אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ואח' נ' X-FABsemiconductor

ואח' נ' X-FABsemiconductor

תאריך פרסום : 09/02/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
5643-08-07
27/01/2010
בפני השופט:
אברהם יעקב

- נגד -
התובע:
אסיטק בע"מ
הנתבע:
X-FABsemiconductor
פסק-דין

פסק דין

זוהי תביעה למתן חשבונות ולתשלום עמלות על פיהם, מכוח הסכם שבין הצדדים.

התובעת היא חברה מאוגדת בישראל שעיסוקה בתחום תעשיית האלקטרוניקה.

ביום 09/11/94 נחתם הסכם בין התובעת לבין חברת THESYS Gesellschaft Mikroelktronuk mbh (להלן: "תזיס"), חברה מאוגדת בגרמניה העוסקת בייצור שבבים אלקטרוניים, לפיו התובעת תשמש כנציגת הנתבעת בישראל ותעביר לתזיס הזמנות לייצור שבב אלקטרוני תמורת עמלה בגין כל הזמנה כאמור (להלן: "ההסכם"). במסגרת זו, איתרה התובעת לקוחות פוטנציאליים עבור תזיס והעבירה לידיה הזמנות לייצור שבבים אלקטרוניים המותאמים לדרישות הלקוח. לכל סדרת שבבים אלקטרוניים היה מספר סידורי ייחודי שהקל על זיהויה. לימים, שינתה תזיס את שמה ל- X-FAB SEMICONDUCTOR FOUNDRIES GMBH, היא הנתבעת.

על פי סעיף 12.1 לחוזה, כל צד רשאי להביא לסיום החוזה בהודעה בכתב לצד שכנגד בהתראה של 6 חודשים מראש. בהתאם לאמור, ביום 19/11/97 הודיעה הנתבעת לתובעת על סיום היחסים החוזיים ביניהן, החל מיום 31/05/98.

התובעת טוענת כי הפסקת ההתקשרות החוזית נעשתה בחוסר תום לב ומתוך כוונת הנתבעת להתעשר שלא כדין על חשבון התובעת. לטענתה, הנתבעת קיבלה מידיה בטענות שווא רשימת לקוחות ופרויקטים, בהם היתה מעורבת התובעת. לאחר מכן נפגשה הנתבעת עם שניים מלקוחותיה העיקריים של התובעת בכוונה ליצור עמם קשר עיסקי, ללא מעורבות התובעת. נטען כי על פי ההסכם, זכאית התובעת לקבל עמלות בגין כל העסקאות שיצרה הנתבעת עם לקוחות שהופנו אליה על ידי התובעת בתקופת ההסכם, בין אם הזמנות השבבים בפועל נעשו במהלך תקופת ההסכם או לאחריו.

הנתבעת טענה כי יש לדחות את התביעה על הסף מחמת היעדר עילה. לטענתה התובעת לא הצביעה על מקור זכותה למתן חשבונות ולתשלום לפיהם. עוד נטען כי התביעה התיישנה על פי חוקי המשפט הגרמני החלים ביחסי הצדדים וכי, מכל מקום, התחייבותה לתשלום עמלות לתובעת מכוח ההסכם מוגבלת בזמן ואינה תקפה עוד.

טענת ההתיישנות

אין מחלוקת, כי בהתאם לסעיף 14.6 להסכם, הדין המהותי החל על יחסי הצדדים הוא הדין הגרמני.

הנתבעת טוענת כי סעיף 88 בחוק הגרמני הדן בענייני מסחר (Handelsgesetzbuch HGB, להלן: "החוק לענייני מסחר") קובע תקופת התיישנות מהותית של 4 שנים ממועד סיום ההסכם שבין הצדדים. עוד נטען, כי הגשת התובענה לבית המשפט אינה מביאה להפסקת מירוץ ההתיישנות, אלא שמירוץ זה נפסק רק בהמצאת כתב התביעה לצד שכנגד. לטענת הנתבעת תקופת ההתיישנות הסתיימה ביום 30/12/02. על אף שהתביעה הוגשה לבית המשפט במהלך תקופת ההתיישנות (ביום 30/12/02), היא הומצאה לידיה רק ביום 27/11/03 ולפיכך היא התיישנה.

התובעת טוענת כי החוק לענייני מסחר קובע תקופת התיישנות דיונית ולא מהותית. מאחר ועל פי כללי המשפט הבינלאומי הדין הפרוצדוראלי החל הינו דין מקום ההתדיינות, קרי - דין מדינת ישראל, יש לדחות את טענת ההתיישנות שהעלתה הנתבעת.

לחילופין טענה התובעת, כי החוק לענייני מסחר קובע את תחילת תקופת ההתיישנות ליום שבו צמחה עילת התובענה ולא ליום סיום ההסכם. לשיטתה, מירוץ ההתיישנות חל לגבי כל תשלום שקיבלה הנתבעת מלקוחות שהופנו אליה על ידי התובעת, ביום בו התקבל התשלום אצל התובעת, שאז קמה לה הזכות לקבל עמלה עבורו.

הצדדים הגישו חוות דעת מומחים מטעמם לצורך הוכחת הדין הגרמני בעניין ההתיישנות: מטעם התביעה העיד ד"ר יובל חן אשר סבור כי ההתיישנות בדין הגרמני היא דיונית בלבד ואינה מפקיעה את הזכות; מטעם ההגנה העיד ד"ר דיטמר קוביס ולדבריו מדובר בהתיישנות מהותית.

על פי חוות דעתו של המומחה מטעם התובעת, ההתיישנות על פי הדין הגרמני אינה מפקיעה את הזכות, אלא רק מונעת מהנושה את היכולת לממש את זכותו. בחוות דעתו הוא מפנה לפסיקה של בית המשפט העליון בגרמניה אשר קובע כי "ההתיישנות אינה מסלקת את העילה, אולם היא מקנה לחייב זכות סירוב קבועה ... במקרה של מחלוקת, לא ניתן לבקש את הקביעה, לפיה 'לנושה אין עילת תביעה', אלא רק שהחייב רשאי לסרב לשלם" (סעיף 6.2 לחוות הדעת מיום 3/6/08). לאור אלה, הגיע ד"ר חן למסקנה לפיה ההתיישנות היא דיונית בלבד.

המומחה מטעם הנתבעת, ד"ר קוביס, מאשר בחוות דעתו כי הכללים שעליהם מסתמך ד"ר חן בחוות דעתו הינם נכונים, אולם מסקנתו באשר להיות ההתיישנות דיונית היא מסקנה שגויה.

לדעתו ניתן להסיק אודות אופיה המהותי של ההתיישנות מכמה מקורות: ראשית, ההוראות המסדירות את עניין ההתיישנות מופיעות ב-BGB הגרמני, הוא הקובץ העוסק בדין המהותי. זאת להבדיל מה-ZPO, הוא הקובץ העוסק בכללים הפרוצדוראליים; שנית, במידה והחייב שילם את חיובו אין ביכולתו לבטל את ביצוע החיוב, אפילו לא ידע על קיומו של חוק ההתיישנות; שלישית, החייב יכול להגיש תביעה שכנגד לתביעת הנושה, אפילו אם תביעתו שלו התיישנה; ורביעית, השופט הדן בתובענה אינו חייב להעלות את טענת ההתיישנות מיוזמתו, אלא אם החייב סרב למלא את חיובו.

בע"א 419/71 מנורה חברה לאחריות וביטוח משנה בע"מ נ' נומיקוס, פ"ד כז(2) 527, 531 (1972) קבע מ"מ הנשיא זוסמן (כתוארו דאז) כך:

"בעוד שבית-משפט בישראל ינהג תמיד על-פי הלכת ההתיישנות הדיונית המקומית, גם כאשר העיסקה גופה נתונה לשליטתו של משפט זר, לא כן הוא כאשר הנתבע מתגונן בטענת התיישנות המפקעת את הזכות. הכלל הוא, כידוע, שסדרי הדין המקומיים, לרבות הלכות ההתיישנות הדיונית, נוהגים בכל משפט הבא בפני בית-המשפט בארץ, בין אם היתה עילתו מקומית ובין אם היתה זרה. אך פקיעת הזכות המשמשת עילה לתביעה אינה ענין שבסדרי הדין, אלא בית-המשפט פוסק בה לפי הדין הנאות לחוזה".

אינני סבור כי ניתן להסיק אודות אופייה של ההתיישנות כמהותית אך ורק מתוך העובדה שההוראה המסדירה את עניין ההתיישנות מופיעה בקובץ החוקים המהותי.

המבחן לקביעת ההתיישנות כעניין מהותי או פרוצדוראלי הינו האם סיום תקופת ההתיישנות מפקיע את הזכות גופה, שאז ההתיישנות היא מהותית, או שמא הוא אך מונע את זכות הגישה של בעל הדין לערכאות לצורך מימוש זכותו, שאז מדובר בהתיישנות דיונית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ