחופה, עקב בעיה רפואית חמורה בלתי צפויה שאף בה אין צידוק", כי אם בנסיעה מתוכננת מראש "שיש בה כדי להביע על זלזול בוטה בהחלטת בית המשפט". עם זאת הורה בית המשפט על הגשת תסקיר מעצר לבחינת מסוכנותו של המבקש והתאמתו לחלופת מעצר.

 

  1. בתסקיר המעצר מיום 3.8.2017 (להלן: התסקיר) העריך שירות המבחן כי המבקש מתקשה לאתר דרכים נורמטיביות להתמודד עם מצוקותיו ולכן פונה לפתרונות שוליים, וכן כי לאורך השנים העמיק את מעורבותו השולית גם כאשר הוטלו עליו סנקציות משפטיות. עם זאת, שירות המבחן סבר כי המפקחים המוצעים – אשתו, אחיו וגיסתו – מבינים את משמעותו של מעצר הבית ואת תפקידם כמפקחים, ויוכלו לשמש דמויות סמכות עבור המבקש באופן שיפחית את רמת הסיכון שנשקפת ממנו לביצוע עבירות תעבורה נוספות; וכן התרשם שירות המבחן כי בעיתוי הנוכחי – ההליך המשפטי, מעצרו של המבקש וריחוקו ממשפחתו היוו גורמים מרתיעים המציבים גבול באופן שיפחית את רמת הסיכון למעורבות בעבירות תעבורה. בהינתן האמור, הומלץ לשחרר את המבקש למעצר בית בביתו בטירה בפיקוח אשתו, אחיו וגיסתו.

 

  1. ביום 6.8.2017 הודה המבקש בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום והורשע בגינן. בהחלטתו מאותו יום קבע בית משפט השלום (השופטת ל' שלזינגר-שמאי) כי אמנם עברו התעבורתי של המבקש מכביד, ואולם מרבית מהעבירות אינן חמורות, ומשכך ולנוכח תסקיר שירות המבחן והתרשמותו מהמפקחים המוצעים, והעובדה שמדובר במעצרו הראשון של המבקש – ניתן לאיין את מסוכנותו באמצעות שחרורו לחלופת מעצר. בית המשפט הורה על מעצר בית מלא תוך הפקדת פיקדון בסך 10,000 ש"ח, התחייבות עצמית סך 20,000 ש"ח וערבות צד ג' בסך 8,000 ש"ח מצד כל אחד מהמפקחים. בית המשפט קבע כי הפרה של תנאי מהתנאים תביא למעצרו המיידי של המבקש, והובהר למען הסר ספק כי הוא פסול מלנהוג עד לתום ההליכים נגדו.

 

  1. על החלטה זו הגישה המשיבה ערר לבית המשפט המחוזי מרכז–לוד (השופטת נ' בכור), ובגדרו נטען שאין ליתן אמון במבקש שנהג בפעם השנייה בזמן בפסילה ותוך שהוא מזלזל ברשויות האכיפה, כאשר בעברו עבירות תעבורה רבות. בית המשפט המחוזי קיבל את הערר וזאת משום המסוכנות שנשקפת מן המבקש שנקבע כי לא פחתה בפרק הזמן שחלף מאז המעצר. בית המשפט עמד על ציר הזמן שבמהלכו ביצע המבקש עבירות, תוך שהדגיש כי המבקש נעדר כל מורא מאימת הדין ומהחלטות בית המשפט עד כדי כך שלא ניתן ליתן בו אמון כי יעמוד בתנאי השחרור שנקבעו לו. בית המשפט הבהיר כי אין מדובר אך בזלזול בהוראות בית המשפט כי אם בסיכון מתמשך למשתמשים בדרך תוך ביצוע עבירות מסוכנות "כאשר חרב מתהפכת של מאסר מותנה בן 6 חודשים תלויה מעל צווארו – שלא הרתיע אותו". בית המשפט עמד על כך שלא ניתן להתעלם מעברו המכביד, וציין כי התייחסות בית משפט השלום לטיב העבירות אינה מפחיתה ממסוכנותו, וזאת לנוכח ריבוי ההרשעות והעובדה שיש ביניהן גם נהיגה בזמן פסילה. בית המשפט הוסיף וציין כי לא ניתן להתעלם מהתסקיר שהתקבל בעניינו שאינו חיובי ושאינו יכול לתמוך בשחרורו של המבקש בתנאים, וזאת לנוכח התייחסות שירות המבחן למבקש כמי שמתקשה לבחון דרכים נורמטיביות למצוקותיו ופונה לפתרונות שוליים גם כשמוטלות עליו סנקציות משפטיות. בית המשפט המחוזי קבע כי לא ניתן להפיג את מסוכנותו של המבקש בחלופה או בתנאים שקבע בית משפט השלום, אף לא באיזוק אלקטרוני – ומשכך התקבל הערר ובית המשפט המחוזי הורה על הארכת מעצרו של המבקש עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ