אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התקבל ערעור התביעה כנגד קולת העונש שנגזר בגין עבירה של הפרעה לשוטר צבאי

התקבל ערעור התביעה כנגד קולת העונש שנגזר בגין עבירה של הפרעה לשוטר צבאי

תאריך פרסום : 22/10/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
128-08
20/08/2008
בפני השופט:
1. אל"ם דורון פיילס- משנה לנשיא
2. אל"ם אבי לוי
3. אל"ם אשר פוגלר


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן סיגל טורג'מן
הנתבע:
טור' נדב גלעד
עו"ד סרן דניאל טבקוב
פסק-דין

טור' נדב גלעד, המשיב בערעור זה, נתן את הדין לפני הרכב של בית-הדין הצבאי המחוזי מ"ש המרכז בגין עברה של הפרעה לשוטר צבאי, לפי סעיף 126 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955, שעניינה החזקת בקבוק המכיל שתנו של חייל אחר מתוך כוונה לעשות בו שימוש. כן הורשע בביצוע עברה של סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים, לפי סעיף 127א לחש"ץ.

בית-הדין קמא הנכבד הרשיע את המשיב, לפי הודאתו, בעברות הללו והטיל עליו בגינן ארבעה-עשר (14) ימי מאסר לריצוי בפועל, תשעים (90) ימי מאסר על תנאי שלא יעבור עברות של שימוש בסמים מסוכנים, החזקתם או הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, וכן ארבעים וחמישה (45) ימי מאסר על תנאי שלא יעבור עברה שעניינה סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים.

בגזר-דינו, ציין בית-הדין קמא הנכבד, כי המשיב נדון בעבר בפני בית-דין צבאי, הורשע בעברה שעניינה שימוש בסמים מסוכנים, ואף הוטל עליו עונש מאסר מותנה לבל יחזור ויעבור עברה שכזו. בית-הדין קמא אף ציין, כי המשיב הסביר, שסירובו למסור שתן נבע מחששו, שמא בדיקת השתן תניב תוצאה חיובית, שמקורה בעישון פאסיבי, שעשה כאשר שהה במחיצת אנשים שעישנו סמים באורח מאסיבי. בית-הדין ציין, בהקשר זה, כי המשיב לא טען, כי מאן דהוא כפה אותו לשהות במחיצת אותם אנשים, וכן כי הוא סירב להסביר מדוע, בכל זאת, ולמרות העובדה שהמשיכו לעשן סמים בחר להיוותר במחיצתם. את סירובו למסור הסבר בעניין זה נימק המשיב בחשש, שמא יסבך את אותם אנשים בפלילים.

בית-הדין קמא הנכבד שקל, בגוזרו את הדין, את חומרת מכלול התנהגותו של המשיב, בפרט על רקע הרשעתו הקודמת, ואת החומרה היתרה שיש למצוא בהצטיידותו בבקבוק, המכיל שתנו של אחר לקראת פעולת מנע, אשר במסגרתה צפוי היה להידגם.

לכף קולא שקל בית-הדין קמא את שירותו הטוב של המשיב ואת חוות-דעת מפקדיו אודות אופן תפקודו במהלך השירות. בית-הדין קמא ציין, כי לא מצא לתת משקל ממשי לעובדת שחרורו של המשיב משירות, בהתחשב בכך שהאמור באירוע שאירע כשנה לפני גזרת הדין, לנוכח העובדה שכתב האישום הוגש פרק זמן סביר לאחר האירועים. התביעה הצבאית ערערה על קולת העונש שנגזר למשיב, ועתרה להחמרתו על דרך הארכת משך תקופת הכליאה שנגזרה לו.

התביעה ציינה, כי לטעמה, שחרורו של המשיב משירות צבאי, מספר ימים לפני מתן גזר הדין, איננו מצדיק הימנעות מהטלת מאסר לתקופה משמעותית בגין עברות דוגמת אלו שבהן הורשע המשיב, בפרט כאשר כתב-האישום נגדו הוגש זמן סביר (כשלושה חודשים) לאחר האירוע. התביעה הוסיפה וטענה, כי לא היה מקום לתת משקל כה ממשי לנסיבותיו האישיות של המשיב או לשירותו הטוב, כפי שזה בא לידי ביטוי בחוות-דעת המפקדים; לטעמה, הרשעת המשיב בעברה שעניינה הפרעה לשוטר צבאי, בנסיבותיו של מקרה זה, כאשר בעקבותיה בוצעה עברה של סירוב להיבדק, על רקע עבר פלילי קודם בתחום הסמים ועבר משמעתי מכביד, הצדיקה הטלת ענישה מכבידה על המשיב, דהיינו מאסר בכליאה לתקופה משמעותית.

הסנגור המלומד, עו"ד טבקוב, ביקש כי נדחה את ערעור התביעה. הסנגור ציין, כי בית-הדין קמא אימץ, למעשה, את גרסתו של המשיב, שלפיה עשה את שעשה מחמת שחשש, שמסירת דגימת-שתן תביא לאיתור תוצרי העישון הסביל שאותו תיאר. משהיה תלוי ועומד נגדו עונש מאסר מותנה בגין שימוש בסם מסוכן דווקא (ולא בגין סירוב להיבדק), העדיף המשיב לעבור עברה זו על-פני חשש להסתבכות בצורך להסביר את מקור תוצרי חילוף החומרים של הסם המסוכן, וחשש שהסבריו יידחו, באופן שיגרור הפעלת המאסר המותנה. עוד הוסיף וטען הסנגור המלומד, כי יש לשקול לטובת המשיב את העובדה שכל פעולותיו של המשיב בוצעו במסגרת פעולת-מנע, אשר הדין אינו מחייבו להשתתף בה כלל, וכי למעשה, יכול היה לסרב להשתתף בפעולה, וכך, היה נמנע כליל מהסתכנות בביצוע עברה כלשהי. הסנגור הדגיש, כי התמשכות ההליך, פועל יוצא של בקשות דחייה מרובות, נבעה בעיקרו של דבר, מניסיונות סנגוריו של המשיב לשכנע את גורמי הפרקליטות בהעדר ההצדקה העניינית להאשימו בעברה של שיבוש מהלכי חקירה (מה שעלה בידיהם, לבסוף) ובעברה של סירוב להיבדק (ניסיון אשר, לבסוף, נזנח). הסנגור הדגיש את שירותו הטוב של המשיב, את המוטיבציה הגבוהה שגילה, כפי שזו אף באה לידי ביטוי בחוות-דעת מפקדיו, את העובדה שהוא נאלץ לוותר על מסלול קצונה כתוצאה מהסתבכותו הפלילית הקודמת, ובעיקר את העובדה שהמשיב השתחרר משירות צבאי תקין ומלא לאחר שלוש שנים, והחל לעשות צעדיו הראשונים בחיים האזרחיים.

מצאנו, כי יש ממש בערעורה של התביעה הצבאית.

העונש, אשר הוטל על-ידי בית-הדין קמא הנכבד נתן, לטעמנו, משקל מצומצם מדי לחומרת מעשיו של המשיב, בפרט על רקע הרשעתו הקודמת בעברה של שימוש בסמים.

אנו סבורים, שיש לראות חומרה יתרה בסירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים, כאשר ברקע הדברים מעשה מובהק, שמטרתו לשבש דגימת שתן. העובדה, שהמעשה בוצע בהקשר של פעולת מנע, אין בה כדי להקל מחומרתו ומפגיעתו במשמעת הצבא. כידוע, צה"ל אסר מלחמת חורמה על נגע השימוש בסמים מסוכנים; אחד האמצעים היעילים בניהול מלחמה זו הוא נטילת דגימות שתן לאיתור שימוש בסמים. מי שבהיותו איש סגל ביחידתו פונה אל טירון, ומבקש ממנו דגימת שתן במטרה לשבש בדיקת דגימת שתן הצפויה להינטל ממנו עושה מעשה חמור. בכך שאחר-כך הוא מסרב לציית לצו קש"ב המוצא כדין והמחייבו למסור דגימת-שתן הוא מוסיף עוון; עת שמבוצע הדבר על רקע הרשעה קודמת בעברת סמים מספר חודשים קודם לכן, מצדיק הדבר הטלת ענישה ממשית משמעותית, מרתיעה ומכאיבה.

אכן, אין להתעלם משירותו הטוב של המשיב, כפי שזה מתבטא בחוות-דעת מפקדיו; אין להתעלם מכך שהוא השלים שלוש שנות שירות תקין (אף כי במהלכו הוא נדון מספר פעמים בדין משמעתי בגין עברות שונות). אין גם להתעלם מכך, שהוא עושה צעדים ראשונים בחייו האזרחיים, כפי שלמדנו מדברי סנגורו לפנינו. עם זאת, כפי שאף ציין בית-דין קמא, כתב האישום בעניינו של המשיב הוגש חודשים ארוכים לפני שחרורו הצפוי והעובדה שדינו נגזר לאחר תום שירותו הצבאי, נבעה מפעולות שבוצעו למיצוי הגנתו, על כל המשתמע מכך. בנסיבות שכאלה, לעובדת השחרור יינתן משקל מזערי בלבד. כפי שציינו זה מקרוב במסגרת ע/68/08 התובע הצבאי הראשי נ' טור' קרמינסקי (2008) -

"אכן, המשיב פשט מדיו לפני חודשים מספר. הוא פוטר כליל משירות צבאי בתום יותר משלוש שנות שירות. עם זאת, מקום בו כתב האישום הוגש בנקודת זמן רחוקה ממועד השחרור הצפוי, ומקום בו העיכובים וההתמשכות בהליך רובצים בעיקרם על כתפיו, גם כאן, לא יוכל הדבר להוות טיעון כנגד הטלת עונש מאסר, הראוי ברגיל".

שקלול מכלול השיקולים הללו, מביאנו לדעה, כי אין מנוס מהחמרת העונש אשר הוטל על-ידי הערכאה קמא, אף כי, כדרכה של ערכאת ערעור, נימנע ממיצוי הדין עם המשיב.

לאור כל אלה, מצאנו לקבל את ערעור התביעה ולקבוע כי חלף 14 ימי המאסר שנגזרו, ירצה המשיב 40 ימי מאסר בפועל בניכוי שני ימי מעצרו הסגור.

יתר רכיבי הענישה ייוותרו בעינם.

ניתן והודע היום,‏ י"ט באב התשס"ח, 20 באוגוסט 2008‏, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

         ______________        ______________        ______________

                משנה לנשיא                           שופט                                 שופט

חתימת המגיה: _________________                      העתק נאמן למקור

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ