אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התערבות בהחלטת רשמת הוצאה לפועל בעניין הכרזה על חייבת כמוגבלת באמצעים - נגד בנק פועלים

התערבות בהחלטת רשמת הוצאה לפועל בעניין הכרזה על חייבת כמוגבלת באמצעים - נגד בנק פועלים

תאריך פרסום : 28/04/2014 | גרסת הדפסה
רע"צ
בית משפט השלום חיפה
35809-04-14
24/04/2014
בפני השופט:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
התובע:
פלונית
הנתבע:
בנק הפועלים בע"מ
פסק-דין

בפני בקשת רשות ערעור על החלטת כבוד רשמת ההוצאה לפועל (הגב' אביגיל סלע הקש), מיום 23/3/14 בתיק מס' 02-53398-13-8, המכריזה על המבקשת כעל חייבת מוגבלת באמצעים בכפוף לתשלום ראשוני בסך 4000 ש"ח ע"ח פיגוריה בתיק ההוצאה לפועל וכן קובעת צו חיוב חודשי ע"ס 3000 ש"ח אשר ישולם בתיק האיחוד לכשיפתח למבקשת.

המבקשת הגישה בפני רשמת ההוצאה לפועל בקשה להכריז עליה כחייבת מוגבלת באמצעים. המבקשת ציינה בבקשתה את נסיבותיה האישיות ומצבה הכלכלי וכן הגישה פירוט הוצאותיה והציעה תשלום חודשי בסך של 200 ש"ח.

בהחלטתה מיום 23/3/14, קבעה הרשמת הנכבדה כי על המבקשת לשלם סך של 4000 ש"ח על חשבון פיגוריה מתיק ההוצאה לפועל כתנאי לאיחוד תיקיה וכן הכריזה עליה כעל חייבת מוגבלת באמצעים וקבעה סך של 3000 ש"ח כחיוב חודשי בתיק האיחוד לכשיפתח. בהחלטה נקבעו הדברים הבאים: המבקשת ילידת 1990 נשואה ואם לקטין , עובדת ומשתכרת סך של 2300 ש"ח לחודש, מקבלת הבטחת הכנסה בסך של 1089 ש"ח. המבקשת מתגוררת אצל הוריה עם בעלה ובנה, אין דירה בבעלותה והוצאותיה הינן בסך של 500 ש"ח בגין עזרה להוריה בתשלום מים חשמל ארנונה וגז.

בעלה של המבקשת השתחרר ממאסר ביום 21/1/14 ואינו עובד. למבקשת רכב מיצובישי שנת יצור 1993 המשועבד.

הרשמת הנכבדה קובעת כי למבקשת הכנסה פנויה בהתאם לנתונים אשר הוצגו בפניה בסך של

כ 4000 ש"ח  וכן כי מאז פתיחת תיק ההוצאה לפועל כנגדה שילמה המבקשת 284.24 ש"ח ש"ח  בלבד. הרשמת הנכבדה קובעת כי תהא לעובדה זו ביטוי בעת הכרעתה בבקשה. עוד קובעת הרשמת  כי למבקשת 8 תיקי הוצאה לפועל כנגדה בסך של כ 144,382 ש"ח. נוכח האמור, הכריזה הרשמת הנכבדה על המבקשת כעל חייבת מוגבלת באמצעים איחדה תיקיה בכפוף לתשלום על חשבון פיגוריה בסך של 4000 ש"ח וקבעה צו חיוב בסך 3000 ש"ח בתיק האיחוד לכשיפתח.

בבקשה אשר בפני חוזרת המבקשת ומפרטת את מצבה הכלכלי הרעוע, טוענת כי בקשתה הוגשה כאשר נשמטה ממנה הוצאה עבור גן ילדים לבנה הפעוט בסך 1700 ש"ח לחודש, לא הודגשה העובדה כי חדלה לקבל הבטחת הכנסה מאז שוחרר בעלה ממאסרו ב 1/14 ולא הודגש בפני הרשמת הנכבדה כי המבקשת, בעלה ובנה נתמכים בידי הוריה של המבקשת אשר אף הם דלי אמצעים. לטענת המבקשת אין לה או לבעלה נכסים, מלבד קטנוע שנת יצור 2008, בעלה אינו מצליח למצוא עבודה מאז שחרורו ממאסר, המבקשת כבר הגדילה היקף משרתה מסך של 700 ש"ח לחודש כשליחה. לעבודה בחצי משרה בהנהלת חשבונות. עוד טוענת המבקשת כי מאחר ואינה זכאית עוד להבטחת הכנסה, אין להחשיב הכנסה זו כחלק מהכנסותיה וכי עוד נוצר לה חוב למל"ל בגין תשלומי קצבה אשר שולמו ביתר. לטענת המבקשת רכב המיצובישי הרשום על שמה , מצוי בשימוש אביה ונרשם על שמה, אך ורק על מנת להימנע ממזל רע - כך כטענתה. לטענתה של המבקשת אין לה חשבון בנק פעיל והללו אשר היו ברשותה הוקפאו. למבקשת חשבון בבנק הדואר בלבד. נוכח הדברים האמורים טוענת המבקשת כי צו החיוב אינו הולם את מצבה הכלכלי, ההחלטה אינה מנומקת דיה ואף אם לא הוצגו מלוא המסמכים בפני הרשמת הנכבדה, הרי שניתן להציגם בפני ערכאת הערעור אשר עליה להתערב בהחלטה נשוא הבקשה , הלוקה לטענת המבקשת באי סבירות קיצונית.

דיון :

לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור, מצאתי לנכון ליתן רשות ערעור ולדון בה כבערעור.

מעיון בהחלטה נשוא בקשת ערעור זו, עולה כי זו ניתנה לאחר שהרשמת הנכבדה עיינה במסמכים אשר הוגשו לעיונה, והחלטתה סבירה אל נוכח המסמכים אשר הומצאו לעיונה. אך המבקשת לא המציאה לעיונה של רשמת ההוצאה לפועל הנכבדה, את האישור בדבר הוצאה בגין לימודי בנה בגן הילדים בסך של 1700 ש"ח ונתון זה אכן לא נלקח בחשבון בעת קביעת צו החיוב בתשלומים אשר נקבע למבקשת.

אמנם נכון הדבר כי באשר לגובה צווי החיוב בתשלומים, נקבע לא אחת כי התערבותה של ערכאת הערעור בקביעת גובהו של צו החיוב בתשלומים, תהא מצומצמת ותעשה במשורה, זאת נוכח העובדה כי רשם הוצאה לפועל הוא האחראי על בחינת יכולת הפרעון של החייב בהתאם לנסיבותיו והמופקד על עריכת חקירת היכולת בעניינו.

ראה האמור ברע"צ 35723-04-12 לוסב נ. שטרוך (ניתן ביום 30/4/12).

אך יחד עם זאת הבאת הנתון האמור בפני הערכאה המבררת, דהיינו בפני רשם ההוצאה לפועל היתה חיונית ויש להצטער על כך כי המבקשת בחרה להביא נתון זה אך בפני ערכאת הערעור. בהתחשב בנתונים אשר הובאו בפני הרשמת הנכבדה ובנאמר בהחלטה נשוא בקשת רשות הערעור הסוקרת נתונים אלו, לא ניתן לקבוע כטענת המבקשת כי ההחלטה אינה מנומקת דיה.

עוד יאמר כי אל נוכח הנתונים אשר פירטה המבקשת בבקשה אשר בפני, ניכר כי היא אינה ממצה את פוטנציאל ההשתכרות שלה במלואו ובכנותה אף ציינה בבקשתה כי בעתיד ואל נוכח ההכשרה אשר קיבלה במקום עבודתה הנוכחי בהיקף של חצי משרה, תגדיל בעתיד את הכנסותיה. על המבקשת, אל נוכח מצבה הכלכלי הנטען לעשות כן וזאת על מנת להגדיל הכנסותיה ובהקדם האפשרי, זאת על מנת לפרוע חובותיה.

מאחר והמבקשת סמוכה אל שולחנם של הוריה, מן הראוי היה כי יפורטו אף הכנסות ההורים בפני רשמת ההוצאה לפועל הנכבדה, על מנת שניתן יהא לקבל תמונה מלאה על הכנסות והוצאות משק ביתה של המבקשת. יתרה מזו, כעת עם שחרורו של בעלה של המבקשת ממאסרו, אין ספק כי יפעל לחזרתו המהירה למעגל העבודה וזאת על מנת לסייע בפרעון החובות בהקדם האפשרי, דבר אשר יגדיל עוד הכנסות משק ביתו המשותף עם המבקשת.

דומני כי במצב הדברים הנטען בידי המבקשת, היה מקום כי בני הזוג יפעלו למימוש נכסיהם (קטנוע ורכב מיצובישי) שמא יהא אף בכך על מנת לסייע בידם בפרעון החובות וככל שרכב המיצובישי משועבד- יקל הדבר לו ימומש הרכב ויפרע החוב אשר בגינו נרשם השעבוד.

אכן יש לתת משקל להתנהלותה של המבקשת אשר כאמור בהחלטתה של הרשמת הנכבדה המבקשת לא עמדה עד כה בצורה סדירה בצו החיוב בתשלומים הקבוע בתיק ושילמה עד כה סך של כ 284 ש"ח בלבד, על אף מועד פתיחתו של תיק ההוצאה לפועל ומשום כך חייבה הרשמת הנכבדה את המבקשת בתשלום ראשוני ע"ס 3000ש"ח בגין פיגוריה, זאת כתנאי לאיחוד תיקיה. ככל שהיתה המבקשת עומדת בצו החיוב אשר הושת עליה עם פתיחת התיק, או פונה מיד עם פתיחתו בבקשתה לשינוי צו החיוב, היתה נמנעת מיצירת פיגורים. יחד עם זאת יש ליתן משקל לנתונים אשר לא הובאו בפני רשמת ההוצאה לפועל, אך הובאו בפני ערכאה זו, דוגמאת ההוצאה בגין חינוך הקטין בסך 1700 ש"ח .

לאור האמור לעיל, אני מוצאת כי יש להתערב בהחלטת הרשמת הנכבדה בקביעת התשלום הראשוני  ואני מורה כי התשלום הראשוני בגין פיגורי המבקשת, יופחת מסך של 4000 ש"ח לסך של 2000 ש"ח. בקביעת התשלום החודשי אשר יושת על המבקשת עם פתיחת תיק האיחוד, אני קובעת כי צו החיוב יעמוד ע"ס 1500 ש"ח למשך שישה חודשים מהיום וזאת על מנת לאפשר למבקשת להגדיל היקף משרתה ולבעלה של המבקשת לחזור למעגל העבודה, לאחר מכן ישוב צו החיוב ויעמוד ע"ס של 3000 ש"ח לחודש, בהתאם לקביעת הרשמת הנכבדה נשוא בקשת רשות ערעור זו.

סוף דבר,

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ